Помощ - Търсене - Потребители - Събития
Пълна версия: Будизъм
Форум АБВ > Религии > Източни религии
Страници: 1, 2, 3, 4
Шрито
В учението на Буда няма, наистина. Неговото учение е посветено на нирвана. Като пречки Буда посочва две основни неща: незнанието и жаждата. Карма няма.
Solly
Цитат(Шрито @ 19/08/2018, 18:44) *
В учението на Буда няма, наистина. Неговото учение е посветено на нирвана. Като пречки Буда посочва две основни неща: незнанието и жаждата. Карма няма.

Няма според теб, но както видяхме от будитските сутри, чрез закона на Карма Буда дава обяснение за причините за състоянието в което живеят съществата. animatedwink.gif
Solly
Цитат(Шрито @ 19/08/2018, 13:42) *
Значи голямата цел е да постигнеш дълъг живот. Така пише тука. И това не е будизъм, очевидно, а може би тибетски буди?зъм, или сатанизъм. Казах ти, подобни сутри са писани заедно с комунистическите манифести от едно време. Великата римска империя е автор и резервоар на помията, в която плува цялата ни "цивилизация".

Великата Римска империя е жива само в твоите фантазии... harhar.gif
shining_stаr
Цитат(Шрито @ 19/08/2018, 13:51) *
Ето един цитат от самия Пали-канон. За това вече може да се каже, че са думи на Буда:

Махатанхасанкхая-сутта (Сутра за изкореняване на жаждата) Маджджхима-никая 38

Възвишения казал на монаха Сати, син на един рибар:
- Сати, вярно ли е това, което говорят, че си изказал следното превратно мнение: "Разбирам, че неизменно е възвестеното от Възвишения учение, според което устойчивото в кръговрата на преражданията е познанието (виннана)"?
- Така е, господарю. Аз схванах възвестеното от Възвишения учение в смисъл, че именно нашето познание е неизменното и устойчивото в кръговрата на преражданията.
- И що за познание е това, Сати?
- Че ние навсякъде опитваме плодовете на добрите и лошите си дела.
- И от кого, глупави човече, си чул, че съм възвестил подобно учение? Не съм ли обяснявал по много начини, глупако, че природата на познанието е обусловена, че нито едно познание не възниква без достатъчно основание (паччая)? Но ти си разбрал погрешно смисъла и искаш да ни поправиш. С това сам си копаеш гроб и извършваш тежко прегрешение. Това, глупако, ще ти донесе нещастия и страдания.
(Философията на ранния будизъм, стр. 131)

И какво? Не виждам противоречие, за какво изобщо спорите. Вярно е това, което цитираш,
и което цитира Соли, също е вярно. Буда е преподавал осъзнаване, а то е пряко свързано с карма.
Solly
Здравей, Шайни! 770d4fd976.gif
Липсваше! daisy.gif
Цитат(shining_stаr @ 20/08/2018, 08:04) *
И какво? Не виждам противоречие, за какво изобщо спорите. Вярно е това, което цитираш,
и което цитира Соли, също е вярно. Буда е преподавал осъзнаване, а то е пряко свързано с карма.

Точно така!
Това което трябва да се осъзнае е, че с всяко наше действие ние градим нашата Карма.
Solly
Ето я и цялата сутра и може да се прочете ясно какво точно пише в нея:

http://dhammasukha.ru/suttas/mn38-rus/

Но освен нея тук има още 151 сутри. Общо 152.
Така че ти предлагам да прочетеш всички.

http://dhammasukha.ru/suttas/

Сутрата която цитирах, и която ти отричаш като истинска, я има и тук:

http://dhammasukha.ru/suttas/mn135-rus/
krem-karamel
Цитат(New @ 16/08/2018, 18:23) *
будистите го наричат "природа на Буда".

Или "чистата природа на ума".
NVJ
На китайски има различни термини:

СИН 心— сърце, съзнание (което е свързано с чувствата)

СИН 性— природа, същност на човека (това е чистата природа)

СИН-МИН 性命— природа и жизненост.

