test
IPB

Здравейте ( Вход | Регистрация )

> Онлайн пазаруване и връщане на стока
seka
коментар 24/02/2021, 17:04
Копирай адреса: #1

Member
**
Група: Потребители
Съобщения: 14
Регистриран: 06/02/2021
Потребител # 642

По принцип знам, че когато купим нещо онлайн, имаме право да го върнем до 14 дни ,без да даваме обяснения за това.Знам че това се отнася само в случаите,когато сме закупили стоката от онлайн магазин ,а не от частно лице. Но в сайтове за обяви , които не са онлайн магазини, има много търговци ,които не са онлайн магазини, а просто частни лица, и по закон , ако купим стока от тях, те не са длъжни да ни върнат парите в 14 дневен срок. Въпросът ми е- сред тези търговци може да има и такива с регистрирани фирми, от които да продават стоките, но нямат онлайн магазин, а просто продават чрез обяви в сайтове за обяви.Тях лови ли ги този закон за 14 дневен срок за връщане, щом нямат онлайн магазин, но въпреки това са фирми ,а не частни лица?
Go to the top of the page
ЛС
Quote PostReply to this topic

Start new topic
Отговор
Alexfield
коментар 24/02/2021, 17:32
Копирай адреса: #2

Шеф на водопад
Група: Администратори
Съобщения: 1 857
Регистриран: 17/03/2017
Потребител # 1

Ако закупиш стоката от сайт за обяви. 14-те дни за връщане не важат. Те важат само когато закупуваш стоката от онлайн магазин.
Имаш право да върнеш стоката, но транспорта си го плащаш, нали знаеш?

--------------------
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.
ЛС
seka
коментар 24/02/2021, 17:53
Копирай адреса: #3

Member
**
Потребител # 642

ок, но някъде четох че този 14 дневен срок важи за професионални търговци ,а не за частни лица. Търговец който има фирма, примерно е ЕТ или ЕООД,това значи че е професионален търговец, продава в сайтове за обяви и изпраща стоката от името на фирмата,но не е онлайн магазин, лови ли го този закон за 14 дневния срок на връщане?
ЛС
Питето
коментар 24/02/2021, 18:41
Копирай адреса: #4

Advanced Member
Група: Редовни потребители
Съобщения: 3 231
Регистриран: 08/06/2017
Потребител # 81

Лови го, ако в сайта е регистриран като фирма и изпрати (ти получиш пратката) стоката като от фирма. Има обаче вариант, законно да не се върнат парите, ако стоката е изработена по поръчка. Това последното е така по закон, независимо че е фирма и дори да е в обикновен магазин/ателие, а не през интернет сайт/ е-магазин.
Частните лица стандартно не връщат пари (общите условия го описват винаги), там става с добра воля и евентуално с яки разправии. Вариант е, ако сте "правили търговията" със съобщения в сайта, самия сайт да съдейства да се оправят нещата. Съдействие означава или самия сайт да натиснат частното лице, или ти да намесиш подходяща държавна институция, като официално представиш кореспонденцията от сайта. Кореспонденцията в търговските сайтове, официално става за адвокати, проверки, актове и разправии. Пише го в общите условия.
Е, винаги може лично да пуснеш една жалба до някоя/и от институциите, ама трябва да си пазиш поне квитанцията/товарителницата от куриерската фирма че без официален документ не става.
Абе зависи колко нерви и време сте готови да затриете в разправии.
За "кой поема транспорта" вече са ти писали.

Това съобщение е било редактирано от Питето на 24/02/2021, 18:42

--------------------
"Историята служи на българите да не си вземат поука от нея." Фра Дяволо
ЛС
seka
коментар 24/02/2021, 18:50
Копирай адреса: #5

Member
**
Потребител # 642

да, но кореспонденцията в интернет сайтовете я има само при доставчиците на интернет услуги и тази кореспонденция се нарича трафични данни до колкото знам. До нея всеки няма достъп. До колкото знам наскоро се прие закон, до достъпа на тези трафични данни и той е разрешен само за разкриване на тежки престъпления, с лишаване от свобода до 5 г, а проблеми с онлайн търговията, мисля че не са такъв тип нарушения и явно , няма да може да се предостави достъп до трафични данни за кореспонденция за онлайн търговия.
ЛС
Питето
коментар 24/02/2021, 23:42
Копирай адреса: #6

Advanced Member
Потребител # 81

"Четене му е майката, колеги, четене!" както казал студента от вица, та чети "общите условия" на сайтовете, от които пазаруваш. Сайта няма да ти върне парите, щото не е страна по сделката, обаче комуникацията между тебе и продавача е официална ако е през сайта. Това ти дава някои предимства ако продавача е фирма, ако е фирма ама се прави на частно лице точно за да заобиколи връщането на пари и рекламации, или ако е частно лице, дето заработва като за фирма или извършва класически измами. Имаш официално черно на бяло кой какво е обещал и за какви пари, което си трябва ако ще правиш оплаквания до разни инстанции.

Сега, ако продавача е обикновен калпазанин и не му се е "насъбрало много" или е някаква стока изработена по индивидуална поръчка... ще пиеш една студена вода. А ти опита ли да се свържеш с продавача и да изгладите ситуацията? Може пък да имаш късмет.

--------------------
ЛС
seka
коментар 25/02/2021, 11:06
Копирай адреса: #7

Member
**
Потребител # 642

В случая съм изпратила едно яке за замяна за по- голям номер, и чакам да ми изпратят новото.Първо продавачът каза че не е длъжен да ми го заменя, защото не бил онлайн магазин, и този 14 дневен срок не важал за него. Но след това се разбрахме да го върна и аз го върнах , но вече 1 седмица нямам обратно пратка.Проблема е там, че сега нямам и бележката от еконт ,товарителницата, която е документ удостоверяващ покупката с еконт, защото изпратих всичко с якето като го върнах за замяна. Якето не е купено от онлайн магазин, а от обикновена обява в сайта базар.бг . Не помня какво пишеше на плика, с който ми изпратиха първото яке, това което върнах за замяна, т.е. дали е пишело че е изпратено от фирма или от физическо лице.Но със сигурност не е изпратено от онлайн магазин. Та затова и питах , дали ако не е закупена стоката от онлайн магазин, а от физическо лице или фирма, които не са онлайн магазин, имам правото на 14 дневен срок за замяна и право да търся правата си?
ЛС
Питето
коментар 25/02/2021, 22:25
Копирай адреса: #8

Advanced Member
Потребител # 81

Пазиш ли си номера на товарителницата от куриерската фирма? Там е посочен получателя (фирма или физическо лице), и дали е взел пратката или си стои в офиса и трупа таски. Пак там, може да си провериш откъде, какво си получила и дали е имало плащане (наложен платеж или там както го водят). Поне куриерските фирми тези неща ги водят стриктно.

--------------------
ЛС

Отговори в темата

Reply to this topicStart new topic

Олекотена версия Сега е: 17/04/2021, 01:06
IP.Board Skin developed by: skinground.com
test