test
IPB

Здравейте ( Вход | Регистрация )

> Мъдростта в учението на Буда (2)
gorcho
коментар 28/11/2019, 11:25
Копирай адреса: #41

Advanced Member
Група: Редовни потребители
Съобщения: 254
Регистриран: 16/09/2019
Потребител # 544

В предишната тема transalp написа, че си представя някой постигнал нирвана, като седящ под едно дърво в пълно безразличие.
Всъщност има различни видове нирвана и седенето под дърво не е специално свързано с тях. Наистина практиката на архатите е свързана по-скоро с усамотение и откъсване от света, което прилича донякъде на християнските отшелници, но бодхисатвите са дали обети да помогнат на всички чувстващи същества да се освободят, което е и причината един ден да станат буди. В случая не става дума за "безразличие", а за дълбоко състрадание към чувстващите същества и бодхисатвите живеят сред хората, а не по горите например.
Що касае вярата, както бях писал, всички започваме с вяра, но вярата трябва да бъде проверена и задълбочена, докато наистина изясним каква е истината - тогава вече говорим за истинска вяра поне според мен и само тогава тя става наистина непоклатима.
Go to the top of the page
ЛС
Quote PostReply to this topic

Start new topic
Отговор
trаnsalp
коментар 28/11/2019, 21:37
Копирай адреса: #42

Advanced Member
Съобщения: 4 339
Регистриран: 09/06/2017
Потребител # 89

Цитат(gorcho @ 28/11/2019, 11:25) *
В предишната тема transalp написа, че си представя някой постигнал нирвана, като седящ под едно дърво в пълно безразличие.
Всъщност има различни видове нирвана и седенето под дърво не е специално свързано с тях. Наистина практиката на архатите е свързана по-скоро с усамотение и откъсване от света, което прилича донякъде на християнските отшелници, но бодхисатвите са дали обети да помогнат на всички чувстващи същества да се освободят, което е и причината един ден да станат буди. В случая не става дума за "безразличие", а за дълбоко състрадание към чувстващите същества и бодхисатвите живеят сред хората, а не по горите например.
Що касае вярата, както бях писал, всички започваме с вяра, но вярата трябва да бъде проверена и задълбочена, докато наистина изясним каква е истината - тогава вече говорим за истинска вяра поне според мен и само тогава тя става наистина непоклатима.

Да, вярата се задълбочава, но ако сме верни, ако залагаме на нея и си даваме сметка. Може би и с Христос /просто друг начин не съм опитвал, затова, не знам без Него/, Много лесно вярата преминава в съмнение, умуване, страх, както Петър тръгна по вода с вяра, но се усъмни, уплаши и започна да потъва.
За будистите и въобще източните, така съм чувал, че не е добре да се месят много.. А и тук са ме поучавали, че другите не били моя грижа. А, ако трябва да сгрешиш заради другия? Ако трябва да станеш проклет, заради някой? Христос стана проклет, заради нас, а ние толкова сме се прилепили към светостта, че за да не сгрешим не правим нищо. Ако иска да помага някой е добре да е наясно, че доброто няма да е добро за всички. Ще се наложи и да не е добър. Как будизмът гледа на това? Готов ли е да сгреши, за да направи добро?
Една мъдрост не разбирам. Ако ядеш месо, ще бъдеш изяден. Това го знаем. А ако тъпчем мравките, ще бъдем ли тъпкани? Както за да живеем ядем месо, но може и да не ядем, така и тъпчем за да ходим, но може да се оглеждаме повече. Защо едното се гледа, а другото се пропуска?

Това съобщение е било редактирано от trаnsalp на 28/11/2019, 21:39

--------------------
ЛС
gorcho
коментар 29/11/2019, 11:09
Копирай адреса: #43

Advanced Member
Потребител # 544

Цитат(trаnsalp @ 28/11/2019, 21:37) *
Да, вярата се задълбочава, но ако сме верни, ако залагаме на нея и си даваме сметка. Може би и с Христос /просто друг начин не съм опитвал, затова, не знам без Него/, Много лесно вярата преминава в съмнение, умуване, страх, както Петър тръгна по вода с вяра, но се усъмни, уплаши и започна да потъва.
За будистите и въобще източните, така съм чувал, че не е добре да се месят много.. А и тук са ме поучавали, че другите не били моя грижа. А, ако трябва да сгрешиш заради другия? Ако трябва да станеш проклет, заради някой? Христос стана проклет, заради нас, а ние толкова сме се прилепили към светостта, че за да не сгрешим не правим нищо. Ако иска да помага някой е добре да е наясно, че доброто няма да е добро за всички. Ще се наложи и да не е добър. Как будизмът гледа на това? Готов ли е да сгреши, за да направи добро?
Една мъдрост не разбирам. Ако ядеш месо, ще бъдеш изяден. Това го знаем. А ако тъпчем мравките, ще бъдем ли тъпкани? Както за да живеем ядем месо, но може и да не ядем, така и тъпчем за да ходим, но може да се оглеждаме повече. Защо едното се гледа, а другото се пропуска?

Тя, вярата, че се задълбочава с повторение е ясно - всеки навик се задълбочава така. Аз обаче имах по-скоро предвид вярата, която се потвърждава от реалността, т.е. вярваш, правиш, откриваш и това съответно потвърждава вярата ти.
Има всякакви случаи - някои дзен учители са вършили меко казано странни неща само и само да помогнат на учениците си да се просветлят (това е отговор на въпроса ти) - понякога без успех. Както казах и по-горе, от бодхисатвите се очаква да помагат на всички чувстващи същества - такива са техните обети и обещания. В зависимост от конкретния случай ненамесата може да се окаже най-добрата намеса, но важното е да се опитаме да направим това, което смятаме, че е най-добре за другия. Да се опитваме да помагаме на другите винаги е деликатно и ако не бъде поднесена под подходяща форма, помощта лесно може да бъде отхвърлена, включително поради криворазбрана гордост.
Архатите, от друга страна, обикновено не дават обети да помагат на другите и е възможно да предпочетат да не се намесват. Възможно е, разбира се, и да искат да помогнат - зависи от кармичните взаимоотношения със съответното същество.
Това за мравките е забавно. Къде ги намери тия мравки, аз все по асфалт ходя напоследък и кьорава мравка не виждам? Всъщност, някои си мислят, че това е много сериозен аргумент срещу вегетарианството, защото видите ли то и без това толкова насекоми и микроорганизми загиват, за да отгледаме растенията, че едва ли не няма никаква полза от вегетарианството. Ако обаче обърнем перспективата, се оказва, че не стига, че избиваме толкова микроорганизми и насекоми, ами на всичкото отгоре напираме да ядем месо и затова е по-добре да не го правим. Има и нещо друго - организмите не са еднакви и не чувстват нещата по един и същи начин - не смятам, че омразата на една мравка за това, че е убита, може да се сравнява с омразата на едно теле, което е много по-сложен организъм и съответно чувства нещата по различен начин.
ЛС
trаnsalp
коментар 29/11/2019, 13:27
Копирай адреса: #44

Advanced Member
Потребител # 89

Цитат(gorcho @ 29/11/2019, 11:09) *
Тя, вярата, че се задълбочава с повторение е ясно - всеки навик се задълбочава така. Аз обаче имах по-скоро предвид вярата, която се потвърждава от реалността, т.е. вярваш, правиш, откриваш и това съответно потвърждава вярата ти.
Има всякакви случаи - някои дзен учители са вършили меко казано странни неща само и само да помогнат на учениците си да се просветлят (това е отговор на въпроса ти) - понякога без успех. Както казах и по-горе, от бодхисатвите се очаква да помагат на всички чувстващи същества - такива са техните обети и обещания. В зависимост от конкретния случай ненамесата може да се окаже най-добрата намеса, но важното е да се опитаме да направим това, което смятаме, че е най-добре за другия. Да се опитваме да помагаме на другите винаги е деликатно и ако не бъде поднесена под подходяща форма, помощта лесно може да бъде отхвърлена, включително поради криворазбрана гордост.
Архатите, от друга страна, обикновено не дават обети да помагат на другите и е възможно да предпочетат да не се намесват. Възможно е, разбира се, и да искат да помогнат - зависи от кармичните взаимоотношения със съответното същество.
Това за мравките е забавно. Къде ги намери тия мравки, аз все по асфалт ходя напоследък и кьорава мравка не виждам? Всъщност, някои си мислят, че това е много сериозен аргумент срещу вегетарианството, защото видите ли то и без това толкова насекоми и микроорганизми загиват, за да отгледаме растенията, че едва ли не няма никаква полза от вегетарианството. Ако обаче обърнем перспективата, се оказва, че не стига, че избиваме толкова микроорганизми и насекоми, ами на всичкото отгоре напираме да ядем месо и затова е по-добре да не го правим. Има и нещо друго - организмите не са еднакви и не чувстват нещата по един и същи начин - не смятам, че омразата на една мравка за това, че е убита, може да се сравнява с омразата на едно теле, което е много по-сложен организъм и съответно чувства нещата по различен начин.

Да, да живееш, чрез вяра, явно трябва да виждаш, че реално вярваш в истината през деня си.. Ако се замислиш, ние често не знаем, на какво вярваме. Както за пържолата - вярват, че ще са изядени, ядат, а после се чудят като стане според вярата им и бъдат изядени. Адам също. Уж вярваше, че яде ли от дървото ще умре, а яде. Защото е повярвал, че няма да има проблеми. Ако не си даваме сметка за вярата, ако не сме на 6, преминава много бързо като трева на вятъра. И без Христос, ако си даваме сметка, в какво вярваме си мисля, чемще се убедим, колко сме податливи. Мисля си, че самото устояване да вярваш в истини е дар, който означава, че си на прав път. Ако гледаш реалността, както казваш и виждаш, че често си заблуден, то нещо не е наред с вярата в истини.
Съгласен съм с теб, че самият живот ни показва заблудени ли сме. Това, което обръщам внимание е, че не си даваме сметка на къде ни е вярата за нещата от деня ни. Няма такова учение, което да ни обръща внимание за това. Може би, защото да вярваш в истини е знак само за тези, които са на прав път.
Познавам еярващи в Бог, а всеки лъжец ги лъже, както си иска.