命 е свързано със съдбата, вродената жизненост и енергия.
Казват, че човек трябва да има правилната съдба за да прогресира по духовния път (да му е "писано").
Когато не му достига енергия, оприличават духа на ракета без гориво.

Ако преводачът на западен език смеси 心 и 性 настъпва леко объркване и не може да се разбере какво е това "сърце", което да се изчиства.

Тези термини може да се объркат и с други западни разбирания за ум и съзнание и така смисълът се губи.
NVJ
На китайски 菩提心 просветлено съзнание, бодхичита (стремеж към придобиване на просветление за благото на всички живи същества)

Санскритското бодхичита - синоним на термина "ригпа" в дзогчен ?
shining_stаr
Цитат(Solly @ 20/08/2018, 09:11) *
Здравей, Шайни! 770d4fd976.gif
Липсваше! daisy.gif

Точно така!
Това което трябва да се осъзнае е, че с всяко наше действие ние градим нашата Карма.

worshippy.gif
Шрито
Няма спор. Буда предвидливо е разбил всички лъжи. Всички бъдещи, или потенциални лъжи. Профилактично. Превантивно. Мислиш ли , че той не е знаел за дявола, и за сектите?! Знаел е. Тези сутри не са написани случайно. Виж само каква проницателност и предвидливост: „от кого, глупави човече, си чул, че съм възвестил подобно учение?”! И край! Опозицията е мъртва! Няма опозиция, няма секти! На лъжата е сложен край, веднъж и завинаги!
Solly
От същият сайт, който ползваш и ти: laughing.gif thumbup.gif
Но едните сутри приемаш за истина /според нагласите ти/, а другите обявяваш за сатанински. w00tbrows.gif svirkam si.gif

Цитат

http://dhammasukha.ru/suttas/mn38-rus/

Но освен нея тук има още 151 сутри. Общо 152.
Така че ти предлагам да прочетеш всички.

Сутрата която цитирах, и която ти отричаш като истинска, я има и тук:

Шрито
Изобщо не е важно моето мнение по въпроса. Виждаш какво казва Негова Възвишеност: не е говорил такива глупости и толкова. wink.gif
Solly
Цитат(Шрито @ 21/08/2018, 16:38) *
Изобщо не е важно моето мнение по въпроса. Виждаш какво казва Негова Възвишеност: не е говорил такива глупости и толкова. wink.gif

Напротив, от същата сутра, която цитирах е от същия Пали канон, който цитираш и ти.
Но ти избираш само това което ти е изгодно на нагласите и егото.

«В таком случае, ученик, слушай внимательно то, что я буду говорить», — [сказал Благословенный].

«Да, Господин», — ответил браминский ученик Субха. Благословенный сказал следующее:

5. «Вот, ученик, некий человек — мужчина или женщина — убивает живых существ, будучи жестоким, кровожадным, беспощадным к живым существам, предаваясь насилию и побоям. Из-за того, что он предпринимает и осуществляет такого рода действия, с распадом его тела, после смерти, он оказывается в состоянии лишений, в несчастливом уделе, в муках, даже в аду. Но если [по причине уравновешивающего действия других поступков] с распадом его тела, после смерти, он не оказывается в состоянии лишений, в несчастливом уделе, в муках, в аду, но вместо этого возвращается в человеческое состояние, то тогда, где бы он ни родился, его жизнь будет короткой. Таков путь, ученик, который ведёт к короткой жизни. А именно — когда человек убивает живых существ, будучи жестоким, кровожадным, беспощадным к живым существам, предаваясь насилию и побоям.

