Стой си у дома - спаси Живота
test
IPB

Здравейте ( Вход | Регистрация )

> Ще се промени ли живота след пандемията?, Ще обеднеят ли много хората у нас и в чужбина?
Радио Ереван
коментар 23/03/2020, 16:55
Копирай адреса: #121

Advanced Member
Група: Редовни потребители
Съобщения: 989
Регистриран: 02/06/2017
От: Варна
Потребител # 45

Вчера се срещнах с квартиранта ми да ми даде наема. Даде ми банкнотите увити в тоалетна хартия. Умислен беше. Работи сезонно, а точно тази зима решил да не ходи в Пампорово и изхарчил спестяванията си. Сега на Златни пясъци сезон едва ли ще има, а ако има ще е много слаб и той се хванал работник в зеленчукова борса. Осем часа товари камиони с плодове и зеленчуци. Плащат му по 35 лева на ден без договор. Приятелката му работи в магазин в мола, който сега не работи. Каза ми, ако ме изгонят, ще мога да ти плащам още само един месец и напускам.
Как мислите, ще се промени ли животът след пандемията?
Go to the top of the page
ЛС
Quote PostReply to this topic

Start new topic
Отговор
lati1960
коментар 23/03/2020, 18:35
Копирай адреса: #122

Advanced Member
Съобщения: 2 305
Регистриран: 20/04/2019
Потребител # 519

Цитат(Радио Ереван @ 23/03/2020, 16:55) *
Вчера се срещнах с квартиранта ми да ми даде наема. Даде ми банкнотите увити в тоалетна хартия. Умислен беше. Работи сезонно, а точно тази зима решил да не ходи в Пампорово и изхарчил спестяванията си. Сега на Златни пясъци сезон едва ли ще има, а ако има ще е много слаб и той се хванал работник в зеленчукова борса. Осем часа товари камиони с плодове и зеленчуци. Плащат му по 35 лева на ден без договор. Приятелката му работи в магазин в мола, който сега не работи. Каза ми, ако ме изгонят, ще мога да ти плащам още само един месец и напускам.
Как мислите, ще се промени ли животът след пандемията?

Здравей!
Животът вече се променѝ. И то не към добро. Въпросът е колко още ще сме така, в извънредно положение? Ако се проточи още дълго, дори които имат някакви спестявания, не могат да живеят така безкрайно дълго. В САЩ вече се обсъжда доктрината "пари от хеликоптер", ето:
https://www.manager.bg/biznes/dzhouzef-stig...-drug-vid-kriza
У нас тепърва се говори за някакви мерки, и то по "спасяване на дребния и среден бизнес". А какво правим с хора като твоя квартирант? Само за ден у нас вече се регистрират между 750 и 1300 безработни! Виж тук:
https://www.pariteni.bg/novini/rabota/ot-75...t-na-den-234506
А самотните възрастни хора, а социално изолираните, бедните, инвалидите?
Да си стоим вкъщи, за да не се разпространи заразата. Добре. Така трябва. А кой ще ни храни?
Защото, като гледам как вървят нещата, извънредното положение със сигурност ще се проточи, ще бъде удължено, и не се знае с колко. Какво правим всички в тази ситуация?
Нека да обърна внимание и на един друг факт, за който никой не говори. От Брюксел се отпускат парѝ за борбата с вируса. О кей. Но кой ще отпусне такива за оцеляване на най-уязвимите слоеве по време на кризата? Не се говори за това. А знаете ли колко е на брой бюрократичната машина на ЕС? Над 30-35 000, и то високо платени висши чиновници, евро комисари, депутати, с шофьорите им, секретар/к/ите им, преводачите, и т. н.
https://europa.eu/european-union/about-eu/f...ministration_bg
Средното месечно възнаграждение на всички тези е около 20-30 000 евро. Сега умножете броя по сумата, плюс допълнителни разходи като командировки, наеми, офиси, гориво, пожизнени пенсии, и т. н., и ще получите месечна сума не по-малка от 1 500 000 000-2 000 000 000 евро. 2 милиарда евро! Плащаме на месец данъкоплатците по тази баснословно раздута и почти излишна бюрократична машина! И това са плутократи, които изпуснаха момента на кризата, за да я ограничат поне до допустими загуби, отделно не сториха и не правят нищо по последиците, вкл. в Италия, която изоставиха буквално на произвола на съдбата. Същото очаква тепърва и Испания, както се развиват нещата, а май пикът на заразата в цяла Европа предстои!
Не открих по-нови данни за бедните в ЕС от тези:
https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-ex...y_statistics/bg
Да кажем, че процентът бедни и сега е около 16-17%, което умножено по месечни разходи за направо излишната поне в тази криза евро администрация прави по около 100-200 евро на беден само от това перо! На месец. Дори повече, защото процентът бедни е на база активно работещи, а не на общия брой население на ЕС. Разбира се, тези цифри са много относителни, но си заслужава да ги знаем. По причина как гражданите на Европа хранят и то доста добре една почти безполезна администрация. Поне в тази криза е факт, и биха могли сами да помислят от Комисията всички тези, понеже така или иначе няма да работят в ситуацията, да си дарят доходите за някакъв фонд по подпомагане на най-уязвимите, поне докато трае карантината. Поне това добро дело биха могли да сторят, но се съмнявам да го направят. Всичко е едно тотално лицемерие! От страна на този елит. Тази криза поне това ни разкри.

Това съобщение е било редактирано от lati1960 на 23/03/2020, 18:50
ЛС
Радио Ереван
коментар 23/03/2020, 20:54
Копирай адреса: #123

Advanced Member
Потребител # 45

Цитат(lati1960 @ 23/03/2020, 18:35) *
Здравей!
Животът вече се променѝ. И то не към добро. Въпросът е колко още ще сме така, в извънредно положение? Ако се проточи още дълго, дори които имат някакви спестявания, не могат да живеят така безкрайно дълго. В САЩ вече се обсъжда доктрината "пари от хеликоптер", ето:
https://www.manager.bg/biznes/dzhouzef-stig...-drug-vid-kriza
У нас тепърва се говори за някакви мерки, и то по "спасяване на дребния и среден бизнес". А какво правим с хора като твоя квартирант? Само за ден у нас вече се регистрират между 750 и 1300 безработни! Виж тук:
https://www.pariteni.bg/novini/rabota/ot-75...t-na-den-234506
А самотните възрастни хора, а социално изолираните, бедните, инвалидите?
Да си стоим вкъщи, за да не се разпространи заразата. Добре. Така трябва. А кой ще ни храни?
Защото, като гледам как вървят нещата, извънредното положение със сигурност ще се проточи, ще бъде удължено, и не се знае с колко. Какво правим всички в тази ситуация?
Нека да обърна внимание и на един друг факт, за който никой не говори. От Брюксел се отпускат парѝ за борбата с вируса. О кей. Но кой ще отпусне такива за оцеляване на най-уязвимите слоеве по време на кризата? Не се говори за това. А знаете ли колко е на брой бюрократичната машина на ЕС? Над 30-35 000, и то високо платени висши чиновници, евро комисари, депутати, с шофьорите им, секретар/к/ите им, преводачите, и т. н.
https://europa.eu/european-union/about-eu/f...ministration_bg
Средното месечно възнаграждение на всички тези е около 20-30 000 евро. Сега умножете броя по сумата, плюс допълнителни разходи като командировки, наеми, офиси, гориво, пожизнени пенсии, и т. н., и ще получите месечна сума не по-малка от 1 500 000 000-2 000 000 000 евро. 2 милиарда евро! Плащаме на месец данъкоплатците по тази баснословно раздута и почти излишна бюрократична машина! И това са плутократи, които изпуснаха момента на кризата, за да я ограничат поне до допустими загуби, отделно не сториха и не правят нищо по последиците, вкл. в Италия, която изоставиха буквално на произвола на съдбата. Същото очаква тепърва и Испания, както се развиват нещата, а май пикът на заразата в цяла Европа предстои!
Не открих по-нови данни за бедните в ЕС от тези:
https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-ex...y_statistics/bg
Да кажем, че процентът бедни и сега е около 16-17%, което умножено по месечни разходи за направо излишната поне в тази криза евро администрация прави по около 100-200 евро на беден само от това перо! На месец. Дори повече, защото процентът бедни е на база активно работещи, а не на общия брой население на ЕС. Разбира се, тези цифри са много относителни, но си заслужава да ги знаем. По причина как гражданите на Европа хранят и то доста добре една почти безполезна администрация. Поне в тази криза е факт, и биха могли сами да помислят от Комисията всички тези, понеже така или иначе няма да работят в ситуацията, да си дарят доходите за някакъв фонд по подпомагане на най-уязвимите, поне докато трае карантината. Поне това добро дело биха могли да сторят, но се съмнявам да го направят. Всичко е едно тотално лицемерие! От страна на този елит. Тази криза поне това ни разкри.

Здравей!
То е ясно, че по време на пандемията ще има безработни и фалити. Въпросът е какво ще стане после? Нещата ще започнат ли постепенно да се връщат по старому или ще си останем в блатото?
ЛС
D-rA
коментар 23/03/2020, 21:02
Копирай адреса: #124

Advanced Member
Група: Administrators
Съобщения: 957
Регистриран: 20/03/2017
Потребител # 4

Цитат(Радио Ереван @ 23/03/2020, 20:54) *
Здравей!
То е ясно, че по време на пандемията ще има безработни и фалити. Въпросът е какво ще стане после? Нещата ще започнат ли постепенно да се връщат по старому или ще си останем в блатото?

