test
IPB

Здравейте ( Вход | Регистрация )

> За ВВМУ. Помощ! Мнения?, Разликата между две специалности
danyulqq
коментар 20/09/2017, 10:39
Копирай адреса: #1

Newbie
*
Група: Новобранци
Съобщения: 1
Регистриран: 20/09/2017
Потребител # 197

Здравейте, моля, някой да ми разкаже нагледно за специалностите:
-Експлоатация на флота и пристанищата
-Мениджмънт на водния транспорт
Споделете мнението си, кой какво предпочита и т.н. Искам мненията ви.
koketka.gif misli.gif

Това съобщение е било редактирано от danyulqq на 20/09/2017, 10:40
Go to the top of the page
ЛС
Quote PostReply to this topic

Start new topic
Отговор
bozman
коментар 06/03/2018, 20:44
Копирай адреса: #2

Advanced Member
Група: Редовни потребители
Съобщения: 68
Регистриран: 06/06/2017
Потребител # 76

Здравейте, моля, някой да ми разкаже нагледно за специалностите:
-Експлоатация на флота и пристанищата

--- Тази специалност преди години се учеше в ТКК - техникума до гробищата. Абсолютна боза - нещо като "квартален доктор" - от всичко по малко и нищо конкретно. Веселбата дойде след това, като ни набутаха всички до един на 3 г. морска служба smile.gif Само тарикати, дето се изкараха далтонисти, кьорави и т.н. пред наборната отидоха кашици. ...
Учудва ме, че подобно нещо е специалност във ВВНУ. Значи има два варианта - или ТКК е вече ниво ВВНУ или обратно. Даскала по тези специалност в ТКК беше абсолютно бос човек - ходеше с една ръка хванал зад гърба си показалеца на другата. На въпроса защо ходи така, отговори след дълго и гордо мълчане, че Ленин така е ходил. Да ти говоря ли нататък ?

-Мениджмънт на водния транспорт.
--- Това не ми е известно що за животно е, но на запад от Kалотина мениндмънт учат хора, които имат някаква фирма. Т.е. заможни на средно ниво, та децата им да разширят бизнеса.

http://schwabjobs.com/ShowJob/Id/1525248/M...-Investigation/

ЛС
evanka
коментар 06/03/2018, 21:27
Копирай адреса: #3

Advanced Member
Съобщения: 309
Регистриран: 02/06/2017
Потребител # 40

Цитат(bozman @ 06/03/2018, 19:44) *
-Мениджмънт на водния транспорт.
--- Това не ми е известно що за животно е, но на запад от Kалотина мениндмънт учат хора, които имат някаква фирма. Т.е. заможни на средно ниво, та децата им да разширят бизнеса.

Не е така с менъджънта. Много добра идея е тази специалност, особено ако детето успее да се добере до стажове в чужбина, да научи идеално английски. Работят в митници, разтоварителници... учат и международно право, предполагам...
ЛС
bozman
коментар 07/03/2018, 02:17
Копирай адреса: #4

Advanced Member
Потребител # 76

Цитат(evanka @ 06/03/2018, 20:27) *
Не е така с менъджънта. Много добра идея е тази специалност, особено ако детето успее да се добере до стажове в чужбина, да научи идеално английски. Работят в митници, разтоварителници... учат и международно право, предполагам...