6. Но вот, ученик, некий человек — мужчина или женщина — отказывается от убийства живых существ, воздерживается от убийства живых существ и пребывает в милосердии ко всем живым существам, отложив прочь дубину и другое оружие, мягкий и добрый. Из-за того, что он предпринимает и осуществляет такого рода действия, с распадом его тела, после смерти, он оказывается в счастливом уделе, даже в небесном мире. Но если [по причине уравновешивающего действия других поступков] с распадом его тела, после смерти, он не оказывается в счастливом уделе, в небесном мире, но вместо этого возвращается в человеческое состояние, то тогда, где бы он ни родился, его жизнь будет долгой. Таков путь, ученик, который ведёт к долгой жизни. А именно — когда человек отказывается от убийства живых существ, воздерживается от убийства живых существ и пребывает в милосердии ко всем живым существам, отложив прочь дубину и другое оружие, мягкий и добрый.

7. Вот, ученик, некий человек — мужчина или женщина — ранит живых существ, будь то рукой, камнем, палкой или ножом. Из-за того, что он предпринимает и осуществляет такого рода действия, с распадом его тела, после смерти, он оказывается в состоянии лишений, в несчастливом уделе, в муках, даже в аду. Но если [по причине уравновешивающего действия других поступков] с распадом его тела, после смерти, он не оказывается в состоянии лишений, в несчастливом уделе, в муках, в аду, но вместо этого возвращается в человеческое состояние, то тогда, где бы он ни родился, его здоровье будет слабым. Таков путь, ученик, который ведёт к слабому здоровью. А именно — когда человек ранит живых существ рукой, камнем, палкой или ножом.

Шрито
И каква е тази сутра? Това не е учение, а общи приказки. И явно преводът е доста зле, щом не мога да я разпозная. Довечера ще потърся в книгата, но не вярвам да я срещна. Това е една много, много смехотворна сутра. svirkam si.gif
Solly
Цитат(Шрито @ 21/08/2018, 18:13) *
И каква е тази сутра? Това не е учение, а общи приказки. И явно преводът е доста зле, щом не мога да я разпозная. Довечера ще потърся в книгата, но не вярвам да я срещна. Това е една много, много смехотворна сутра. svirkam si.gif

Ами такава каквото цитираш и ти. Сутра от Пали канона.
А това че на теб не ти харесва, едва ли е важно за Буда и за Вселената.
Шрито
Буда си каза ясно мнението по въпроса - не е преподавал подобни неща. Затова трябва да вярваме на него. А и тази астрологична сутра я няма в Пали-канона, проверих. То и няма логика да я има. Защото кое е ценното и полезното в нея?! „Който убиел, си цапал ръцете с кръв; и ставал убиец”. Ами то това голямо прозрение. Мъдрост невиждана. Трябвало да добавят, че на един му се нарушава храносмилането, а на друг - не. Или че му се нарушава съня, разсеян е на работното място и докато шофира, излизат му пъпки на задника и пр. Това, Солетке, не е будизъм! Особено в Пали-канона да бъде курдисано... Опитай се да разсъждаваш логично. dry.gif
Шрито
Цитат(Solly @ 20/08/2018, 09:17) *

И какво разбра ти от тази сутра?
Solly
Цитат(Шрито @ 22/08/2018, 06:41) *
И какво разбра ти от тази сутра?

Искаш превод ли?
Solly
Цитат(Шрито @ 22/08/2018, 06:38) *
Буда си каза ясно мнението по въпроса - не е преподавал подобни неща. Затова трябва да вярваме на него. А и тази [b]астрологична сутра я няма в Пали-канона, [/b]проверих. То и няма логика да я има. Защото кое е ценното и полезното в нея?! „Който убиел, си цапал ръцете с кръв; и ставал убиец”. Ами то това голямо прозрение. Мъдрост невиждана. Трябвало да добавят, че на един му се нарушава храносмилането, а на друг - не. Или че му се нарушава съня, разсеян е на работното място и докато шофира, излизат му пъпки на задника и пр. Това, Солетке, не е будизъм! Особено в Пали-канона да бъде курдисано... Опитай се да разсъждаваш логично. dry.gif

prashchai grigorii.gif Хем си инат, хем лъжеш! svirkam si.gif

Ето ги всички сутри от Пали канона!