На никой не му е ясна тази переспектива... Нямам идея защо, но след твоя въпрос ми излезе асоциация:Тир с портокали се обръща на Тракия - портокали се търкалят навсякъде, масло тече, нафта тече и си е едно голямо мазало...Та, кога според теб този тир ще почне да "ходи" по шосето и как ще си събере портокалите... sunbathing.gif

--------------------
ЛС
Радио Ереван
коментар 23/03/2020, 21:11
Копирай адреса: #125

Advanced Member
Потребител # 45

Цитат(D-rA @ 23/03/2020, 21:02) *
На никой не му е ясна тази переспектива... Нямам идея защо, но след твоя въпрос ми излезе асоциация:Тир с портокали се обръща на Тракия - портокали се търкалят навсякъде, масло тече, нафта тече и си е едно голямо мазало...Та, кога според теб този тир ще почне да "ходи" по шосето и как ще си събере портокалите... sunbathing.gif

Аз съм оптимист. Мисля си, че след година и половина или най-много две, ще се оправим. wavetowel2.gif

През 2009 година през финансовата криза, моя позната ме попита, колко ще продължи. Аз казах, че според мен най-много пет години. Оказа се, че горе-долу съм познал. Тя каза, дотогава ще измрем. Е, не измряхме. smile.gif
ЛС
lati1960
коментар 23/03/2020, 21:38
Копирай адреса: #126

Advanced Member
Потребител # 519

Цитат(Радио Ереван @ 23/03/2020, 21:11) *
Аз съм оптимист. Мисля си, че след година и половина или най-много две, ще се оправим. wavetowel2.gif

През 2009 година през финансовата криза, моя позната ме попита, колко ще продължи. Аз казах, че според мен най-много пет години. Оказа се, че горе-долу съм познал. Тя каза, дотогава ще измрем. Е, не измряхме. smile.gif

И двамата сте прави. Ще оцелеем. Поне тези, които не починат.
Но, така ли трябва да е? Защото имам усещането, че обикновените граждани не само на ЕС и Европа сме тотално изоставени от нашия елит, визирам най-вече този в Брюксел. Който се държи от висотата на някакви недосегаеми божества притежаващи машинката за печатане на кинти, смятайки че това решава всички проблеми. Ми не.
Няма да се правя на пророк, в тази ситуация е направо нелепо, но не е само мое мнение, че кризата с пандемията в Европа тепърва ще ескалира, нейният пик се очаква след около месец, там някъде, плюс минус. Така че мерките на карантината и извънредното положение ще се удължат, може би безсрочно, не знам. Как в тази ситуация ще оцеляват обикновените хорица без доходи, работа, храна, и т. н.? На кого от елита и управляващите им пука за това? Къде се покриха супер активните евро депутати наши, като Джамбазки, онзи с опашката, другият от ГЕРБ, забравих им имената? Знаете ли какви са заплатите им? Около 20 000 евро на месец! Това са 40 000 лева. Колко българи имат такъв годишен, не месечен доход? Малцина. Въобще, всички такива могат и с години да си я карат от вкъщи, дреме им. Само че, като не работи икономиката, селското стопанство, индустрията, всичко, какво ще ядат и те, щото стоките в магазините не падат от небето!

Това съобщение е било редактирано от lati1960 на 23/03/2020, 21:41
ЛС
Радио Ереван
коментар 23/03/2020, 22:06
Копирай адреса: #127

Advanced Member
Потребител # 45

Цитат(lati1960 @ 23/03/2020, 21:38) *
И двамата сте прави. Ще оцелеем. Поне тези, които не починат.
Но, така ли трябва да е? Защото имам усещането, че обикновените граждани не само на ЕС и Европа сме тотално изоставени от нашия елит, визирам най-вече този в Брюксел. Който се държи от висотата на някакви недосегаеми божества притежаващи машинката за печатане на кинти, смятайки че това решава всички проблеми. Ми не.
Няма да се правя на пророк, в тази ситуация е направо нелепо, но не е само мое мнение, че кризата с пандемията в Европа тепърва ще ескалира, нейният пик се очаква след около месец, там някъде, плюс минус. Така че мерките на карантината и извънредното положение ще се удължат, може би безсрочно, не знам. Как в тази ситуация ще оцеляват обикновените хорица без доходи, работа, храна, и т. н.? На кого от елита и управляващите им пука за това? Къде се покриха супер активните евро депутати наши, като Джамбазки, онзи с опашката, другият от ГЕРБ, забравих им имената? Знаете ли какви са заплатите им? Около 20 000 евро на месец! Това са 40 000 лева. Колко българи имат такъв годишен, не месечен доход? Малцина. Въобще, всички такива могат и с години да си я карат от вкъщи, дреме им. Само че, като не работи икономиката, селското стопанство, индустрията, всичко, какво ще ядат и те, щото стоките в магазините не падат от небето!

Е, аз познавам такива българи с 40000 лева заплата, но наистина, не са много хора в държавата.
Колко му трябва на човек за да живее? Според китайците една шепа ориз. Квартирантът ми каза, че ако го оставят на работа в зеленчуковата борса, ще си плаща наема и ще му останат около 300 лева на месец. Баба знае две и двеста.
Не разчитай на държавата, че ще се грижи за тебе! Помагай си сам и ще си добре.
ЛС
lati1960
коментар 24/03/2020, 09:53
Копирай адреса: #128

Advanced Member
Потребител # 519

Цитат(Радио Ереван @ 23/03/2020, 22:06) *
Е, аз познавам такива българи с 40000 лева заплата, но наистина, не са много хора в държавата.
Колко му трябва на човек за да живее? Според китайците една шепа ориз. Квартирантът ми каза, че ако го оставят на работа в зеленчуковата борса, ще си плаща наема и ще му останат около 300 лева на месец. Баба знае две и двеста.
Не разчитай на държавата, че ще се грижи за тебе! Помагай си сам и ще си добре.

Съжалявам, но не съм китаец a4dff7b7.gif Не мога да карам само на шапа ориз. Не че, ако не се наложи, няма. Българите знаем и две и двеста, както си казал. Но, защо да е така? Аз самият съм разчитал на себе си досега. Винаги съм се трудил за насъщния. Не съм се занимавал никога с нищо извън честния труд, нито с дрога, нито с кражби, обири, сводничество, други далавери... Нито съм ортак с олигарси, в комбина с политици дето дават порциите, с мафиоти, с престъпници... Какво ми остава, и на всички като мен, освен да работим? Аз съм наемник. На трудовия пазар. Имам някои качества, умения, квалификации, и се продавам да се трудя. Който ме наеме, ми плаща, както се договорим. И не се оплаквам. Поне досега. Само че ситуацията е вече сложна, и различна. И почва да излиза от контрол. Ще почне де. Защото светът буквално се разпада пред очите ни! А като гледам, карантината едва сега почва, ще се проточи поне още месец-два най-малко, може и повече. Още поработвам, но не се знае докога. Имам и спестявания, но няма да стигнат за месеци. Освен шепа ориз, има и сметки, данъци, такси, гориво за колата, и какво ли не още. Не е толкова просто. Всичко това струва парѝ. Какво ще правим всички, ако икономиката тотално спре? Защото май натам отиват нещата. Засега складовете за храни са пълни все още. Но, като спре да се произвежда, какво ще стане? Някой мисли ли за това, от тези, които сме избрали да ни управляват? Не се вижда дългосрочен план и стратегия у нас при най-лошия вариант за дълго извънредно положение, от поне няколко месеца. Всички изглежда се надяват скоро нещата да се разминат и нормализират. Аз обаче не смятам така. Без да плаша никого, мисля че поне април и май ще сме още под карантина у нас, а за света не знам, вероятно на места и още по-дълго. Дано да греша де, но как ще оцелеят хората без доходи, спестявания, работа и помощ, за такъв дълъг период? Който знае отговора, да ни каже.
И друго. След като не бива да разчитаме в такава ситуация на държавата, на кого? Нали държавата сме ние, тя е нашите данъци, най-вече. И осигуровки. Защо ги плащаме изобщо? И защо в тежка криза да не подпомага най-уязвимите? Точно това трябва да прави. Иначе за какво ни е въобще?!

