Помощ - Търсене - Потребители - Събития
Пълна версия: Шопинг в Одрин
Форум АБВ > Безплатни съвети > Още съвети
Страници: 1, 2
Радио Ереван
Навиха ме да отида за един ден на шопинг в Одрин.
Какво бихте ме посъветвали да купя? Държа на качеството.
Кога да купя турски лири? Във Варна трудно се намират. в момента продават на 2,68 лева за 10 лири. Ще пътувам след 13 дни. Колко ще ми препоръчате да взема?

Persian
Е па, не те знам ква зодия си smile.gif
Аз бих взел колкото мога. smile.gif
В смисъл, колкото повече, толкова по-добре smile.gif
Радио Ереван
Цитат(Persian @ 02/09/2018, 15:04) *
Е па, не те знам ква зодия си smile.gif
Аз бих взел колкото мога. smile.gif
В смисъл, колкото повече, толкова по-добре smile.gif

Да взимам един милион лири и да тръгвам. smile.gif
Пропуснах да пиша, че пътувам с автобус.
Persian
Ще стигнат ли smile.gif
Ама тва не са ли 280 000лв.
Ми то тогава няма смисъл да се връщаш. Направо си оставаш там smile.gif

Да те питам нещо извън кинтите.
Онзи ден с един колега се заговорихме за Турция и той вика, че трябвало виза, а аз мисля, че е достатъчно само паспорт.
Кое е вярно smile.gif
Радио Ереван
Цитат(Persian @ 02/09/2018, 15:33) *
Ще стигнат ли smile.gif
Ама тва не са ли 280 000лв.
Ми то тогава няма смисъл да се връщаш. Направо си оставаш там smile.gif

Да те питам нещо извън кинтите.
Онзи ден с един колега се заговорихме за Турция и той вика, че трябвало виза, а аз мисля, че е достатъчно само паспорт.
Кое е вярно smile.gif

268800 лева по днешен курс продава. Защо да не се връщам? smile.gif

Предният път като ходих в Истанбул, не ми вадиха виза. Сега, ако има, понеже не съм вадил, няма да мога да мина границата и ще ти пиша да ми дадеш акъл, какво да ги правя тези един милион лири. smile.gif

The_Purifier
Прах за пране.
Радио Ереван
Цитат(The_Purifier @ 03/09/2018, 08:14) *
Прах за пране.

Туй и баба ми го знае. smile.gif
Онуфри
Цитат(Радио Ереван @ 03/09/2018, 17:54) *
Туй и баба ми го знае. smile.gif

Баба ти (да е жива и здрава) кога за последно ходи на шопинг в тюкето?

krem-karamel
Цитат(The_Purifier @ 03/09/2018, 08:14) *
Прах за пране.

Няма нужда да мъкне прах чак оттам, ако в града, където живее, има ТТ Маркет. Там продават качествен.
Радио Ереван
Цитат(krem-karamel @ 05/09/2018, 08:23) *
Няма нужда да мъкне прах чак оттам, ако в града, където живее, има ТТ Маркет. Там продават качествен.

Във Варна нямаме или поне не знам да има. Искаш да кажеш, че ТТ Маркет за разлика от другите вериги продават качествени перилни препарати или само една марка, която е качествена и не се предлага от останалите?
krem-karamel
Не зная защо съм останала с впечатлението, че тази верига магазини не е само в Русе.
Всички препарати в ТТ Маркет са качествени, не са като масово предлаганите по другите вериги.
Alexfield
Излиза, че в този ТТ Маркет предлагат някакви уникални перилни препарати, които не ги продават в никой друг магазин. А всички масово предлагани перилни препарати в другите магазини, като Ариел, например, са некачествени??? Това не може да го казваш сериозно!
krem-karamel
Не зная дали има други такива магазини (вероятно има), които предлагат перилни препарати, внос от западни производители. Има разлика в състава на перилните препарати, които се продават в Източна и Западна Европа. Регионален подход му казваха. Правени са анализи, които го доказват. Нашите се произвеждат в Румъния или Чехия, ако не греша. Да, вкл. Ариел и другите продукти на "Проктър и Гембъл".

Сега се сещам, че мой съученик има склад за перилни и почистващи препарати, които внася от Турция. Традиционните за нашия пазар марки, но с по-високо качество.
Alexfield
Да бе-е-е-е! И майка ми постоянно ме кара да ѝ мъкна от Западната Европа дезодорантчета, каквито се продават и в България, но тези от БГ миришели отвратително, а тези от Германия миришели прекрасно!
Значи масово магазините в БГ пазаруват от близката борса - каквото има, докато ТТ Маркет си поръчва Ариел-а като директен внос от Германия? korabche.gif Това, и да го видя, няма да го повярвам.
Persian
Цитат(Alexfield @ 05/09/2018, 19:07) *
но тези от БГ миришели отвратително, а тези от Германия миришели прекрасно!

Убеден съм, че майка ти е права.
Цигарите, които жена ми ми носеше са на вид същите като тук, но тукашните нямат нищо общо.
Просто българските са пълен боклук и много по-зле от един тютюн от най-скапания.
Радио Ереван
Цитат(Онуфри @ 04/09/2018, 19:54) *
Баба ти (да е жива и здрава) кога за последно ходи на шопинг в тюкето?

През 2013 година...Що питаш?
Радио Ереван
Цитат(Alexfield @ 05/09/2018, 19:07) *
Да бе-е-е-е! И майка ми постоянно ме кара да ѝ мъкна от Западната Европа дезодорантчета, каквито се продават и в България, но тези от БГ миришели отвратително, а тези от Германия миришели прекрасно!
Значи масово магазините в БГ пазаруват от близката борса - каквото има, докато ТТ Маркет си поръчва Ариел-а като директен внос от Германия? korabche.gif Това, и да го видя, няма да го повярвам.