-- Мадам, чули сте нещо по новините, но не е така. Един чужденец колкото по-високо образование има, толкова по-трудно може да си намери работа - така е както в Европа, така и в САЩ, за други полета на изява не знам. На запад от Калотина можеш да си намериш доходна работа като ТИР-аджия, специалист по слънчеви панели, аргонови заварки, моряк и др. НО трябва да знаеш много добре езика на държавата където ще кацнеш. Не ти трябва НИКАКЪВ английски, ако отиваш във Франция, Германия, Австрия, Испания и т.н., може евентуално в Италия. И обратното за връзката език - държава. Освен това със сигурност няма да получава такава заплата, каквато получават местните за същата работа - СЪС АБСОЛЮТНА СИГУРНОСТ го казвам, защото знам това от личен 18 г. опит. Освен това над Европа все още тегне икономическа криза и пазара на работна ръка се е свил многократно - не е това, което беше през 2000 г. например. Тази информация разбира се е за хора от бедните и средните по доходи семейства в България. Е, разбира се една дървена специалистка, накичена с титли като коледна елха от ДС службите, може да прекара с години в някоя библиотека , университет или външна "фирма"- "на стаж", като проф. Акс. Джурова например - пълна некадърница, НО . . . беше кука и се плъзгаше по пързалката преди всички. Един млад човек трябва добре да прецени колко му е яко дупето, защото на запад се ЗАПОЧВА ОТНАЧАЛО, каквото и да е. Преди години си пишех с едни българи от Канада. Кацнали там две наши момичета и като няма какво, познати ги уредили да мия чинии с един ресторант - нелегална работа. На третия ден им посочили вратата, защото гърчавото и мижаво китайче което работело с тях, измивало повече е по-качествено чинии от тях двете заедно. Махнал собственика нашите момичета и взел още едно китайче.
Зависи също дали се отива в Обединена Европа или на друго място - в Европа българите имаме все още някакви преференции, поне засега. Всичко това което казах е 50 % от работата.
Останалите 50 % са късмет и собствено самообразование ! Например отиваш като вишист нисковолтова техника и си намираш работа в сервиз в Австрия ! Ще ти гледат дипломата ли - нищо подобно. Ще ти посочат една лавица развалени телевизори последни марки , да почнеш от първия по реда, и до края на деня ще ти гледат сеира докъде са ти способностите. Накрая на работния ден ти плащат обезателно например 50 € и ти казват едното от две неща. Първото е - предлагаме ви толкова заплата при такива и такива условия - съгласни ли сте ? Второто е - довиждане господине/ госпожице, не можем да ви вземем на работа.
Така стоят реално нещата. Тези глупости, митници, стажове, межд. право и т.н. просто ги забравете първите 5 години и то ако имате 50 % изначален късмет. cheers1.gif
Успех !

Това съобщение е било редактирано от Alexfield на 07/03/2018, 08:08
ЛС
evanka
коментар 07/03/2018, 09:19
Копирай адреса: #5

Advanced Member
Съобщения: 309
Регистриран: 02/06/2017
Потребител # 40

Цитат(bozman @ 07/03/2018, 01:17) *
-- Мадам, чули сте нещо по новините, но не е така. Един чужденец колкото по-високо образование има, толкова по-трудно може да си намери работа - така е както в Европа, така и в САЩ, за други полета на изява не знам. На запад от Калотина можеш да си намериш доходна работа като ТИР-аджия, специалист по слънчеви панели, аргонови заварки, моряк и др. НО трябва да знаеш много добре езика на държавата където ще кацнеш. Не ти трябва НИКАКЪВ английски, ако отиваш във Франция, Германия, Австрия, Испания и т.н., може евентуално в Италия. И обратното за връзката език - държава. Освен това със сигурност няма да получава такава заплата, каквато получават местните за същата работа - СЪС АБСОЛЮТНА СИГУРНОСТ го казвам, защото знам това от личен 18 г. опит. Освен това над Европа все още тегне икономическа криза и пазара на работна ръка се е свил многократно - не е това, което беше през 2000 г. например. Тази информация разбира се е за хора от бедните и средните по доходи семейства в България. Е, разбира се една дървена специалистка, накичена с титли като коледна елха от ДС службите, може да прекара с години в някоя библиотека , университет или външна "фирма"- "на стаж", като проф. Акс. Джурова например - пълна некадърница, НО . . . беше кука и се плъзгаше по пързалката преди всички. Един млад човек трябва добре да прецени колко му е яко дупето, защото на запад се ЗАПОЧВА ОТНАЧАЛО, каквото и да е. Преди години си пишех с едни българи от Канада. Кацнали там две наши момичета и като няма какво, познати ги уредили да мия чинии с един ресторант - нелегална работа. На третия ден им посочили вратата, защото гърчавото и мижаво китайче което работело с тях, измивало повече е по-качествено чинии от тях двете заедно. Махнал собственика нашите момичета и взел още едно китайче.
Зависи също дали се отива в Обединена Европа или на друго място - в Европа българите имаме все още някакви преференции, поне засега. Всичко това което казах е 50 % от работата.
Останалите 50 % са късмет и собствено самообразование ! Например отиваш като вишист нисковолтова техника и си намираш работа в сервиз в Австрия ! Ще ти гледат дипломата ли - нищо подобно. Ще ти посочат една лавица развалени телевизори последни марки , да почнеш от първия по реда, и до края на деня ще ти гледат сеира докъде са ти способностите. Накрая на работния ден ти плащат обезателно например 50 € и ти казват едното от две неща. Първото е - предлагаме ви толкова заплата при такива и такива условия - съгласни ли сте ? Второто е - довиждане господине/ госпожице, не можем да ви вземем на работа.
Така стоят реално нещата. Тези глупости, митници, стажове, межд. право и т.н. просто ги забравете първите 5 години и то ако имате 50 % изначален късмет. cheers1.gif
Успех !