Това съобщение е било редактирано от trаnsalp на 29/11/2019, 13:33

--------------------
ЛС
gorcho
коментар 30/11/2019, 12:15
Копирай адреса: #45

Advanced Member
Потребител # 544

Цитат(trаnsalp @ 29/11/2019, 13:27) *
Да, да живееш, чрез вяра, явно трябва да виждаш, че реално вярваш в истината през деня си.. Ако се замислиш, ние често не знаем, на какво вярваме. Както за пържолата - вярват, че ще са изядени, ядат, а после се чудят като стане според вярата им и бъдат изядени. Адам също. Уж вярваше, че яде ли от дървото ще умре, а яде. Защото е повярвал, че няма да има проблеми. Ако не си даваме сметка за вярата, ако не сме на 6, преминава много бързо като трева на вятъра. И без Христос, ако си даваме сметка, в какво вярваме си мисля, чемще се убедим, колко сме податливи. Мисля си, че самото устояване да вярваш в истини е дар, който означава, че си на прав път. Ако гледаш реалността, както казваш и виждаш, че често си заблуден, то нещо не е наред с вярата в истини.
Съгласен съм с теб, че самият живот ни показва заблудени ли сме. Това, което обръщам внимание е, че не си даваме сметка на къде ни е вярата за нещата от деня ни. Няма такова учение, което да ни обръща внимание за това. Може би, защото да вярваш в истини е знак само за тези, които са на прав път.
Познавам еярващи в Бог, а всеки лъжец ги лъже, както си иска.

Според будизма това дали някой може да те излъже или не си е работа между вас. С други думи, за да вярваш на някой означава, че имаш някакъв дълг към него и изобщо вече сте имали някакви отношения в миналото.
Аз мисля, че проблемът с вярването и после правенето на точно обраното се дължи на това, че не внимаваме, т.е. непрекъснато забравяме в какво всъщност вярваме. По този начин ставаме жертва на навиците си и не успяваме да ги преодолеем. Ако човек подобри концентрацията си, би могъл поне понякога да си дава сметка за тези неща. Разбира се, трябва и да е убеден, че това, в което е вярва, е вярно - не за пред хората, а наистина пред самия себе си. За целта поне според мен е необходимо да се изследват нещата в детайли и да се разберат механизмите, по които функционират. Това е все едно да си учил в училище, че има радиация и да вярваш в това, защото много хора вярват, разни учени са я изследвали и т.н. Това обаче е съвършено различно от това, ти самият да изследваш радиацията и да я измериш, да видиш как въздейства и т.н. Едва тогава ще си наистина убеден, че тя съществува, а и ще я разбираш много по-добре.
ЛС
trаnsalp
коментар 30/11/2019, 15:55
Копирай адреса: #46

Advanced Member
Потребител # 89

Цитат(gorcho @ 30/11/2019, 12:15) *
... Ако човек подобри концентрацията си, би могъл поне понякога да си дава сметка за тези неща. Разбира се, трябва и да е убеден, че това, в което е вярва, е вярно - не за пред хората, а наистина пред самия себе си. За целта поне според мен е необходимо да се изследват нещата в детайли и да се разберат механизмите, по които функционират. Това е все едно да си учил в училище, че има радиация и да вярваш в това, защото много хора вярват, разни учени са я изследвали и т.н. Това обаче е съвършено различно от това, ти самият да изследваш радиацията и да я измериш, да видиш как въздейства и т.н. Едва тогава ще си наистина убеден, че тя съществува, а и ще я разбираш много по-добре.

Да, ако е възможно сами да станем безгрешни и да вършим правилните неща, всичко би било добре. Но колко са безгрешни? И когато сгрешиш, то пак не може да излезеш от причина-следствието. А то така е направено, че когато избегнеш едно причина-следствие объркваш две други. За да спасиш една коза, може би разболяваш двама. Ако спасиш един човек, може би нараняваш други двама.

Това съобщение е било редактирано от trаnsalp на 30/11/2019, 15:56

--------------------
ЛС
gorcho
коментар 01/12/2019, 16:34
Копирай адреса: #47

Advanced Member
Потребител # 544

Цитат(trаnsalp @ 30/11/2019, 16:55) *
Но това не е ли само констатация, която обяснява нещо по недоказуем начин и всъщност не дава практическа насока? Ако ли пък има начин на преодоляване, това не противоречи ли на прична-следствието от животите в миналото? Значи можем да повлияем на тези кармични връзки и не е задължително дадена причина да поражда следствието си? В същото време на християните се казва или че няма изход от причина-следствието, а ако има, то той е единствено Буда. По-често обяснението е "карма".
Ако един човек се лъже по всеки в лекарска манта, то самият лекар е без значение, затова си мисля, че не са важни техните взаимоотношения, а човекът е с лъжливи очаквания. Нещо повече. Аз виждам, как този човек направи крещи "излъжи ме". И ако не го излъжеш, а му кажеш, че е здрав, те смята за лош лекар.

Да, за мен лично например е недоказуемо. От друга страна, Буда, някои бодхисатви или дори еретици, които имат свръхестествени способности казват, че виждат миналите животи и определени дела от тях. За сметка на това само Буда може да каже каква точно е причината за онова, което се случва днес (т.е. може да посочи причината за всяко следствие без изключение). Оттук нататък човек вярва или не вярва, като обаче има уверението, че с напредването на практиката нещата ще му стават все по-ясни.

Въпросът дали могат да се преодоляват последствията е много добър и по-същество е много сходен с въпроса имаме ли свободна воля или не. По този въпрос в будизма категорично се казва, че имаме свободна воля и можем да коригираме последствията от миналите си дела. Всичко това в известни граници, разбира се. Ако имаме сто долара например, можем да решим дали да се напием с тях, да ги вложим, да помогнем на някой нуждаещ се и т.н. Ако нямаме сто долара, всички тези избори отпадат, а дали имаме сто долара зависи също от кармата ни, т.е. днес можем да избираме в зависимост от ресурсите, с които разполагаме. Разбира се, ако например имаме силно влечение към алкохола, т.е. добре развит лош навик, ще ни е трудно да вземем различно решение - трудно, но не невъзможно и именно в това се състои практиката на будизма - да се стремим да преодоляваме лошите си навици и да вземаме правилни решения. За това помага изучаването на казаното от Буда, изповядването, молитвите към Буда и т.н.

Хората изпадат в най-различни заблуди и имат всякакви мании - ако някой си е наумил, че е болен, е трудно да го разубедиш. Според будизма обаче не е случайно, че идва да се консултира точно с теб, както и не е случайно, ако иска или не иска да те слуша. От друга страна, ако му кажеш истината и се отнесеш добре с него, а той не иска да чуе - какво да се направи? Никой не може да бъде убеден насила в нещо, така че негово право е да си мисли каквото иска. Не е изключено все пак по-късно да си даде сметка, че му е била казана истината и дори да е благодарен - има всякакви варианти.

Цитат(trаnsalp @ 30/11/2019, 16:55) *
Да, ако е възможно сами да станем безгрешни и да вършим правилните неща, всичко би било добре. Но колко са безгрешни? И когато сгрешиш, то пак не може да излезеш от причина-следствието. А то така е направено, че когато избегнеш едно причина-следствие объркваш две други. За да спасиш една коза, може би разболяваш двама. Ако спасиш един човек, може би нараняваш други двама.

Възможно е да сме безгрешни и пример за това е Буда (за будистите естествено).
Да, ако бъркаш, нещата се влошават и да, много е възможно да стане грешка, т.е. да оправиш нещо, но да развалиш нещо. За да се ограничат тези проблеми, се препоръчва да спазваме моралните предписания, да избягваме да помагаме на някой с цената на навреждане на много хора и т.н. В идеалния случай трябва да се намери решение, което да устройва всички, и това е стремежът, а колко успяваме зависи от нивото, на което се намираме. Общо-взето не е лесно...
ЛС
trаnsalp
коментар 01/12/2019, 21:08
Копирай адреса: #48

Advanced Member
Потребител # 89

Цитат(gorcho @ 01/12/2019, 16:34) *
..
Възможно е да сме безгрешни и пример за това е Буда (за будистите естествено).
Да, ако бъркаш, нещата се влошават и да, много е възможно да стане грешка, т.е. да оправиш нещо, но да развалиш нещо. За да се ограничат тези проблеми, се препоръчва да спазваме моралните предписания, да избягваме да помагаме на някой с цената на навреждане на много хора и т.н. В идеалния случай трябва да се намери решение, което да устройва всички, и това е стремежът, а колко успяваме зависи от нивото, на което се намираме. Общо-взето не е лесно...

Аз, колкото повече навлизам в живота чрез вяра, толкова повече разбирам, колко много греша /не говоря за грешките, които и децата знаят, неща от десетте заповеди/. Въз основа на това мое виждане /понеже някои християни, с напредването престават да виждат, какъвто и да е грях в себе си, то виждането си е мое/ ако будиста е решил да не наврежда на никой, да не обиди, да не засегне, то единственият начин е да застане под дърво в безразличие. А ако допуснем, че единственият начин да помогнеш е юмрук в муцуната? Ако това е грубо и просташко /знам, че ни четат нежни души и ще се възмутят/, да го кажем по-нормално - да убием някой? Какво би направил будиста? Ще даде ли живота си, за истината според него? Или ще гледа как убиват и тъпчат пред очите му? С други думи, би ли сгрешил в нещо, заради ближния си?

Това съобщение е било редактирано от trаnsalp на 01/12/2019, 21:16

--------------------
ЛС
gorcho
коментар 03/12/2019, 11:39
Копирай адреса: #49

Advanced Member
Потребител # 544

Цитат(trаnsalp @ 01/12/2019, 22:08) *
Аз, колкото повече навлизам в живота чрез вяра, толкова повече разбирам, колко много греша /не говоря за грешките, които и децата знаят, неща от десетте заповеди/. Въз основа на това мое виждане /понеже някои християни, с напредването престават да виждат, какъвто и да е грях в себе си, то виждането си е мое/ ако будиста е решил да не наврежда на никой, да не обиди, да не засегне, то единственият начин е да застане под дърво в безразличие. А ако допуснем, че единственият начин да помогнеш е юмрук в муцуната? Ако това е грубо и просташко /знам, че ни четат нежни души и ще се възмутят/, да го кажем по-нормално - да убием някой? Какво би направил будиста? Ще даде ли живота си, за истината според него? Или ще гледа как убиват и тъпчат пред очите му? С други думи, би ли сгрешил в нещо, заради ближния си?

