test
IPB

Здравейте ( Вход | Регистрация )

> Какви заплати е взимал българинът през 70 те години?, Имало ли е хора, които са получавали хилядарки и колко са били те?
Хасан
коментар 15/01/2018, 12:26
Копирай адреса: #81

Advanced Member
Група: Редовни потребители
Съобщения: 174
Регистриран: 11/06/2017
Потребител # 100

Повод да пусна темата е едно мнение на Данел в друга моя тема.
"Това, че не знаеш, не води до извода:"Нямаше такива заплати тогава."
1977-ма, в четири поредни фиша на комшията видях 1500+ до към 1560, а моята бе 333,33 ежемесечно."

Аз не съм чак толкова дърт и не ги помня заплатите от 1977 година. Бил съм малък тогава, но няма логика да са били по-високи от тези през 1983 -1989 година. Много по-възрастни хора от мен също нямат спомен някой от тяхното обкръжение да е получавал по 1500 кинта през 70-те години. Поне по честен път. Та ако има някой друг, който да си ги спомня, нека ме осветли.
П.П. Не става дума за минималната заплата, която през 1977 г. е била 80 лева. Въпросът за максималните, но не на партийните величия, а на обикновените хора.

Това съобщение е било редактирано от Хасан на 15/01/2018, 12:41
Go to the top of the page
ЛС
Quote PostReply to this topic

Start new topic
Отговор
Ивчо
коментар Вчера, 23:08
Копирай адреса: #82

Member
**
Група: Потребители
Съобщения: 16
Регистриран: 20/07/2018
Потребител # 451

Цитат(Хасан @ 15/01/2018, 13:26) *
Повод да пусна темата е едно мнение на Данел в друга моя тема.
"Това, че не знаеш, не води до извода:"Нямаше такива заплати тогава."
1977-ма, в четири поредни фиша на комшията видях 1500+ до към 1560, а моята бе 333,33 ежемесечно."

Аз не съм чак толкова дърт и не ги помня заплатите от 1977 година. Бил съм малък тогава, но няма логика да са били по-високи от тези през 1983 -1989 година. Много по-възрастни хора от мен също нямат спомен някой от тяхното обкръжение да е получавал по 1500 кинта през 70-те години. Поне по честен път. Та ако има някой друг, който да си ги спомня, нека ме осветли.
П.П. Не става дума за минималната заплата, която през 1977 г. е била 80 лева. Въпросът за максималните, но не на партийните величия, а на обикновените хора.

Темата е старичка, но определено съдържа в себе си комична ситуация: повечето участници работят по спомени, вместо да направят елементарното. А то е да погледнат, например, тук:

Четиво за заплати

Кратичко казано - СМРЗ за 1977 - 151лв и стотинки. Десетократно по-висока заплата? Възможна, но малко вероятна. При всички случаи би била само за "специалните" хора от епохата. Дори лицето Даниел е обявило заплата, която е повече от два пъти по-висока от средната. Характерно за разсъждения по спомени - в спомените си сме винаги по-красиви, по-успешни, по-добре платени и въобще "по-" отколкото сме били в реалността. Това им е хубавото на спомените, да са ни живи и здрави animatedwink.gif
ЛС
admiral
коментар Вчера, 23:31
Копирай адреса: #83

на андорския флот
Съобщения: 126
Регистриран: 14/06/2017
Потребител # 104

Цитат(Ивчо @ 21/07/2018, 23:08) *
Характерно за разсъждения по спомени - в спомените си сме винаги по-красиви, по-успешни, по-добре платени и въобще "по-" отколкото сме били в реалността. Това им е хубавото на спомените, да са ни живи и здрави animatedwink.gif

Може някои спомени да розовеят с времето, но цифрите си остават цифри.
1979г. в завод "Електроника" първата ми в живота заплата на млад специалист: 120лв. През 1980г. ми я повишиха с 5 на 125лв.

