test
IPB

Здравейте ( Вход | Регистрация )

> Тракийска Теза за произхода на burgarii (βουργαρων)
shturman
коментар 30/07/2018, 18:22
Копирай адреса: #21

Member
**
Група: Потребители
Съобщения: 11
Регистриран: 20/08/2017
Потребител # 164

Здравейте,
Във връзка с мнението което битува в общественото пространство относно това, че burgarii е производна на burgus, по подобие на limitanei, производна на limes, castellani на castellum, castrences на castra, преди време бях отбелязал, че има и друго мнение, което беше изказано с постинг от 17.09.2010г. във стария форум. Според това мнение burgarii не е производна на burgus (най-общо казано, произхода на термина се обуславя от дейността която въпросните войскари извършват).
Резултатите бяха обявени в различни теми и при това в достатъчно дълъг период от време и очевидно са останали незабелязани. Тъй като държа на този въпрос, тук давам едно обобщено мнение по темата (доколкото имах възможност). Всъщност това е едно частно изследване което оформих като теза, която условно нарекох: Тракийска Теза за произхода на burgarii (βουργαρων), и тя касае единствено произхода и значението на коментирания термин.
Тази теза не разглежда развитието на термина burgarii (βουργαρων), в последствие на което носи нови смислови значения като: обслужващи крепостите, обозначаване на територии и народ, и по-късно на титла носена по наследство, буржоа и класа, и т.н.
Тезата е на този адрес:
https://www.academia.edu/37143130/Burgarii_...?υλγαρων
Поздрави,
Щурман.
Go to the top of the page
ЛС
Quote PostReply to this topic

Start new topic
Отговор
Бай Иван
коментар 10/09/2018, 17:09
Копирай адреса: #22

Advanced Member
Група: Редовни потребители
Съобщения: 542
Регистриран: 02/06/2017
Потребител # 50

Щурмане,моите почитания към теб и автора на статията.Като лаик обаче имам някои съмнения.Мисля ,че приликата м/у бург и бьлг е случайна,и доста пресилена.Думи с общ корен ,като компот и компютър,са коренно различни,а какво остава за думи с различен корен.Звукът и буквата "Ъ",се появява с идването на българските племена./според Г. Бакалов/
ЛС
shturman
коментар 12/09/2018, 16:42
Копирай адреса: #23

Member
**
Потребител # 164

Цитат(Бай Иван @ 10/09/2018, 18:09) *
Щурмане,моите почитания към теб и автора на статията.Като лаик обаче имам някои съмнения.Мисля ,че приликата м/у бург и бьлг е случайна,и доста пресилена.Думи с общ корен ,като компот и компютър,са коренно различни,а какво остава за думи с различен корен.Звукът и буквата "Ъ",се появява с идването на българските племена./според Г. Бакалов/

Здравей Бай Иване,
Вероятно ти е ясно, че сравненията които правиш са твърде неподходящи за случая. Бих могъл днес да ти отговоря на постинга, но виждам че се позоваваш на Г. Бакалов. На мен не ми е известно какво той е написал по въпроса. Мисля, че ще е коректно да дадеш линк или поне заглавие, в случай че държиш на отговор от мен или от автора на статията.
grin.gif
Поздрави,
Щурман.
ЛС
Бай Иван
коментар 02/10/2018, 20:31
Копирай адреса: #24

Advanced Member
Потребител # 50

Щурмане,извинявам се.Не беше Г Бакалов,а проф. Петър Добрев./не асистента със същото име/.Написал е двадесетина книги с прабългарска тематика.Установява ,че в северен Афганистан и днес има племена които употребяват думи като "врабец,чук, и мн. др".Намира исторически източници в Индия ,Армения и арабите споменаващи за българите.Разшифрова именника на българските канове и уточнява истинската хронология./Дотогава са правени опити да се разтълкува именника въз основа на турския език,и естествено неуспешно/
ЛС
bozman
коментар 02/10/2018, 21:05
Копирай адреса: #25

Advanced Member
Съобщения: 73
Регистриран: 06/06/2017
Потребител # 76

Щурмане,извинявам се.Не беше Г Бакалов,а проф. Петър Добрев./не асистента със същото име/.Написал е двадесетина книги с прабългарска тематика.Установява ,че в северен Афганистан и днес има племена които употребяват думи като "врабец,чук, и мн. др".Намира исторически източници в Индия ,Армения и арабите споменаващи за българите.Разшифрова именника на българските канове и уточнява истинската хронология./Дотогава са правени опити да се разтълкува именника въз основа на турския език,и естествено неуспешно/
--- Сега е модерно сапун, домати или застраховки да се наричат "продукт". Е, "именника на българските ханове/князе" е руски продукт от ХVІ в. Бай Иване, също като "о писменех" на Ч. Храбър, "пространното житие на К. Философ" и т.н. Автора на "именника" се нарича Тимотей - това са пиратски патенти, не са за проф. тюрколожки кратуни.