Това съобщение е било редактирано от lati1960 на 24/03/2020, 10:23
ЛС
Радио Ереван
коментар 24/03/2020, 17:26
Копирай адреса: #129

Advanced Member
Потребител # 45

Цитат(lati1960 @ 24/03/2020, 09:53) *
Съжалявам, но не съм китаец a4dff7b7.gif Не мога да карам само на шапа ориз. Не че, ако не се наложи, няма. Българите знаем и две и двеста, както си казал. Но, защо да е така? Аз самият съм разчитал на себе си досега. Винаги съм се трудил за насъщния. Не съм се занимавал никога с нищо извън честния труд, нито с дрога, нито с кражби, обири, сводничество, други далавери... Нито съм ортак с олигарси, в комбина с политици дето дават порциите, с мафиоти, с престъпници... Какво ми остава, и на всички като мен, освен да работим? Аз съм наемник. На трудовия пазар. Имам някои качества, умения, квалификации, и се продавам да се трудя. Който ме наеме, ми плаща, както се договорим. И не се оплаквам. Поне досега. Само че ситуацията е вече сложна, и различна. И почва да излиза от контрол. Ще почне де. Защото светът буквално се разпада пред очите ни! А като гледам, карантината едва сега почва, ще се проточи поне още месец-два най-малко, може и повече. Още поработвам, но не се знае докога. Имам и спестявания, но няма да стигнат за месеци. Освен шепа ориз, има и сметки, данъци, такси, гориво за колата, и какво ли не още. Не е толкова просто. Всичко това струва парѝ. Какво ще правим всички, ако икономиката тотално спре? Защото май натам отиват нещата. Засега складовете за храни са пълни все още. Но, като спре да се произвежда, какво ще стане? Някой мисли ли за това, от тези, които сме избрали да ни управляват? Не се вижда дългосрочен план и стратегия у нас при най-лошия вариант за дълго извънредно положение, от поне няколко месеца. Всички изглежда се надяват скоро нещата да се разминат и нормализират. Аз обаче не смятам така. Без да плаша никого, мисля че поне април и май ще сме още под карантина у нас, а за света не знам, вероятно на места и още по-дълго. Дано да греша де, но как ще оцелеят хората без доходи, спестявания, работа и помощ, за такъв дълъг период? Който знае отговора, да ни каже.
И друго. След като не бива да разчитаме в такава ситуация на държавата, на кого? Нали държавата сме ние, тя е нашите данъци, най-вече. И осигуровки. Защо ги плащаме изобщо? И защо в тежка криза да не подпомага най-уязвимите? Точно това трябва да прави. Иначе за какво ни е въобще?!

Добре де, освен една шепа ориз и една филия хляб намазана с олио и червен пипер. smile.gif Така добре ли е?
Намали си разходите за сметки - ток, парно, телефон и т.н. ? Продай си колата. Лапа ти излишни пари. Ако имаш куче или котка, продай ги или подари ги.
И аз не смятам така. След няколко месеца ще стане страшно, но до две години ще е добре. Почти като преди пандемията.
Държавата за даде на едни, трябва да вземе от други. Не го забравяй това.
ЛС
lati1960
коментар 24/03/2020, 18:25
Копирай адреса: #130

Advanced Member
Потребител # 519

Цитат(Радио Ереван @ 24/03/2020, 17:26) *
Добре де, освен една шепа ориз и една филия хляб намазана с олио и червен пипер. smile.gif Така добре ли е?
Намали си разходите за сметки - ток, парно, телефон и т.н. ? Продай си колата. Лапа ти излишни пари. Ако имаш куче или котка, продай ги или подари ги.
И аз не смятам така. След няколко месеца ще стане страшно, но до две години ще е добре. Почти като преди пандемията.
Държавата за даде на едни, трябва да вземе от други. Не го забравяй това.

До две години? Ти сериозно ли? Някои от сега се готвят след два месеца да са на плажа! huh.gif misli.gif
Добре е, че разумът започва все пак да надделява, и някои си дават сметка за реалната ситуация. Все пак не съм съгласен да чакам две години, за да живея отново нормално. Макар че какво значи нормално, нали? Започваме да осъзнаваме абсурдността и на този въпрос.
За Държавата си прав. Но то и сега е така. Ние днес работим, а от нашите данъци и осигуровки се плащат пенсии, социални помощи и т. н. Защо ако и ти примерно /не ти го пожелавам, само хипотетично/ закъсаш финансово, останеш без работа и без доходи, Държавата да не те подпомогне и теб, временно разбира се, докато отново си стъпиш на краката? Само ромите ли да подпомага?
А с филиите с олио и червен пипер ме връщаш в детските години в едни мили и прекрасни спомени... за което ти благодаря. По-младите няма да го разберат, дори се надявам самите те никога да не опрат до тези филии. Макар да бяха толкова вкусни! grin.gif
Колата не мога да продам, защото е необходимост. В съвременния живот без кола не си мобилен, няма как въобще да живееш и работиш. Режийните сметки колкото и да ги намаляваш, си остават. Куче нямам, имам котка, но тя е толкова глезена софийска благородна, че почти не ми е разход, не ми е проблем. Въпросът е друг, и не съм аз този, който пръв го повдига, по умни и влиятелни хора от мен го сториха вече, дадох и инфо с един, с Джоузеф Стиглиц, нобелов лауреат в сферата: Та, проблемът вече е как да се опази една работеща световна и местна икономика в условията на пандемия и на драстичните мерки по ограничаването на тази зараза? Това е най-приоритетното нещо, по което всички и навсякъде трябва да се замислят и работят, ако не искаме утре, след няколко месеца да се събудим в един напълно блокиран и парализиран свят с хаос, паника и безумия. Икономиката, икономиката!, както е възкликнал друг в областта, и с право. Днес, в момента тече брифинг на Министерски съвет и Щаба у нас по същите въпроси. Премиерът Борисов обяви някои мерки в тази насока, но лично аз не останах с убеждението, че дори в Правителството си дават сметка колко сериозно е положението, защото се наливат средства предимно в структурите, които се борят с вируса и последиците /с право/, но не чух нищо конкретно и решително по опазване производства, индустрия, лека промишленост, селско стопанство... По това много удачно се изказа бившият премиер Костов по БНР сутринта:
https://www.bnr.bg/post/101245867/ivan-kost...omicheski-merki
Не съм костовист и не му симпатизирам по принцип, но в случая е напълно прав. Приоритет не само у нас трябва да е спасяване на икономиката. На първо място! Заедно с опазване живота и здравето на хората. Защото, да не се окаже, че като спасим животите си и мине заразата, сме останали в едни тотално фалирали и разорени общества! Надявам се хората, от които зависи това, да го осъзнаят и да вземат съответните мерки, за да не се случи.

Това съобщение е било редактирано от lati1960 на 24/03/2020, 18:28
ЛС
Радио Ереван
коментар 24/03/2020, 20:52
Копирай адреса: #131

Advanced Member
Потребител # 45

Цитат(lati1960 @ 24/03/2020, 18:25) *
До две години? Ти сериозно ли? Някои от сега се готвят след два месеца да са на плажа! huh.gif misli.gif
Добре е, че разумът започва все пак да надделява, и някои си дават сметка за реалната ситуация. Все пак не съм съгласен да чакам две години, за да живея отново нормално. Макар че какво значи нормално, нали? Започваме да осъзнаваме абсурдността и на този въпрос.
За Държавата си прав. Но то и сега е така. Ние днес работим, а от нашите данъци и осигуровки се плащат пенсии, социални помощи и т. н. Защо ако и ти примерно /не ти го пожелавам, само хипотетично/ закъсаш финансово, останеш без работа и без доходи, Държавата да не те подпомогне и теб, временно разбира се, докато отново си стъпиш на краката? Само ромите ли да подпомага?
А с филиите с олио и червен пипер ме връщаш в детските години в едни мили и прекрасни спомени... за което ти благодаря. По-младите няма да го разберат, дори се надявам самите те никога да не опрат до тези филии. Макар да бяха толкова вкусни! grin.gif
Колата не мога да продам, защото е необходимост. В съвременния живот без кола не си мобилен, няма как въобще да живееш и работиш. Режийните сметки колкото и да ги намаляваш, си остават. Куче нямам, имам котка, но тя е толкова глезена софийска благородна, че почти не ми е разход, не ми е проблем. Въпросът е друг, и не съм аз този, който пръв го повдига, по умни и влиятелни хора от мен го сториха вече, дадох и инфо с един, с Джоузеф Стиглиц, нобелов лауреат в сферата: Та, проблемът вече е как да се опази една работеща световна и местна икономика в условията на пандемия и на драстичните мерки по ограничаването на тази зараза? Това е най-приоритетното нещо, по което всички и навсякъде трябва да се замислят и работят, ако не искаме утре, след няколко месеца да се събудим в един напълно блокиран и парализиран свят с хаос, паника и безумия. Икономиката, икономиката!, както е възкликнал друг в областта, и с право. Днес, в момента тече брифинг на Министерски съвет и Щаба у нас по същите въпроси. Премиерът Борисов обяви някои мерки в тази насока, но лично аз не останах с убеждението, че дори в Правителството си дават сметка колко сериозно е положението, защото се наливат средства предимно в структурите, които се борят с вируса и последиците /с право/, но не чух нищо конкретно и решително по опазване производства, индустрия, лека промишленост, селско стопанство... По това много удачно се изказа бившият премиер Костов по БНР сутринта:
https://www.bnr.bg/post/101245867/ivan-kost...omicheski-merki
Не съм костовист и не му симпатизирам по принцип, но в случая е напълно прав. Приоритет не само у нас трябва да е спасяване на икономиката. На първо място! Заедно с опазване живота и здравето на хората. Защото, да не се окаже, че като спасим животите си и мине заразата, сме останали в едни тотално фалирали и разорени общества! Надявам се хората, от които зависи това, да го осъзнаят и да вземат съответните мерки, за да не се случи.