Не се съмнявам, че много неща са точно както ги разказваш. Но ако човек замине за Канада с идеята да мие чинии, то ще си остане мияч на чинии и то пак не е сигурно.
Аз имам други примери. Моя приятелка завършила икономически вуз в България, влиза един ден в офиса на френския алианс в София, пита има ли възможност за образование във Франция. Дават ѝ списък за възможни мастерски степени. Тя си избира менджмънт на авиационния транспорт, Само, че във Франция тази специалност се учи в едно от най-реномираните им вузове. Девойката си изкарва 2 -те години и на пазара на труда се нарежда заедно с французите и дори по-добре от тези, идващи от държавните им икономически факултети. След няколко години тук-там по фирми, я назначиха на заплата, каквато тук се получава след 10-15 години стаж в добра компания. Т.е. изпредвари много хора само защото е имала добрата идея да си избере менъджмънт в добър вуз. Та менъджър не означава просто да си шефче във фирмата на тати, те са на всяко ниво във фирмите, с различни специализации и т.н. Чужбината отдавна не е само западно от Калотина.
ЛС
bozman
коментар 11/10/2018, 01:18
Копирай адреса: #6

Advanced Member
Потребител # 76

Аз имам други примери. Моя приятелка завършила икономически вуз в България, влиза един ден в офиса на френския алианс в София, пита има ли възможност за образование във Франция. Дават ѝ списък за възможни мастерски степени.
--- Да почнем отначало. Мастерска степен във Франция струва 12 000 евро и кусур. ( https://www.emagister.com/blog/estudiar-una-carrera-universitaria-francia/ ://https://www.emagister.com/blog/estu...taria-francia/ ://https://www.emagister.com/blog/estu...taria-francia/ ://https://www.emagister.com/blog/estu...taria-francia/ ) Френската лицензиатура е 3 години и трупаш 180 гредита, които ти осигуряватфинансирането на двете години за мастер. Нямаш ли "кредити" ( това е сложна система от точки - оценки от изпити, взети изпити и т.н.) отиваш на 12 800 евро автоматически. А твоята приятелка с български ВУЗ откъде ще има кредити, като в българско ИЗОБЩО няма такава система за субсидиране на студентите !? Нашата дъщеря имаше тези кредити за Сорбоната, защото беше свършила и едно интеркамбио в Ница, което слага още отгоре. Ние обаче нямахме тези средства да я издържаме във Франция и си завърши мастера в Комплутенсето - Мадрид.

Тя си избира менджмънт на авиационния транспорт, Само, че във Франция тази специалност се учи в едно от най-реномираните им вузове. Девойката си изкарва 2 -те години и на пазара на труда се нарежда заедно с французите и дори по-добре от тези, идващи от държавните им икономически факултети.
--- На "пазара на труда" НЕ може да се нареди всеки завършил ВУЗ във Франция, Еванке ! Не може да се нареди ДОРИ друг от Об. Европа, без да представи два пръста докумвенти - сметка от банка ( пари на ръка - не ), адресна рег., ( в Германия преди 2 години беше минимум от 3 месеца, във Франция не знам ) ! Да извадиш сметка в банка, ако не живееш във Франция е пълна утопия - трябва да делегираш удостоверение от помощоствователи - ако не са родителите ти - проверят под камък и дърво КОИ СА, какви са и т.н. smile.gif Например за моята сметка искаха подпис от жена ми в банката, по запитване от френската банка и още дали сумата покрива минималните стандарти, които ще останат за нас в Испания и т.н. Очертаха се преводи на френски на трудови договорие, заверени във Външно мин. в Испания и . . . ние се отказахме от Франция. Та тези вицове, че от ВУЗ и хоп на борсата - ги забрави !