https://sites.google.com/site/bulgariannewh...ofej-veneaminov

https://sites.google.com/site/bulgariannewh...otej-veneaminov

https://sites.google.com/site/bulgariannewh...otej-prodlzenie

ЛС
Бай Иван
коментар 03/10/2018, 14:30
Копирай адреса: #26

Advanced Member
Потребител # 50

Здравей,боцмане.Не са ми чужди конспиративните теории,но мисля ,че случая не е такъв.Ето моите доводи:
1.Не мисля ,че 200г след падането ни под турско,може да има някой интерес да принизи българите до тюркски произход./освен турците/,а източникът се появява в руска писменост.
2.Ако някой поиска да създаде фалшификат,нормално е да го направи така ,че да бъде спазена хронологията.В случая позовавайки се на турския език,се получава една безсмислица,която кара много учени да го отхвърлят като полезен документ,докато не се появява трудът на Петър Добрев.Т.е. ако е фалшификация,тя е направена с перспективата след 4 века да се появи Проф. Добрев за да я обясни.
ЛС
bozman
коментар 03/10/2018, 19:48
Копирай адреса: #27

Advanced Member
Потребител # 76

Здравей,боцмане.Не са ми чужди конспиративните теории,но мисля ,че случая не е такъв.Ето моите доводи:
--- Здравей Бай Иване ! Не ми е многои ясно какво общо имат тук конспиративни теории, но както и да е - чета нататък.

1.Не мисля ,че 200г след падането ни под турско,може да има някой интерес да принизи българите до тюркски произход./освен турците/,а източникът се появява в руска писменост.
--- Доказано е от там, но дали е "руска" е въпрос. Новгородският книжовен център е по-скоро литовско-полски по църковни убеждения, отколкото Московски. За "принизяването до тюркски произход" доводи много, като "тюркски" е частен случай на ВИД принизяване, което принизяване се КОРИГИРА чрез руска окупация. Поляци, литовци, молдовци и т.н. народности са пресен и топъл пример. В случаят за Балканите се ползва термина "тюрки" - въпрос на имперски вкус. При поляците - за езика им - например е ползван термина - "руски диалект" smile.gif

2.Ако някой поиска да създаде фалшификат,нормално е да го направи така ,че да бъде спазена хронологията.
--- "Ако" е твое мнение - тук обаче гледаме какво Е направено, а не Ако е било направено при твоите условия - мисля че ме разбиораш smile.gif. Май не си чел нито един от линковете които дадох горе или не си разбрал четивото. Листа НЕ Е фалшификат, той е автентичния почерк на Тимотей и е поставен да попълни липсващата хронология след Новуходоносор. И (чжвека го прави по своя си начин и образование - с писменостите които познава и на които е обучен - те НЕ СА тюркски писмености.

В случая позовавайки се на турския език,се получава една безсмислица,която кара много учени да го отхвърлят като полезен документ,докато не се появява трудът на Петър Добрев.
--- И този П. Добрев и съименника му ( московският зет) са профани по въпроса, като първият е титулован соц. профан - не се наемам да сравнявам кой е по-некадърен. Намерили фонологични подобия, които звучали като български термини и опа-а-а - тюрски език. Задниците не се сравняват по тоналността на пръднята, Бай Иване, а по животното "носещо" задника. При Добревците такива сравнявания НЯМА, а тези сравнявания трябва да включват сравняване на езиците от които са думите - със славянските езици в случаят. Защо не са правени такива, което е А,Б,В-то на всяко нормално изследване !? Защото АКО се направят такива изследвания, всичките им писания "отиват на кино", защото сравняваните езици НИКОГА НЕ СА БИЛИ В КОНТАКТ ЕДНИ С ДРУГИ. Препоръчвам ти едно наистина сериозно четиво от човек имащ понятие от китайски, алкайски и др. езици. Ти си от старата гвардия и разбираш руски език - от това четиво става ясно що са това монголи, усуни, тюрки и т.н. и доколко техните езици имат нещо общо със славянските езици.

https://sites.google.com/site/proishodanabulgarite/dzungaria

( «Описаніи Чжунгаріи и Восточнаго Туркистана въ древнемъ и нынѣшнемъ состояніи», переведенномъ съ Китайскаго монахомъ Іакинѳомъ (С. Петербургъ, 1829). ")