--------------------
'Be Bulgarian, Jeeves.'
'No, sir. I fear I cannot recede from my position.'
ЛС
Lestr
коментар Днес, 09:51
Копирай адреса: #84

Advanced Member
Съобщения: 117
Регистриран: 19/01/2018
Потребител # 344

Цитат(admiral @ 22/07/2018, 00:31) *
Може някои спомени да розовеят с времето, но цифрите си остават цифри.
1979г. в завод "Електроника" първата ми в живота заплата на млад специалист: 120лв. През 1980г. ми я повишиха с 5 на 125лв.

Прав си, цифрите си остават цифри.

Не искам да правя сравнения и да внушавам нещо, но ще цитирам малко цифри...

През 70-те:

Билет за градския транспорт - 4 ст, от 1978 г. - 6 ст.

Нафта за бита - 8 ст, бензин 18-20 ст.

Типов хляб-15 ст, “Добруджа” - 26 ст.

Ток - 2,2 ст. дневна и 1 ст. нощна енергия.

Студентски купон - 30 ст., от 1978 г. - 50 ст.

Билет за бърз влак Пирдоп-София - 1,90 лв, Пирдоп - Бургас - 8,20 лв.

В заведенията на Балкантурист: гроздова ракия - 78 ст., мастика - 1,05 лв., водка - 1,11 лв., коняк Плиска - 1,16 лв.

Цигари без филтър: трето качество - 20 ст., второ качество - 25 ст., първо качество - 32 ст., Стюардеса - 55 ст., БТ пакет - 60 ст. КЕНТ - 1,80 лв.

Рибни консерви - от 18 ст. за копърката до 40-50 ст. за останалите.

Като отидехме на кръчма 5-6 човека, на другия ден се хвалехме, че сме платили 15 лв. сметка.

И всичко това на фона на безплатно образование и здравеопазване.( сега само магистратурата на дъщеря ми за една година в ИНСЕАД ми струваше 62 000 евро, отделно 20 000 евра за квартира, храна, дрехи...)

Баща ми се пенсионира през 1985 г. на 50 г. с 375,17 лв. пенсия.

Та, от цифрите не може да се избяга...

Това съобщение е било редактирано от Lestr на Днес, 09:55
ЛС
Ивчо
коментар Днес, 11:13
Копирай адреса: #85

Member
**
Потребител # 451

Цитат(Lestr @ 22/07/2018, 10:51) *
И всичко това на фона на безплатно образование и здравеопазване.( сега само магистратурата на дъщеря ми за една година в ИНСЕАД ми струваше 62 000 евро, отделно 20 000 евра за квартира, храна, дрехи...)

Човек, който твърди, че е платил над 80 КЕ / това са пари, с които може да се купи средна ръка тристайно жилище в София/ за едногодишна магистратурата на дъщеря си, мисли като класическа носталгична червена пенсионерска глава? Нещо не се връзва....
Дали добре образованият при соца колега може да съобрази, че ако наистина има доходи, позволяващи му да плати подобни такси, то днешните цени, съпоставени с доходите му, са осезателно по-ниски за него, отколкото цитираните спрямо тогавашните доходи на хората? Т.е. - неговата покупателна способност е много по-висока от тази на баща му? Дали?
Мисля, че не...

svirkam si.gif
ЛС
Lestr
коментар Днес, 11:52
Копирай адреса: #86

Advanced Member
Потребител # 344

Цитат(Ивчо @ 22/07/2018, 12:13) *
Човек, който твърди, че е платил над 80 КЕ / това са пари, с които може да се купи средна ръка тристайно жилище в София/ за едногодишна магистратурата на дъщеря си, мисли като класическа носталгична червена пенсионерска глава? Нещо не се връзва....
Дали добре образованият при соца колега може да съобрази, че ако наистина има доходи, позволяващи му да плати подобни такси, то днешните цени, съпоставени с доходите му, са осезателно по-ниски за него, отколкото цитираните спрямо тогавашните доходи на хората? Т.е. - неговата покупателна способност е много по-висока от тази на баща му? Дали?
Мисля, че не...

svirkam si.gif

Добре образованият при соца колега може да съобразява доста повече от теб, май...