Кризата от 2008 година колко продължи? Вярно беше друга, но две години е реален и дори малко оптимистичен срок. Нека бъдем реалисти.
Бил съм малък по времето на соца, но помня гладните години през 90те години. Радвам се, че ти харесва циганската баница (ще ти трябва и шарена сол), но като искаш котка ще се наложи да си я разделяш с нея. Може и без кола. Аз от 10 години съм така. Надявам се да съм лош пророк и нещата при теб да изглеждат много по-добре.
Съгласен съм временно да подпомагат безработните, но защо ще дават Великденски надбавки на пенсионерите? Те пък от какво са пострадали?
Проблемът е, че много хора живеят от заплата до заплата и почти нямат заделени пари. Когато са добре харчат и не мислят, че може да настъпи криза или че е възможно да имат лични проблеми, които изискват финансов ресурс. Пушат, пият, пръскат пари за щяло и нещяло и сега олеле. Как да ги съжалиш?
Костов не каза нищо ново.
Все пак от фалит се излиза, а от ...... (по-добре да не споменавам), не.

ЛС
lati1960
коментар 25/03/2020, 10:46
Копирай адреса: #132

Advanced Member
Потребител # 519

Цитат(Радио Ереван @ 24/03/2020, 20:52) *
Кризата от 2008 година колко продължи? Вярно беше друга, но две години е реален и дори малко оптимистичен срок. Нека бъдем реалисти.
Бил съм малък по времето на соца, но помня гладните години през 90те години. Радвам се, че ти харесва циганската баница (ще ти трябва и шарена сол), но като искаш котка ще се наложи да си я разделяш с нея. Може и без кола. Аз от 10 години съм така. Надявам се да съм лош пророк и нещата при теб да изглеждат много по-добре.
Съгласен съм временно да подпомагат безработните, но защо ще дават Великденски надбавки на пенсионерите? Те пък от какво са пострадали?
Проблемът е, че много хора живеят от заплата до заплата и почти нямат заделени пари. Когато са добре харчат и не мислят, че може да настъпи криза или че е възможно да имат лични проблеми, които изискват финансов ресурс. Пушат, пият, пръскат пари за щяло и нещяло и сега олеле. Как да ги съжалиш?
Костов не каза нищо ново.
Все пак от фалит се излиза, а от ...... (по-добре да не споменавам), не.

Бе то всичко хубаво, дето си го писал. Но сигурно знаеш онази народна мисъл, че: Икономията е майка на мизерията. И си е така. Според мен е безперспективно да се свиваме чак толкова, не че не бива да ограничим някои неща, разбира се. По-скоро трябва да се научим да живеем в новите условия, с мерките, извънредното положение, пандемията дори... Говоря и в личен план, и като общества и държави, вкл. в икономически аспект, най-вече. Да, в този смисъл Иван Костов не каза нищо ново, но само той очерта някакви смислени мерки по най-важния и според мен проблем - запазване навсякъде работещи икономики! Това е най-важното, приоритетното. Успоредно с мерките по пандемията. Всичко останало можем и ще го преживеем, които оцелеем, но, ако се срине и икономиката, че и глобално... Тогава вече ще стане страшно! И го казвам не да плаша някого, а защото е така. Няма да откривам топлата вода аз, но и според мен всичко позитивно в нашия свят днес, и мирът, и благополучието, където и за които го има, и свободата, колкото и да е субективна и непълна, всичко се крепи най-вече на работещата икономика! С други думи, ако искаш да сринеш света, мира в света, всичко добро в света, ударът ти ще е точно върху икономиката, оттам всичко останало ще се срути от само себе си. Това се опитвам да кажа. Като предупреждение. Надявам се умните глави дето ни управляват, не само у нас, да го вденат туй нещо, и да не позволяват да се случи. Защото, ако стане, колкото и да се свиваме в личен план, че и како отделни държави, обречени сме всички!
ЛС
Радио Ереван
коментар 25/03/2020, 12:56
Копирай адреса: #133

Advanced Member
Потребител # 45

Цитат(lati1960 @ 25/03/2020, 10:46) *
Бе то всичко хубаво, дето си го писал. Но сигурно знаеш онази народна мисъл, че: Икономията е майка на мизерията. И си е така. Според мен е безперспективно да се свиваме чак толкова, не че не бива да ограничим някои неща, разбира се. По-скоро трябва да се научим да живеем в новите условия, с мерките, извънредното положение, пандемията дори... Говоря и в личен план, и като общества и държави, вкл. в икономически аспект, най-вече. Да, в този смисъл Иван Костов не каза нищо ново, но само той очерта някакви смислени мерки по най-важния и според мен проблем - запазване навсякъде работещи икономики! Това е най-важното, приоритетното. Успоредно с мерките по пандемията. Всичко останало можем и ще го преживеем, които оцелеем, но, ако се срине и икономиката, че и глобално... Тогава вече ще стане страшно! И го казвам не да плаша някого, а защото е така. Няма да откривам топлата вода аз, но и според мен всичко позитивно в нашия свят днес, и мирът, и благополучието, където и за които го има, и свободата, колкото и да е субективна и непълна, всичко се крепи най-вече на работещата икономика! С други думи, ако искаш да сринеш света, мира в света, всичко добро в света, ударът ти ще е точно върху икономиката, оттам всичко останало ще се срути от само себе си. Това се опитвам да кажа. Като предупреждение. Надявам се умните глави дето ни управляват, не само у нас, да го вденат туй нещо, и да не позволяват да се случи. Защото, ако стане, колкото и да се свиваме в личен план, че и како отделни държави, обречени сме всички!

Имах предвид голяма част от обществото, които пилеят пари и са затънали в кредити. Те са най-уязвими, а не примерно пенсионерите, които имат малък, но гарантиран доход и обикновено се простират според чергата си. Като стана въпрос за пенсионерите, икономиката ще се срине защото правителството иска да опази здравето и живота им. Това е чудесно, но си има своята цена, която е много голяма. Имаше и друг вариант. Да се "скрият" възрастните и болните хора и и да им се доставя храна и други продукти по домовете. Всеки да има право да излиза в платена или неплатена отпуска, ако се чувства застрашен. Ама световните лидери не решиха така. Защо ли? Може би желаят да настъпи икономическата криза и рецесията?

На теб какво ти пречеше вместо да поддържаш кола и котка да отделяш тези разходи в банкова сметка? Сега щеше да имаш достатъчно пари за да си спокоен поне година-две. Продай си колата възможно най-бързо. Това е моят съвет.
Бях още ученик в горните класове през 90те години когато мой приятел ми каза, че цяла зима са яли мекици. Фурната им не работела, а имали само брашно и олио. Повтарям ти, от криза се излиза. Нека сме живи и здрави, всичко останало ще преживеем.
ЛС
lati1960
коментар 25/03/2020, 14:22
Копирай адреса: #134

Advanced Member
Потребител # 519

Цитат(Радио Ереван @ 25/03/2020, 12:56) *
Имах предвид голяма част от обществото, които пилеят пари и са затънали в кредити. Те са най-уязвими, а не примерно пенсионерите, които имат малък, но гарантиран доход и обикновено се простират според чергата си. Като стана въпрос за пенсионерите, икономиката ще се срине защото правителството иска да опази здравето и живота им. Това е чудесно, но си има своята цена, която е много голяма. Имаше и друг вариант. Да се "скрият" възрастните и болните хора и и да им се доставя храна и други продукти по домовете. Всеки да има право да излиза в платена или неплатена отпуска, ако се чувства застрашен. Ама световните лидери не решиха така. Защо ли? Може би желаят да настъпи икономическата криза и рецесията?

На теб какво ти пречеше вместо да поддържаш кола и котка да отделяш тези разходи в банкова сметка? Сега щеше да имаш достатъчно пари за да си спокоен поне година-две. Продай си колата възможно най-бързо. Това е моят съвет.
Бях още ученик в горните класове през 90те години когато мой приятел ми каза, че цяла зима са яли мекици. Фурната им не работела, а имали само брашно и олио. Повтарям ти, от криза се излиза. Нека сме живи и здрави, всичко останало ще преживеем.

Съгласен съм с повечето неща, които си написал. Но не е редно пенсионерите да бъдат изоставени в тази ситуация, и въобще. Повечето от тях са били активно трудещи се хора, някои с по над 40 г. стаж! През което време Държавата е прибирала част от дохода им като осигуровки, данъци, такси и т. н. И сега, като са излишни за системата /според част от по-младите/, не е справедливо и достойно да ги изоставим. Рано или късно, които додрапаме, също ще станем възрастни. Само че като гледам какво става, изглежда едва ли ще има въобще пенсионна система дотогава. Така че предложението ти за личен спестовен влог е разумно. Обаче, дали въобще можем да разчитаме и на банковата система в обозримото бъдеще, както са тръгнали нещата? В какво да спестяваме, къде, как? В буркан банк ли, под дюшеците ли, как? Кой ти гарантира, че след време цялата работа няма да гръмне! Никой. Между другото, в устойчивите стари демокрации като Франция, Германия, Италия и Испания всички пенсионери вече са под пълна карантина и възбрана въобще да излизат. Но те могат да си го позволят, понеже социалните им системи работят, и не от вчера. Доставя им се храна, лекарства и всичко необходимо по домовете на възрастните хора там. За да си стоят вкъщи. У нас подобно нещо не е възможно. Ние имаме само имитация на всичко, включително и на социален патронаж. Никакъв ресурс. Сега се видя и това. И всичко. Само дрънкане и лъжи. Ако икономиката ни се срине, то няма да е по вина на пенсионерите. Щото, както казах, те са дали своя дан за системата. Други ще са виновните. На практика, като изключим рестрикциите и мерките по извънредното положение /необходими, но тотално закъснели!/, у нас хората на практика, вкл. възрастните са изоставени всеки да се оправя и спасява кой както може. Дежа вю. Нищо ново. В България си е така от векове. Свикнали сме. Така че, ще оцелеем и този път. Напук на кукловоди, злонамерени, конспиратори и всякакви ненормалници, които си играят на богове с живота и съдбата на хората и света. Не са познали!

