test
IPB

Здравейте ( Вход | Регистрация )

> Можем ли да нарушаваме, Божия Закон?
lati1960
коментар 29/05/2019, 18:02
Копирай адреса: #161

Advanced Member
Група: Редовни потребители
Съобщения: 534
Регистриран: 20/04/2019
Потребител # 519

Здравейте!
Можем ли да нарушаваме Закона на Бога, ако сме в затруднена ситуация? Говоря за такава, в която нещата са на живот и смърт. А не когато ни скимне, да не ме разберат някои неправилно. Веднага думите на Исус по въпроса, когато Го обвиниха, че нарушава Закона, заради Съботата, и не само: "Съботата е създадена за човека, а не човека за съботата... ако знаехте какво значи това Слово: Милост искам, а не жертва!" Христос даде също пример с Давид, когато бе гонен и гладен, и яде от присъствените хлябове, което е голям грях от гледна точка на Закона, понеже тези хлябове са посветени на Бога и до тях могат да се докосват само свещенослужителите от Светилището.
Та, можем ли като Давид да нарушим Закона, ако въпросът е на живот и смърт? Исус и друг пример даде - как в съботен ден всеки отива да извади от ямата падналия си добитък, щото иначе ще умре там. А човекът не е ли по-ценен от добитъка?!
Ето по-долу пример, който и аз дадох, на Шрито, в други две теми, и реших, че си струва да го обсъдим в отделна:

"... нека го обясня с една примерна ситуация. Да кажем в селището Х живее искрено изповядващия християнството човек Бончо, да го наречем. Бончо живее сам, няма роднини, нито близки, не и верни приятели. Бончо е без работа, без пари, държавата не му помага, няма и как, най-много да му даде някой лев еднократна помощ... никой не се интересува от Бончо. Идва обаче зима, сурова зима. Бончо живее в планината. Няма какво да яде, няма дърва за огрев, няма работа, няма нищо. Светът го е изоставил. А Бог, дали го е изоставил? На пръв поглед така изглежда. Какво му остава на Бончо да направи? Най-простото решение е да открадне - и храна, и дърва, за да не умре от глад и студ. Няма ги църквите, няма ги свещениците, няма ги пасторите... никой, да помогне.
Въпросът ми е: Бончо трябва ли да открадне, за да оцелее, като наруши Закона напълно съзнателно, или да спази Закона и волята на Бога да не краде, и да умре от глад и студ? Ти как мислиш?
Не е лесно да сме християни. Горното е само една примерна ситуация с напълно измислен човек. Но, такива има много, особено напоследък у нас, най-вече в провинцията и селата. Там хората се чувстват забравени от Бога, да я оставим държавата, на която отдавна не вярват. Но, къде са вярващите, църквите, богоизбраните... ? Впрочем, преди две години ако не греша имаше подобен случай в търновско май, когато един подобен сиромах беше ял лед и сняг, за да не умре от глад. И едва го спасиха от премръзване. А такива има все повече в съвременна "демократична" България. Тепърва по селата най-вече ще има случаи на гладна смърт, то и има, но властите ги прикриват, а журналистите не ги отразяват. Всички се боят от мутрите, които са на власт.
Така че, за кое християнство говорим, да уточним? Къде е християнството за тези хора!"

"В другата тема ти дадох един хипотетичен пример с гладуващ човек, който трябва да избере дали да остане верен на Закона и Бога, и Сина, или да открадне, просто за да оцелее. Има такива случаи, не преувеличавам. Особено напоследък в България, където става все по-зле и по-зле, за обикновените хорица, по малките селища, села, в провинцията... Има вече случаи и на гладна смърт, дори на бебета, изоставени такива поради невъзможността на родителите да ги хранят... Страшно е! И, какво да правят тези хора? Как да вярват, след като всички са ги изоставили? За църкви въобще да не говорим, държавата също я няма... но да я оставим държавата.
Ако си на мястото на такъв човек, би ли откраднал, за да оцелееш? Или би умрял верен на Бога и вярата си? Бог ще прости ли на такива хорица кражбата, примерно, понеже и светът, и великите "вярващи" са ги изоставили? Или ще ги накаже с цялата строгост на своя Закон? Готови ли сме да умрем за вярата, това питам? Ако някой от нас изпадне в такава ситуация, как би постъпил? Аз не знам. Трудно е. Животът, дори в плътта, е ценен, важен. Сладък е. Другото не е ли на практика самоубийство?
Да откраднеш за да оцелееш, или да умреш за вярата от глад и от студ?
Кое от двете?"

Вие как бихте постъпили? Кажете какво мислите въобще по темата.

Това съобщение е било редактирано от lati1960 на 29/05/2019, 18:03
Go to the top of the page
ЛС
Quote PostReply to this topic

Start new topic
Отговор
мариян
коментар 30/05/2019, 12:47
Копирай адреса: #162

Advanced Member
Съобщения: 1 126
Регистриран: 17/06/2017
От: Сливен
Потребител # 109

Първо трябва да разберем , какво е Божия закон и да разграничим Моисеевия закон от Божия закон . Моисеевият закон е също Божии закон , но не е целят Божии закон . Моисеевият закон е даден с възпитателна и дисциплинираща цел и е актуален най вече за времето в което е даден . Аз категорично съм убеден , че Бог дава закон съобразен и адекватен с живота , мисленето и интелекта на хората по него време . В човешкият живот могат да възникнат безброи варианти , ситуации и обстоятелства , които няма как един човешки закон да обхване , изяви и накаже . Хиляди детайли трябват да бъдат взети под внимание , за да има божествен ред и справедливост . Зачеването на едно престъпление започва вътре в душата на човека , а там е директория в която работи само и единствено Божия Дух . Само Бог знае , кой са истинските причини самоубиецът да се самоубие , убиецът да стане убиец и т.н . Почти винаги престъплението се зачева още в детските години и макар да е заченато в детските години , може да се прояви в дълбока старост . Божият закон надниква в най тайните и съкровени кътчета на човешката душа , анализира причините и едва тогава въздава справедливост . Пред Божия закон човеците са напълно безпомощни , защото всичко скрито се открива - гордост , лицемерие , помазвачество , алчност , блудство , партизанство и т.н , всичко излиза на яве . Кой човек може да се съди с Бога . Пред Бог всички сме в издънка , един в едно , друг в друго , а този който се счита за праведен е най грешен . Ако търсим справедливост за собствените си дела сме умопобъркани , защото сами си подписваме смъртната присъда . Ако днес си постъпвал добре , дали утре ще е пак същото ? Който обвинява другия , обвинява себе си със същата мярка с която е мерил ще му се отмери . Не знае ли Бог какви са възможностите на човека ? Ако един човек може да носи 50 ще му даде ли Бог 100 ? Ако Бог ти е дал сила да носиш 100 , защо искаш и другия да носи 100 ? Радвай се , че Бог ти е дал такава сила и помогни на по слабия .
Милостта тържествува над съда !

--------------------
По това ще познаят всички, че сте Мои ученици, ако имате любов помежду си.
ЛС
lati1960
коментар 30/05/2019, 22:13
Копирай адреса: #163

Advanced Member
Потребител # 519

Цитат(мариян @ 30/05/2019, 12:47) *
Първо трябва да разберем , какво е Божия закон и да разграничим Моисеевия закон от Божия закон . Моисеевият закон е също Божии закон , но не е целят Божии закон . Моисеевият закон е даден с възпитателна и дисциплинираща цел и е актуален най вече за времето в което е даден . Аз категорично съм убеден , че Бог дава закон съобразен и адекватен с живота , мисленето и интелекта на хората по него време . В човешкият живот могат да възникнат безброи варианти , ситуации и обстоятелства , които няма как един човешки закон да обхване , изяви и накаже . Хиляди детайли трябват да бъдат взети под внимание , за да има божествен ред и справедливост . Зачеването на едно престъпление започва вътре в душата на човека , а там е директория в която работи само и единствено Божия Дух . Само Бог знае , кой са истинските причини самоубиецът да се самоубие , убиецът да стане убиец и т.н . Почти винаги престъплението се зачева още в детските години и макар да е заченато в детските години , може да се прояви в дълбока старост . Божият закон надниква в най тайните и съкровени кътчета на човешката душа , анализира причините и едва тогава въздава справедливост . Пред Божия закон човеците са напълно безпомощни , защото всичко скрито се открива - гордост , лицемерие , помазвачество , алчност , блудство , партизанство и т.н , всичко излиза на яве . Кой човек може да се съди с Бога . Пред Бог всички сме в издънка , един в едно , друг в друго , а този който се счита за праведен е най грешен . Ако търсим справедливост за собствените си дела сме умопобъркани , защото сами си подписваме смъртната присъда . Ако днес си постъпвал добре , дали утре ще е пак същото ? Който обвинява другия , обвинява себе си със същата мярка с която е мерил ще му се отмери . Не знае ли Бог какви са възможностите на човека ? Ако един човек може да носи 50 ще му даде ли Бог 100 ? Ако Бог ти е дал сила да носиш 100 , защо искаш и другия да носи 100 ? Радвай се , че Бог ти е дал такава сила и помогни на по слабия .
Милостта тържествува над съда !