Виж №135 и №136

Шрито
За какво става дума в нея, накратко; какво разбра ти.
Превод не ща, имам си я цялата в книгата, на чист български.
Шрито
Не се вписва в картинката тази сутра. Каква е поуката от нея, можеш ли да кажеш? Щото на мен ми убягва смисълът... svirkam si.gif

Отделно думите на Буда, че глупави учения не е възвестявал. Чети, Солетке!
Шрито
Незнанието и жаждата. Незнанието е свързано с непознаването на Благородните истини. Жаждата е ламтеж. Законът на карма пък си е от теб. И от твоя господар.
Шрито
Живееш в розов луцифериански сън. wink.gif
Solly
Цитат(Шрито @ 22/08/2018, 07:25) *
Живееш в розов луцифериански сън. wink.gif

По-скоро бих те поправила, че е жива Ватиканската империя и нейните пипала са навсякъде! animatedwink.gif
krem-karamel
Цитат(NVJ @ 20/08/2018, 14:08) *
Казват, че човек трябва да има правилната съдба за да прогресира по духовния път (да му е "писано").

Може би "карма" е по-подходяща дума от "съдба". А още по-подходяща е "мерит". Най-близката дума на мерит в българския език, без да я покрива напълно, е заслуги. Добри заслуги.
Solly
Цитат(Шрито @ 22/08/2018, 07:13) *
За какво става дума в нея, накратко; какво разбра ти.
Превод не ща, имам си я цялата в книгата, на чист български.

Е, щом я имаш, чети я. В нея няма нищо сложно за разбиране.
Само умът ти /неясно защо?!/ я отхвърля... korabche.gif
NVJ
Ще го имам предвид.
Особено като чета повече на руски и смисъла се измества още.
Тъй като гледам предимно [по-ранни и канонични] даоски източници
като Баопудзъ (около 320г., доста приятна книга) ми прави впечатление,
че там също се говореше за натрупване на добри дела и какво му се пишело на човека.
Шрито
Тази ти я отхвърляш, не аз. „Сутра за изкореняване на жаждата”. Сутрата за монах Сатти и монахиня Солли. a4dff7b7.gif

http://forumabv.eu/index.php?showtopic=107...art=#entry42469
Шрито
Да, на Луци все някой му е виновен, и все друг трябва да отговаря за неговите престъпления. Кажи му да се стегне и по мъжки да си поеме отговорността. Това му кажи, следващия път като се видите и разговаряте за бизнес. sunbathing.gif
Solly
Цитат(Шрито @ 22/08/2018, 13:21) *
Да, на Луци все някой му е виновен, и все друг трябва да отговаря за неговите престъпления. Кажи му да се стегне и по мъжки да си поеме отговорността. Това му кажи, следващия път като се видите и разговаряте за бизнес. sunbathing.gif

Да, както на теб все ти е виновен някой друг, като например Луци или Римската империя! w00tbrows.gif
Шрито
Не го защитавай. Шри Дончо ще се разплати с Господ, но което си е на Луци, си е негова карма. Ти сега да не почна да отричаш кармата? wink.gif
Solly
Цитат(Шрито @ 22/08/2018, 07:17) *
Не се вписва в картинката тази сутра. Каква е поуката от нея, можеш ли да кажеш? Щото на мен ми убягва смисълът... svirkam si.gif

Отделно думите на Буда, че глупави учения не е възвестявал. Чети, Солетке!

Искаш да кажеш, че не се вписва в твоята картинка!
Защото може би не искаш да носиш отговорност за действията си...
Но законите си действат, без значение дали ги харесваме или не, дали се вписват в нашите картинки или не. koketka.gif
shining_stаr
Цитат(Шрито @ 21/08/2018, 00:09) *
Няма спор. Буда предвидливо е разбил всички лъжи. Всички бъдещи, или потенциални лъжи. Профилактично. Превантивно. Мислиш ли , че той не е знаел за дявола, и за сектите?! Знаел е. Тези сутри не са написани случайно. Виж само каква проницателност и предвидливост: „от кого, глупави човече, си чул, че съм възвестил подобно учение?”! И край! Опозицията е мъртва! Няма опозиция, няма секти! На лъжата е сложен край, веднъж и завинаги!