Това съобщение е било редактирано от lati1960 на 25/03/2020, 14:25
ЛС
Радио Ереван
коментар 25/03/2020, 14:35
Копирай адреса: #135

Advanced Member
Потребител # 45

Цитат(lati1960 @ 25/03/2020, 14:22) *
Съгласен съм с повечето неща, които си написал. Но не е редно пенсионерите да бъдат изоставени в тази ситуация, и въобще. Повечето от тях са били активно трудещи се хора, някои с по над 40 г. стаж! През което време Държавата е прибирала част от дохода им като осигуровки, данъци, такси и т. н. И сега, като са излишни за системата /според част от по-младите/, не е справедливо и достойно да ги изоставим. Рано или късно, които додрапаме, също ще станем възрастни. Само че като гледам какво става, изглежда едва ли ще има въобще пенсионна система дотогава. Така че предложението ти за личен спестовен влог е разумно. Обаче, дали въобще можем да разчитаме и на банковата система в обозримото бъдеще, както са тръгнали нещата? В какво да спестяваме, къде, как? В буркан банк ли, под дюшеците ли, как? Кой ти гарантира, че след време цялата работа няма да гръмне! Никой. Между другото, в устойчивите стари демокрации като Франция, Германия, Италия и Испания всички пенсионери вече са под пълна карантина и възбрана въобще да излизат. Но те могат да си го позволят, понеже социалните им системи работят, и не от вчера. Доставя се храна, лекарства и всичко необходимо по домовете на възрастните хора там. За да си стоят вкъщи. У нас подобно нещо не е възможно. Ние имаме само имитация на всичко, включително и на социален патронаж. Никакъв ресурс. Сега се видя и това. И всичко. Само дрънкане и лъжи. Ако икономиката ни се срине, то няма да е по вина на пенсионерите. Щото, както казах, те са дали своя дан за системата. Други ще са виновните. На практика, като изключим рестрикциите и мерките по извънредното положение /необходими, но тотално закъснели!/, у нас хората на практика, вкл. възрастните са изоставени всеки да се оправя и спасява кой както може. Дежа вю. Нищо ново. В България си е така от векове. Свикнали сме. Така че, ще оцелеем и този път. Напук на кукловоди, злонамерени, конспиратори и всякакви ненормалници, които си играят на богове и с живота и съдбата на хората и света. Не са познали!

Не искам да обиждам възрастните хора и те имат право на живот, но това както ти писах ще се плати много скъпо. Аз съм готов да платя, но ти готов ли си? Ако си готов, недей се оплаква, а ако не си готов, излез на протест срещу извънредното положение.
Какво са дали пенсионерите е много спорно. Всичко каквото са плащали е отивало за да се плащат пенсии на техните родители. Демек, ние от тези пари нищо не сме видели. Техните родители пък са плащали пенсиите на своите родители, докато стигнем до поколението, което почти нищо не е плащало за пенсии, защото пенсионерите са били много малко. Да не говорим, че има професии, които нищо не са дали на страната, а само са взели. Примерно военните. Едва сега покрай мигрантите и извънредното положение има някаква малка нужда от тях.
Ще оцелеем, спор няма.
ЛС
lati1960
коментар 25/03/2020, 21:01
Копирай адреса: #136

Advanced Member
Потребител # 519

Цитат(Радио Ереван @ 25/03/2020, 14:35) *
Не искам да обиждам възрастните хора и те имат право на живот, но това както ти писах ще се плати много скъпо. Аз съм готов да платя, но ти готов ли си? Ако си готов, недей се оплаква, а ако не си готов, излез на протест срещу извънредното положение.
Какво са дали пенсионерите е много спорно. Всичко каквото са плащали е отивало за да се плащат пенсии на техните родители. Демек, ние от тези пари нищо не сме видели. Техните родители пък са плащали пенсиите на своите родители, докато стигнем до поколението, което почти нищо не е плащало за пенсии, защото пенсионерите са били много малко. Да не говорим, че има професии, които нищо не са дали на страната, а само са взели. Примерно военните. Едва сега покрай мигрантите и извънредното положение има някаква малка нужда от тях.
Ще оцелеем, спор няма.

По принцип е така. Но, нека не прехвърляме проблема от болната на здравата глава. За краха на пенсионната система най-малка е вината на самите пенсионери. Които като работещи са си плащали съвестно удръжките, осигуровките, застраховките, и всичко останало. Проблемът е друг. Че самият пенсионен фонд реално вече не съществува. Първо бе обран още в началото на т. нар. Преход от кликата на Луканов и компания. После каквото остана го опоскаха великите сини "демократи". Накрая брашняния чувал го изтръска великият майстор на финансови постни "пици" Симеон Дянков, който прехвърли остатъците към държавния бюджет, ако помниш, и с това се приключи. Оттогава грижата за пенсионерите има Държавата чрез своя бюджет, пенсионен фонд вече няма, реално. Оттам и всички останали негативни последици, за които говориш. Но възрастните хора нямат нищо общо с този грабеж. И с този. Аз лично не съм съгласен сега като съм здрав и работя да ми взимат част от заработеното от дохода във вид на осигуровки, и ако доживея до пенсия да ми кажат, че не могат да ми я дадат, щото някакви корумпирани политици някога си са ми откраднали спестеното за пенсия. И че е по-добре да ме няма, за да не тежа на младите и системата. Съжалявам, ама не става така! По тая същата причина има и сив, и черен сектор, и много хора въобще не се осигуряват. Започвам да си мисля, че с право.

Това съобщение е било редактирано от lati1960 на 25/03/2020, 21:08
ЛС
Радио Ереван
коментар 26/03/2020, 11:50
Копирай адреса: #137

Advanced Member
Потребител # 45

Цитат(lati1960 @ 25/03/2020, 21:01) *
По принцип е така. Но, нека не прехвърляме проблема от болната на здравата глава. За краха на пенсионната система най-малка е вината на самите пенсионери. Които като работещи са си плащали съвестно удръжките, осигуровките, застраховките, и всичко останало. Проблемът е друг. Че самият пенсионен фонд реално вече не съществува. Първо бе обран още в началото на т. нар. Преход от кликата на Луканов и компания. После каквото остана го опоскаха великите сини "демократи". Накрая брашняния чувал го изтръска великият майстор на финансови постни "пици" Симеон Дянков, който прехвърли остатъците към държавния бюджет, ако помниш, и с това се приключи. Оттогава грижата за пенсионерите има Държавата чрез своя бюджет, пенсионен фонд вече няма, реално. Оттам и всички останали негативни последици, за които говориш. Но възрастните хора нямат нищо общо с този грабеж. И с този. Аз лично не съм съгласен сега като съм здрав и работя да ми взимат част от заработеното от дохода във вид на осигуровки, и ако доживея до пенсия да ми кажат, че не могат да ми я дадат, щото някакви корумпирани политици някога си са ми откраднали спестеното за пенсия. И че е по-добре да ме няма, за да не тежа на младите и системата. Съжалявам, ама не става така! По тая същата причина има и сив, и черен сектор, и много хора въобще не се осигуряват. Започвам да си мисля, че с право.

За какъв пенсионен фонд пишеш? Нашата пенсионна система не е разходопокривна, а солидарна!!! Обясних ти къде са отивали парите на пенсионерите.
Всеки народ си заслужава управниците. Миналата година във влака разговарях с група пенсионери, които приказваха горе-долу като тебе. Не сме виновни с нищо ми казаха. Аз им отговорих, къде бяхте преди 51 години през 1968 година? Тогава сте били на 25-26 години. Защо не се вдигнахте на въстание и не свалихте комунистическата диктатура? Защо не върнахте земята и не направихте приватизация тогава? Сега България щеше да бъде богата държава. Те ми отговориха, ние тогава си живеехме добре, защо да се вдигаме? Щом ви е било добре, сега ще си плащате за добрите времена, им отговорих.
Всеки си решава къде да работи. Решава дори дали да стане престъпник. Аз като младеж почти бях станал такъв.
ЛС
lati1960
коментар 26/03/2020, 12:12
Копирай адреса: #138

Advanced Member
Потребител # 519

Цитат(Радио Ереван @ 26/03/2020, 11:50) *
За какъв пенсионен фонд пишеш? Нашата пенсионна система не е разходопокривна, а солидарна!!! Обясних ти къде са отивали парите на пенсионерите.
Всеки народ си заслужава управниците. Миналата година във влака разговарях с група пенсионери, които приказваха горе-долу като тебе. Не сме виновни с нищо ми казаха. Аз им отговорих, къде бяхте преди 51 години през 1968 година? Тогава сте били на 25-26 години. Защо не се вдигнахте на въстание и не свалихте комунистическата диктатура? Защо не върнахте земята и не направихте приватизация тогава? Сега България щеше да бъде богата държава. Те ми отговориха, ние тогава си живеехме добре, защо да се вдигаме? Щом ви е било добре, сега ще си плащате за добрите времена, им отговорих.
Всеки си решава къде да работи. Решава дори дали да стане престъпник. Аз като младеж почти бях станал такъв.