Няма какво да кажа. Нито да добавя.
Дано и Джошуа прочете горното.
Все пак, какво би посъветвал въпросния Дончо - да не нарушава заповедта "не кради" и да чака смирено да умре ако не от глад, то от студ? Чакайки някакво чудо отгоре може би... Или? А ако не стане чудо? И Дончо умре от студ, примерно?
Има вече такива случаи в страната ни...

Това съобщение е било редактирано от lati1960 на 30/05/2019, 22:33
ЛС
Joshua7
коментар 31/05/2019, 02:57
Копирай адреса: #164

Advanced Member
Съобщения: 3 185
Регистриран: 03/06/2017
Потребител # 61

Цитат(lati1960 @ 30/05/2019, 23:13) *
Няма какво да кажа. Нито да добавя.
Дано и Джошуа прочете горното.
Все пак, какво би посъветвал въпросния Дончо - да не нарушава заповедта "не кради" и да чака смирено да умре ако не от глад, то от студ? Чакайки някакво чудо отгоре може би... Или? А ако не стане чудо? И Дончо умре от студ, примерно?
Има вече такива случаи в страната ни...

Джошуа е чел горното много пъти, "Моисеевия закон е Божия закон, но не целия". Как Мариян знае това нещо, никой не знае, но е удобно за християнската вяра, значи го приемаме за вярно. Това е логиката. Както твоето Исус и Израел е едно и също нещо! Такива изказвания обясняват вашите идеи, въпреки че са напълно безсмислени и правят Бог да изглежда като ....
ЛС
мариян
коментар 31/05/2019, 10:51
Копирай адреса: #165

Advanced Member
Потребител # 109

Цитат(Joshua7 @ 31/05/2019, 02:57) *
Джошуа е чел горното много пъти, "Моисеевия закон е Божия закон, но не целия". Как Мариян знае това нещо, никой не знае, но е удобно за християнската вяра, значи го приемаме за вярно. Това е логиката. Както твоето Исус и Израел е едно и също нещо! Такива изказвания обясняват вашите идеи, въпреки че са напълно безсмислени и правят Бог да изглежда като ....

Мариян го знае , защото си използва мозъка Джош .
Самият факт , че ти твърдиш , че Тора е достоверна , понеже пророка когато е писал е писал ,, така казва Бог '' и това е достатъчна гаранция за теб , че писаното е директно слово от Бога , заслужаващо абсолютно доверие , е показателен на каква основа градиш вярата си . Имаш ли идея днес , колко религиозни водачи започват безсмислените си пледоарии с ,, така казва Бог '' или ,, Бог казва '' или пък ,, Бог ми говори '' , значи всички те според твоето разбиране за достоверност , заслужават пълно доверие , макар че ходят примерно на оргии ?

--------------------
ЛС
Joshua7
коментар 31/05/2019, 14:56
Копирай адреса: #166

Advanced Member
Потребител # 61

Цитат(мариян @ 31/05/2019, 11:51) *
Мариян го знае , защото си използва мозъка Джош .
Самият факт , че ти твърдиш , че Тора е достоверна , понеже пророка когато е писал е писал ,, така казва Бог '' и това е достатъчна гаранция за теб , че писаното е директно слово от Бога , заслужаващо абсолютно доверие , е показателен на каква основа градиш вярата си . Имаш ли идея днес , колко религиозни водачи започват безсмислените си пледоарии с ,, така казва Бог '' или ,, Бог казва '' или пък ,, Бог ми говори '' , значи всички те според твоето разбиране за достоверност , заслужават пълно доверие , макар че ходят примерно на оргии ?

А ти знаеш ли колко от християните на този форум, които знаят неща, за които нямат доказателства твърдят, че тяхното познание изва от Светия Дух?
ЛС
мариян
коментар 01/06/2019, 10:59
Копирай адреса: #167

Advanced Member
Потребител # 109

Цитат(Joshua7 @ 31/05/2019, 14:56) *
А ти знаеш ли колко от християните на този форум, които знаят неща, за които нямат доказателства твърдят, че тяхното познание изва от Светия Дух?

Ми техните доказателства са точно толкова достоверни , колкото твоите , но ти претендираш , че твоите са автентични , понеже в твоите е написано ,, Така казва Бог '' или ,,Бог каза '' . Освен , че си правиш собствени интерпретации на писанията в които се самоубеждаваш , че не подлежат на обсъждане понеже са 100 % точни , си редактираш библията , както ти падне , без това да те притеснява . Йоан не ти харесва , хоп на боклука . Павел не ти харесва , хоп на боклука . Така не става Джош . Нямам нищо против ,това в което си вярваш и в някои отношения си прав , но да казваш , че доказателствата на християните не струват , пък твоите са железни , понеже пишело - еди какво си е по детски глупаво , та дори смешно .

--------------------
ЛС
Joshua7
коментар 01/06/2019, 17:19
Копирай адреса: #168

Advanced Member
Потребител # 61

Цитат(мариян @ 01/06/2019, 11:59) *
Ми техните доказателства са точно толкова достоверни , колкото твоите , но ти претендираш , че твоите са автентични , понеже в твоите е написано ,, Така казва Бог '' или ,,Бог каза '' . Освен , че си правиш собствени интерпретации на писанията в които се самоубеждаваш , че не подлежат на обсъждане понеже са 100 % точни , си редактираш библията , както ти падне , без това да те притеснява . Йоан не ти харесва , хоп на боклука . Павел не ти харесва , хоп на боклука . Така не става Джош . Нямам нищо против ,това в което си вярваш и в някои отношения си прав , но да казваш , че доказателствата на християните не струват , пък твоите са железни , понеже пишело - еди какво си е по детски глупаво , та дори смешно .

Ако според теб няма разлика, между вест от ЙХВХ изпратена чрез пророк и написано лично писмо, за мен има. Ако за теб няма разлика между "така казва ЙХВХ" и "А на другите казвам аз, не Господ", за мен има.

Интересно е защо ме обвиняваш в неща, които ти правиш. Тора не ти харесва, казваш, че била подменена. Павел ти харесва, бил автентичен. Обвиняваш ме, че тълкувам, ами тук всеки тълкува, в църквите всеки тълкува, не съм само аз. Никога не съм твърдял, че това, което вяурвам в даден момен е 100% точно, това ти твърдение спада към категорията "не лъжи". Твърдейки, че аз тълкувам както ми падне, ти казваш, че ти тълкуваш 100% правилно, за разлика от мен. Явно ти е трудно да разбереш, че има и други хора като вас, различни от вас, които вярват нещо по-различно, но го защитават със същата увереност с която вие защитавате това, което вярвате!
ЛС
lati1960
коментар 02/06/2019, 17:18
Копирай адреса: #169

Advanced Member
Потребител # 519

Цитат(Joshua7 @ 01/06/2019, 17:19) *
Ако според теб няма разлика, между вест от ЙХВХ изпратена чрез пророк и написано лично писмо, за мен има. Ако за теб няма разлика между "така казва ЙХВХ" и "А на другите казвам аз, не Господ", за мен има.

Интересно е защо ме обвиняваш в неща, които ти правиш. Тора не ти харесва, казваш, че била подменена. Павел ти харесва, бил автентичен. Обвиняваш ме, че тълкувам, ами тук всеки тълкува, в църквите всеки тълкува, не съм само аз. Никога не съм твърдял, че това, което вяурвам в даден момен е 100% точно, това ти твърдение спада към категорията "не лъжи". Твърдейки, че аз тълкувам както ми падне, ти казваш, че ти тълкуваш 100% правилно, за разлика от мен. Явно ти е трудно да разбереш, че има и други хора като вас, различни от вас, които вярват нещо по-различно, но го защитават със същата увереност с която вие защитавате това, което вярвате!

Че се сетих. Може да греша, но дали ми отговори на това: След като почти всички древни пророци на Израел са били овчари, пастири, земеделци и може да се предположи неграмотни, то като как така техните книги са записани? От кого? Явно не от самите тях. В този смисъл може ли и те с твоите аргументи за новия завет да не се приемат за автентични и боговдъхновени?
Да не ме разбереш погрешно - не подлагам на съмнение истинността на пророческите писания, в никакъв случай. Аз вярвам безусловно в тях, както и в автентичността на целия стар завет, както и на цялата библия. Просто ти подсказвам колко алогични изглеждат аргументите ти относно новия завет, колко несъстоятелни са. Мериш с двоен аршин, това е. Но ти си знаеш, не ти се бъркам. Само отбелязвам факта.
ЛС
Joshua7
коментар 03/06/2019, 01:41
Копирай адреса: #170

Advanced Member
Потребител # 61

Цитат(lati1960 @ 02/06/2019, 17:18) *
Че се сетих. Може да греша, но дали ми отговори на това: След като почти всички древни пророци на Израел са били овчари, пастири, земеделци и може да се предположи неграмотни, то като как така техните книги са записани? От кого? Явно не от самите тях. В този смисъл може ли и те с твоите аргументи за новия завет да не се приемат за автентични и боговдъхновени?
Да не ме разбереш погрешно - не подлагам на съмнение истинността на пророческите писания, в никакъв случай. Аз вярвам безусловно в тях, както и в автентичността на целия стар завет, както и на цялата библия. Просто ти подсказвам колко алогични изглеждат аргументите ти относно новия завет, колко несъстоятелни са. Мериш с двоен аршин, това е. Но ти си знаеш, не ти се бъркам. Само отбелязвам факта.