Това е прекрасно, означава, че напредваш, а не си застинал на едно място, което може да се случи на всеки независимо от убежденията му. А иначе за стоенето под дърво, за което няколко пъти вече споменаваш - дори така можеш да ядосаш някой. Има една такава история: цар Кали се разхождал с наложниците си в гората, после хапнали, а царят легнал да подремне. Наложниците му пък забелязали монаха Ксанти, който седял под едно дърво, и отишли при него с молба да им каже какво прави там и да ги научи на своята мъдрост. Той започнал да им говори и на тях толкова им харесало, че забравили да се върнат при царя. Когато последният се събудил и видял, че е сам, тръгнал да търси наложниците си. Като ги видял насядали около мъдреца и слушащи с интерес какво им говори, изпитал силна ревност и попитал монаха какво толкова им казва, че го слушат в захлас. Ксанти отговорил, че ги учи на търпение. Все по-разгневеният монарх изтеглил меча си и под предлог, че иска да види какво всъщност е търпението на самия монах, му отсякъл ушите, носа, ръцете и краката, но монахът понесъл всичко, без да гъкне. Тогава небесните богове, закрилници на Дхарма, предизвикали страховита буря и уплашеният цар, коленичил и поискал прошка.
В случая историята илюстрира практикуването на една от парамитите на бодхисатвите - търпението, но и показва, че е много лесно да ядосаш някой. Само Буда има необходимата мъдрост, за да постъпва винаги правилно, всички останали просто се опитват, а ако са съвсем начинаещи като мен, там вече е още по-сложно.
Не, будистът определено няма да даде живота си за "истината" (предполагам, че под истина имаш предвид да иска наложи собственото си мнение на другите). Ако обаче говорим за това да се убие един и така да се спасят мнозина, то е възможно.
А за "юмрука в муцуната"? Ако просто те е яд на човека и го правиш, за да удовлетвориш собствените си нужди, не е добре. Ако мислиш, че наистина ще му помогнеш - добре, но това наистина е деликатно. Може и просто да го разяриш още повече и да го накараш да упорства в заблудата си - нямам готови рецепти.
ЛС
trаnsalp
коментар 03/12/2019, 12:28
Копирай адреса: #50

Advanced Member
Потребител # 89

Цитат(gorcho @ 03/12/2019, 11:39) *
Това е прекрасно, означава, че напредваш, а не си застинал на едно място, което може да се случи на всеки независимо от убежденията му. А иначе за стоенето под дърво, за което няколко пъти вече споменаваш - дори така можеш да ядосаш някой. Има една такава история: цар Кали се разхождал с наложниците си в гората, после хапнали, а царят легнал да подремне. Наложниците му пък забелязали монаха Ксанти, който седял под едно дърво, и отишли при него с молба да им каже какво прави там и да ги научи на своята мъдрост. Той започнал да им говори и на тях толкова им харесало, че забравили да се върнат при царя. Когато последният се събудил и видял, че е сам, тръгнал да търси наложниците си. Като ги видял насядали около мъдреца и слушащи с интерес какво им говори, изпитал силна ревност и попитал монаха какво толкова им казва, че го слушат в захлас. Ксанти отговорил, че ги учи на търпение. Все по-разгневеният монарх изтеглил меча си и под предлог, че иска да види какво всъщност е търпението на самия монах, му отсякъл ушите, носа, ръцете и краката, но монахът понесъл всичко, без да гъкне. Тогава небесните богове, закрилници на Дхарма, предизвикали страховита буря и уплашеният цар, коленичил и поискал прошка.
В случая историята илюстрира практикуването на една от парамитите на бодхисатвите - търпението, но и показва, че е много лесно да ядосаш някой. Само Буда има необходимата мъдрост, за да постъпва винаги правилно, всички останали просто се опитват, а ако са съвсем начинаещи като мен, там вече е още по-сложно.
Не, будистът определено няма да даде живота си за "истината" (предполагам, че под истина имаш предвид да иска наложи собственото си мнение на другите). Ако обаче говорим за това да се убие един и така да се спасят мнозина, то е възможно.
А за "юмрука в муцуната"? Ако просто те е яд на човека и го правиш, за да удовлетвориш собствените си нужди, не е добре. Ако мислиш, че наистина ще му помогнеш - добре, но това наистина е деликатно. Може и просто да го разяриш още повече и да го накараш да упорства в заблудата си - нямам готови рецепти.

За дървото го казвам, защото е много показателно, илюстрирайки нагледно, това което имам предвид -безразличието.
Да дадеш живота си за истината според теб, означава да следваш вярата си, пък било тя и в лъжа. Един ден се открива всичко и колкото по-стриктно се придържаме към истината /според нас/ толкова по-бързо ще получим потвърждение или изобличение за пътя по който сме поели. Но само, ако си даваме сметка за истината, следвайки вярата си. Ако вярвам, че трябва да причиня зло, за да спася ближен, пък не го направя, май не съм много помагащ на ближния. Поне да го отчета, че не помагам. Ако ли пък извърша злото, заради ближния, то нека не съм много правещ добро. А ако не следваме вярата си, нито поне си даваме сметка, когато не я следваме, то не знаем и каква е истината според нас. Живеем ден за ден. В какво вярвам всъщност в горният пример? Че правя само добро? Че помагам винаги? Че следвам винаги вярата си? А в него момент, кое от трите следвам?

Ако трябва да избираш, да стоиш в безразличие, ненавреждащ на никой от една страна и помагащ, но вършещ грях, кое ще избереш? Защото според мен това са опциите, когато дойде злото. Нямаме възможност, хем да сме безгрешни, хем да помагаме. Да, може да се молим и учим, но идват злите и погубват ближният, а ние гледаме праведно. Тогава или сме безразлични, или помагаме срещу злите, защото злото не е дошло за нашите молитви, нито да се учи. Това и имах предвид под "юмрук в муцуната", защото изроденият не разбира от друго.
Когато кажеш някоя грешка на осъзнат човек, той дори се радва. На злият, колкото повече му говориш, толкова по зле става състоянието му. В Библията пише.
Притчи 9:8
Не изобличавай присмивателя, да не би да те намрази. Изобличавай мъдрия и той ще те обикне.

Пп. Един човек, син на гуру станал християнин. Питат го, защо, щом баща му бил учител. Казва, единственото, което помня от баща си, беше да стои в една стая в поза /йога е бил някаква/. Майка ми ни отгледа и му носеше храна, която оставяше до него и излизаше. Един ден му острига косата и той умря /явно, някоя чакра е засегнала/. И това е учение за живота ?!

Това съобщение е било редактирано от trаnsalp на 03/12/2019, 13:27

--------------------
ЛС
gorcho
коментар 03/12/2019, 13:38
Копирай адреса: #51

Advanced Member
Потребител # 544

Цитат(trаnsalp @ 03/12/2019, 12:28) *
За дървото го казвам, защото е много показателно, илюстрирайки нагледно, това което имам предвид -безразличието.
Да дадеш живота си за истината според теб, означава да следваш вярата си, пък било тя и в лъжа. Един ден се открива всичко и колкото по-стриктно се придържаме към истината /според нас/ толкова по-бързо ще получим потвърждение или изобличение за пътя по който сме поели. Но само, ако си даваме сметка за истината, следвайки вярата си. Ако вярвам, че трябва да причиня зло, за да спася ближен, пък не го направя, май не съм много помагащ на ближния. Поне да го отчета, че не помагам. Ако ли пък извърша злото, заради ближния, то нека не съм много правещ добро. А ако не следваме вярата си, нито поне си даваме сметка, когато не я следваме, то не знаем и каква е истината според нас. Живеем ден за ден.

Нищо такова, като подчертаното, не съм писал - откъде го измисли?
С вярата трябва да се внимава, защото има елемент на привързване към самия себе си, с което се борим в будизма. Аз вярвам в нещо - значи няма начин да не е вярно, защото си е "мое" вярване. Човек дори е способен да интерпретира случките и заобикалящите го неща, така че да подкрепят вярата му, а е добре да разглежда и други възможни интерпретации - ей, така, за всеки случай.
Не знам защо ми пишеш горното за помагане на близък и извършване на зло - ако просто споделяш личното си мнение е добре, а ако по някаква причина си решил, че съм на противоположното мнение - не си прав.
Това, което написах по-горе означаваше, че разбира се всеки се опитва да помага и е възможно да сбърка, но това не означава, че не трябва да се опитва. С това обаче също трябва да се внимава - ако просто някой се хвърли да помага на близък независимо на каква цена и на колко други хора ще навреди и ако на всичкото отгоре онова, което прави, е несправедливо и неморално, то е хубаво човек да се позамисли първо. В същото време, както вече ти написах, е имало случаи да се извърши нещо, дори убийство, в името на по-висше благо, т.е. спасяването на много хора.

Ако трябва да избираш, да стоиш в безразличие, ненавреждащ на никой от една страна и помагащ, но вършещ грях, кое ще избереш? Защото според мен това са опциите, когато дойде злото. Нямаме възможност, хем да сме безгрешни, хем да помагаме. Да, може да се молим и учим, но идват злите и погубват ближният, а ние гледаме праведно. Тогава или сме безразлични, или помагаме срещу злите, защото злото не е дошло за нашите молитви, нито да се учи. Това и имах предвид под "юмрук в муцуната", защото изроденият не разбира от друго.
Когато кажеш някоя грешка на осъзнат човек, той дори се радва. На злият, колкото повече му говориш, толкова по зле става състоянието му. В Библията пише.
Притчи 9:8
Не изобличавай присмивателя, да не би да те намрази. Изобличавай мъдрия и той ще те обикне.

За "юмрука в муцуната" ти казах вече - зависи дали наистина смяташ, че така ще помогнеш или просто даваш изблик на гнева си.
Е, тук не съм съгласен с Библията - ако смяташ, че нещо не е правилно, трябва да го кажеш, а не да си замълчиш от страх, че ще си имаш проблеми. От друга страна, това не е лесно и аз съвсем не твърдя, че бих постъпил така във всяка една ситуация. Поне ще се опитам обаче.

Пп. Един човек, син на гуру станал християнин. Питат го, защо, щом баща му бил учител. Казва, единственото, което помня от баща си, беше да стои в една стая в поза /йога е бил някаква/. Майка ми ни отгледа и му носеше храна, която оставяше до него и излизаше. Един ден му острига косата и той умря /явно, някоя чакра е засегнала/. И това е учение за живота ?!

Това май вече го беше разказвал, но какъв е смисълът на тази история? Първо, звучи като съшита с бели конци, какъв учител е бил, като е медитирал по цял ден - нали все пак трябва да има ученици? Второ, какво точно е преподавал? Какво е това учение за живота и каква е връзката му с будизма?
Ти сигурен ли си, че тази история изобщо е вярна?