То така, но сега нали вече няма комунистическа диктатура у нас? /Или още има?/
А пенсиите отново ниски, мижави повечето, под прага на бедност и оцеляване дори, и пари за тях отново няма!
Значи? За мен нещата са ясни, но ще премълча, понеже обещах на д-р А да се въздържам от крайни изказвания.
Ти сам ще се сетиш какво имам предвид.
ЛС
Радио Ереван
коментар 26/03/2020, 12:27
Копирай адреса: #139

Advanced Member
Потребител # 45

Цитат(lati1960 @ 26/03/2020, 12:12) *
То така, но сега нали вече няма комунистическа диктатура у нас? /Или още има?/
А пенсиите отново ниски, мижави повечето, под прага на бедност и оцеляване дори, и пари за тях отново няма!
Значи? За мен нещата са ясни, но ще премълча, понеже обещах на д-р А да се въздържам от крайни изказвания.
Ти сам ще се сетиш какво имам предвид.

Няма, но още се усеща, че е имало. Много се говори за бандитската приватизация в края на миналия век и в началото на този. Само че ако я нямаше национализацията (експоприяцията) през 1947 година, нямаше да има и бандитска приватизация, нямаше да има и банкови фалити в края на миналия век. Едното е следствие на другото.
Не съм фен на Борисов, даже смятам, че е голям лъжец, но нали народът го избра, а и кога пенсиите са били по-високи от сега? В момента е най-добре да си пенсионер. Имаш сигурен, законен и гарантиран доход.
ЛС
lati1960
коментар 26/03/2020, 18:29
Копирай адреса: #140

Advanced Member
Потребител # 519

Цитат(Радио Ереван @ 26/03/2020, 12:27) *
Няма, но още се усеща, че е имало. Много се говори за бандитската приватизация в края на миналия век и в началото на този. Само че ако я нямаше национализацията (експоприяцията) през 1947 година, нямаше да има и бандитска приватизация, нямаше да има и банкови фалити в края на миналия век. Едното е следствие на другото.
Не съм фен на Борисов, даже смятам, че е голям лъжец, но нали народът го избра, а и кога пенсиите са били по-високи от сега? В момента е най-добре да си пенсионер. Имаш сигурен, законен и гарантиран доход.

С това няма как да не се съглася.
Само че е жалко за народ и държава, в която по време на такава криза най-добре са... пенсионерите.
Бъди здрав! И се пазѝ, пикът у нас май тепърва идва: https://www.vesti.bg/temi-v-razvitie/tema-k...ovid-19-6107435 Ще удължат и този срок, според мен, но да видим. Аз от друго съм шашнат, навсякъде по света, не само у нас управляващите гласуват едни невероятни астрономически суми и средства, че чак свят да ти се завие. Току що научих новината, че Конгресът на САЩ отпуска по кризата над 2 трилиона и 200 милиарда долара! Трудно е дори да осмислим подобна цифра. Особено на фона на вече 1000-та смъртни случаи в Америка, дотук: https://www.dnes.bg/usa/2020/03/26/jertvite...nad-1000.443624
https://www.actualno.com/america/senatyt-na...ws_1446612.html
Еврокомисията също одобри колосална сума по пандемията в Европа. Отделните държави и правителства също си гласуват огромни средства по същото. Ако човек не знае как функционира цялата система, и глобалната, и в отделните страни, ще си помисли, че всички ние, обикновените граждани, сме едни богати, щастливи и доволни милионери, до един. Щото с толкова парѝ всеки един от нас би трябвало да е буквално милионер, до последния човек! Само че... no.gif Сори. Опитвам да кажа, че ние българите не сме открили топлата вода и по това, нито нашите управляващи са изключение от правилото. Навсякъде едно и също. И всичко на гърба на обикновения човечец. Докога така, не знам. Явно има признаци, вкл. с тоя вирус, че на Господ май му идва в повече цялата тая работа, това лицемерие и грабеж по света, и изглежда почва да показва на своето творение, че не може да продължава така. Дано на някои им дойде акъла. Най-вече от властта, навсякъде. А дано! Но се съмнявам на такива със сметки по Малдивите и къде ли не по офшорните зони, и с къщи по Лазурния бряг да им дреме какво мисли някой там Горе. Те самите изглежда се възприемат като божества, като недосегаеми. Май ще трябват по-яки шамари за елита най-вече, не само нашия, ако искаме нещата да се променят кардинално към по-добро. Засега само едни голи приказки и обещания, тотално лицемерие! Което няма да попречи всички тия огромни парѝ за които писах да изчезнат и те по нечии сметки.

Това съобщение е било редактирано от lati1960 на 26/03/2020, 19:14
ЛС
ЕксГорски
коментар 26/03/2020, 20:31
Копирай адреса: #141

Advanced Member
Съобщения: 116
Регистриран: 01/11/2019
Потребител # 556

Просто акълът не ми го побира как могат да се приказват такива щуротии?!

Това би трябвало да е "затворено" само в Х-форума, където сега СЕРИОЗНО!!! се обсъужда дали Земята е плоска или кълбовидна и дали се върти или не

(Идете да видите, ако искате да се похилите) w00tbrows.gif wavetowel2.gif

Това съобщение е било редактирано от ЕксГорски на 26/03/2020, 21:19
ЛС
Радио Ереван
коментар 26/03/2020, 21:24
Копирай адреса: #142

Advanced Member
Потребител # 45

Цитат(ЕксГорски @ 26/03/2020, 20:31) *
Просто акълът не ми го побира как могат да се приказват такива щуротии?!

Това би трябвало да е "затворено" само в Х-форума, където сега СЕРИОЗНО!!! се обсъужда дали Земята е плоска или кълбовидна и дали се върти или не w00tbrows.gif wavetowel2.gif

И аз ли приказвам щуротии?
Хайде сега "затворено", нали имаме свобода на словото. navikvane.gif Нали си демократ.

Къде е този X- форум? w00tbrows.gif

Вместо да обиждаш човека, се опитай да му обясниш нещо.
ЛС
ЕксГорски
коментар 26/03/2020, 21:41
Копирай адреса: #143

Advanced Member
Съобщения: 116
Регистриран: 01/11/2019
Потребител # 556

]И аз ли приказвам щуротии?
Не!
Хайде сега "затворено", нали имаме свобода на словото. navikvane.gif Нали си демократ.
Лошо съм се изразил. Исках да кажа,че такива щурутии могат да се пишат там без да предизвикват изумление и хилене

Какъв е смисълът, както каза Брат Онуфри

Това съобщение е било редактирано от ЕксГорски на 26/03/2020, 21:42
ЛС
Радио Ереван
коментар 27/03/2020, 12:44
Копирай адреса: #144

Advanced Member
Потребител # 45

Цитат(ЕксГорски @ 26/03/2020, 21:41) *
]И аз ли приказвам щуротии?
Не!
Лошо съм се изразил. Исках да кажа,че такива щурутии могат да се пишат там без да предизвикват изумление и хилене

Какъв е смисълът, както каза Брат Онуфри

Много е добре да се развесели човек, но не съм привърженик на грубите подигравки. Ако смяташ, че ти е под нивото и няма смисъл да се дискутира с него , не му отговарай. Личното ми мнение, че човекът е разбран и добронамерен, макар и многословен. Нямаш си представа колко хора в България имат подобни възгледи. Ако имаш време защо да не му обясниш нещо? Въпросът ми е риторичен.
ЛС
Питето
коментар 27/03/2020, 15:37
Копирай адреса: #145

Advanced Member
Съобщения: 2 414
Регистриран: 08/06/2017
Потребител # 81

Радвай се че много хора в България имат подобни възгледи, щощо обикновено си правят сметките както възгледите, та да имаш изобилно работа... Между другото, ако някъде в дискусия те порязват в изказванията и ти сипват нормални факти с черпака, ти защо упостваш да ги оборваш в стил "щото така на мен ми се струва". При това многоредово и усукано по килифаревски? Мазохист, неориентиран, повтаряш лъжата 100 пъти та да стане истин"оподобна или просто си пуснал мрежата за улов на последователи...
Я вземи попрочети похватите на онези от радиоточките и на онези, дето преди тях по радиото animatedwink.gif В смисъл, някак си да ти кажат че 2+2=4 (и всеки да може да си го провери на собствения калкулатор дето винаги дава точен резултат), а ти да продължаваш да упорстваш "че е така, но не винаги, дори напротив щото на мен ми се струва..." и два абзаца дето никой няма даги дочете, ма иначе изглеждат като голямо доказателство. Нормалното е да ти светне някаква лампа, че нещо излиза от адекватното и стандартното, та да превключиш на критично мислене. Ей така, за всеки случай, като да се огледаш в двете посоки преди да пресечеш улицата.
ЛС
Радио Ереван
коментар 28/03/2020, 18:39
Копирай адреса: #146

Advanced Member
Потребител # 45

Цитат(Питето @ 27/03/2020, 15:37) *
Радвай се че много хора в България имат подобни възгледи, щощо обикновено си правят сметките както възгледите, та да имаш изобилно работа... Между другото, ако някъде в дискусия те порязват в изказванията и ти сипват нормални факти с черпака, ти защо упостваш да ги оборваш в стил "щото така на мен ми се струва". При това многоредово и усукано по килифаревски? Мазохист, неориентиран, повтаряш лъжата 100 пъти та да стане истин"оподобна или просто си пуснал мрежата за улов на последователи...
Я вземи попрочети похватите на онези от радиоточките и на онези, дето преди тях по радиото animatedwink.gif В смисъл, някак си да ти кажат че 2+2=4 (и всеки да може да си го провери на собствения калкулатор дето винаги дава точен резултат), а ти да продължаваш да упорстваш "че е така, но не винаги, дори напротив щото на мен ми се струва..." и два абзаца дето никой няма даги дочете, ма иначе изглеждат като голямо доказателство. Нормалното е да ти светне някаква лампа, че нещо излиза от адекватното и стандартното, та да превключиш на критично мислене. Ей така, за всеки случай, като да се огледаш в двете посоки преди да пресечеш улицата.