Казах, че не искам да сравнявам, защото има много условности. Аз не мога да съм пример за сравнение, защото само парите от клас за прослужено време (2740 лв.) бяха повече от заплатите на всички работещи в Поземлената комисия в Пирдоп. Годишните бонуси достигаха до 180 000 лв, за хора на моето ниво. Сигурно е имало и по-високи, но това нямаше как да се знае, тайна беше.

Нормално е всяко дете да има по-висока покупателна способност от родителите си, когато завърши образованието си и започне работа. Е, зависи от образованието... Дъщеря ми, само от акции на Амазон, където работи, получава около 60 000 долара годишно. Вярно, може да оперира с тях след двегодишен срок. За заплатата ме е страх да я питам, а и не ми е работа.
ЛС
Ивчо
коментар Днес, 13:29
Копирай адреса: #87

Member
**
Потребител # 451

Цитат(Lestr @ 22/07/2018, 12:52) *
Добре образованият при соца колега може да съобразява доста повече от теб, май...

Казах, че не искам да сравнявам, защото има много условности. Аз не мога да съм пример за сравнение, защото само парите от клас за прослужено време (2740 лв.) бяха повече от заплатите на всички работещи в Поземлената комисия в Пирдоп. Годишните бонуси достигаха до 180 000 лв, за хора на моето ниво. Сигурно е имало и по-високи, но това нямаше как да се знае, тайна беше.

Впечатляващи стойности, няма две мнения. Но най-впечатляващото е, че заявителят, т.е. - Вие, разсъждава точно така, както разсъждават 100% от червените български лузъри: огромна носталгия по заплатитет по 150 лв, тока по две стотинки, билетчетата по шест и парното за няколко лева месечно.
Както вече казах - тези две неща не се връзват. Просто факт.
Сега, с целият си наличен интелект, можете да продължавате да твърдите колко добре сте осведомен за заплатите в Поземлената комисия в Пирдоп и колко нищо не знаете за заплатата на собствената си дъщеря. Която иначе печели по 60 К$ годишно от акции, но това е наложило Вие да платите магистратурата от над 80 000 Е...

animatedwink.gif
ЛС
Lestr
коментар Днес, 14:31
Копирай адреса: #88

Advanced Member
Потребител # 344

Цитат(Ивчо @ 22/07/2018, 14:29) *
Впечатляващи стойности, няма две мнения. Но най-впечатляващото е, че заявителят, т.е. - Вие, разсъждава точно така, както разсъждават 100% от червените български лузъри: огромна носталгия по заплатитет по 150 лв, тока по две стотинки, билетчетата по шест и парното за няколко лева месечно.
Както вече казах - тези две неща не се връзват. Просто факт.
Сега, с целият си наличен интелект, можете да продължавате да твърдите колко добре сте осведомен за заплатите в Поземлената комисия в Пирдоп и колко нищо не знаете за заплатата на собствената си дъщеря. Която иначе печели по 60 К$ годишно от акции, но това е наложило Вие да платите магистратурата от над 80 000 Е...

animatedwink.gif

Караш ме да се отклонявам от темата и да изпадам в обяснителен режим, но явно за такива като теб се налага.

За заплатите в Поземлената комисия знам, защото жена ми работеше там. А голямата такса за магистратурата платих(за останалите тя азе заем), за да може СЕГА да получава тези акции.

Запомни едно нещо от мен: Най-добрата инвестиция на всеки родител е в образованието на децата му.

Не е зле да бъдеш по-малко язвителен и да не оцветяваш хората, както ида ги окачествяваш като губещи. ( може би си с ниска заплата или, не дай Боже, безработен и си изнервен) .