Това съобщение е било редактирано от gorcho на 03/12/2019, 13:39
ЛС
trаnsalp
коментар 03/12/2019, 17:41
Копирай адреса: #52

Advanced Member
Потребител # 89

Цитат(gorcho @ 03/12/2019, 13:38) *
Нищо такова, като подчертаното, не съм писал - откъде го измисли?
С вярата трябва да се внимава, защото има елемент на привързване към самия себе си, с което се борим в будизма. Аз вярвам в нещо - значи няма начин да не е вярно, защото си е "мое" вярване. Човек дори е способен да интерпретира случките и заобикалящите го неща, така че да подкрепят вярата му, а е добре да разглежда и други възможни интерпретации - ей, така, за всеки случай.
Не знам защо ми пишеш горното за помагане на близък и извършване на зло - ако просто споделяш личното си мнение е добре, а ако по някаква причина си решил, че съм на противоположното мнение - не си прав.
Това, което написах по-горе означаваше, че разбира се всеки се опитва да помага и е възможно да сбърка, но това не означава, че не трябва да се опитва. С това обаче също трябва да се внимава - ако просто някой се хвърли да помага на близък независимо на каква цена и на колко други хора ще навреди и ако на всичкото отгоре онова, което прави, е несправедливо и неморално, то е хубаво човек да се позамисли първо. В същото време, както вече ти написах, е имало случаи да се извърши нещо, дори убийство, в името на по-висше благо, т.е. спасяването на много хора.

За "юмрука в муцуната" ти казах вече - зависи дали наистина смяташ, че така ще помогнеш или просто даваш изблик на гнева си.
Е, тук не съм съгласен с Библията - ако смяташ, че нещо не е правилно, трябва да го кажеш, а не да си замълчиш от страх, че ще си имаш проблеми. От друга страна, това не е лесно и аз съвсем не твърдя, че бих постъпил така във всяка една ситуация. Поне ще се опитам обаче.

Това май вече го беше разказвал, но какъв е смисълът на тази история? Първо, звучи като съшита с бели конци, какъв учител е бил, като е медитирал по цял ден - нали все пак трябва да има ученици? Второ, какво точно е преподавал? Какво е това учение за живота и каква е връзката му с будизма?
Ти сигурен ли си, че тази история изобщо е вярна?

Историята не знам дали е вярна /чух я по тв от въпросният син/, но е добър пример за безразличие. Тя може да се отнесе към всяко учение, включително и християнството. Понеже говоря с теб, искам да видя, какво мисли будизмът за безразличието, също и да дам пример за такова, прикрито под святост. Всички тези неща, които ти посочвам са евентуални грешки. На всеки се случват. И не знам, как очаквате да ги надмогнете? При нас поне пътят е даден. При вас този път, да надмогнете всички грешки ми се вижда невъзможен - и по лично мнение, и по учението християнство. Просто няма безгрешни хора.
... или правите като някои християни - научавате се да се гневите, дори да убивате праведно? Представи си един такъв научил се, да ти каже "днес убих 5 талибана, още по-праведен станах". А къде отива кармата за тези 5 човека ...сигурно 5 живота няма да ни стигнат. Ако ли пък гледаме 5 талибана как убиват 10 души, то кармата отива на 10 живота? Просто питам. За мен са нонсенс тези неща. Един кръг, от който няма измъкване.

Това съобщение е било редактирано от trаnsalp на 03/12/2019, 18:02

--------------------
ЛС
gorcho
коментар 03/12/2019, 23:07
Копирай адреса: #53

Advanced Member
Потребител # 544

Цитат(trаnsalp @ 03/12/2019, 18:41) *
... Дадох ти и пример, в който става въпрос да защитиш ближния, навреждайки на злият. Тук, ако се вгледаме подробно, какво вярваме, то ще видим, че нещо не следваме принципите си, в които уж вярваме и следваме. Кое следваме? Помагаме, но не навреждаме, или не навреждаме, а само помагаме? Не е възможно да ги следваме, понеже са взаимноизключващи се, защото за да помогнеш, трябва да нараниш. А уж винаги следваме вярването си, че помагаме и ненавреждаме. И в този случай будист или християнин, поне наясно ли е, че нещо греши ми е въпросът, или всичко е точно - помогнал, непомогнал, навредил, ненавредил, той е прав и безгрешен. Също, ако продължа в този дух ще стигна до извода, че безгрешни не може да бъдем, затова имаме нужда от Спасител. Това е за християните. Будистите, как се справят в тези противоречиви ситуации?

Ясно, сега разбрах.
Първо, ще дам пример с такива, като мен, които са начинаещи и нищо не разбират. Те просто се опитват да спазват предписанията на Буда, като се има предвид, че не става дума да умреш като Гюро Михайлов със знамето, а да се опиташ да спазваш искрено и колкото можеш. В случая за мен е ключова искреността, т.е. наистина да се опитваме и да се изповядваме, ако се провалим, т.е. да не се правим на три и половина, че няма страшно, ако сме сбъркали. Споделям личното си мнение, като не ангажирам никой с него.
В този ред на мисли е необходимо и дори задължително първо да помагаме на близките си, което не означава, че трябва да спираме с тях, както и че отново според мен да помагаме на близките ни не ни оправдава да постъпваме неморално. Например ти казваш "навреждайки на злия" - добър и зъл е много относително и ако някой успява да навреди някому и изобщо иска да му навреди, означава, че вече си имат отношения от миналото. В този смисъл е най-добре да се намери компромис или поне се опитваме да го намерим. Компромис обаче няма как да намерим, при условие че вече сме квалифицирали другия като зъл. Всичко това е теория - в практиката си проличава как стоят нещата и това, че не успяваме, не е причина да се отказваме.
Второ, например Буда е съвършено наясно с причините да дойде "злият" и знае точно как да се намеси или дори да не се намеси - например целият царски род, от който произхожда Буда, е избит от съседния цар. В историята изглежда сякаш Буда е можел да ги спаси, но всъщност не е можел, поради изключително тежката им карма. Затова и се опитваме да станем буди, за да не грешим повече.
В този смисъл нашият спасител е Буда. Спасител в смисъл, че ни показва пътя и ни помага, когато е нужно, за да можем да напредваме.

Цитат(trаnsalp @ 03/12/2019, 18:41) *
...И не знам, как очаквате да ги надмогнете? При нас поне пътят е даден. При вас този път, да надмогнете всички грешки ми се вижда невъзможен - и по лично мнение, и по учението християнство. Просто няма безгрешни хора.
... или правите като някои християни - научавате се да се гневите, дори да убивате праведно? Представи си един такъв научил се, да ти каже "днес убих 5 талибана, още по-праведен станах". А къде отива кармата за тези 5 човека ...сигурно 5 живота няма да ни стигнат. Ако ли пък гледаме 5 талибана как убиват 10 души, то кармата отива на 10 живота? Просто питам. За мен са нонсенс тези неща. Един кръг, от който няма измъкване.

Е, щом я си чул от сина, вероятно е вярна. В случая обаче не става ясно за кое учение става дума - учения има много, някои хора дори си измислят собствени, та трябва да се подхожда с необходимата доза предпазливост.
Ако ме питаш дали е правилно някой да седи в медитация и да не се грижи за никой - по принцип не е правилно особено ако се е оженил и има дете. За монасите е малко по-различно, но и в манастира те имат други задължения освен да си седят по цял ден.

Аз не мисля, че е даден път към безгрешност в християнството, даже всъщност не съм наясно какво точно е дадено. Ако разбирам правилно, в християнството правиш каквото правиш и накрая Господ или те слага в Рая, или в Ада. Ако разбирам правилно в Рая вече си безгрешен (така ли е?), а в Ада също си безгрешен в смисъл, че те наказват непрекъснато и не ти остава време да грешиш. Така ли е или нещо не съм разбрал?

Да, определено е кръг - викат му цикъла на самсара и ние непрестанно се въртим в него. Измъкването хич не е лесно, но Буда ни е показал пътя, остава само да го последваме.
ЛС
trаnsalp
коментар 04/12/2019, 08:00
Копирай адреса: #54

Advanced Member
Потребител # 89

Цитат(gorcho @ 03/12/2019, 23:07) *
...
Аз не мисля, че е даден път към безгрешност в християнството, даже всъщност не съм наясно какво точно е дадено. Ако разбирам правилно, в християнството правиш каквото правиш и накрая Господ или те слага в Рая, или в Ада. Ако разбирам правилно в Рая вече си безгрешен (така ли е?), а в Ада също си безгрешен в смисъл, че те наказват непрекъснато и не ти остава време да грешиш. Така ли е или нещо не съм разбрал?

С грешките ни се случват три неща - изчистени сме, помилвани сме или ни излиза през носа. Първите две може да се случат, ако виждаме и се покайваме, а последното при слепота. От носа като излезе се вижда по-ясно.
За ада и рая не съм мислил много. За мен християнството е преди всичко начин на живот тук и сега. Послето ще дойде въз основа на сега.
Идеята е да сме наясно с всички грешки. Да виждаме невидимото.

Това съобщение е било редактирано от trаnsalp на 04/12/2019, 08:02

--------------------
ЛС
gorcho
коментар 04/12/2019, 11:30
Копирай адреса: #55

Advanced Member
Потребител # 544

Цитат(trаnsalp @ 04/12/2019, 09:00) *
Тук вече, мисля, че имаме основни разлики. Ако си честен и искрен, не може да кажеш, че няма зло според теб /според нас/. Щом вече има зло, не е истинско да се правим, че няма, понеже, може би ще сгрешим, може би злото не е зло всъщност. Да разпознаваме добро от зло е нещо съществено в християнството. Ако не може да ги различим, значи е безмислено учението ни. Когато Адам позна злото, той не можа да го различи от доброто. По-добре беше, никога да не беше го познавал, но веднъж влязло в света ни, е ключово да го разпознаваме. Другото е някаква форма на без-различие. Не правим разлика. За какво е борбата ни, щом не сме убедени, кое е зло?

"22. И рече Господ Бог: ето, Адам стана като един от Нас да познава добро и зло; и сега — да не простре ръка да вземе от дървото на живота, та, като вкуси, да заживее вечно. "

Тук пише, че се е научил да ги различава, а преди не е можел. Впрочем забелязах някакъв според мен проблем в Библията точно в тази част - Адам е първият човек и всички са негови потомци, казва се, че има двама сина, единият убива другия, след което заминава и си намира жена - тя откъде се е взела? (https://chitanka.info/text/2255)

Всъщност Адам не знае какво е добро и зло преди да яде от ябълката и всъщност грехът му е, че не е послушен.