Зададе ми прекрасен въпрос и с него за пореден път показваш, че не познаваш текста на Танак, но важното е, че си готов да направиш така необходимото за теб сравнение между Танак и Новия завет, с което да си самодокажеш, че няма разлика тях.

Въпросът ти започва с твърдението, че: "почти всички древни пророци на Израел са били овчари, пастири, земеделци и може да се предположи неграмотни" и съответно с това подсазваш, че моя стандарт към Новия завет, за грамотност на пишещите е неоснователен. Според традицията, Исая произлиза от царски род, Еремия и Езекил от свещенически род. Данаил няма как да е бил неграмотен. За Захария се казва, че е пророкувал по време на Вавилонския плен, което означава, че е бил от образованите евреи взети в плен.

Амос казва, че е овчар и че не е пророк, което означава, че не е бил в пророческо училище За Авдий традицията казва, че е бил много богат, което предполага, че е бил грамотен. За Осия, Михей,Софония, Наум, Авакум, Агей и Малахия не се казва нищо.

За разлика от Новия завет, където ясно се казва, че поне двама от учениците на Исус са били неграмотни, в Танак не се казва подобно нещо. Също така Новия завет е написан на граматически правилен гръцки език, който не е майчиния език на тези, коите са посочени за автори на евангелията освен това на Лука.

И не се притеснявай, не те разбирам погрешно, ти не поставяш под съмнение написаното в християнската Библия, когато сравняваш двете части ти винаги поставяш под съмнение казаното от мен. Това ми е напълно ясно!
ЛС
lati1960
коментар 03/06/2019, 19:19
Копирай адреса: #171

Advanced Member
Потребител # 519

Цитат(Joshua7 @ 03/06/2019, 01:41) *
Зададе ми прекрасен въпрос и с него за пореден път показваш, че не познаваш текста на Танак, но важното е, че си готов да направиш така необходимото за теб сравнение между Танак и Новия завет, с което да си самодокажеш, че няма разлика тях.

Въпросът ти започва с твърдението, че: "почти всички древни пророци на Израел са били овчари, пастири, земеделци и може да се предположи неграмотни" и съответно с това подсазваш, че моя стандарт към Новия завет, за грамотност на пишещите е неоснователен. Според традицията, Исая произлиза от царски род, Еремия и Езекил от свещенически род. Данаил няма как да е бил неграмотен. За Захария се казва, че е пророкувал по време на Вавилонския плен, което означава, че е бил от образованите евреи взети в плен.

Амос казва, че е овчар и че не е пророк, което означава, че не е бил в пророческо училище За Авдий традицията казва, че е бил много богат, което предполага, че е бил грамотен. За Осия, Михей,Софония, Наум, Авакум, Агей и Малахия не се казва нищо.

За разлика от Новия завет, където ясно се казва, че поне двама от учениците на Исус са били неграмотни, в Танак не се казва подобно нещо. Също така Новия завет е написан на граматически правилен гръцки език, който не е майчиния език на тези, коите са посочени за автори на евангелията освен това на Лука.

И не се притеснявай, не те разбирам погрешно, ти не поставяш под съмнение написаното в християнската Библия, когато сравняваш двете части ти винаги поставяш под съмнение казаното от мен. Това ми е напълно ясно!

Това последното не е вярно, но няма да споря. Само преди малко писах някъде на Соли, че си прав относно това, че евангелистите не са имали претенции това, което днес познаваме като текстове на новия завет да става част от каноничните древни еврейски писания, познати ни сега като стар завет. Нито да е част от Закона и Танах също. Самите апостоли са си почитали еврейските писания като такива, пише го в самия нов завет, в Деяния, посланията, и т. н. Вкл. и Павел, за когото твърдиш обратното. Така че, не отричам всичко, което казваш. Единственото, което ме притеснява, е че ти отричаш Сина Божи и самия нов завет. Както и да е.
Нека ти задам тогава горния въпрос, но по друг начин: Дори да са били грамотни всички пророци от стария завет, как ще ми докажеш, че лично те са написали пророческите книги които им се приписват?
ЛС
Joshua7
коментар 03/06/2019, 21:01
Копирай адреса: #172

Advanced Member
Потребител # 61

Цитат(lati1960 @ 03/06/2019, 19:19) *
Това последното не е вярно, но няма да споря. Само преди малко писах някъде на Соли, че си прав относно това, че евангелистите не са имали претенции това, което днес познаваме като текстове на новия завет да става част от каноничните древни еврейски писания, познати ни сега като стар завет. Нито да е част от Закона и Танах също. Самите апостоли са си почитали еврейските писания като такива, пише го в самия нов завет, в Деяния, посланията, и т. н. Вкл. и Павел, за когото твърдиш обратното. Така че, не отричам всичко, което казваш. Единственото, което ме притеснява, е че ти отричаш Сина Божи и самия нов завет. Както и да е.
Нека ти задам тогава горния въпрос, но по друг начин: Дори да са били грамотни всички пророци от стария завет, как ще ми докажеш, че лично те са написали пророческите книги които им се приписват?

В Израел пророците бяха познати в своето време и с малки изключения, всеки е чувал техните вести. В Израел всеки е знаел, кои са те. С малки изключения, религията е тази, която е ръководела живота в Израел, затова тези хора са били добре познати. В християнството никой не знае, кои са апостолите, тъй като по време на написването на Новия завет, християнството не е било част от това малко общество в Израел, а се е ръководело от така наречените бащи на църквата, които в повечето случаи са преследвали собствените си цели. съставянето на Новия завет е направено от езичници, не от евреи, които са живели във тези времена и които са били свидетели на станалото.

Първите писмени документи в Новия завет са писанията на Павел и след като явно не са били достатъчни за създаването на християнска Библия, някой е решил, че евангелията трябва да бъдат написани и Павловото анти-юдейско отношение е просмукано в тях. Вестите на пророците са отоносно поправяне на политическото и религиозно положение в Израел. Новият завет, в първите си четири книги е исторически доклад, който не съвпада с историческите събития. Писмата на Павел са изкривено тълкуване на Тора.

Според Лука, претенцията на Павел е, че е бил ученик на Гамалиил. Според същия автор, Гамалиил убеждава Синедриона да не преследва апостолите, а да ги пусне на свобода. Той ни казва, че те са се съгласили с него. Учителят на Павел е против насилие спрямо последователите на Исус, а Павел, неговия ученик, се описва като най-големия насилник. От тук може да извадим две заключения, или харакнтера на Павел е чепат и той не признава никакъв друг авторитет, нито този на учителя си, нито този на Тора, освен своя собствен авторитет, или историята е просто измислена. След това същия този автор ни казва, че Павел, който е фарисей, отишъл при първосвещеника и старейшините, които са садукеи. Павел отива при врага на фарисеите, от които е част, и те само защото поискал, му дали писъмца да гони хора от друга вяра.

Когато Гамалиил говори пред Синедриона, той дава пример с други хора, преди Исус, които са организирали някакви движения в юдаизма и са имали последователи. Явно всеки знае какво е станало с тези хора и каква е била тяхната съдба и тази на последователите им. Участващите в това събрание имат пред себе си историята, като доказателство какво се случва с тези движения и знаят много добре, че няма смисъл да ги преследват.
ЛС
lati1960
коментар 04/06/2019, 18:42
Копирай адреса: #173

Advanced Member
Потребител # 519

Цитат(Joshua7 @ 03/06/2019, 21:01) *
В Израел пророците бяха познати в своето време и с малки изключения, всеки е чувал техните вести. В Израел всеки е знаел, кои са те. С малки изключения, религията е тази, която е ръководела живота в Израел, затова тези хора са били добре познати. В християнството никой не знае, кои са апостолите, тъй като по време на написването на Новия завет, християнството не е било част от това малко общество в Израел, а се е ръководело от така наречените бащи на църквата, които в повечето случаи са преследвали собствените си цели. съставянето на Новия завет е направено от езичници, не от евреи, които са живели във тези времена и които са били свидетели на станалото.