Т.е. ако е фалшификация,тя е направена с перспективата след 4 века да се появи Проф. Добрев за да я обясни.
--- Е, какво ще обяснят Добревсците - и двамата - като си нямат ПОНЯТИЕ на какъв език са тези термини - те са си просто голи води чекистки - Кремълски парашутисти на Балканите за зарибяване на простолюдието . . . smile.gif
Перспективата за която говориш не мога да коментирам, прекалено възвишени са за плебейското ми възпитание и обучение smile.gif

Това съобщение е било редактирано от bozman на 03/10/2018, 20:25
ЛС
Бай Иван
коментар 04/10/2018, 09:21
Копирай адреса: #28

Advanced Member
Потребител # 50

Да,а,а, явно наблягаме на различни фактори.Ти,-на налични документи,одобрени от съсловието на историците,а аз като лаик - на логиката.Всъщност езика на който говорим е тракийски,а само малка част от думите са привнесени от българите.Може би на това се дължи и голямото му разпространение./траките са били най многобройни сред известните народи/.Ще рискувам отново да предизвикам пренебрежението ти,като цитирам Стефан Гайд.Славяните са всъщност склавени /роби/,а така римляните са наричали траките останали по земите си след тяхното нашествие.Голяма част от траките са напуснали земите си и се отправили на север - далеч от римската инвазия.По-късно подпомагани от българската конница се завръщат по родните си места и създават Дунавска България.Може би затова и в папските архиви се казва ,че "земята им принадлежи по право".
ЛС
shturman
коментар 05/10/2018, 18:19
Копирай адреса: #29

Member
**
Потребител # 164

Здравей Бай Иване,
Очевидно няма да коментирам проф. Петър Добрев. Всъщност от него намерих само това: „КРИТИКА НА ДРЕВНОБЪЛГАРСКАТА ИСТОРИОГРАФИЯ”.
http://protobulgarians.com/Statii%20ot%20d...en%20doklad.htm
Имам обаче една забележка във връзка със следното: „Славяните са всъщност склавени /роби/,а така римляните са наричали траките останали по земите си след тяхното нашествие.”
Според мен не е точно така. Това понятие, склавени (от σκλαβιά ) може да се прилага и за обозначаване на ограничени вещни права върху чужда собственост – сервитут. В римското право понятието „сервитут” означава „служещи права”, т.е., вещни права върху чужда вещ (iura in re aliena). С други думи, това са накратко права на федерати, т.е. с това понятие са обозначени федерати на ИРИ.
Поздрави,
Щурман.
ЛС
Бай Иван
коментар 08/10/2018, 20:51
Копирай адреса: #30

Advanced Member
Потребител # 50

Може и така да се каже.Правя паралел с турското робство.Склавяните са използвани за производители на храни за римската армия и общество.Имали са относителна свобода,но...при известни условия.
ЛС
bozman
коментар 10/10/2018, 23:44
Копирай адреса: #31

Advanced Member
Потребител # 76

Цитат(Бай Иван @ 08/10/2018, 20:51) *
Може и така да се каже.Правя паралел с турското робство.Склавяните са използвани за производители на храни за римската армия и общество.Имали са относителна свобода,но...при известни условия.

--- Какви "склавяни", каква римска армия снабдявана от тях, бе Бай Иване - ти съвсем обърка преждите

ЛС
Бай Иван
коментар 12/10/2018, 17:35
Копирай адреса: #32

Advanced Member
Потребител # 50

Такава беше теорията на Стефан Гайд.Не е моя теория,много ме надценяваш.Чета от тук от там.Та той дели траките на такива които били изтласкани от земите си на север,и такива които са останали по местата си.Та тези останали по местата си ,римляните наричали склавяни /роби/.Не знам доводите му,но на мен ми звучи логично.
ЛС
bozman
коментар 14/10/2018, 02:19
Копирай адреса: #33

Advanced Member
Потребител # 76

Цитат(Бай Иван @ 12/10/2018, 17:35) *
Такава беше теорията на Стефан Гайд.Не е моя теория,много ме надценяваш.Чета от тук от там.Та той дели траките на такива които били изтласкани от земите си на север,и такива които са останали по местата си.Та тези останали по местата си ,римляните наричали склавяни /роби/.Не знам доводите му,но на мен ми звучи логично.