Аз обаче не говорех за това - имах предвид, че човек може да отговаря само за себе си и за собствените си деяния и съответно да ги преценява, като "добри", "зли" или неутрални. Според мен е опасно да се опитва да квалифицира деянията на другите или дори самите тях като зли, защото съвсем ще се обърка и ще греши още повече. Няма нищо лошо обаче да се каже, че конкретно деяние е неправилно и да се каже на човека или дори да му се противодейства. Това е само нюанс, но за мен е важен, тъй като в противен случай всеки, който иска да ни навреди на нас или на някой близък, ще го изкараме зъл, а нас, разбира се, ще изкараме "добри". Това е нещо, което хората правят и без това всеки ден - ще излезе, че практикуваме залудо, ако се държим като всички останали.

Цитат(trаnsalp @ 04/12/2019, 09:00) *
С грешките ни се случват три неща - изчистени сме, помилвани сме или ни излиза през носа. Първите две може да се случат, ако виждаме и се покайваме, а последното при слепота. От носа като излезе се вижда по-ясно.
За ада и рая не съм мислил много. За мен християнството е преди всичко начин на живот тук и сега. Послето ще дойде въз основа на сега.
Идеята е да сме наясно с всички грешки. Да виждаме невидимото.

Да, това сякаш е ясно. Аз се чудех какво става после - изведнъж и сякаш от само себе си спираме да грешим? В смисъл можем да грешим само в живота, но след смъртта вече не можем да грешим и ако е така, защо?
ЛС
trаnsalp
коментар 04/12/2019, 21:58
Копирай адреса: #56

Advanced Member
Потребител # 89

Цитат(gorcho @ 04/12/2019, 11:30) *
Да, това сякаш е ясно. Аз се чудех какво става после - изведнъж и сякаш от само себе си спираме да грешим? В смисъл можем да грешим само в живота, но след смъртта вече не можем да грешим и ако е така, защо?

Сетих се една екстра. Ако намериш в горният идеален диод грешка, то един ден може да я компенсираш и да го направиш по-идеален. Ако обаче го намираме за съвършен, то никога няма да го направим по-добър. Без грешка, без виждането и, нищо по-добро не може да направим.
А ако към идеалното творение, прибавим променяща среда, то никога не може да постигнем идеално, статично, завършено творение. За да е съвършено, трябва непрекъснато да отчита грешките вън и вътре, за да ги компенсира. Това е и целта в християнството. Да виждаме грешките си. Затова е и закона /да познаем, що е грешка/, затова и дойде Христос. За да виждат невиждащите.
Така че безгрешността не минава, без виждане на грешки. В момента, в който се помислим за безгрешни, спира отчитането и компенсирането на грешките.

Това съобщение е било редактирано от trаnsalp на 04/12/2019, 22:05

--------------------
ЛС
gorcho
коментар 05/12/2019, 11:17
Копирай адреса: #57

Advanced Member
Потребител # 544

Цитат(trаnsalp @ 04/12/2019, 22:58) *
Когато виждаш и разбираш всички евентуални грешки, нещата стават доста свързани и интересни. Мога да го оприлича на инженер изграждащ идеален полупроводник / този диод да кажем/ от несъвършени и грешни съставящи го полупроводници.
...

Всъщност въпросът ми е как си представяш какво става след смъртта - умираш, минаваш през съд (сега или по-късно, все едно) и после какво? После вече си бегрешен, т.е. не можеш да грешиш? И ако е така, защо?

За жените има разни теории. За мен това не е от значение, не знам, затова няма да ти кажа нищо.

Според мен няма маловажни неща, в смисъл че дори едно малко противоречие може да означава, че Библията е измама и че няма Бог или самата книга не е боговдъхновена. Според мен, ако не обръщаме внимание на това, излиза, че не ни пука дали вярваме в истина или в лъжа.

За доброто и злото обаче, ще кажа. Познаването на добро и зло след ябълката е, че злото навлиза в света на Адам, а не че той е можел да ги разпознае. Разпознаването става само, ако сме с Бог, чрез вяра. А Адам се провали във вярата си. /а ние понякога, въобще не се замисляме, в какво вярваме/.

Да ти кажа честно не пише такова нещо. Пише "22. И рече Господ Бог: ето, Адам стана като един от Нас да познава добро и зло; и сега — да не простре ръка да вземе от дървото на живота, та, като вкуси, да заживее вечно." Всъщност злото навлиза в живота на Адам, когато го изгонват от Рая и го закъсва. Ако си беше останал в Рая нямаше откъде да му дойдат злини, но го наказаха, защото не беше послушен. Поне това чета в текста, ако ти имаш друг текст, го дай.

С това вие се заемате сами и може би понякога учението стига до крайност да кажете, че зло няма или че злото е може би добро. Ако все пак има зло, ще му попречите ли, дори и ако това налага да нараните притежателят му? Не казвам, че той е зъл, но злото е налице и ще се случи, ако не направим нещо. И когато се борим със злото, наранявайки приносителят му, какво става с кармата ни?

Не, не сме сами - нашият учител е Буда и ни подкрепят безброй бодхисатви. Ако ги нямаше Буда и бодхисатвите, наистина щяхме да сме сами и изгубени.

Както ти казах, докато човек не знае кое защо се случва, се опитва да постъпва в зависимост от това, което знае - т.е. да прави онова, което правилно от гледна точка на закона и моралните норми, включително да се бори със "злото". Трябва да се внимава обаче да не са окаже, че е воден от гнева си, вместо от желанието наистина да помогне. И както също казах, ако нараниш някой, му задлъжняваш и един ден ще трябва да изплатиш дълга си по един или друг начин. От друга страна, ако си спасил много хора - всички ще са ти благодарни, което пък е положителна карма. Всъщност човешките идеи за това кое е добро и зло са доста различни и дори противоречиви както между различните общества, така и в рамките на едно общество.
Абсолютната справедливост не се влияе от това какво смятаме ние за правилно или грешно. За сметка на това чрез практиката на будизма можем да коригираме кармата си и да изграждаме хармонични отношения с другите чувстващи същества.

...
А ако към идеалното творение, прибавим променяща среда, то никога не може да постигнем идеално, статично, завършено творение. За да е съвършено, трябва непрекъснато да отчита грешките вън и вътре, за да ги компенсира. Това е и целта в християнството. Да виждаме грешките си. Затова е и закона /да познаем, що е грешка/, затова и дойде Христос. За да виждат невиждащите.
Така че безгрешността не минава, без виждане на грешки. В момента, в който се помислим за безгрешни, спира отчитането и компенсирането на грешките.

Да, но това няма да стане в рамките на един-единствен живот - мисля, че е очевидно.
ЛС
trаnsalp
коментар 05/12/2019, 19:32
Копирай адреса: #58

Advanced Member
Потребител # 89

Цитат(gorcho @ 05/12/2019, 11:17) *
..
Според мен няма маловажни неща, в смисъл че дори едно малко противоречие може да означава, че Библията е измама и че няма Бог или самата книга не е боговдъхновена. Според мен, ако не обръщаме внимание на това, излиза, че не ни пука дали вярваме в истина или в лъжа.

Нищо не пречи да е с някоя сестра. И сега при много животни не е проблем близкородственото размножаване, да не кажа, че едно затворено момиче имаше деца от баща си. По тв се беше разчуло.. Колкото по-чист е наследственият материал, толкова по-малко проблеми има, а все пак Адам и Ева са били с възможно най-чистия.

Това съобщение е било редактирано от trаnsalp на 05/12/2019, 19:32

--------------------
ЛС
gorcho
коментар 06/12/2019, 10:54
Копирай адреса: #59

Advanced Member
Потребител # 544

Цитат(trаnsalp @ 05/12/2019, 19:32) *
После сме в Божие присъствие, както Адам, но разбрали и вярващи на Бог, за разлика от Адам. Тогава няма как да грешим. Преди това трябва да се доверим истински и тази вяра да бъде изпитана.

С други думи сме грешни до последния момент, после минаваме през съд и след това вече сме безгрешни? Според мен това е невъзможно, освен ако християните не вярват, че Бог ще ги промени след съда и така ще станат безгрешни. Тогава обаче възниква естественият въпрос, след като може защо не го направи веднага, а ще чакаме съда? Каква е ползата?
Впрочем нали от онези, на които е дадено малко, ще се иска малко, т.е. могат да оправдани всякакви хора и после изведнъж стават безгрешни?

Мислиш, че злото навлиза след изгонването? Първо сам Бог казва, че вече Адам е познал злото. Запознал се е с него, но не че го различава. Кой му каза, че е лошо да е гол и трябва да се крие? Злото. А защо преди това не се криеше като е зло голотата? Защото в света му нямаше зло, нещо лошо, което да му се случи. /освен дървото, където ще познае злото/.

Няма значение какво мисля (аз изобщо не вярвам във всичко това и го смятам за пълна измислица), но така пише в Библията. Ако искаш да вземем за всеки случай Библията на английски:

"4 “You will not certainly die,” the serpent said to the woman. 5 “For God knows that when you eat from it your eyes will be opened, and you will be like God, knowing good and evil.”"

Змията казва на Ева, че ако ядат от дървото, ще им се отворят очите и ще могат да различават добро и зло.
А какво е това "зло", което му казва, че е гол? Всъщност за никакво зло не става дума, а за това, че е придобил способността да различава (разсъждава, ако предпочиташ) и е станал като Бог.

Ето и на български:

"22. И рече Господ Бог: ето, Адам стана като един от Нас да познава добро и зло; и сега — да не простре ръка да вземе от дървото на живота, та, като вкуси, да заживее вечно. "

Очевидно става дума за различаване на добро от зло или не си съгласен?

Нищо не пречи да е с някоя сестра. И сега при много животни не е проблем близкородственото размножаване, да не кажа, че едно затворено момиче имаше деца от баща си. По тв се беше разчуло.. Колкото по-чист е наследственият материал, толкова по-малко проблеми има, а все пак Адам и Ева са били с възможно най-чистия.

Ти разбираш ли нещо от генетика? Защото аз не разбирам, но от това, което съм чел и са ми казвали близкородствените отношения са много проблематични и почти сигурно водят до израждане (най-малкото силно се повишава рискът). Да не говорим, че е меко казано отвратително...