Първите писмени документи в Новия завет са писанията на Павел и след като явно не са били достатъчни за създаването на християнска Библия, някой е решил, че евангелията трябва да бъдат написани и Павловото анти-юдейско отношение е просмукано в тях. Вестите на пророците са отоносно поправяне на политическото и религиозно положение в Израел. Новият завет, в първите си четири книги е исторически доклад, който не съвпада с историческите събития. Писмата на Павел са изкривено тълкуване на Тора.

Според Лука, претенцията на Павел е, че е бил ученик на Гамалиил. Според същия автор, Гамалиил убеждава Синедриона да не преследва апостолите, а да ги пусне на свобода. Той ни казва, че те са се съгласили с него. Учителят на Павел е против насилие спрямо последователите на Исус, а Павел, неговия ученик, се описва като най-големия насилник. От тук може да извадим две заключения, или харакнтера на Павел е чепат и той не признава никакъв друг авторитет, нито този на учителя си, нито този на Тора, освен своя собствен авторитет, или историята е просто измислена. След това същия този автор ни казва, че Павел, който е фарисей, отишъл при първосвещеника и старейшините, които са садукеи. Павел отива при врага на фарисеите, от които е част, и те само защото поискал, му дали писъмца да гони хора от друга вяра.

Когато Гамалиил говори пред Синедриона, той дава пример с други хора, преди Исус, които са организирали някакви движения в юдаизма и са имали последователи. Явно всеки знае какво е станало с тези хора и каква е била тяхната съдба и тази на последователите им. Участващите в това събрание имат пред себе си историята, като доказателство какво се случва с тези движения и знаят много добре, че няма смисъл да ги преследват.

Това по-горе е твоята позиция, твоя интерпретация и твое мнение - относно новия завет. С които не съм съгласен.
Първо, не е вярно, че Исус и апостолите не са били познати в тогавашен Израел. Как така цял Йерусалим ще посрещне Христос като Месия с възгласи и клонки, пък не били Го познавали. Ще го изправят пред най-първия човек на Рим тогава, пред Пилат, пък никой не бил го знаел. Хайде по-сериозно. Апостолите също са ги познавали, всяка събота, после след възнесението на Господ почти всеки ден са били пред Храма или в притвора, проповядвайки. Да не обяснявам всичко, отвори си Книга Деяния, там е записано. И не от Павел, впрочем.
Прав си, че първите писмени източници за новия завет са павловите писма или т. нар. послания до различните общности на новата вяра. Която впрочем не е никак нова, а е приета от самия народ на Израел като нова секта в Юдейството тогава, за което намекваш и ти. Евангелистите не са имали претенции да пишат нов завет, нито нов Закон, те просто са засвидетелствали всичко случило се около и с Исус Христос. Христос е Който сключи новия завет, не Павел нито евангелистите. Христос изпълни Тора и Закона, и обещанията на пророците и древните писания, на Кръста, чрез Словото си, и с кръвта Си, на новия завет. Всички останали, апостолите, вкл. Павел, само са доразяснили и доразвили това. Тоест, християните приемаме, че сам ЙХВХ е дал чрез Сина си новия завет и обещанията чрез Исус за Царството, а не човеци. Ти не приемаш, че Христос е Месия и Син изпратен от ЙХВХ, оттук-нататък няма как да постигнем единомислие, няма начин. Твоята вяра е до Кръста, до обещанията за плътта и в света на плътта, моята отива отвъд Кръста Христов към небесните светове и нов живот в тях, както обеща Синът изпратен от Отца си. Павел оприличи едното като завет с Агар и земния град със земния храм, а другото като дар чрез Сарайа, чрез Сара, чието потомство е по обещание, не по закон - за небесен Град от Бога в Небесно Царство чрез Сина.
Явно всеки от нас ще си остане в разбирането за вярата, аз нямам проблем с това. Дано и ти.

Това съобщение е било редактирано от lati1960 на 04/06/2019, 18:46
ЛС
Joshua7
коментар 04/06/2019, 19:25
Копирай адреса: #174

Advanced Member
Потребител # 61

Цитат(lati1960 @ 04/06/2019, 18:42) *
Това по-горе е твоята позиция, твоя интерпретация и твое мнение - относно новия завет. С които не съм съгласен.
Първо, не е вярно, че Исус и апостолите не са били познати в тогавашен Израел. Как така цял Йерусалим ще посрещне Христос като Месия с възгласи и клонки, пък не били Го познавали. Ще го изправят пред най-първия човек на Рим тогава, пред Пилат, пък никой не бил го знаел. Хайде по-сериозно. Апостолите също са ги познавали, всяка събота, после след възнесението на Господ почти всеки ден са били пред Храма или в притвора, проповядвайки. Да не обяснявам всичко, отвори си Книга Деяния, там е записано. И не от Павел, впрочем.
Прав си, че първите писмени източници за новия завет са павловите писма или т. нар. послания до различните общности на новата вяра. Която впрочем не е никак нова, а е приета от самия народ на Израел като нова секта в Юдейството тогава, за което намекваш и ти. Евангелистите не са имали претенции да пишат нов завет, нито нов Закон, те просто са засвидетелствали всичко случило се около и с Исус Христос. Христос е Който сключи новия завет, не Павел нито евангелистите. Христос изпълни Тора и Закона, и обещанията на пророците и древните писания, на Кръста, чрез Словото си, и с кръвта Си, на новия завет. Всички останали, апостолите, вкл. Павел, само са доразяснили и доразвили това. Тоест, християните приемаме, че сам ЙХВХ е дал чрез Сина си новия завет и обещанията чрез Исус за Царството, а не човеци. Ти не приемаш, че Христос е Месия и Син изпратен от ЙХВХ, оттук-нататък няма как да постигнем единомислие, няма начин. Твоята вяра е до Кръста, до обещанията за плътта и в света на плътта, моята отива отвъд Кръста Христов към небесните светове и нов живот в тях, както обеща Синът изпратен от Отца си. Павел оприличи едното като завет с Агар и земния град със земния храм, а другото като дар чрез Сарайа, чрез Сара, чието потомство е по обещание, не по закон - за небесен Град от Бога в Небесно Царство чрез Сина.
Явно всеки от нас ще си остане в разбирането за вярата, аз нямам проблем с това. Дано и ти.

С кое не си съгласен? С фактите, както са изложени в Новия завет? Казва ли се, че Павел е бил ученик на Гамалиил? Казва се! Казва ли се, че Гамалиил е бил против преследването на последователите на Исус? Казва се! Казва ли се, че Синедриона се е съгласил с Гамалиил да не ги преследват? Казва се! Казва ли се, че Павел ги е преследвал? Казва се! Прави ли това Павел непослушен на учителя си ученик? Прави го! Прави ли го това непокорен спрямо решението на Синедриона, т.е. на водаачите на народа? Прави го!

Не се съгласявай колкото си искаш. Когато не съгласяваш с фактите, не обячкай някой да се съгласи с вярата ти!
ЛС
Никодим
коментар 05/06/2019, 04:00
Копирай адреса: #175

Advanced Member
Съобщения: 2 328
Регистриран: 01/10/2017
Потребител # 215

Цитат(Joshua7 @ 04/06/2019, 19:25) *
Казва ли се, че Павел е бил ученик на Гамалиил? Казва се! Казва ли се, че Гамалиил е бил против преследването на последователите на Исус? Казва се! Казва ли се, че Синедриона се е съгласил с Гамалиил да не ги преследват? Казва се! Казва ли се, че Павел ги е преследвал? Казва се! Прави ли това Павел непослушен на учителя си ученик? Прави го! Прави ли го това непокорен спрямо решението на Синедриона, т.е. на водаачите на народа? Прави го!

Това че Гамалиил е бил против преследването на учениците част от учението което е предавал ли е или е негово убеждение?

Синедриона по принцип ли се е съгласил да не преследват вече учениците или само за конкретния случай, когато послушали Гамалиил, но били апостолите и им заръчали вече да не проповядват в Христовото име?

Защото пише ли че после убили Стефан с камъни?
Пише ли че на същия ден се повдигнало голямо гонение срещу повярвалите в Ерусалим?
ЛС
lati1960
коментар 05/06/2019, 18:16
Копирай адреса: #176

Advanced Member
Потребител # 519

Цитат(Никодим @ 05/06/2019, 04:00) *
Това че Гамалиил е бил против преследването на учениците част от учението което е предавал ли е или е негово убеждение?

Синедриона по принцип ли се е съгласил да не преследват вече учениците или само за конкретния случай, когато послушали Гамалиил, но били апостолите и им заръчали вече да не проповядват в Христовото име?

Защото пише ли че после убили Стефан с камъни?
Пише ли че на същия ден се повдигнало голямо гонение срещу повярвалите в Ерусалим?