След няколко години тук-там по фирми, я назначиха на заплата, каквато тук се получава след 10-15 години стаж в добра компания.
--- Да, това може, но първото и кацане е "тъмна Индия" - поне това което ти е съобщила.

Т.е. изпредвари много хора само защото е имала добрата идея да си избере менъджмънт в добър вуз. Та менъджър не означава просто да си шефче във фирмата на тати, те са на всяко ниво във фирмите, с различни специализации и т.н. Чужбината отдавна не е само западно от Калотина.
--- Да де, така е, но това не са обяснения за приятелка кацнала редовно във Франция ! Прилича ми на милиционерска приказка, като тази затурчина-убиец на журналистката във Русе, пък той бил в германско по това време - четох. Някаква фирма, някакви заплати и дали, някъде си, някога - ами тя първо трябва да защити поне три степени за владеене на френски - лично аз не съм чувал икономически ВУЗ-ове да дават кетапи за езиково ниво !. Ще ти кажа и друго - познавам двама младежи в Канада ( там не са с по-нисък стандарт и системи рпазлични от френските ) - на тях са им предлагали работа ПРЕДИ да завършат мастера - с купища екстри покрай бъдещата работа - единият имаше жена и син, и като подписал договор с Дженел Електрик - взе и майка си в Торонто. Другият също е подписал, но не сме приказвали подробно.

Това обширното го казвам да не се подлъгват хората - в чужбина е МНОГОКРАТНО по-трудно отколкото в българско ЗА КАКВОТО И ДА СТАНЕ ВЪПРОС - работа, обучение и т.н. с изключение на "тънката работа".
Не за всички разбира се - преди 4 години на NASA, аз съм на 4 км. от инсталациите ( https://www.mdscc.nasa.gov/ ) кацна един българин - наел хеликоптер от Мадрид. Комшията ме будалка един ден - абе Борисе, волвото ти не върви ли ? Върви казвам - ето ти ключа ( мислех че пак иска да пренесе нещо обемно в багажника - те имат три японки, багажниците им като джобове на български анцузи). Не ми трябва днес, но се чудих защо ползваш хеликоптер до НАСА, а не колата ? Чак тогава се усетих че ме будалка. Е, как разбра че съм аз - питам ? Ами така ми казаха, ( Борис се казвал оня - платил с поименен чек, а пилота му бил комшия в Мадрид, в Робледо комшията има само вила дсо мен), а тук само ти си Борис.

Та такива ми ти работи Еванке, дали пък и твоята приятелка не я чакал някой с хеликоптер ? smile.gif

Поздрави.

Това съобщение е било редактирано от bozman на 11/10/2018, 01:22
ЛС

Отговори в темата
- danyulqq   За ВВМУ. Помощ! Мнения?   20/09/2017, 10:39
- - Онуфри   Цитат(danyulqq @ 20/09/2017, 11:39) Здравейте, моля, ...   20/09/2017, 21:27
- - bozman   Здравейте, моля, някой да ми разкаже нагледн...   06/03/2018, 20:44
|- - evanka   Цитат(bozman @ 06/03/2018, 19:44) -Мениджмънт на во...   06/03/2018, 21:27
|- - bozman   Цитат(evanka @ 06/03/2018, 20:27) Не е така с менъдж...   07/03/2018, 02:17
|- - evanka   Цитат(bozman @ 07/03/2018, 01:17) -- Мадам, чули сте ...   07/03/2018, 09:19
||- - bozman   Аз имам други примери. Моя приятелка завърш...   11/10/2018, 01:18
|- - Shade   Цитат(bozman @ 06/03/2018, 16:17) Един чужденец кол...   07/03/2018, 11:06
|- - admiral   Цитат(bozman @ 07/03/2018, 01:17) Един чужденец кол...   07/03/2018, 11:18
||- - bozman   Не е точно така. За САЩ не знам, но за западна...   11/10/2018, 00:08
|- - Астер   Струва ми се, че представата ти за мениджър ...   11/03/2018, 23:11
- - Veri Anchova   Здравейте, за специалностите, които сте изб...   19/04/2018, 12:48
- - Norman   Разликата е очевидна - Експлоатация на флот...   19/04/2018, 15:32
- - c@t   Здравей, не мога да ти кажа нищо за образова...   29/09/2018, 20:35

Reply to this topicStart new topic

Олекотена версия Сега е: 22/10/2018, 12:30
IP.Board Skin developed by: skinground.com
test