--- Може и да е логично, но това не означава че е вярно. Ето тук например има много "логични" разсъждения от г.н Чилингиров, но не са вярни. В този материал има един линк към Тит Ливий, който е очевидец на делата които се извършват с победените македонци и очевидно с траките, тъй като тракийските пълксоводци участват в битката

https://sites.google.com/site/runiistoriaii...ticeski-belezki

https://sites.google.com/site/runiistoriaii...l-ili-phlipopol

А простотиите на "д-ра на патките", самопровъзгласил се за д-р в личната му академия, - де факто секта, могат да се разберат само и единствено, АКО се попрочете част от римската история, която родолюбиви българи са си направили труда да преведат:

https://sites.google.com/site/runiistoriaii...vseobsa-istoria

http://ancientrome.ru/antlitr/t.htm?a=1364004400

Поздрави.
Иначе прочитите му на пиктограмите е пълна скръб и кал в ушите: https://sites.google.com/site/runiistoriane...a-ot-gradesnica

ЛС
Бай Иван
коментар 14/10/2018, 17:02
Копирай адреса: #34

Advanced Member
Потребител # 50

Боцмане,благодаря за материалите.С изключение на първия ,от всички може да се научи по нещо.Първия материал е тенденциозно описан,в духа на църквата.Относно другите,вероятно съдържат повече достоверност,но все пак не трябва да забравяме че историята се пише от победителите.Тракийската литература безвъзвратно е изчезнала,а е останала само римска и гръцка.Така ,че трябва да я четем с едно на ум.В по-ново време,аналогично е описанието на 2 св война,от официалната версия и от В. Суворов,съставяйки я от периодичната преса по време на войната.
ЛС

Отговори в темата
- shturman   Тракийска Теза за произхода на burgarii (βουργαρων)   30/07/2018, 18:22
- - Онуфри   Цитат(shturman @ 30/07/2018, 19:22) Здравейте, ….Поз...   30/07/2018, 18:27
|- - shturman   Цитат(Онуфри @ 30/07/2018, 19:27) Въпросът какъ...   30/07/2018, 18:37
- - bozman   Здравейте, --- Здрасти Щурман, Във връзка с м...   25/08/2018, 01:57
|- - bozman   Справка: La tropa de burgarii a la luz de CTh. VII,14,1 Войската...   25/08/2018, 03:14
|- - shturman   Здравей боцмане, Благодаря за постингите. Н...   26/08/2018, 12:52
|- - bozman   Здравей боцмане, --- Здрасти Щурман, Благода...   29/08/2018, 20:24
|- - shturman   Здравей боцмане, Благодаря за отговорите. В...   02/09/2018, 16:15
|- - vanbg   Следователно, трѣбва да заключимъ, че името ...   04/09/2018, 20:42
||- - bozman   Следователно, трѣбва да заключимъ, че името ...   05/09/2018, 01:43
|- - bozman   Целта която съм си поставил, обаче е дали не ...   04/10/2018, 20:38
|- - shturman   Здравей боцмане, Благодаря за допълненията...   05/10/2018, 18:17
- - agrippa   А пък автора би ли превел на български терми...   31/08/2018, 12:48
|- - bozman   А пък автора би ли превел на български терми...   31/08/2018, 21:26
- - Бай Иван   Щурмане,моите почитания към теб и автора на ...   10/09/2018, 17:09
- - shturman   Цитат(Бай Иван @ 10/09/2018, 18:09) Щурмане,моит...   12/09/2018, 16:42
- - Бай Иван   Щурмане,извинявам се.Не беше Г Бакалов,а про...   02/10/2018, 20:31
- - bozman   Щурмане,извинявам се.Не беше Г Бакалов,а про...   02/10/2018, 21:05
- - Бай Иван   Здравей,боцмане.Не са ми чужди конспиративн...   03/10/2018, 14:30
- - bozman   Здравей,боцмане.Не са ми чужди конспиративн...   03/10/2018, 19:48
- - Бай Иван   Да,а,а, явно наблягаме на различни фактори.Т...   04/10/2018, 09:21
- - shturman   Здравей Бай Иване, Очевидно няма да коменти...   05/10/2018, 18:19
- - Бай Иван   Може и така да се каже.Правя паралел с турск...   08/10/2018, 20:51
- - bozman   Цитат(Бай Иван @ 08/10/2018, 20:51) Може и така д...   10/10/2018, 23:44
- - Бай Иван   Такава беше теорията на Стефан Гайд.Не е моя...   12/10/2018, 17:35
- - bozman   Цитат(Бай Иван @ 12/10/2018, 17:35) Такава беше ...   14/10/2018, 02:19
- - Бай Иван   Боцмане,благодаря за материалите.С изключе...   14/10/2018, 17:02

Reply to this topicStart new topic

Олекотена версия Сега е: 16/11/2018, 07:47
IP.Board Skin developed by: skinground.com
test