За някои "факти" от библията и конкретно от новия завет са техните чисто субективни тълкувания и интерпретации на текстовете. Така всеки може да си тълкува и разбира всичко както си ще. Едно не разбирам - ако Исус не е Месия и Господ излязъл от лоното на Отца, а апостолите са се объркали, пък ние християните сме се заблудили и вярваме в басни и лъжи, защо някои толкова са се настървили срещу тази наша вяра, в "басни"?! Наистина, защо ли?
ЛС
New
коментар 05/06/2019, 21:45
Копирай адреса: #177

Advanced Member
Група: Глобални модератори
Съобщения: 5 022
Регистриран: 22/03/2017
Потребител # 7

Цитат(lati1960 @ 05/06/2019, 19:16) *
... защо някои толкова са се настървили срещу тази наша вяра, в "басни"?! Наистина, защо ли?

Защото е интересенно как хора претендират, че четат една книга и вярват в нея, и я следват, а на практика се оказва, че в книгата пише съвсем други неща. Трябва нещата да се изследват и да се установят причините за този феномен.

--------------------
"Когато всички мислят еднакво, никой не мисли достатъчно". Уолтър Липман
ЛС
Никодим
коментар 07/06/2019, 23:57
Копирай адреса: #178

Advanced Member
Потребител # 215

Цитат(New @ 05/06/2019, 21:45) *
Защото е интересенно как хора претендират, че четат една книга и вярват в нея, и я следват, а на практика се оказва, че в книгата пише съвсем други неща. Трябва нещата да се изследват и да се установят причините за този феномен.

Това че си ги тълкуваш различно от нас не означава че си права.

Например тълкуваш сатана като човешкото его.
Четеш същата библия, а я разбираш и тълкуваш различно от християните.
Никъде не казано в библията, че сатана е егото.

Това съобщение е било редактирано от Никодим на 07/06/2019, 23:58
ЛС
New
коментар 10/06/2019, 02:54
Копирай адреса: #179

Advanced Member
Потребител # 7

Изобщо не държа да приемаш моята теория по въпроса "сатана". Единствено би ми било интересно, ако можеш да я опровергаеш.
Но не за това ви опонирам в темите, а за написаното черно на бяло в Библията, т.е. за написаното в прав текст, а не за мои, лични тълкувания. Така, че забрави кой е сатана. Тази тема ти е рано да я обсъждаш. Заеми се с по-елементарни неща, като например важи ли законът за християните или той е вече отпаднал, поради това, че Исус го бил изпълнил, което вие, християните го разбирате, като законът да се е свършил вече, все едно Исус да го е изял и храносмлял. smile.gif

--------------------
ЛС
Никодим
коментар 10/06/2019, 13:39
Копирай адреса: #180

Advanced Member
Потребител # 215

Цитат(New @ 10/06/2019, 03:54) *
Изобщо не държа да приемаш моята теория по въпроса "сатана". Единствено би ми било интересно, ако можеш да я опровергаеш.
Но не за това ви опонирам в темите, а за написаното черно на бяло в Библията, т.е. за написаното в прав текст, а не за мои, лични тълкувания. Така, че забрави кой е сатана. Тази тема ти е рано да я обсъждаш. Заеми се с по-елементарни неща, като например важи ли законът за християните или той е вече отпаднал, поради това, че Исус го бил изпълнил, което вие, християните го разбирате, като законът да се е свършил вече, все едно Исус да го е изял и храносмлял. smile.gif

Направих го но не прие написаното черно на бяло.

Не ми опонираш с написано черно на бяло, а с тълкуване, кето е нещо субективно.
ЛС
New
коментар 10/06/2019, 15:27
Копирай адреса: #181

Advanced Member
Потребител # 7

Изобщо не тълкувам, когато казвам, че християните не спазват казаното в Библията. Ама ти как да знаеш, като не си я чел.
Вие твърдите, че законът на Бог вече е отпаднал, понеже Исус го бил изпълнил. Библията, в същото време казва, че който люби Сина, ще изпълнява заповедите му. А заповедите му са същите, които Бог Отец е дал, понеже Сина твърди, че нищо не е от него, т.е. той не е измислил нови заповеди, а всичко е от Баща му.

А ти какво си направил, не те знам.

--------------------
ЛС
Никодим
коментар 10/06/2019, 23:52
Копирай адреса: #182

Advanced Member
Потребител # 215

Цитат(New @ 10/06/2019, 15:27) *
Изобщо не тълкувам, когато казвам, че християните не спазват казаното в Библията. Ама ти как да знаеш, като не си я чел.
Вие твърдите, че законът на Бог вече е отпаднал, понеже Исус го бил изпълнил. Библията, в същото време казва, че който люби Сина, ще изпълнява заповедите му. А заповедите му са същите, които Бог Отец е дал, понеже Сина твърди, че нищо не е от него, т.е. той не е измислил нови заповеди, а всичко е от Баща му.

А ти какво си направил, не те знам.

Тълкуваш какво е сатана. За това говорихме.

Твърдим каквото е писано, а именно че в Христос не сме под закона, но сме умрели спрямо закона и че в Христос няма осъждане на онези които пребъдват в Него, макар и да не са безгрешни.
Също както е писано не служим по старата буква, а по нов дух.
Живеем не защото вършим безгрешно и постоянно, а защото вярваме в блажената надежда чрез Христос.
Чрез Него е не чрез закона ако ще закона да е добър.

Но това не го разбирате и то ви изглежда като глупост.
ЛС
New
коментар 12/06/2019, 23:55
Копирай адреса: #183

Advanced Member
Потребител # 7

Цитат(Никодим @ 10/06/2019, 23:52) *
Тълкуваш какво е сатана. За това говорихме.

Сатана няма общо с разговора ни. Не знам защо постоянно го намесваш.

Цитат
Твърдим каквото е писано, а именно че в Христос не сме под закона, но сме умрели спрямо закона и че в Христос няма осъждане на онези които пребъдват в Него, макар и да не са безгрешни.

Там е проблемът, че точно такива работи не пише.
Ако не сте под закон, т.е. ако законът не важи за вас, това означава, че грях не съществува. А след като не съществува грях, то не може да има и съд, понеже всички сте праведни.
Пълна каша е в главите ви!

--------------------
ЛС
Никодим
коментар 13/06/2019, 00:04
Копирай адреса: #184

Advanced Member
Потребител # 215

Цитат(New @ 13/06/2019, 00:55) *
Сатана няма общо с разговора ни. Не знам защо постоянно го намесваш.

Защото е пример за различно тълкуване.
Аз тълкувам по един начин, ти по друг.

Също тълкуваш стиховете за закона по един начин, а аз по друг.

Тулкуването е субективно. Не си религиозна, а християните не разбират текстовете като теб.
Ето и сега ме убеждаваш че не пишело каквото казвам. Да ама пише но не го приемаш.
ЛС
New
коментар 13/06/2019, 00:24
Копирай адреса: #185

Advanced Member
Потребител # 7

Не го приемам, първо защото не го пише и второ, защото твоето тълкувание обезсмисля Библията.
Но очевидно за теб това не е проблем. Вероятно понеже не разбираш, че се обезсмисля Библията. neprichom.gif

--------------------
ЛС
Никодим
коментар 13/06/2019, 00:42
Копирай адреса: #186

Advanced Member
Потребител # 215

Дори юдеите не спазват всички заповеди от закона днес, ако да речем по времето на Моисй са ги спазвали защото са били закон за обществото им.
Спазвали по плът, защото плътта се противи на Божия закон и ако външно са опазили под страх от наказание то не се знае колко са опазили в съцето си.

Да си чувала някой юдеин да е изпълнил тази заповед:
Цитат
18 Ако има някой упорит и непокорен син, който не слуша думите на баща си или думите на майка си, и при все, че те го наказват, пак той не ще да ги слуша,
19 тогава баща му и майка му да го хванат и да го заведат при старейшините на града му и при портата на местожителството му,
20 и да кажат на старейшините на града му: Тоя наш син е упорит и непокорен; не слуша думите ни, разблуден е и пияница.
21 Тогава всичките мъже от града му да го убият с камъни, та да умре; така да отмахнеш злото отсред себе си; и целият Израил ще чуе и ще се убои.

Или няма упорити и непокорни синове , пияници сред тях?

Това съобщение е било редактирано от Никодим на 13/06/2019, 00:44
ЛС
New
коментар 13/06/2019, 01:21
Копирай адреса: #187

Advanced Member
Потребител # 7

Това ли ти е оправданието - че евреите не били правили нещо?
w00tbrows.gif
А Библията, казваш кучета я яли, така ли?

--------------------
ЛС
Никодим
коментар 13/06/2019, 01:23
Копирай адреса: #188

Advanced Member
Потребител # 215

Цитат(New @ 13/06/2019, 02:21) *
Това ли ти е оправданието - че евреите не били правили нещо?
w00tbrows.gif
А Библията, казваш кучета я яли, така ли?