Да не би погрешно да си го написал това на мен, а не на някой друг? Това ми е коментарът.
ЛС
Питето
коментар Днес, 13:49
Копирай адреса: #147

Advanced Member
Съобщения: 2 414
Регистриран: 08/06/2017
Потребител # 81

Всичко е точно. Който вярва в края на света, той със същата вяра (и със същата липса на сметки, математика, разпределение на риска и здрав разум) смело тегли кредити около ръба, че и зад него... и често кредиторите му опират до твоята гилдия. Та колкото повече вярващи, толкова по-повече възможности за евентуален хонора от твоя страна. Е, освен ако съм объркал, и ти не си към гилдията. animatedwink.gif
Другото, дето го писах, то, абе той сам се усети и писа. animatedwink.gif
ЛС
Радио Ереван
коментар Днес, 17:24
Копирай адреса: #148

Advanced Member
Потребител # 45

Цитат(Питето @ 30/03/2020, 14:49) *
Всичко е точно. Който вярва в края на света, той със същата вяра (и със същата липса на сметки, математика, разпределение на риска и здрав разум) смело тегли кредити около ръба, че и зад него... и често кредиторите му опират до твоята гилдия. Та колкото повече вярващи, толкова по-повече възможности за евентуален хонора от твоя страна. Е, освен ако съм объркал, и ти не си към гилдията. animatedwink.gif
Другото, дето го писах, то, абе той сам се усети и писа. animatedwink.gif