Хубаво, ок. Не е говорил такива глупости, чудесно. Но ти стоиш на принципно грешна позиция и не го осъзнаваш,
не ти се дава да го осъзнаеш. Как ще разбереш единствения Буда и единствения Исус ако мислиш, че единствения Бог може да има противници? Това е абсолютно тотално немислимо, Шрито.
Шрито
Не съдя Буда. Така е решил, така е направил.

П.П. И мен ме шокира сутрата, като я четох за първи път. Да наричаш един от учениците си „глупако” не ми изглеждаше много възвишено. Но с времето разбрах Буда. Затова спрях да го съдя за това му избухване. И ти опитай да му простиш.
Шрито
Будизмът е учение за освобождението. А не за робството. То изобщо няма за цел да прави човека съдник, той сам да съди или оправдава себе и другите. С какво си по-добра ти от фанатизираните християни, от самоспасените и от самоназначилите се инквизитори?! С нищо. Един дол дренки сте. svirkam si.gif
Riki
Цитат(Шрито @ 23/08/2018, 09:53) *
Не съдя Буда. Така е решил, така е направил.

П.П. И мен ме шокира сутрата, като я четох за първи път. Да наричаш един от учениците си „глупако” не ми изглеждаше много възвишено. Но с времето разбрах Буда. Затова спрях да го съдя за това му избухване. И ти опитай да му простиш.

Ха! Вярно ле е, че е избухнал?
Ето, няма как да изключим човешкото!!! То винаги ще напомня за себе си ( успокоявам се, че "човешките ми мисли, няма да ме доведат до нищо добро")

п.п. Шайни!!! Мноооооооооого се радвам да те видя (прочета)! Не изчезвай така, за дълго! Виж, какво установих сега .
770d4fd976.gif
krem-karamel
През колко превода е минало, че да стигне до нас? Като нищо от "невежи човече" може да е станало "глупави човече". А, че Буда се е избухнал, не мога да го повярвам.
shining_stаr
Цитат(Riki @ 23/08/2018, 10:33) *
Ха! Вярно ле е, че е избухнал?
Ето, няма как да изключим човешкото!!! То винаги ще напомня за себе си ( успокоявам се, че "човешките ми мисли, няма да ме доведат до нищо добро")

п.п. Шайни!!! Мноооооооооого се радвам да те видя (прочета)! Не изчезвай така, за дълго! Виж, какво установих сега .
770d4fd976.gif

sun.gif
И аз се радвам да те видя, Рики. Тебе, а също и целия клуб, в т. ч. и "опозицията".
За Буда: може и да е избухнал, ако още не е бил просветлен. Иначе напълно просветления няма как да избухне, дори и ако нарече някого глупак или невежа...има една история там за едни хора в едно село, дето го псували и ругаели и той им казал: ако беше преди 10 години, щях да се засегна. Но не и сега. Сега не е възможно да се случи...тъй че вземете си обратно това, което ми носите - хулите и обидите - и си ги дръжте за себе си, правете с тях каквото искате, тъй като аз няма да ги приема. you`re the man.gif
Шрито
Явно въпросът е бил важен за Възвишения. Затова не е изключено да е имало и люто хокане. И аз така понякога се увличам. Хората като мен и Буда са здраво свързани с истината. И с Учението. Защото спасява именно то. Буда е постъпил правилно.
Solly
Цитат(Шрито @ 23/08/2018, 09:59) *
Будизмът е учение за освобождението. А не за робството. То изобщо няма за цел да прави човека съдник, той сам да съди или оправдава себе и другите. С какво си по-добра ти от фанатизираните християни, от самоспасените и от самоназначилите се инквизитори?! С нищо. Един дол дренки сте. svirkam si.gif