Тези хора добре си дават сметка какво е било и какво е сега. И сравняват не заплати, а покупателна възможност.

Едно време пишеха, че в Китай една плазма се продавала за 50 долара, но годишно работели за 90 долара. У нас един Електрон се продаваше за 1050 лв. при годишен доход около 2500 лв. Съпоставимо.

Не изпадам в ненужна носталгия, защото сега живея по-добре, но и тогава не беше чак толкова лошо...
ЛС
Ивчо
коментар Днес, 15:26
Копирай адреса: #89

Member
**
Потребител # 451

Цитат(Lestr @ 22/07/2018, 15:31) *
Караш ме да се отклонявам от темата и да изпадам в обяснителен режим, но явно за такива като теб се налага.

За заплатите в Поземлената комисия знам, защото жена ми работеше там. А голямата такса за магистратурата платих(за останалите тя азе заем), за да може СЕГА да получава тези акции.

Запомни едно нещо от мен: Най-добрата инвестиция на всеки родител е в образованието на децата му.

Не е зле да бъдеш по-малко язвителен и да не оцветяваш хората, както ида ги окачествяваш като губещи. ( може би си с ниска заплата или, не дай Боже, безработен и си изнервен) .

Тези хора добре си дават сметка какво е било и какво е сега. И сравняват не заплати, а покупателна възможност.

Едно време пишеха, че в Китай една плазма се продавала за 50 долара, но годишно работели за 90 долара. У нас един Електрон се продаваше за 1050 лв. при годишен доход около 2500 лв. Съпоставимо.

Не изпадам в ненужна носталгия, защото сега живея по-добре, но и тогава не беше чак толкова лошо...

Подред:
1. Явно сте били женен за Поземлената комисия, след като знаете каква е била сумарната заплата там, а не само заплатата на жена Ви.
2. Призивът Ви за по-малко язвителност е чудесен, само дето моментално сте го сгазили, предполагайки едни много симпатични неща за мен.
3. Аргументи от типа "Едно време пишеха, че в Китай..." са много симпатични с оглед на това, че не е ясно нито кое е "едното" време, нито каква е връзката на Китай с темата за българските заплати.
4. Твърдението за "покупателната възможност" е голословно с оглед на собствената Ви изява, която стана повод за моя коментар.
5. Дали "тогава" е било " не чак толкова лошо" няма как да оценя, нямам лични наблюдения върху 70-те и 80-те. Но знам отлично в какво блато вкарват България тези "нелоши" години. Нищо против сантиментите към собствената Ви младост, но когато тези сантименти заслепяват трезвото отношение към един период от историята на Родината ни, който се характеризира с уникален крах на икономиката и морала - редно е някой да възрази. Е, правя го. Не по адрес на сантиментите / със сигурно имате своите златни спомени от младостта, почитания за тях!/, а по адрес на режима и безотговорното му управление, докарало страната ни до един нечуван крах.
Това е всичко от мен по темата.
ЛС
Lestr
коментар Днес, 16:08
Копирай адреса: #90

Advanced Member
Потребител # 344

Цитат(Ивчо @ 22/07/2018, 16:26) *
Подред:
1. Явно сте били женен за Поземлената комисия, след като знаете каква е била сумарната заплата там, а не само заплатата на жена Ви.
2. Призивът Ви за по-малко язвителност е чудесен, само дето моментално сте го сгазили, предполагайки едни много симпатични неща за мен.
3. Аргументи от типа "Едно време пишеха, че в Китай..." са много симпатични с оглед на това, че не е ясно нито кое е "едното" време, нито каква е връзката на Китай с темата за българските заплати.
4. Твърдението за "покупателната възможност" е голословно с оглед на собствената Ви изява, която стана повод за моя коментар.
5. Дали "тогава" е било " не чак толкова лошо" няма как да оценя, нямам лични наблюдения върху 70-те и 80-те. Но знам отлично в какво блато вкарват България тези "нелоши" години. Нищо против сантиментите към собствената Ви младост, но когато тези сантименти заслепяват трезвото отношение към един период от историята на Родината ни, който се характеризира с уникален крах на икономиката и морала - редно е някой да възрази. Е, правя го. Не по адрес на сантиментите / със сигурно имате своите златни спомени от младостта, почитания за тях!/, а по адрес на режима и безотговорното му управление, докарало страната ни до един нечуван крах.
Това е всичко от мен по темата.

