test
IPB

Здравейте ( Вход | Регистрация )

> Стари приказки, - нови поуки
Карабина
коментар 09/11/2018, 09:53
Копирай адреса: #1

Member
**
Група: Редовни потребители
Съобщения: 27
Регистриран: 02/11/2018
Потребител # 482

Старите приказки могат да водят до нови поуки. Ето една стара приказка, която много добре описва защо маркетинговите стратегии в БГ не сработват както трябва:

Хитър Петър и Настрадин Ходжа били комшии. Хитрето Петрето имал хубав меден казан и един ден Настрадин Ходжа го помолил да му го даде, да си направи лютеница. Минали се два-три дни и ето го – връща казана, ама с него и едно малко менче. Рекъл:
- Комши, то твоя казан докато беше при мен взе, че роди. Та затова ти ги нося и двата.
Хитър Петър се зарадвал на придобивката и прибрал двата казана без да оспорва. Минали месец или два, Настрадина пак идва да търси казан, а Петър с охота му го дал. Да, ама ден минава, седмица, комшията не връща нищо. Отишъл Петрето да си търси казана, а брадатия хитрец с тъжни очи му казал:
- Ми то, Петре, как да ти кажа... То твоя казан взе че се гътна и умря.
- Ама как?
- Ми как. Нали роди скоро...
Замълчал си Хитър Петър и си се прибрал. Минало се време. Настрадин Ходжа имал добре гледано, макар и старо мъжко магаре. Като хванали студовете, отишъл Пешо при ходжата и му се примолил да му даде магарето си, да отидае да си събере дърва за зимата. Скръндза бил Настрадин, ама не можел да откаже - дал го и заръчал добре да го назобат магарето преди работа. Отвел Хитър Петър добичето, а след време го върнал, ама с едно малко магаренце:
- Ми то, магарето докато беше при мене взе, че роди, таковата...
Прибрал Настрадин Ходжа магарето и магаренцето зарадван, без да задава излишни въпроси. Ама след време Хитър Петър пак дошъл и пак поискал магарето, па и малкото му, да не се делят щото е още сукалче, разбирш ли. Алчния ходжа ги дал без да се замисли. Но както се досещате, след три дни Петър отишъл с нажалена физиономия при комшията си и заразправял:
- Ех, Настрадине, не знам какво стана, поболя се твоето магаре и умря. Съжалявам за загубата ти.
- Хубаво, взело-дало старото магаре, ами де го магаренцето?
- Ти нещо си се объркал, Настрадине. Какво магаренце?
- Ами онуй дето се роди предишния път кът взе магарто ми!
- Чеки бе, комшу. Нема такъв филм! Нищо не е раждало твоето дърто магаре. Как ще да може мъжко магаре да роди? Само ми изеде царевицата и осра двора... нищо не е раждало.
Разсърдил се Настрадин Ходжа, викнал: „Ще се съдим!“ и замъкнал Хитрето Петрето при кадията. Така и така, оплакал се - Пешо ми открадна магарето, а че даже и малкото ми магарче. Да, обаче Хитър Петър се подсмихнал и разправил на кадията историята с казана и казал, че ако магарето на Настрадина е родило и иска да му върне отрочето, то Настрадина требва да му върне казана. Замислил се кадията какви са тия дивотии, чесал си брадата, чесал, па накрая отсякъл:

- Къде се е чуло и видело казан да умре, па и мъжко магаре да роди магаренце? Връщам делото за доразследване!

Вие знаете ли някоя стара българска история с нова поука?
rolleyes.gif

--------------------
подписподписподпис
Go to the top of the page
ЛС
Quote PostReply to this topic

Start new topic
Отговор
Потребител
коментар 09/11/2018, 21:47
Копирай адреса: #2

Advanced Member
Съобщения: 154
Регистриран: 01/06/2017
Потребител # 14

... беше лето илядо девестотин и балканската война ...

... по сръбско сваляха "невидими" стелтове, една ракетка уцели втория етаж на къща в Горна Баня, а инженерен корпус от хамериканската армия, правеше /както писаха по вестниците тогава/ цяла болница в Трън ...

... после се оказа, че не било стоеж на болница, по-скоро боядисали последния етаж на същата, ама това е една друга история ...

... върви си някакъв реднек, диви се - природа, спокойни неебателни типове /тип на ингилиски означава нещо друго/ ... гледа, от двата края на едно тесно мостче, две каруци с двама старци ...

... гледат се старците, единия казва - "ж`упре" ... другият му отговаря - "уи ж`упре" ...

...бреййй, замислил се сарджа ... тука и селяните говорят френски ...

- - -

... за да спестя време, поуката е - ако не сме ние обитаващите територията, чудо ми е, как спирате на светофарите въобще? :.) ...

Go to the top of the page
ЛС
Quote PostReply to this topic
Карабина
коментар 11/11/2018, 10:49
Копирай адреса: #3

Member
**
Съобщения: 27
Регистриран: 02/11/2018
Потребител # 482