Значи смяташ, че Адам е имал и много други деца освен посочените в Библията?
ЛС
trаnsalp
коментар 06/12/2019, 12:00
Копирай адреса: #60

Advanced Member
Потребител # 89

Цитат(gorcho @ 06/12/2019, 10:54) *
С други думи сме грешни до последния момент, после минаваме през съд и след това вече сме безгрешни? Според мен това е невъзможно, освен ако християните не вярват, че Бог ще ги промени след съда и така ще станат безгрешни. Тогава обаче възниква естественият въпрос, след като може защо не го направи веднага, а ще чакаме съда? Каква е ползата?
Впрочем нали от онези, на които е дадено малко, ще се иска малко, т.е. могат да оправдани всякакви хора и после изведнъж стават безгрешни?

Няма значение какво мисля (аз изобщо не вярвам във всичко това и го смятам за пълна измислица), но така пише в Библията. Ако искаш да вземем за всеки случай Библията на английски:

"4 “You will not certainly die,” the serpent said to the woman. 5 “For God knows that when you eat from it your eyes will be opened, and you will be like God, knowing good and evil.”"

Змията казва на Ева, че ако ядат от дървото, ще им се отворят очите и ще могат да различават добро и зло.
А какво е това "зло", което му казва, че е гол? Всъщност за никакво зло не става дума, а за това, че е придобил способността да различава (разсъждава, ако предпочиташ) и е станал като Бог.

Ето и на български:

Очевидно става дума за различаване на добро от зло или не си съгласен?

Ти разбираш ли нещо от генетика? Защото аз не разбирам, но от това, което съм чел и са ми казвали близкородствените отношения са много проблематични и почти сигурно водят до израждане (най-малкото силно се повишава рискът). Да не говорим, че е меко казано отвратително...

Значи смяташ, че Адам е имал и много други деца освен посочените в Библията?

Грешността всъщност е отделяне от Бог. Това прави грехът. При покаяние, грехът те приближава към Бог, понеже ако не е бил той е нямало да се покаеш. Затова и за един грешник, който се кае /обръща към Бог/ има повече радост от 99 праведника, нямащи нужда от покаяние. Безгрешни да сме в делата си, отделим ли сме от Бог, нищо не сме.
Понеже будизмът гледа нещата без Бог, не може да разбере, че същността е отделянето и приближаването към Бог. След смъртта три неща се променят. Присъства Бог, дявола го няма, хората са изпитани вярващи. Какво чудно има, че няма да има отделяне от Бога /грях/.

Чака се съдът, защото много неща се разбират и променят. Тук и сега също се извършва съд. Изкарва се през носа. Но по-добре така и видял, отколкото щракащ с пръсти и сляп. За тези неща са нужни време.

Учил съм генетика. Въпросът с генетиката обаче е, че и самите генетици не са наясно с всичко. Има неща скоро открити, които обръщат всичко. Достатъчно е да се каже, че има здрави деца от много близки роднини. Ти мериш с мерилки за кръвното родство, непознати за първите хора. Като няма друга жена освен сестра ти, едва ли ще я отхвърлиш. Разбирането за род и семейство, което имаш, го е нямало при тях. То и сега го няма из циганските общности.

А за познаването на злото, то е всно, че след влиянието на злото, Адам започва да се отделя, да се крие от Бог. Едно че самото отделяне е грях, но и защо, ако Адам няма понятие за зло? Явно е имал някакво лъжливо разбиране, че голотата е зло и трябва да се крие. Различавал е, но нереално. Както му се каже, така е различавал. Иначе щеше да знае, че няма по-голямо зло от това да се криеш от Бог. Също и че голотата, щом е присъствала до момента, значи не е проблем.
И все пак, разбираш от текста /ако и да казваш, че няма значение, какво мислиш/, че злото е самото изгонване от градината, а повярването в думите на змията, неверието, отделянето /криенето/, голотата пропускаш.

Това съобщение е било редактирано от trаnsalp на 06/12/2019, 12:29

--------------------
ЛС
gorcho
коментар 07/12/2019, 13:15
Копирай адреса: #61

Advanced Member
Потребител # 544

Цитат(trаnsalp @ 06/12/2019, 12:00) *
Грешността всъщност е отделяне от Бог. Това прави грехът. При покаяние, грехът те приближава към Бог, понеже ако не е бил той е нямало да се покаеш. Затова и за един грешник, който се кае /обръща към Бог/ има повече радост от 99 праведника, нямащи нужда от покаяние. Безгрешни да сме в делата си, отделим ли сме от Бог, нищо не сме.
Понеже будизмът гледа нещата без Бог, не може да разбере, че същността е отделянето и приближаването към Бог. След смъртта три неща се променят. Присъства Бог, дявола го няма, хората са изпитани вярващи. Какво чудно има, че няма да има отделяне от Бога /грях/.

Това е протестантската доктрина, нали? Другите деноминации съгласни ли са с тази интерпретация?

Впрочем в будизма също се казва, че не е едно и също дали спазваш предписанията, без да си ги приел, т.е. ако приемеш предписанията и тогава ги спазваш, носи много повече заслуги.

Не виждам как хората ще са изпитани вярващи, ако са се провалили, т.е. все пак са грешни. Нека си припомним и за онези, които никога не са имали достъп до Библията и/или до мисионери, за малките деца и бебетата - та какви изпитани вярващи са и как ще станат безгрешни след смъртта си? Или те все пак автоматично са за Ада, въпреки предишните ти уверения?

Да се върнем на будизма: Буда казва, че няма бог (не и като всемогъщ създател на Вселената), като в същото време много ясно обяснява защо хората извършват грехове и им посочва пътя, по който да се освободят. "Единението с Бог" е по-скоро пожелателно и абстрактно, т.е. липсва му конкретност, а и напомня донякъде индуизма - там има немалко гурута, които говорят за единението с Бог. Те обаче априори не са християни?

Цитат(trаnsalp @ 06/12/2019, 12:00) *
...
А за познаването на злото, то е всно, че след влиянието на злото, Адам започва да се отделя, да се крие от Бог. Едно че самото отделяне е грях, но и защо, ако Адам няма понятие за зло? Явно е имал някакво лъжливо разбиране, че голотата е зло и трябва да се крие. Различавал е, но нереално. Както му се каже, така е различавал. Иначе щеше да знае, че няма по-голямо зло от това да се криеш от Бог. Също и че голотата, щом е присъствала до момента, значи не е проблем.
И все пак, разбираш от текста /ако и да казваш, че няма значение, какво мислиш/, че злото е самото изгонване от градината, а повярването в думите на змията, неверието, отделянето /криенето/, голотата пропускаш.

След като изяждат плода, "7. Тогава се отвориха очите на двамата, и разбраха, че са голи, па съшиха смокинени листа и си направиха препасници." Просто стават способни да разсъждават, а колко добре разсъждават е отделен въпрос.

"22. И рече Господ Бог: ето, Адам стана като един от Нас да познава добро и зло; и сега — да не простре ръка да вземе от дървото на живота, та, като вкуси, да заживее вечно."
Отдавна исках да питам кои са тия "нас" - много богове ли има? Впрочем Господ сам казва, че Адам е станал като бог, способен да различава добро и зло, т.е. да разсъждава.
След това се притеснява да не яде и от дървото на живота - все пак нещата опират до ядене на плодове. Искам да кажа, че можем да интерпретираме, че Господ се е обидил, че Адам е бил непослушен, но реално явно все пак е важно и конкретно да не яде плодове от дърветата, което поставя под сериозен въпрос вземогъщието на Господ така, както се описва в Библията.

Според мен отделянето от Господ са интерпретации и не произтичат директно от Библията, т.е. никъде не се казва, че е бил едно с Бог, а после се е отделил - дори напротив.
"7. И създаде Господ Бог човека от земна пръст и вдъхна в лицето му дихание за живот; и стана човекът жива душа. " - за единение никъде не става дума, съвсем очевидно е, че човекът е просто творение.

Впрочем сега виждам, че по-нагоре имаме "27. И сътвори Бог човека по Свой образ, по Божий образ го сътвори; мъж и жена ги сътвори. ", т.е. нещо не се връзва - човекът сякаш е сътворен два пъти - какво смяташ по този въпрос? Защо се повтаря два пъти - първия път по по божи образ и подобие и то мъж и жена, а после човек от пръст и жена от неговото ребро? Адам да не е някакъв друг вид човек?
ЛС
trаnsalp
коментар 07/12/2019, 13:25
Копирай адреса: #62

Advanced Member
Потребител # 89

Цитат(gorcho @ 07/12/2019, 13:15) *
Това е протестантската доктрина, нали? Другите деноминации съгласни ли са с тази интерпретация?

Впрочем в будизма също се казва, че не е едно и също дали спазваш предписанията, без да си ги приел, т.е. ако приемеш предписанията и тогава ги спазваш, носи много повече заслуги.

Не виждам как хората ще са изпитани вярващи, ако са се провалили, т.е. все пак са грешни. Нека си припомним и за онези, които никога не са имали достъп до Библията и/или до мисионери, за малките деца и бебетата - та какви изпитани вярващи са и как ще станат безгрешни след смъртта си? Или те все пак автоматично са за Ада, въпреки предишните ти уверения?

Да се върнем на будизма: Буда казва, че няма бог (не и като всемогъщ създател на Вселената), като в същото време много ясно обяснява защо хората извършват грехове и им посочва пътя, по който да се освободят. "Единението с Бог" е по-скоро пожелателно и абстрактно, т.е. липсва му конкретност, а и напомня донякъде индуизма - там има немалко гурута, които говорят за единението с Бог. Те обаче априори не са християни?

След като изяждат плода, "7. Тогава се отвориха очите на двамата, и разбраха, че са голи, па съшиха смокинени листа и си направиха препасници." Просто стават способни да разсъждават, а колко добре разсъждават е отделен въпрос.

"22. И рече Господ Бог: ето, Адам стана като един от Нас да познава добро и зло; и сега — да не простре ръка да вземе от дървото на живота, та, като вкуси, да заживее вечно."
Отдавна исках да питам кои са тия "нас" - много богове ли има? Впрочем Господ сам казва, че Адам е станал като бог, способен да различава добро и зло, т.е. да разсъждава.
След това се притеснява да не яде и от дървото на живота - все пак нещата опират до ядене на плодове. Искам да кажа, че можем да интерпретираме, че Господ се е обидил, че Адам е бил непослушен, но реално явно все пак е важно и конкретно да не яде плодове от дърветата, което поставя под сериозен въпрос вземогъщието на Господ така, както се описва в Библията.