Може и поред да се напише:

1. Работещите в Поземлените комисии са държавни чиновници и заплатите им не са тайна. Да не се бъркат с тези от Техническа служба в кметствата. Не ми е било нужно да съм “женен” за тази държавна институция.

2. Няма да ти отговоря.

3. Опитах се да онагледя понятието “покупателна възможност/способност”, но ти си над тия неща.

4. За пореден път пиша, че не съм пример за сравнение. Я отиди да питаш хората в Шарково кога са живеели по-добре.Или тези от Северозападна България...

5. Напротив, през 70-те не е имало никакъв икономически крах. Построиха се едни от най-големите промишлени предприятия и във всяко градче имаше сносен поминък. Нищо, че сега се присмиват на плановата икономика.

Понеже явно си млад и ти е простено да не знаеш, всички язовири в страната, без един и половина са построени след 1950 година. В Родопите до 1978 година имаше поселища без електрически ток. Не е по темата, но е свързано със 70-те години, през тия години имахме толкова световни и олимпийски шампиони, колкото пъти не си си бъркал в джобовете. Без загрижена държава, как мислиш, че става? Сега се радваме на някакви призови места в шестицата...

Това съобщение е било редактирано от Lestr на Днес, 16:11
ЛС
Ивчо
коментар Днес, 17:27
Копирай адреса: #91

Member
**
Потребител # 451

Цитат(Lestr @ 22/07/2018, 17:08) *
5. Напротив, през 70-те не е имало никакъв икономически крах. Построиха се едни от най-големите промишлени предприятия и във всяко градче имаше сносен поминък. Нищо, че сега се присмиват на плановата икономика.

Понеже явно си млад и ти е простено да не знаеш, всички язовири в страната, без един и половина са построени след 1950 година. В Родопите до 1978 година имаше поселища без електрически ток. Не е по темата, но е свързано със 70-те години, през тия години имахме толкова световни и олимпийски шампиони, колкото пъти не си си бъркал в джобовете. Без загрижена държава, как мислиш, че става? Сега се радваме на някакви призови места в шестицата...