Сега вече се разбрахме. smile.gif
ЛС

Отговори в темата
- Радио Ереван   Ще се промени ли живота след пандемията?   23/03/2020, 16:55
- - lati1960   Цитат(Радио Ереван @ 23/03/2020, 16:55) Вчера се...   23/03/2020, 18:35
|- - D-rA   Бъди добър - и аз съм човек, не ми се четат св...   23/03/2020, 19:46
||- - lati1960   Цитат(D-rA @ 23/03/2020, 19:46) Бъди добър - и аз...   23/03/2020, 21:29
||- - D-rA   Цитат(lati1960 @ 23/03/2020, 21:29) Европейската Ад...   23/03/2020, 21:49
|||- - lati1960   Цитат(D-rA @ 23/03/2020, 21:49) Те не са лекари -...   23/03/2020, 21:54
|||- - D-rA   Цитат(lati1960 @ 23/03/2020, 21:54) Добре. А социалн...   23/03/2020, 22:03
|||- - lati1960   Цитат(D-rA @ 23/03/2020, 22:03) Циничното в слу...   23/03/2020, 22:07
|||- - D-rA   ПП. Дописах си предния пост.   23/03/2020, 22:11
|||- - lati1960   Цитат(D-rA @ 23/03/2020, 22:11) ПП. Дописах си п...   24/03/2020, 10:20
|||- - ЕксГорски   Цитат(lati1960 @ 24/03/2020, 11:20) Много ми се иска ...   24/03/2020, 14:00
||||- - lati1960   Цитат(ЕксГорски @ 24/03/2020, 14:00) Напротив, н...   24/03/2020, 18:57
|||||- - wal   ЦитатНякои дори тук преди месец-два само се ...   24/03/2020, 20:52
||||||- - lati1960   Цитат(wal @ 24/03/2020, 20:52) Разбира се, че нищо ...   27/03/2020, 10:17
||||||- - wal   Да, опасността е наистина реална, но всичко ...   27/03/2020, 23:18
||||||- - lati1960   Цитат(wal @ 27/03/2020, 23:18) Да, опасността е на...   28/03/2020, 13:34
||||||- - Онуфри   Цитат(lati1960 @ 28/03/2020, 13:34) … Само изказах м...   28/03/2020, 15:30
||||||- - ЕксГорски   Цитат(lati1960 @ 28/03/2020, 14:34) Не само с пандем...   28/03/2020, 16:15
|||||- - ЕксГорски   Цитат(lati1960 @ 24/03/2020, 19:57) Само ще уточня, ч...   24/03/2020, 22:21
||||- - Радио Ереван   Цитат(ЕксГорски @ 24/03/2020, 14:00) Напротив, н...   24/03/2020, 21:17
||||- - ЕксГорски   Цитат(Радио Ереван @ 24/03/2020, 22:17) Тя ми ка...   24/03/2020, 22:30
||||- - Радио Ереван   Цитат(ЕксГорски @ 24/03/2020, 22:30) Което знач...   25/03/2020, 00:57
|||- - Онуфри   Цитат(lati1960 @ 24/03/2020, 10:20) Разбрах те. Ще о...   25/03/2020, 16:10
||||- - D-rA   Цитат(Онуфри @ 25/03/2020, 16:10) Отивам да се х...   28/03/2020, 00:52
||||- - Онуфри   Цитат(D-rA @ 28/03/2020, 00:52) ….- Отивам да гу...   28/03/2020, 12:12
||||- - D-rA   Цитат(Онуфри @ 28/03/2020, 12:12) Тъкмо ще получ...   28/03/2020, 13:06
|||- - agrippa   Цитат(lati1960 @ 24/03/2020, 02:20) Разбрах те. Ще о...   28/03/2020, 18:01
|||- - lati1960   Цитат(agrippa @ 28/03/2020, 18:01) Трябва да се наме...   28/03/2020, 18:57
|||- - agrippa   Ако някой умишлено и нарочно е създал вирус...   28/03/2020, 23:19
|||- - lati1960   Цитат(agrippa @ 29/03/2020, 00:19) Ако някой умишле...   Вчера, 09:08
||- - Тарабас   По-кратко неписано, но също толкова безсмис...   24/03/2020, 19:58
|- - Радио Ереван   Цитат(lati1960 @ 23/03/2020, 18:35) Здравей! Живот...   23/03/2020, 20:54
|- - D-rA   Цитат(Радио Ереван @ 23/03/2020, 20:54) Здравей...   23/03/2020, 21:02
|- - Радио Ереван   Цитат(D-rA @ 23/03/2020, 21:02) На никой не му е ...   23/03/2020, 21:11
|- - lati1960   Цитат(Радио Ереван @ 23/03/2020, 21:11) Аз съм о...   23/03/2020, 21:38
|- - D-rA   Цитат(lati1960 @ 23/03/2020, 21:38) Ще оцелеем. Поне ...   23/03/2020, 21:46
||- - lati1960   Цитат(D-rA @ 23/03/2020, 21:46) Това са данните ...   23/03/2020, 22:06
|- - Радио Ереван   Цитат(lati1960 @ 23/03/2020, 21:38) И двамата сте пр...   23/03/2020, 22:06
||- - lati1960   Цитат(Радио Ереван @ 23/03/2020, 22:06) Е, аз поз...   24/03/2020, 09:53
||- - Радио Ереван   Цитат(lati1960 @ 24/03/2020, 09:53) Съжалявам, но не ...   24/03/2020, 17:26
|||- - lati1960   Цитат(Радио Ереван @ 24/03/2020, 17:26) Добре де...   24/03/2020, 18:25
|||- - Радио Ереван   Цитат(lati1960 @ 24/03/2020, 18:25) До две години? Ти...   24/03/2020, 20:52
|||- - D-rA   Цитат(Радио Ереван @ 24/03/2020, 20:52) Все пак ...   24/03/2020, 21:01
||||- - Радио Ереван   Цитат(D-rA @ 24/03/2020, 21:01) Еее, недей така -...   24/03/2020, 21:21
|||||- - D-rA   Цитат(Радио Ереван @ 24/03/2020, 21:21) Преди ок...   24/03/2020, 21:30
|||||- - Радио Ереван   Цитат(D-rA @ 24/03/2020, 21:30) Хубаво е да си о...   25/03/2020, 00:45
|||||- - D-rA   Цитат(Радио Ереван @ 25/03/2020, 00:45) Няма да ...   25/03/2020, 13:01
|||||- - Радио Ереван   Цитат(D-rA @ 25/03/2020, 13:01) Испания днес е с...   25/03/2020, 13:31
|||||- - D-rA   Цитат(Радио Ереван @ 25/03/2020, 13:31) Долавям ...   25/03/2020, 16:26
|||||- - Питето   А защо мислиш, че китайците са се справили? Т...   25/03/2020, 18:42
|||||- - D-rA   Цитат(Питето @ 25/03/2020, 18:42) А защо мислиш, ...   25/03/2020, 19:09
||||- - Mukaveev   Цитат(D-rA @ 24/03/2020, 21:01) А ето - срина се ...   24/03/2020, 21:40
||||- - D-rA   Цитат(Mukaveev @ 24/03/2020, 21:40) и на него ще му с...   24/03/2020, 21:43
||||- - Mukaveev   Цитат(D-rA @ 24/03/2020, 21:43) Както го описва...   24/03/2020, 21:58
||||- - D-rA   Цитат(Mukaveev @ 24/03/2020, 21:58) Като го побарат.....   24/03/2020, 22:25
||||- - lati1960   Цитат(Mukaveev @ 24/03/2020, 21:58) Като го побарат.....   25/03/2020, 18:43
|||- - lati1960   Цитат(Радио Ереван @ 24/03/2020, 20:52) Кризата ...   25/03/2020, 10:46
|||- - Радио Ереван   Цитат(lati1960 @ 25/03/2020, 10:46) Бе то всичко хуб...   25/03/2020, 12:56
||||- - lati1960   Цитат(Радио Ереван @ 25/03/2020, 12:56) Имах пре...   25/03/2020, 14:22
|||||- - Радио Ереван   Цитат(lati1960 @ 25/03/2020, 14:22) Съгласен съм с п...   25/03/2020, 14:35
|||||- - lati1960   Цитат(Радио Ереван @ 25/03/2020, 14:35) Не искам...   25/03/2020, 21:01
|||||- - Онуфри   Цитат(lati1960 @ 25/03/2020, 21:01) По принцип е так...   25/03/2020, 21:21
|||||- - D-rA   Що не поразсъждаваш по-глобално:1. Кражба на ...   25/03/2020, 21:55
||||||- - lati1960   Цитат(D-rA @ 25/03/2020, 21:55) Що не поразсъжд...   26/03/2020, 09:49
||||||- - D-rA   Как мислиш - ако ние имахме право да печатим ...   26/03/2020, 21:44
||||||- - lati1960   Цитат(D-rA @ 26/03/2020, 21:44) Как мислиш - ако ...   27/03/2020, 10:32
|||||- - Радио Ереван   Цитат(lati1960 @ 25/03/2020, 21:01) По принцип е так...   26/03/2020, 11:50
|||||- - lati1960   Цитат(Радио Ереван @ 26/03/2020, 11:50) За какъв...   26/03/2020, 12:12
|||||- - Радио Ереван   Цитат(lati1960 @ 26/03/2020, 12:12) То така, но сега ...   26/03/2020, 12:27
|||||- - lati1960   Цитат(Радио Ереван @ 26/03/2020, 12:27) Няма, но ...   26/03/2020, 18:29
|||||- - ЕксГорски   Просто акълът не ми го побира как могат да с...   26/03/2020, 20:31
|||||- - Радио Ереван   Цитат(ЕксГорски @ 26/03/2020, 20:31) Просто акъ...   26/03/2020, 21:24
|||||- - ЕксГорски   ]И аз ли приказвам щуротии? Не! Хайде сега ...   26/03/2020, 21:41
|||||- - Радио Ереван   Цитат(ЕксГорски @ 26/03/2020, 21:41) ]И аз ли при...   27/03/2020, 12:44
|||||- - ЕксГорски   Цитат(Радио Ереван @ 27/03/2020, 13:44) Ако имаш...   27/03/2020, 13:12
|||||- - Питето   Радвай се че много хора в България имат подо...   27/03/2020, 15:37
|||||- - lati1960   Цитат(Питето @ 27/03/2020, 15:37) Радвай се че м...   27/03/2020, 18:45
||||||- - Питето   Е точно история четем, там си пише за далеч п...   28/03/2020, 14:46
||||||- - lati1960   Цитат(Питето @ 28/03/2020, 14:46) Е точно истори...   28/03/2020, 18:18
|||||- - Радио Ереван   Цитат(Питето @ 27/03/2020, 15:37) Радвай се че м...   28/03/2020, 18:39
|||||- - lati1960   Цитат(Радио Ереван @ 28/03/2020, 19:39) Да не би ...   Вчера, 09:23
||||||- - ЕксГорски   Цитат(lati1960 @ 29/03/2020, 09:23) щото има други т...   Вчера, 15:33
|||||- - Питето   Всичко е точно. Който вярва в края на света, ...   Днес, 13:49
|||||- - Радио Ереван   Цитат(Питето @ 30/03/2020, 14:49) Всичко е точно...   Днес, 17:24
||||- - Питето   Да... ама не. У японско са най-спестовните пен...   25/03/2020, 15:59
||||- - Радио Ереван   Цитат(Питето @ 25/03/2020, 15:59) Да... ама не. У я...   Вчера, 00:00
||||- - Питето   "елементарно" е коренно различно от ...   Вчера, 00:21
||||- - Радио Ереван   Цитат(Питето @ 29/03/2020, 00:21) "елементарн...   Вчера, 13:25
|||- - Радио Ереван   Цитат(lati1960 @ 25/03/2020, 10:46) Бе то всичко хуб...   25/03/2020, 14:06
|||- - lati1960   Цитат(Радио Ереван @ 25/03/2020, 14:06) Ето едно...   25/03/2020, 14:35
|||- - Радио Ереван   Цитат(lati1960 @ 25/03/2020, 14:35) Здрасти. Еврика. ...   25/03/2020, 14:38
||||- - lati1960   Цитат(Радио Ереван @ 25/03/2020, 14:38) Е, като с...   25/03/2020, 18:18
|||- - ЕксГорски   Ти явно не се осещаш, кой е ... най-големият вс...   25/03/2020, 15:53
|||- - Онуфри   Цитат(ЕксГорски @ 25/03/2020, 15:53) Ти явно не ...   25/03/2020, 21:12
||- - Радио Ереван   Цитат(lati1960 @ 24/03/2020, 09:53) И друго. След кат...   24/03/2020, 17:57
||- - lati1960   Цитат(Радио Ереван @ 24/03/2020, 17:57) https://www.bgo...   24/03/2020, 18:42
||- - Радио Ереван   Цитат(lati1960 @ 24/03/2020, 18:42) Похвално е, че се...   25/03/2020, 01:00
|- - Persian   Цитат(lati1960 @ 23/03/2020, 21:38) Ще оцелеем. Поне ...   24/03/2020, 20:08
||- - lati1960   Цитат(Persian @ 24/03/2020, 20:08) Така трябва. Нужн...   25/03/2020, 18:24
|- - Питето   Кво оцеляване те е подгонило бе, юнак? Нито к...   25/03/2020, 18:49
|- - lati1960   Цитат(Питето @ 25/03/2020, 18:49) Кво оцеляване ...   25/03/2020, 21:06
||- - Питето   Къса, ма помня няколко "свършеци на света...   26/03/2020, 22:29
||- - lati1960   Цитат(Питето @ 26/03/2020, 22:29) Къса, ма помня ...   27/03/2020, 10:48
||- - Питето   Баце, мислещите нямаме книга с главна буква....   27/03/2020, 15:44
||- - lati1960   Цитат(Питето @ 27/03/2020, 15:44) Баце, мислещит...   27/03/2020, 18:28
||- - Питето   Всеки избира дали да вярва или да мисли. Тво...   28/03/2020, 14:41
||- - lati1960   Цитат(Питето @ 28/03/2020, 14:41) Всеки избира д...   28/03/2020, 18:30
|- - Онуфри   Цитат(Питето @ 25/03/2020, 18:49) ... НЕма да го ...   25/03/2020, 21:17
- - D-rA   Цитат(Радио Ереван @ 23/03/2020, 16:55) Вчера се...   23/03/2020, 19:48
|- - Радио Ереван   Цитат(D-rA @ 23/03/2020, 19:48) В този казус, ко...   23/03/2020, 21:05
|- - Mukaveev   И какво ще заложи ? Щом знае езици в кол цен...   23/03/2020, 21:25
|- - Радио Ереван   Цитат(Mukaveev @ 23/03/2020, 21:25) И какво ще залож...   23/03/2020, 21:32
|- - Mukaveev   Цитат(Радио Ереван @ 23/03/2020, 21:32) Колата с...   24/03/2020, 21:27
|- - Радио Ереван   Цитат(Mukaveev @ 24/03/2020, 21:27) Влизаш в чл 252. от...   25/03/2020, 00:42
- - Persian   Ще се промени като се върнат времената на са...   24/03/2020, 17:37
|- - D-rA   Цитат(Persian @ 24/03/2020, 17:37) Ще се промени кат...   24/03/2020, 20:28
- - agrippa   Ще се промени ли живота след пандемията? Да,...   Вчера, 18:21
|- - lati1960   Цитат(agrippa @ 29/03/2020, 19:21) Ще се промени ли ...   Днес, 09:16
|- - Питето   Глупости. Според историята, след постянните...   Днес, 13:55
- - Потребител   ЦитатЩе се промени ли живота след пандемият...   Днес, 04:12
- - lati1960   Цитат(Потребител @ 30/03/2020, 05:12) ... тук спе...   Днес, 09:30

Reply to this topicStart new topic

Олекотена версия Сега е: 30/03/2020, 18:41
IP.Board Skin developed by: skinground.com
test