Не само потвърждавам писаното:
9 Тогава що следва? Имаме ли ние(юдеите) някакво предимство над езичниците? Никак; защото вече обвинихме юдеи и гърци, че те всички са под грях.
10 Както е писано: - "Няма праведен ни един;
ЛС
New
коментар 13/06/2019, 01:27
Копирай адреса: #189

Advanced Member
Потребител # 7

Не знам защо ми го даваш този стих, като той изобщо не е в подкрепа на твоите думи.
"Те всички са под грях" означава, че всички са грешни, което ознзчава, че законът функционира, поради което те са грешни.

--------------------
ЛС
Никодим
коментар 13/06/2019, 01:30
Копирай адреса: #190

Advanced Member
Потребител # 215

Цитат(New @ 13/06/2019, 02:27) *
Не знам защо ми го даваш този стих, като той изобщо не е в подкрепа на твоите думи.
"Те всички са под грях" означава, че всички са грешни, което ознзчава, че законът функционира, поради което те са грешни.

Така де функционира.
Кой ще се спаси щом всички са грешни и закона го показва?
ЛС
New
коментар 13/06/2019, 01:32
Копирай адреса: #191

Advanced Member
Потребител # 7

Ами чети си Библията. Там го има отговора.
Ще се спаси този, който се покае, разбира се и следва стъпките на Исус, в когото е повярвал.

--------------------
ЛС
Никодим
коментар 13/06/2019, 01:36
Копирай адреса: #192

Advanced Member
Потребител # 215

Цитат(New @ 13/06/2019, 02:32) *
Ами чети си Библията. Там го има отговора.
Ще се спаси този, който се покае, разбира се и следва стъпките на Исус, в когото е повярвал.

Ще се пкае но греха е вече извършен.
Приемрно закона казва за този човек - прелюбодейство или убиец.
Покаял се е но греха не изчезва, убития не оживява да речем.
ЛС
New
коментар 13/06/2019, 01:37
Копирай адреса: #193

Advanced Member
Потребител # 7

Цитат(Никодим @ 13/06/2019, 01:36) *
Ще се пкае но греха е вече извършен.

Нали затова е и ролята на ходатая Исус. Той да си ползва връзките пред Бог, за да не погине нито един, който е повярвал в него.

Ама ти наистина не си чел Библията. w00tbrows.gif

--------------------
ЛС
Никодим
коментар 13/06/2019, 01:42
Копирай адреса: #194

Advanced Member
Потребител # 215

Цитат(New @ 13/06/2019, 02:37) *
Нали затова е и ролята на ходатая Исус. Той да си ползва връзките пред Бог, за да не погине нито един, който е повярвал в него.

Ама ти наистина не си чел Библията. w00tbrows.gif

Ама как така на готово?
Друг да поема нашата отговорност?

Сатава ли така?
На благодат ми прилича незаслужена с дела по закона милост.

Или ходатая ще придума Бог да не изпълни закона спрямо грешника?

Това съобщение е било редактирано от Никодим на 13/06/2019, 01:43
ЛС
New
коментар 13/06/2019, 01:47
Копирай адреса: #195

Advanced Member
Потребител # 7

Кое е наготово? Нали си се покаял от сърце, т.е. повече не би извършил този грях. Нали следваш Христос. Какво му е наготовото? Та ти се трансформираш, човече. Христос заживява в теб и ти дава Духа на Отца си. Новораждаш се. Ставаш нов човек. Щенията на плътта отслабват. Законът се изпълнява от самосебе си, понеже е записах директно в сърцето ти. Изтъкан си от любов. Любов към Бог, любов към ближния.

Никодим, предлагам ти най-сетне да вземеш да я прочетеш таз Библия.

--------------------
ЛС
Никодим
коментар 13/06/2019, 01:48
Копирай адреса: #196

Advanced Member
Потребител # 215

Цитат(New @ 13/06/2019, 02:47) *
Кое е наготово? Нали си се покаял от сърце, т.е. повече не би извършил този грях. Нали следваш Христос. Какво му е наготовото? Та ти се трансформираш, човече. Христос заживява в теб и ти дава Духа на Отца си. Новораждаш се. Ставаш нов човек. Щенията на плътта отслабват. Законът се изпълнява от самосебе си, понеже е записах директно в сърцето ти. Изтъкан си от любов. Любов към Бог, любов към ближния.

Никодим, предлагам ти най-сетне да вземеш да я прочетеш таз Библия.

Покаял си се от сърце но закона не променя присъдата си за извършено убиство.

Като се покаеш Бог отменя ли закона заради покаянието ти, заради това че си станал друг човек?
ЛС