Според мен отделянето от Господ са интерпретации и не произтичат директно от Библията, т.е. никъде не се казва, че е бил едно с Бог, а после се е отделил - дори напротив.
"7. И създаде Господ Бог човека от земна пръст и вдъхна в лицето му дихание за живот; и стана човекът жива душа. " - за единение никъде не става дума, съвсем очевидно е, че човекът е просто творение.

Впрочем сега виждам, че по-нагоре имаме "27. И сътвори Бог човека по Свой образ, по Божий образ го сътвори; мъж и жена ги сътвори. ", т.е. нещо не се връзва - човекът сякаш е сътворен два пъти - какво смяташ по този въпрос? Защо се повтаря два пъти - първия път по по божи образ и подобие и то мъж и жена, а после човек от пръст и жена от неговото ребро? Адам да не е някакъв друг вид човек?

От някои хора не се изисква да са християни. Да, те не може да са вярващи. Не знам, какво става с тях и защо Бог така е определел. Може и родителите им така да са определили под влияние на разни отклонения и заради тях да се въздава на децата.

Че грехът е отделяне от Бог е преди всичко разбираемо. Не знам кой християнин ще го отрече. Самото отделяне предизвиква и лоши дела и помисли, както и лошите дела и помисли водят до отделяне от Бог. Затова може да се обръща различно внимание на тези две страни.
В Библията е посочено, че Адам и Кайн странят от Бог. Единият се крие, другият лъже и крие постъпката си.

За двете сътворения има разлика, защото едното сътворение е общо за света, като се споменава и човекът в общия план. При другото се започва подробно с човека, затова и по-подробно е описано.

Това съобщение е било редактирано от trаnsalp на 07/12/2019, 13:33

--------------------
ЛС
viara
коментар 07/12/2019, 20:30
Копирай адреса: #63

Advanced Member
Съобщения: 147
Регистриран: 18/11/2019
Потребител # 560

Цитат(trаnsalp @ 07/12/2019, 13:25) *
За двете сътворения има разлика, защото едното сътворение е общо за света, като се споменава и човекът в общия план. При другото се започва подробно с човека, затова и по-подробно е описано.

Много разлики има в двете сътворения ако и да не ги виждат в християнство щот са заслепени и предубедени.
В едното наричат Бог-Бог, а в другото Господ Бог/като за човек видим/.
В първото Бог създава Светлина и от нея твори всичко.
Налични са Дух, вода, тъмнина
Във второто има Земя ...
Писала съм го тук преди десет години, но така и не го разбраха.
А Буда е много точен в Слово.
Според мен, който търси намира, както е казал Христос.
Бог можеш да го намериш навсякъде ако го търсиш. Така разбирам.
Както и истината. Нищо не е скрито, само да искаш, да го видиш.

... А тук като прочетох ми се чини, че вярваш в Христос, пък спазваш стария закон - зъб за зъб ...
Вярвам да съм сбъркала ... ама това усетих ... от Словото-Код-Бог.

Това съобщение е било редактирано от viara на 07/12/2019, 20:32
ЛС
trаnsalp
коментар 07/12/2019, 21:14
Копирай адреса: #64

Advanced Member
Потребител # 89

Цитат(viara @ 07/12/2019, 20:30) *
Много разлики има в двете сътворения ако и да не ги виждат в християнство щот са заслепени и предубедени.
В едното наричат Бог-Бог, а в другото Господ Бог/като за човек видим/.
В първото Бог създава Светлина и от нея твори всичко.
Налични са Дух, вода, тъмнина
Във второто има Земя ...
Писала съм го тук преди десет години, но така и не го разбраха.
А Буда е много точен в Слово.
Според мен, който търси намира, както е казал Христос.
Бог можеш да го намериш навсякъде ако го търсиш. Така разбирам.
Както и истината. Нищо не е скрито, само да искаш, да го видиш.

... А тук като прочетох ми се чини, че вярваш в Христос, пък спазваш стария закон - зъб за зъб ...
Вярвам да съм сбъркала ... ама това усетих ... от Словото-Код-Бог.

Аз разбирам, че всичко друго освен християнството ти е много точно. Прави според сърцето си.

Да се защитиш от злото е зъб за зъб ли? Ма аз само ще говоря и ще се моля! /идва ми отвътре/. Последният се хвърли в една пропаст. Око за око ли е?
А ако защитя детето си, пак ли е зъб за зъб? Последният го напсувах. Умря от рак.Зъб за зъб ли е?
Какво предлагаш да правя? Да не говоря и да не се обръщам към Бог, че излиза зъб за зъб, като им се въздаде?

Разбира се, тези случаи може и да са случайни съвпадения. Къде тогава е зъб за зъб? Това че съм имал ясна позиция за злото ли? Е, няма начин да гледам зло и да съм без мнение и гледна точка. Това ли е зъб за зъб?

Това съобщение е било редактирано от trаnsalp на 07/12/2019, 21:39

--------------------
ЛС
viara
коментар 08/12/2019, 17:56
Копирай адреса: #65

Advanced Member
Потребител # 560

Цитат(trаnsalp @ 07/12/2019, 21:14) *
Аз разбирам, че всичко друго освен християнството ти е много точно. Прави според сърцето си.

Да се защитиш от злото е зъб за зъб ли? Ма аз само ще говоря и ще се моля! /идва ми отвътре/. Последният се хвърли в една пропаст. Око за око ли е?
А ако защитя детето си, пак ли е зъб за зъб? Последният го напсувах. Умря от рак.Зъб за зъб ли е?
Какво предлагаш да правя? Да не говоря и да не се обръщам към Бог, че излиза зъб за зъб, като им се въздаде?

Разбира се, тези случаи може и да са случайни съвпадения. Къде тогава е зъб за зъб? Това че съм имал ясна позиция за злото ли? Е, няма начин да гледам зло и да съм без мнение и гледна точка. Това ли е зъб за зъб?

Ето, хубаво правиш, че питаш. Това вече не са празни предположения а истински въпрос, който винаги получава отговор.
Брех, всички ли сте такива мъжете? И моя като се ядоса на някого или ток го удря, или кола или кравите му измират ... Ама той изобщо не е християнин, никак даже.
Прилича си на проклетия - псувнята.
Разбира се, че правиш, което ти е според възможностите. Толкова си могъл, толкова си направил. Но това е борба със сенки. Както и да е.
Тези неща не бях ги чела. Четох, че жената искала или да е робиня или царица.
От там ми светна, даде ми се, да разбирам, че се водиш по стария закон.
Това е всичко.
Имай в предвид, че каквато е жената и мъжа е такъв. Ако жената е робиня и мъжа е роб.
И обратното важи. Ако жената е царица, значи мъжа е цар. Та всичко си има две страни винаги, за който мож да ги види.
ПП Воюваш срещу плът, а войната е духовна. Затова казах, че се бориш със сенки.

Виж къде пише за доброто войнстване във вярата/щото не ми излиза на търсачката/
За теб е.
А и още Ефесяни 6 ... и още достатъчно стихове има. Ще ги откриеш ако искаш. И ще имаш отговор.

Намерих го, Тимотей
1 Тимотей 6:12
Подвизавай се в доброто войнствуване на вярата; хвани се за вечния живот, на който си бил призван, като си направил добрата изповед пред мнозина свидетели.

Ето и Ефесяни 6
10 Най-после, заяквайте в Господа и в силата на Неговото могъщество.
11 Облечете се в Божието всеоръжие, за да можете да устоите срещу хитростите на дявола.
12 Защото нашата борба не е срещу кръв и плът, но срещу началствата, срещу властите, срещу духовните сили на нечестието в небесните места.
13 Затова вземете Божието всеоръжие, за да можете да противостоите в злия ден, и, като надвиете на всичко, да устоите.
14 Стойте, прочее, препасани с истина през кръста си и облечени в правдата за бронен нагръдник,
15 и с нозете си обути с готовност чрез благовестието на мира.
16 А освен всичко това, вземете вярата за щит, с който ще можете да угасите всичките огнени стрели на нечестивия;
17 вземете тоже за шлем спасението и меча на Духа, който е Божието слово;
18 молещи се в Духа на всяко време с всякаква молитва и молба, бидейки бодри в това с неуморно постоянство и моление за всичките светии,

Има и още няколко много добри стихове, които действат в живота. Оставям ти ги за домашно, щото християнството не ми било точно ... вярвай си.

Това съобщение е било редактирано от viara на 08/12/2019, 18:15
ЛС
trаnsalp
коментар 08/12/2019, 18:45
Копирай адреса: #66

Advanced Member
Потребител # 89

Цитат(viara @ 08/12/2019, 17:56) *
Ето, хубаво правиш, че питаш. Това вече не са празни предположения а истински въпрос, който винаги получава отговор.
Брех, всички ли сте такива мъжете? И моя като се ядоса на някого или ток го удря, или кола или кравите му измират ... Ама той изобщо не е християнин, никак даже.
Прилича си на проклетия - псувнята.
Разбира се, че правиш, което ти е според възможностите. Толкова си могъл, толкова си направил. Но това е борба със сенки. Както и да е.
Тези неща не бях ги чела. Четох, че жената искала или да е робиня или царица.
От там ми светна, даде ми се, да разбирам, че се водиш по стария закон.
Това е всичко.
Имай в предвид, че каквато е жената и мъжа е такъв. Ако жената е робиня и мъжа е роб.
И обратното важи. Ако жената е царица, значи мъжа е цар. Та всичко си има две страни винаги, за който мож да ги види.
ПП Воюваш срещу плът, а войната е духовна. Затова казах, че се бориш със сенки.

Виж къде пише за доброто войнстване във вярата/щото не ми излиза на търсачката/
За теб е.
А и още Ефесяни 6 ... и още достатъчно стихове има. Ще ги откриеш ако искаш. И ще имаш отговор.

Намерих го, Тимотей
1 Тимотей 6:12
Подвизавай се в доброто войнствуване на вярата; хвани се за вечния живот, на който си бил призван, като си направил добрата изповед пред мнозина свидетели.

