Стой си у дома - спаси Живота
test
IPB

Здравейте ( Вход | Регистрация )

> "Всеки е толкова нещастен, за колкото се мисли"..........
Mukaveev
коментар 08/04/2019, 16:41
Копирай адреса: #1

Advanced Member
Група: Редовни потребители
Съобщения: 1 331
Регистриран: 01/06/2017
Потребител # 34

Сентенция на Сенека е тема на ​кандидат-студентския изпит по български език в СУ

Кандидат-студентите по български език и литература ще разсъждават върху сентенцията на Сенека "Всеки е толкова нещастен, за колкото се мисли".

Имах един приятел , като го срещнех и го питах ....,, Как е ?.....той ми отговаряше ....,, Как се не обесих по- рано , та сега ми дойде това тегло до главата.
Е викам му - ,, Нали вчера щеше да се бесиш ,, ? .....а той ...,, - Да бе ,бях тръгнал , ама се сетих , че няма кой да върне колата.
Българите като цяло всички се чувстваме нещастни ( социологическо проучване ), даже една от нацийте която се чувства най - нещастна .

,, България е на 123 място от общо 151 страни в класацията на индекса "Щастлива планета" за най-щастливите държави в света.

Страната ни е най-нещастна на Балканите, ако не броим Македония, която е на 143 място, като пред нас са дори Сирия (64) и Ирак (38), в които в момента се води гражданска война.
В топ 10 на най-доволните от живота страни са: Коста Рика, Виетнам, Ямайка, Белиз, Индонезия, Салвадор, Колумбия, Бангладеш, Панама и Куба.
Класацията включва в себе си до колко една страна дава възможност за дълъг, щастлив и обезпечен живот на гражданите си, като не отдава толкова голямо значение на паричното богатство и икономиката.,,
......цък

Та да ви попитам....... от къде идва тая работа ? Защо такива ,, свежи ,, мисли ни ражда главата . Доста съм мислил по тоя въпрос....... отговора ( за мен ) буксува,...

--------------------
След дъжда, откриваш нова красота, в планинския пейзаж.
В ношната тишина звукът на камбаната е особено чист.
Go to the top of the page
ЛС
Quote PostReply to this topic

Start new topic
Отговор
agrippa
коментар 14/05/2019, 21:16
Копирай адреса: #2

Advanced Member
Съобщения: 609
Регистриран: 27/06/2017
От: Far Far Away
Потребител # 123

Българско изказване: "Те се мислят за щастливи, щото не знаят колоко са нещастни..." Та това трябва да е друга формулировка на същата мисъл.
Та оная статистика за кой народ колко процента е щастлив, може да е и частично резултат от това, как е прието да се предсавят хората в обществото, пред другите. Примерно те питат: Как си? На много места не е прието да казваш, че си зле или не чак много добре, гледат те учудено при такъв отговор. Макар, щом си на крака, не трябва ли да си добре? А може би българите са възприели навика да се оплакват и представят зле през онова същото турско робство, щото нали са били по-долна класа, един вид не им се полага. А оттам и усещането за нещастност. Или пък същото е придобито, подсилено, през последните години, когато не се сбъднаха очакванията да заживеят веднага по-добре и щастливо, като в ония демократичните и с големи възможности страни. Или поне както розово са им представяли живота там по медиите.А може би е най-добре да гледаш само около себе си, как се справяш с ежедневните задачи и семейството и да се чувстваш щастлив. Нещо от типа: "Всеки ден, прекаран над повърхността (на земята) е един чудесен ден!"

Освен това тия класации се променят според методиката и по години, не са статични. Аз намерих и по-различни данни в нета. А и най-нещастните индивиди обикновено не са много склонни да участват в разни анкети.
Така че е важно наистина как се чувстваме сами по себе си. И няма никаква гаранция, че ако се преместим на място с много щастливи хора, ние също ще се почувствме такива.

Това съобщение е било редактирано от agrippa на 14/05/2019, 21:51
ЛС
Питето
коментар 15/05/2019, 18:59
Копирай адреса: #3

Advanced Member
Съобщения: 2 426
Регистриран: 08/06/2017
Потребител # 81

Цитат(agrippa @ 14/05/2019, 22:16) *
... Нещо от типа: "Всеки ден, прекаран над повърхността (на земята) е един чудесен ден!" ...

Тази логика върви ако има само черно и бяло, докато щастието може да се степенува. Примерно, ако утре те "окошарят" (невинен при това) дали ще си щастлив както си бил щастлив когато си пътешествал? За мен една анкета за нивото на щастие, задължително трябва да включва и отговор на въпроса "А защо сте толкова щастлив/нещастен?" Така де, за да се сравнява, трябва да се мери степента, а за степента трябва да се знае каква точно е, щото иначе мерим ябълки на литър и ракия на метър...
ЛС

Отговори в темата

Reply to this topicStart new topic

Олекотена версия Сега е: 10/04/2020, 10:59
IP.Board Skin developed by: skinground.com
test