Отговори в темата
- lati1960   Можем ли да нарушаваме   29/05/2019, 18:02
- - Solly   ЦитатТака че, за кое християнство говорим, д...   30/05/2019, 04:12
|- - lati1960   Цитат(Solly @ 30/05/2019, 04:12) Добри въпроси те т...   30/05/2019, 21:05
- - Joshua7   Цитат(lati1960 @ 29/05/2019, 19:02) "... нека го обя...   30/05/2019, 07:48
|- - lati1960   Цитат(Joshua7 @ 30/05/2019, 07:48) Случаят с Давид в...   30/05/2019, 21:59
|- - Joshua7   Цитат(lati1960 @ 30/05/2019, 22:59) Добре, приемам т...   31/05/2019, 02:53
|- - lati1960   Цитат(Joshua7 @ 31/05/2019, 02:53) Начинът, по който...   31/05/2019, 11:33
|- - Joshua7   Цитат(lati1960 @ 31/05/2019, 12:33) Пак си тълкуваш ...   31/05/2019, 15:16
|- - lati1960   Цитат(Joshua7 @ 31/05/2019, 15:16) Учениците на Ису...   31/05/2019, 19:01
|- - Joshua7   Цитат(lati1960 @ 31/05/2019, 20:01) Да, Исус е дал то...   31/05/2019, 22:19
|- - lati1960   Цитат(Joshua7 @ 31/05/2019, 22:19) Исус и учениците ...   01/06/2019, 09:27
- - Шрито   Вече ти отговорих в другата тема. По-добре д...   30/05/2019, 12:10
|- - нищ по дух   Цитат(Шрито @ 30/05/2019, 13:10) Вече ти отговор...   30/05/2019, 13:56
||- - shining_stаr   Цитат(нищ по дух @ 30/05/2019, 14:56) Точно така ...   30/05/2019, 15:22
|||- - Шрито   ЦитатА не - талантите в земята, щото господа...   30/05/2019, 19:30
|||- - shining_stаr   Цитат(Шрито @ 30/05/2019, 20:30) Луци дирижира т...   31/05/2019, 10:44
|||- - Шрито   Така е. Затова трябва да спрем да го подкреп...   31/05/2019, 15:52
|||- - shining_stаr   Цитат(Шрито @ 31/05/2019, 16:52) Така е. Затова т...   01/06/2019, 09:04
|||- - Шрито   Той и от безхаберието черпи сила, и от безду...   01/06/2019, 09:12
|||- - shining_stаr   Цитат(Шрито @ 01/06/2019, 10:12) Той и от безхаб...   01/06/2019, 10:40
|||- - Шрито   Цитат(shining_stаr @ 01/06/2019, 11:40) Пътят е личен,...   01/06/2019, 10:46
|||- - shining_stаr   Цитат(Шрито @ 01/06/2019, 11:46) Личен е, да. Наш...   08/06/2019, 18:03
|||- - Шрито   RE: Можем ли да нарушаваме   09/06/2019, 09:26
||- - Шрито   Да, съпричастност трябва да има. Например ак...   30/05/2019, 19:35
||- - lati1960   Цитат(Шрито @ 30/05/2019, 19:35) Да, съпричастно...   31/05/2019, 11:44
|||- - нищ по дух   Цитат(lati1960 @ 31/05/2019, 12:44) А в обратния слу...   31/05/2019, 11:47
||||- - lati1960   Цитат(нищ по дух @ 31/05/2019, 11:47) Да ходи да ...   31/05/2019, 12:46
|||- - Шрито   За кой закон говориш, Стиви? Аз имам предвид ...   31/05/2019, 15:55
||- - мариян   Цитат(Шрито @ 30/05/2019, 19:35) Да, съпричастно...   31/05/2019, 12:01
||- - Шрито   Да, който пази заповедите на Исус, няма как д...   31/05/2019, 15:58
|- - lati1960   Цитат(Шрито @ 30/05/2019, 12:10) Вече ти отговор...   30/05/2019, 22:07
|- - Шрито   Загубиш ли любовта към ближния, греховете щ...   31/05/2019, 16:03
|- - lati1960   Цитат(Шрито @ 31/05/2019, 16:03) Загубиш ли любо...   31/05/2019, 19:08
|- - Шрито   Точно.   01/06/2019, 09:13
- - мариян   Първо трябва да разберем , какво е Божия зак...   30/05/2019, 12:47
- - Шрито   ЦитатАко търсим справедливост за собствени...   30/05/2019, 19:39
- - lati1960   Цитат(мариян @ 30/05/2019, 12:47) Първо трябва д...   30/05/2019, 22:13
|- - Joshua7   Цитат(lati1960 @ 30/05/2019, 23:13) Няма какво да ка...   31/05/2019, 02:57
|- - мариян   Цитат(Joshua7 @ 31/05/2019, 02:57) Джошуа е чел горн...   31/05/2019, 10:51
|- - lati1960   Цитат(мариян @ 31/05/2019, 10:51) Мариян го знае...   31/05/2019, 11:38
|- - Joshua7   Цитат(мариян @ 31/05/2019, 11:51) Мариян го знае...   31/05/2019, 14:56
|- - мариян   Цитат(Joshua7 @ 31/05/2019, 14:56) А ти знаеш ли кол...   01/06/2019, 10:59
|- - Joshua7   Цитат(мариян @ 01/06/2019, 11:59) Ми техните док...   01/06/2019, 17:19
|- - lati1960   Цитат(Joshua7 @ 01/06/2019, 17:19) Ако според теб ня...   01/06/2019, 17:52
||- - Joshua7   Цитат(lati1960 @ 01/06/2019, 17:52) О кей. Явно имаме...   01/06/2019, 18:27
||- - lati1960   Цитат(Joshua7 @ 01/06/2019, 18:27) Стига плака, расъ...   02/06/2019, 08:31
||- - Solly   Цитат(lati1960 @ 02/06/2019, 09:31) Не ме притеснява...   02/06/2019, 08:37
|||- - lati1960   Цитат(Solly @ 02/06/2019, 08:37) Той е свободен да ...   02/06/2019, 17:20
||- - Joshua7   Цитат(lati1960 @ 02/06/2019, 08:31) Не ме притеснява...   02/06/2019, 08:43
||- - lati1960   Цитат(Joshua7 @ 02/06/2019, 08:43) Щом не можеш да г...   02/06/2019, 17:13
|- - мариян   Цитат(Joshua7 @ 01/06/2019, 17:19) Ако според теб ня...   02/06/2019, 09:12
||- - Joshua7   Цитат(мариян @ 02/06/2019, 09:12) Вестите от Бог...   03/06/2019, 00:43
||- - мариян   Цитат(Joshua7 @ 03/06/2019, 00:43) Пророците говоря...   08/06/2019, 06:39
||- - Joshua7   Цитат(мариян @ 08/06/2019, 06:39) Покажи ми какв...   08/06/2019, 11:05
||- - мариян   Цитат(Joshua7 @ 08/06/2019, 12:05) Другите народи н...   08/06/2019, 16:55
||- - Joshua7   Цитат(мариян @ 08/06/2019, 16:55) Ще ти оставя ...   09/06/2019, 21:26
|- - lati1960   Цитат(Joshua7 @ 01/06/2019, 17:19) Ако според теб ня...   02/06/2019, 17:18
|- - Joshua7   Цитат(lati1960 @ 02/06/2019, 17:18) Че се сетих. Може...   03/06/2019, 01:41
|- - lati1960   Цитат(Joshua7 @ 03/06/2019, 01:41) Зададе ми прекра...   03/06/2019, 19:19
|- - Joshua7   Цитат(lati1960 @ 03/06/2019, 19:19) Това последното ...   03/06/2019, 21:01
|- - lati1960   Цитат(Joshua7 @ 03/06/2019, 21:01) В Израел пророци...   04/06/2019, 18:42
|- - Joshua7   Цитат(lati1960 @ 04/06/2019, 18:42) Това по-горе е тв...   04/06/2019, 19:25
||- - Никодим   Цитат(Joshua7 @ 04/06/2019, 19:25) Казва ли се, че Па...   05/06/2019, 04:00
|||- - Joshua7   Цитат(Никодим @ 05/06/2019, 04:00) Това че Гамал...   05/06/2019, 06:02
||||- - Никодим   Цитат(Joshua7 @ 05/06/2019, 07:02) Ами прочети какв...   07/06/2019, 01:23
||||- - Joshua7   Цитат(Никодим @ 07/06/2019, 02:23) Съгласяват с...   07/06/2019, 16:22
||||- - Никодим   Цитат(Joshua7 @ 07/06/2019, 16:22) И за какво са се с...   08/06/2019, 00:02
||||- - Joshua7   Цитат(Никодим @ 08/06/2019, 00:02) Съгласили се ...   08/06/2019, 00:36
||||- - Никодим   Цитат(Joshua7 @ 08/06/2019, 00:36) Какво точно е мал...   08/06/2019, 01:03
||||- - Joshua7   Цитат(Никодим @ 08/06/2019, 01:03) Така е мислел...   08/06/2019, 01:41
||||- - Никодим   Цитат(Joshua7 @ 08/06/2019, 02:41) Явно ти знаеш пов...   08/06/2019, 01:51
||||- - Joshua7   Цитат(Никодим @ 08/06/2019, 01:51) Кои са ти док...   08/06/2019, 02:33
|||- - lati1960   Цитат(Никодим @ 05/06/2019, 04:00) Това че Гамал...   05/06/2019, 18:16
|||- - New   Цитат(lati1960 @ 05/06/2019, 19:16) ... защо някои то...   05/06/2019, 21:45
||||- - lati1960   Цитат(New @ 05/06/2019, 21:45) Защото е интересен...   06/06/2019, 19:13
|||||- - New   Получава се, получава се, ама не ти харесва б...   07/06/2019, 15:49
|||||- - lati1960   Цитат(New @ 07/06/2019, 15:49) Получава се, получа...   10/06/2019, 19:58
||||- - Никодим   Цитат(New @ 05/06/2019, 21:45) Защото е интересен...   07/06/2019, 23:57
||||- - Joshua7   Цитат(Никодим @ 07/06/2019, 23:57) Това че си ги ...   08/06/2019, 00:32
|||||- - Никодим   Цитат(Joshua7 @ 08/06/2019, 00:32) Не е само тя, коят...   08/06/2019, 01:07
||||||- - Joshua7   Цитат(Никодим @ 08/06/2019, 01:07) Знаеш кой го ...   08/06/2019, 01:42
||||||- - Никодим   Цитат(Joshua7 @ 08/06/2019, 02:42) Да, аз написах то...   08/06/2019, 01:49
||||||- - Никодим   Цитат(Joshua7 @ 08/06/2019, 02:42) Да, аз написах то...   10/06/2019, 13:44
||||||- - Joshua7   Цитат(Никодим @ 10/06/2019, 13:44) Ти го написа, ...   10/06/2019, 14:38
||||||- - Никодим   Цитат(Joshua7 @ 10/06/2019, 14:38) Смисъла не е по р...   10/06/2019, 23:56
||||||- - Joshua7   Цитат(Никодим @ 10/06/2019, 23:56) Еми юдаизма т...   11/06/2019, 06:47
||||||- - Solly   Я виж какво твърдят еврейските равини: https:/...   11/06/2019, 07:18