Ето и Ефесяни 6
10 Най-после, заяквайте в Господа и в силата на Неговото могъщество.
11 Облечете се в Божието всеоръжие, за да можете да устоите срещу хитростите на дявола.
12 Защото нашата борба не е срещу кръв и плът, но срещу началствата, срещу властите, срещу духовните сили на нечестието в небесните места.
13 Затова вземете Божието всеоръжие, за да можете да противостоите в злия ден, и, като надвиете на всичко, да устоите.
14 Стойте, прочее, препасани с истина през кръста си и облечени в правдата за бронен нагръдник,
15 и с нозете си обути с готовност чрез благовестието на мира.
16 А освен всичко това, вземете вярата за щит, с който ще можете да угасите всичките огнени стрели на нечестивия;
17 вземете тоже за шлем спасението и меча на Духа, който е Божието слово;
18 молещи се в Духа на всяко време с всякаква молитва и молба, бидейки бодри в това с неуморно постоянство и моление за всичките светии,

Има и още няколко много добри стихове, които действат в живота. Оставям ти ги за домашно, щото християнството не ми било точно ... вярвай си.

Аз не просто това съм могъл и това съм направил. Много неща могат да се направят. Въпросът е в какво вярваш и кое е правилно според Библията. Мислиш ли, че по друг начин става срещу злото, когато не може с добро? Ми точно в молитва искаш съд.
Доброто войнствуване се основава преди всичко на вяра. Докъдето е вярата, дотам е и доброто войнствуване. То не отпада! И при най-малката проява на вяра, вече има основа за добро войнствуване. При липса на вяра обаче, нещата са други. Със сигурност не може да бъдат, все едно има вяра.

Това съобщение е било редактирано от trаnsalp на 08/12/2019, 18:57

--------------------
ЛС
viara
коментар 08/12/2019, 19:37
Копирай адреса: #67

Advanced Member
Потребител # 560

Цитат(trаnsalp @ 08/12/2019, 18:45) *
При липса на вяра обаче, нещата са други. Със сигурност не може да бъдат, все едно има вяра.

Вяра, а? ... Оправдание ли е това?
Все едно не знаеш от къде идва вярата.

Римляни 10:17
И тъй, вярването е от слушане, а слушането - от Христовото слово.

Та стига с тез оправдания. Всичко ви е дадено, пък не го виждате ...
ЛС
trаnsalp
коментар 08/12/2019, 21:28
Копирай адреса: #68

Advanced Member
Потребител # 89

Цитат(viara @ 08/12/2019, 19:37) *
Вяра, а? ... Оправдание ли е това?
Все едно не знаеш от къде идва вярата.

Римляни 10:17
И тъй, вярването е от слушане, а слушането - от Христовото слово.

Та стига с тез оправдания. Всичко ви е дадено, пък не го виждате ...

Това е обяснение. Обяснение за нещата, каквито се случват, защо се случват. Вярата е основа. Няма защо да се оправдавам!? Вина ли вменяваш?
Казвам ти примерно "невярна си, разсипана психически", това е моето обяснение, а ти ми казваш "оправдаваш се"!? А ся де.

Пп невярността, изневярата, погубената душа /психика/ е нещо основно, а не конкретно само до теб. При тоя род няма добро войнствуване. Доброто войнствуване за тоя род е слабост и безумие.

Това съобщение е било редактирано от trаnsalp на 08/12/2019, 21:41

--------------------
ЛС
viara
коментар 08/12/2019, 21:55
Копирай адреса: #69

Advanced Member
Потребител # 560

Цитат(trаnsalp @ 08/12/2019, 21:28) *
Това е обяснение. Обяснение за нещата, каквито се случват, защо се случват. Вярата е основа. Няма защо да се оправдавам!? Вина ли вменяваш?
Казвам ти примерно "невярна си, разсипана психически", това е моето обяснение, а ти ми казваш "оправдаваш се"!? А ся де.

Пп невярността, изневярата, погубената душа /психика/ е нещо основно, а не конкретно само до теб. При тоя род няма добро войнствуване. Доброто войнствуване за тоя род е слабост и безумие.

Коя съм аз, че да вменявам вина? Много бързо ти се засяга егото.
Ако не беше от него щеше да ме разбираш много по-бързо.
Казваш вярата е причина за следствието.
Казвам ти коя е причината за вярата, ама не. Не се разбира.
И апостола Павел вярвал, че да убива християните е Божие дело, ама за три дена вярата му се обърнала до там, че да стане апостол на християните.
Та нещо по тоз въпрос още за вярата имаш ли да кажеш?
Щото вярата ти е оправдание, се вижда.
Вярата се променя, не е константа - виж примера с апостола Павел, преди Савел.
За войнстването казах ти. Открай време си воюваш със сенки. Няма как да ги победиш, щото сянката колкото и да я гониш, няма да я хванеш. Това е истината.
Търсачката пак не работи...намерих
2 Коринтяни 10:5
Понеже събаряме помисли и всичко, което се издига високо против познанието на Бога, и пленяваме всеки разум да се покорява на Христа.

Това е последно, днес от мен. До тук бях. От там насетне Бог си има грижата, да ви отговаря на всички въпроси. Който разбрал, разбрал.

ЛС

Отговори в темата
- gorcho   Мъдростта в учението на Буда (2)   28/11/2019, 11:25
- - Solly   Цитат(gorcho @ 28/11/2019, 11:25) В предишната тема...   28/11/2019, 17:32
|- - gorcho   Цитат(Solly @ 28/11/2019, 17:32) То е хубаво да се п...   29/11/2019, 10:22
- - trаnsalp   Цитат(gorcho @ 28/11/2019, 11:25) В предишната тема...   28/11/2019, 21:37
- - gorcho   Цитат(trаnsalp @ 28/11/2019, 21:37) Да, вярата се за...   29/11/2019, 11:09
- - krem-karamel   При будистите е важно намерението. Резултат...   29/11/2019, 12:54
|- - gorcho   Цитат(krem-karamel @ 29/11/2019, 12:54) При будисти...   30/11/2019, 12:02
- - trаnsalp   Цитат(gorcho @ 29/11/2019, 11:09) Тя, вярата, че се з...   29/11/2019, 13:27
- - gorcho   Цитат(trаnsalp @ 29/11/2019, 13:27) Да, да живееш, чр...   30/11/2019, 12:15
- - trаnsalp   Цитат(gorcho @ 30/11/2019, 12:15) Според будизма то...   30/11/2019, 15:43
- - trаnsalp   Цитат(gorcho @ 30/11/2019, 12:15) ... Ако човек подоб...   30/11/2019, 15:55
- - gorcho   Цитат(trаnsalp @ 30/11/2019, 16:55) Но това не е ли с...   01/12/2019, 16:34
- - trаnsalp   Цитат(gorcho @ 01/12/2019, 16:34) .. Възможно е да см...   01/12/2019, 21:08
- - gorcho   Цитат(trаnsalp @ 01/12/2019, 22:08) Аз, колкото пове...   03/12/2019, 11:39
- - trаnsalp   Цитат(gorcho @ 03/12/2019, 11:39) Това е прекрасно, ...   03/12/2019, 12:28
- - gorcho   Цитат(trаnsalp @ 03/12/2019, 12:28) За дървото го ка...   03/12/2019, 13:38
- - trаnsalp   Цитат(gorcho @ 03/12/2019, 13:38) Нищо такова, като ...   03/12/2019, 17:28
- - trаnsalp   Цитат(gorcho @ 03/12/2019, 13:38) Нищо такова, като ...   03/12/2019, 17:41
- - gorcho   Цитат(trаnsalp @ 03/12/2019, 18:41) ... Дадох ти и при...   03/12/2019, 23:07
- - trаnsalp   Цитат(gorcho @ 03/12/2019, 23:07) ... В случая за мен...   04/12/2019, 07:32
- - trаnsalp   Цитат(gorcho @ 03/12/2019, 23:07) ... Например ти каз...   04/12/2019, 07:41
- - trаnsalp   ..   04/12/2019, 07:56
- - trаnsalp   Цитат(gorcho @ 03/12/2019, 23:07) ... Аз не мисля, че ...   04/12/2019, 08:00
- - gorcho   Цитат(trаnsalp @ 04/12/2019, 09:00) Тук вече, мисля, ...   04/12/2019, 11:30
- - trаnsalp   Цитат(gorcho @ 04/12/2019, 11:30) ... Да, това сякаш е...   04/12/2019, 13:21
- - trаnsalp   Цитат(gorcho @ 04/12/2019, 11:30) "22. И рече Госпо...   04/12/2019, 13:40
- - trаnsalp   Цитат(gorcho @ 04/12/2019, 11:30) Да, това сякаш е я...   04/12/2019, 21:58
- - gorcho   Цитат(trаnsalp @ 04/12/2019, 22:58) Когато виждаш и ...   05/12/2019, 11:17
- - trаnsalp   Цитат(gorcho @ 05/12/2019, 11:17) Всъщност въпросъ...   05/12/2019, 16:15
- - trаnsalp   Цитат(gorcho @ 05/12/2019, 11:17) Да ти кажа честно ...   05/12/2019, 19:22
- - trаnsalp   Цитат(gorcho @ 05/12/2019, 11:17) .. Според мен няма ...   05/12/2019, 19:32
- - gorcho   Цитат(trаnsalp @ 05/12/2019, 19:32) После сме в Божи...   06/12/2019, 10:54
- - trаnsalp   Цитат(gorcho @ 06/12/2019, 10:54) С други думи сме г...   06/12/2019, 12:00
- - gorcho   Цитат(trаnsalp @ 06/12/2019, 12:00) Грешността всъщ...   07/12/2019, 13:15
- - trаnsalp   Цитат(gorcho @ 07/12/2019, 13:15) Това е протестант...   07/12/2019, 13:25
- - viara   Цитат(trаnsalp @ 07/12/2019, 13:25) За двете сътвор...   07/12/2019, 20:30
- - trаnsalp   Цитат(viara @ 07/12/2019, 20:30) Много разлики има ...   07/12/2019, 21:14
- - viara   Цитат(trаnsalp @ 07/12/2019, 21:14) Аз разбирам, че ...   08/12/2019, 17:56
- - trаnsalp   Цитат(viara @ 08/12/2019, 17:56) Ето, хубаво правиш...   08/12/2019, 18:45
- - viara   Цитат(trаnsalp @ 08/12/2019, 18:45) При липса на вяр...   08/12/2019, 19:37
- - trаnsalp   Цитат(viara @ 08/12/2019, 19:37) Вяра, а? ... Оправда...   08/12/2019, 21:28
- - viara   Цитат(trаnsalp @ 08/12/2019, 21:28) Това е обяснени...   08/12/2019, 21:55

Reply to this topicStart new topic

Олекотена версия Сега е: 10/12/2019, 09:09
IP.Board Skin developed by: skinground.com
test