Наистина последен коментар само по горното, защото то е повече от скандално:
1. Икономиката е инертна система. Ако един икономически крах се е случил някъде през 80-те, то той е последица от неуспешно управление в предходния период. 70-те може и да Ви изглеждат блажени, но именно тогава са извършени огромна част от икономическите идиотщини, загробили икономиката на страната по-късно.
2. За пореден път венцеславите т.н. "комунизъм" в България. Това мога да приема / както вече и казах/ единствено в рамките на личните Ви спомени от младостта. Що се отнася до оценките Ви за "големите промишлени предприятия", то Вие дори не сте в състояние да разберете / понеже сте отлично и най-вече безплатно образован в годините на соца/, че когато влагаш милиарди в проекти, като завод за тежко машиностроене, който е на 500 км от най-близкото пристанище, способно да изнесе продукцията му или металургичен комбинат на 10 км от центъра на столицата си и влачиш милиони тонове суровини на стотици километри по железниците от пристанището до комбината, когато строиш цехове и заводи във всяка паланка, а квалифицирана работна ръка просто няма, поради което продукцията е тотален боклук - ти всъщност скачаш в пропастта. Това направиха нашите всеотдайни комунисти. Бонус бе тоталното унищожение на трудовия морал, тоталното крадене и пълният крах на ценностите.
Може да се умилявате на цялата тази история колкото си искате. Истината е, че се умилявате на човешката глупост в червен формат. И нищо повече
Преди малко предположих, че мислите като червен лузър. Доказателството / поредното/ е в изявата Ви по-горе...
Един трезво мислещ човек , живял тогава, би казал за епохата "Да, икономическите и политически щуротии бяха големи, но бяхме млади, здрави, обичащи и ,въпреки всичко, живяхме добре и обичаме младостта си!". Това спокойно може да се приеме, защото голяма част от хората е било именно така. Но на Вас подобна оценка не Ви е достатъчна, все Ви тегли да кажете колко добра е била икономическата ситуация, понеже . нали, билетчетата били по 6 стотинки, такованката и такананататъкаславанабкпдругаришумниовац
иикпссбкпнапредкъмсветлиякомунизъм. Тези легенди няма как да бъдат приети. Колкото и да вярвате в тях, колкото и да ги пропагандирате из форумите. Икономическите индикатори на епохата са безпощадно на червено. Което означава "иде катастрофа". Е, в края на 80-те идилията на соца катастрофира. Очаквано и неминуемо. Това е всичко. Опитайте се да го приемете без разсмиващи възторжени писъци.
ЛС
Lestr
коментар Днес, 17:45
Копирай адреса: #92

Advanced Member
Потребител # 344

Писането явно не ти е проблем. Сигурно си завършил Нов български без много плащане.

Не е зле, обаче, да попрочетеш и малко книги, за да не бъркаш произведенията на Елин Пелин и Йовков. Намали и чалгата.

Има и други важни неща, които трябва да научиш: Когато гледаш порно и онанираш, правилно да си изпружваш краката!
ЛС
Ивчо
коментар Днес, 17:53
Копирай адреса: #93

Member
**
Потребител # 451

Цитат(Lestr @ 22/07/2018, 18:45) *
Има и други важни неща, които трябва да научиш: Когато гледаш порно и онанираш, правилно да си изпружваш краката!

Интересно, в този стил ли съветвате и дъщеря си?
ЛС
D-rA
коментар Днес, 17:54
Копирай адреса: #94

Advanced Member
Група: Administrators
Съобщения: 560
Регистриран: 20/03/2017
Потребител # 4

Цитат(Ивчо @ 22/07/2018, 18:53) *
Интересно, в този стил ли съветвате и дъщеря си?

Недопустимо е отклонение в лични нападки. Не го прави.

--------------------
ЛС

Отговори в темата
- Хасан   Какви заплати е взимал българинът през 70 те години?   15/01/2018, 12:26
- - Norman   Цитат(Хасан @ 15/01/2018, 12:26...   15/01/2018, 14:29
|- - Горския   Цитат(Norman @ 15/01/2018, 15:29) - ...   15/01/2018, 15:40
|- - Lestr   Цитат(Горския @ 15/01/2018, 16...   Днес, 14:53
- - Тарабас   Дори и 5000 лева да са били за...   15/01/2018, 14:59
|- - Горския   Цитат(Тарабас @ 15/01/2018, 14...   15/01/2018, 15:25
||- - Alexfield   Е за кво ти е? Работническо ...   15/01/2018, 16:03
||- - Thursday Next   Цитат(Горския @ 15/01/2018, 16...   15/01/2018, 16:42
|- - Онуфри   Цитат(Тарабас @ 15/01/2018, 14...   15/01/2018, 19:00
- - Бай Ганьо   Това намерих в нета, но са с...   15/01/2018, 16:20
|- - Горския   От тях задължително : - абон...   15/01/2018, 16:45
|- - Бай Ганьо   Ергенския данък забрави.   15/01/2018, 21:49
- - Flama   Българите през 70-е години н...   15/01/2018, 16:39