|||||- - Никодим   Цитат(Joshua7 @ 08/06/2019, 00:32) Не е само тя, коят...   09/06/2019, 18:28
||||- - New   Изобщо не държа да приемаш моята теория по в...   10/06/2019, 02:54
||||- - Никодим   Цитат(New @ 10/06/2019, 03:54) Изобщо не държа да ...   10/06/2019, 13:39
||||- - New   Изобщо не тълкувам, когато казвам, че христи...   10/06/2019, 15:27
||||- - Никодим   Цитат(New @ 10/06/2019, 15:27) Изобщо не тълкувам,...   10/06/2019, 23:52
||||- - New   Цитат(Никодим @ 10/06/2019, 23:52) Тълкуваш как...   12/06/2019, 23:55
||||- - Никодим   Цитат(New @ 13/06/2019, 00:55) Сатана няма общо с ...   13/06/2019, 00:04
|||||- - New   Не го приемам, първо защото не го пише и втор...   13/06/2019, 00:24
|||||- - Никодим   Дори юдеите не спазват всички заповеди от з...   13/06/2019, 00:42
|||||- - New   Това ли ти е оправданието - че евреите не бил...   13/06/2019, 01:21
|||||- - Никодим   Цитат(New @ 13/06/2019, 02:21) Това ли ти е оправд...   13/06/2019, 01:23
|||||- - New   Не знам защо ми го даваш този стих, като той ...   13/06/2019, 01:27
|||||- - Никодим   Цитат(New @ 13/06/2019, 02:27) Не знам защо ми го д...   13/06/2019, 01:30
|||||- - New   Ами чети си Библията. Там го има отговора. Ще...   13/06/2019, 01:32
|||||- - Никодим   Цитат(New @ 13/06/2019, 02:32) Ами чети си Библият...   13/06/2019, 01:36
|||||- - New   Цитат(Никодим @ 13/06/2019, 01:36) Ще се пкае но ...   13/06/2019, 01:37
|||||- - Никодим   Цитат(New @ 13/06/2019, 02:37) Нали затова е и рол...   13/06/2019, 01:42
|||||- - New   Кое е наготово? Нали си се покаял от сърце, т....   13/06/2019, 01:47
|||||- - Никодим   Цитат(New @ 13/06/2019, 02:47) Кое е наготово? Нал...   13/06/2019, 01:48
||||- - Никодим   Цитат(New @ 13/06/2019, 00:55) Там е проблемът, че ...   13/06/2019, 00:14
|||||- - New   Не може да те осъдят два пъти за едно и също ...   13/06/2019, 00:20
|||||- - Никодим   Цитат(New @ 13/06/2019, 01:20) Не може да те осъдя...   13/06/2019, 00:28
|||||- - New   Цитат(Никодим @ 13/06/2019, 00:28) ... закона е от...   13/06/2019, 00:41
|||||- - Никодим   Цитат(New @ 13/06/2019, 01:41) Какво значи това? Ч...   13/06/2019, 00:45
|||||- - New   Но думата "отслабнал" предполага в опр...   13/06/2019, 01:23
|||||- - Никодим   Цитат(New @ 13/06/2019, 02:23) Но думата "отсла...   13/06/2019, 01:26
|||||- - New   Цитат(Никодим @ 13/06/2019, 01:26) ... духа му е б...   13/06/2019, 01:29
|||||- - Никодим   Цитат(New @ 13/06/2019, 02:29) Кой дух - онзи, койт...   13/06/2019, 01:32
|||||- - New   Зададох ти въпрос, Никодим. Ти каза, че духът...   13/06/2019, 01:35
|||||- - Никодим   Цитат(New @ 13/06/2019, 02:35) Зададох ти въпрос, ...   13/06/2019, 01:37
|||||- - New   Добре. Щом като човек може да бъде воден от Б...   13/06/2019, 01:40
|||||- - Никодим   Цитат(New @ 13/06/2019, 02:40) В такъв случай репл...   13/06/2019, 01:46
|||||- - New   Не знам. Аз затова питах теб. Явно трябва няк...   13/06/2019, 01:47
|||||- - Joshua7   Цитат(Никодим @ 13/06/2019, 01:46) А какво означ...   13/06/2019, 01:47
||||- - Никодим   Закона си съществува, но не ни осъжда макар ...   13/06/2019, 00:18
||||- - New   Ако законът съществува, то той не трябва ли ...   13/06/2019, 00:22
|||||- - Никодим   Цитат(New @ 13/06/2019, 01:22) Ако законът същест...   13/06/2019, 00:35
|||||- - New   Цитат(Никодим @ 13/06/2019, 00:35) препоръчваш ...   13/06/2019, 00:39
|||||- - Никодим   Цитат(New @ 13/06/2019, 01:39) Можеш ли да ме цити...   13/06/2019, 00:47
|||||- - New   Ето ти доказателство, че не четеш. Писах ти д...   13/06/2019, 01:19
|||||- - Никодим   Цитат(New @ 13/06/2019, 02:19) Ето ти доказателст...   13/06/2019, 01:29
|||||- - New   Цитат(Никодим @ 13/06/2019, 01:29) Ами те са мно...   13/06/2019, 01:30
||||- - Joshua7   Цитат(Никодим @ 13/06/2019, 00:18) Закона си същ...   13/06/2019, 01:43
|||- - Никодим   Цитат(lati1960 @ 05/06/2019, 19:16) За някои "факт...   07/06/2019, 01:43
|||- - New   Пак нищо не си разбрал, Никодиме. Ама вече ...   07/06/2019, 15:48
||- - lati1960   Цитат(Joshua7 @ 04/06/2019, 19:25) С кое не си съгла...   05/06/2019, 18:12
||- - Joshua7   Цитат(lati1960 @ 05/06/2019, 19:12) Нищо не разбрах ...   05/06/2019, 18:49
||- - lati1960   Цитат(Joshua7 @ 05/06/2019, 18:49) Стиви, много добр...   05/06/2019, 20:38
||- - Joshua7   Цитат(lati1960 @ 05/06/2019, 21:38) Добре, сега разб...   05/06/2019, 21:27
||- - lati1960   Цитат(Joshua7 @ 05/06/2019, 21:27) От една страна ка...   06/06/2019, 19:16
||- - New   Цитат(lati1960 @ 06/06/2019, 19:16) Аз новия завет с...   07/06/2019, 15:56
|||- - lati1960   Цитат(New @ 07/06/2019, 15:56) Ама така си е, разби...   08/06/2019, 23:05
|||- - Joshua7   Цитат(lati1960 @ 08/06/2019, 23:05) . Къде също съм п...   09/06/2019, 21:28
|||- - lati1960   Римляни: "[2:17] Ето, ти се казваш иудеин, и н...   10/06/2019, 20:04
|||- - lati1960   Цитат(Joshua7 @ 09/06/2019, 21:28) Не ти омръзна да ...   10/06/2019, 20:20
|||- - Joshua7   Цитат(lati1960 @ 10/06/2019, 20:20) Дадох ти почти ц...   10/06/2019, 22:03
|||- - lati1960   Цитат(Joshua7 @ 10/06/2019, 22:03) Въпросите, които ...   11/06/2019, 21:39
|||- - Joshua7   Цитат(lati1960 @ 11/06/2019, 21:39) Относно обрязва...   12/06/2019, 00:27
||||- - Никодим   Цитат(Joshua7 @ 12/06/2019, 01:27) Никъде на учениц...   12/06/2019, 04:42
|||||- - Joshua7   Цитат(Никодим @ 12/06/2019, 04:42) Забрави за Уч...   12/06/2019, 05:08
||||- - lati1960   Цитат(Joshua7 @ 12/06/2019, 00:27) Значи закона е от...   12/06/2019, 20:19
||||- - Joshua7   Цитат(lati1960 @ 12/06/2019, 20:19) Дай цитат от нов...   12/06/2019, 22:02
|||- - New   Цитат(lati1960 @ 11/06/2019, 21:39) Законът никога н...   12/06/2019, 03:54
|||- - Joshua7   Цитат(New @ 12/06/2019, 03:54) Кои са последствия...   12/06/2019, 05:11
||||- - lati1960   Цитат(Joshua7 @ 12/06/2019, 05:11) Ами например ако ...   12/06/2019, 20:27
||||- - Joshua7   Цитат(lati1960 @ 12/06/2019, 20:27) И кой твърди тов...   12/06/2019, 22:08
|||- - lati1960   Цитат(New @ 12/06/2019, 03:54) Кои са последствия...   12/06/2019, 20:25
|||- - New   Цитат(lati1960 @ 12/06/2019, 20:25) Тоест, последств...   12/06/2019, 23:46
||- - Joshua7   Цитат(lati1960 @ 06/06/2019, 20:16) Аз новия завет с...   07/06/2019, 16:09
||- - Никодим   Цитат(Joshua7 @ 07/06/2019, 16:09) След като се пред...   07/06/2019, 23:54
|||- - Joshua7   Цитат(Никодим @ 07/06/2019, 23:54) Какво не ти е ...   08/06/2019, 00:30
|||- - Никодим   Цитат(Joshua7 @ 08/06/2019, 00:30) Проблемът с това ...   08/06/2019, 00:58
|||- - Joshua7   Цитат(Никодим @ 08/06/2019, 00:58) Нито пък това...   08/06/2019, 01:40
|||- - Никодим   Цитат(Joshua7 @ 08/06/2019, 02:40) Ние не знаем със ...   08/06/2019, 01:53
|||- - Joshua7   Цитат(Никодим @ 08/06/2019, 01:53) А как тогава ...   08/06/2019, 02:34
||- - lati1960   Цитат(Joshua7 @ 07/06/2019, 16:09) "А те, като чух...   08/06/2019, 23:08
|- - New   Цитат(lati1960 @ 04/06/2019, 19:42) Това по-горе е тв...   04/06/2019, 20:00
|- - lati1960   Цитат(New @ 04/06/2019, 20:00) Тук грешиш. Това не ...   05/06/2019, 18:08
|- - New   Джошуа се справя добре с това.   05/06/2019, 21:46
|- - lati1960   Цитат(New @ 05/06/2019, 21:46) Джошуа се справя до...   06/06/2019, 19:19
- - Брат1   ЦитатПърво трябва да разберем , какво е Божи...   02/06/2019, 18:24
- - lati1960   Цитат(Брат1 @ 02/06/2019, 18:24) Това е много доб...   03/06/2019, 19:26
- - Брат1   Какво ни чака,когато всички компютри са з...   04/06/2019, 21:13
- - lati1960   Цитат(Брат1 @ 04/06/2019, 21:13) Какво ни чака,ко...   05/06/2019, 18:27
- - Брат1   ЦитатИ как ще платят, с чия кръв тези, които ...   08/06/2019, 18:57
- - lati1960   Цитат(Брат1 @ 08/06/2019, 18:57) Затова сравних ...   10/06/2019, 20:24

Closed TopicStart new topic

Олекотена версия Сега е: 24/06/2019, 11:30
IP.Board Skin developed by: skinground.com
test