Да, но докато човекът постигне това Освобождение, го чака дълъг път в Колелото на Самсара.
Не става така лесно, както си въобразяваш, или както ти се иска на теб!
Шрито
Мен не ме гледай, аз съм мъдрец. Нещо повече - Пазител на Писанията. Привижда ти се на теб дълъг път... или може би така ти се иска!? console.gif
Solly
Цитат(Шрито @ 23/08/2018, 20:42) *
Мен не ме гледай, аз съм мъдрец. Нещо повече - Пазител на Писанията. Привижда ти се на теб дълъг път... или може би така ти се иска!? console.gif

Жалко, че си мъдрец, само в собствените ти фантазииии... korabche.gif sochi.gif
Шрито
Буда ясно дефинира що е мъдрост, и какъв път трябва да се измине. За едно си права обаче - пътят на суетата е не просто дълъг, а безкраен. Твоите учители са те пратили за зелен хайвер. Знаеш ли къде може да се намери зелен хайвер?
Solly
Цитат(Шрито @ 24/08/2018, 19:27) *
Буда ясно дефинира що е мъдрост, и какъв път трябва да се измине. За едно си права обаче - пътят на суетата е не просто дълъг, а безкраен. Твоите учители са те пратили за зелен хайвер. Знаеш ли къде може да се намери зелен хайвер?

Да, и затова трябва да изоставиш Пътя на суетата и на горделивостта! svirkam si.gif
Шрито
...затова трябва да изоставиш Пътя на суетата и на горделивостта...

... и да избереш Благородните истини.

Ще се разберем най-накрая. wink.gif
Solly
Цитат(Шрито @ 27/08/2018, 23:40) *
...затова трябва да изоставиш Пътя на суетата и на горделивостта...

... и да избереш Благородните истини.

Ще се разберем най-накрая. wink.gif

Аз съм ги избрала...
Но твоите истини, не са мои истини, и моите истини, не са твои истини! angel_not.gif
Шрито
„Моите” истини са на Буда, „твоите” - на Ошо. Оттам идва разликата. wink.gif
Solly
Цитат(Шрито @ 30/08/2018, 07:59) *
„Моите” истини са на Буда, „твоите” - на Ошо. Оттам идва разликата. wink.gif

След като отричаш Кармата и Прераждането, значи отричаш и учението на Буда.
От което следва, че неговите истини, не са твои истини.

А Ошо изобщо не отрича учението на Буда. Напротив, той е негов последовател.

”Обичам Гаутама Буда, защото той ми разкри същността на духовното. Той не е основателят на Будизма – Будизмът е следствие – той поставя началото на абсолютно различен вид религия. Той е основателят на нерелигиозна религия. Той е предложил не религия, а нерелигиозност. И това е най-великата радикална промяна в историята на човешкото съзнание. И преди Буда са съществували религии, но никога чистата нерелигиозност. Човекът все още не е бил узрял за това. С Буда човечеството влиза в епохата на зрелостта. Все още не са го постигнали всички хора, това е истина, но Буда възвестява пътя; Буда е отворил вратата. Необходимо е време, за да могат хората да разберат такова дълбоко послание. Посланието на Буда е най-дълбокото, което някога е съществувало. Никой не е направил това, което е направил Буда, пътят, който той е изминал. Никой не е дал чистия аромат. Другите основатели на религии, останалите просветлени хора, са правили компромиси със своите последователи. Буда остава безкомпромисен, оттук и неговата чистота. Него не го е била грижа за това, какво можеш да разбереш, обръщал е внимание само на това, какво представлява истината. И той я е съобщавал, без да се тревожи за това, дали я разбираш или не. От една страна това е жестоко; от друга страна е най-голямото състрадание. Истината трябва да се каже такава, каквато е.” – Ошо
Шрито
Обясних неведнъж, че не отричам кармата и прераждането. Съсредоточи се, знаеш, че не обичам разсеяните ученички.

...основателят на нерелигиозна религия...

Голяма мисъл отново от Ошо. Прозрение и половина. "Нерелигиозна религия". malii.gif
Това е леката версия на нашия форум. За да видите пълната версия, моля натиснете тук.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.