За да си сигурен, взимаш два еднакви препарата или нещо друго каквото там ти харсва, но от ТТмаркет и примерно Билла и сравняваш. После да не забравиш да споделиш за резултата. grin.gif
Питето
Абе-е-е знае ли човек. Във Варна (и другаде) има магазинчета, които внасят праха за пране от "бели държави" и се оказва, че има разлика. Дори само грамажа на капсулите да погледнеш и веднага забелязваш една разлика от 10%, която подсказва че дори да няма други разлики в състава, то със сигурност ще перат 10% повече. Та що нЕкой търговец-верига да не се намести в тази пазарна ниша и да си внася определени стоки въпреки и напреки ЕС-директивите. Все пак живеем при магията... такова магията живее при нас.
Thursday Next
Цитат
да си внася определени стоки въпреки и напреки ЕС-директивите

Тоест, ти наистина вярваш, че има някакви незнайни директиви, които принуждават търговците да внасят определени продукти от определени страни? Ти ... сериозно ли? Остава само да ми кажеш, че други такива директиви забраняват шкембе чорбата, розовите домати и гумените ботуши до коляното.
Alexfield
Дай да ги видим тези ЕС-директиви дето са "въпреки и напреки".
Радио Ереван
Цитат(Persian @ 06/09/2018, 14:06) *
Убеден съм, че майка ти е права.
Цигарите, които жена ми ми носеше са на вид същите като тук, но тукашните нямат нищо общо.
Просто българските са пълен боклук и много по-зле от един тютюн от най-скапания.

Сигурно е така, но и цените на цигарите там са по-високи. Плащат си за качеството.
Откажи ги и няма да им дишаш боклуците.
Persian
Цитат(Радио Ереван @ 07/09/2018, 14:09) *

Не може да са по- скъпи.
Кой взима часова ставка под кутия цигари. Само българите. smile.gif

Още не са ми открили рак набелите дробове.
Като открият, ще видя дали да ги махам. smile.gif
Thursday Next
Цитат
Сигурно е така, но и цените на цигарите там са по-високи. Плащат си за качеството.

От друга страна пък, цените на перилните препарати са ни по-ниски. А гледам се твърди, че тукашните са по-качествени. Така че в тоя случай не разбирам вие за какво плащате.
Thursday Next
Цитат(Persian @ 07/09/2018, 13:49) *
Не може да са по- скъпи.

Още не са ми открили рак набелите дробове.
Като открият, ще видя дали да ги махам. smile.gif

Само пример давам: минимална почасова ставка в Германия - 8,80. Данък не се удържа. Удържа се следното:

здравна - 8,2 %
пенсионна - 9,45 %
за безработица - 1,5 %
за грижи (напр. в случай на инвалидност) - 1 %.
Общо: 20,15 %.

20,15 % от 8,80 е 1,77.
8,8 - 1,77 е 7,03.

Кутия цигари междувременно е 6,32.
Но едно мога да ти кажа по повод на "само българите": само на българин може да му хрумне да си изчислява почасовата ставка в цигари.
New
Цитат(Persian @ 07/09/2018, 14:49) *

И американците.
Цигарите са скъп продукт навсякъде, Перси. Водят се луксозна стока.
Радио Ереван
Цитат(Thursday Next @ 07/09/2018, 15:35) *
От друга страна пък, цените на перилните препарати са ни по-ниски. А гледам се твърди, че тукашните са по-качествени. Така че в тоя случай не разбирам вие за какво плащате.

Цените на перилните препарати са по-ниски в Европа!? Хем по-качествени, хем по-ниски? Дай пример.
Радио Ереван

[/quote]
Над 6 евро са там.

Ще е късно, няма смисъл.
Радио Ереван
Цитат(Thursday Next @ 07/09/2018, 15:54) *
Само пример давам: минимална почасова ставка в Германия - 8,80. Данък не се удържа. Удържа се следното:

здравна - 8,2 %
пенсионна - 9,45 %
за безработица - 1,5 %
за грижи (напр. в случай на инвалидност) - 1 %.
Общо: 20,15 %.

20,15 % от 8,80 е 1,77.
8,8 - 1,77 е 7,03.

Кутия цигари междувременно е 6,32.
Но едно мога да ти кажа по повод на "само българите": само на българин може да му хрумне да си изчислява почасовата ставка в цигари.

Данък не се удържа, защото заплата е ниска. Ако е 20 евро ще се удържа и то много. Само че какво общо има тук заплатата?
Shade
Цитат(Persian @ 07/09/2018, 04:49) *
Още не са ми открили рак на белите дробове.
Като открият...

Това не само не го пиши, но не си го и помисляй! Не можеш да си представиш какво страдание и ужас е. Майка ми си отиде именно от белодробен рак. Не беше пушачка, затова натрупах лични наблюдения и статистика от онкологията. Ако ги споделя, ще ти омекнат краката.
Питето
Абе по едно време мрънкаха много срещу паралелния внос, ама скоро не съм се задълбочавал в темата и карам по спомени. Дори прилагаха нЕкакви номера с правата върху марката, та да стопират движението на стоки извън дистрибуторите, ама ми е бирено, и не ми се рови.
Thursday Next
Цитат(Питето @ 07/09/2018, 17:37) *
Абе по едно време мрънкаха много срещу паралелния внос, ама скоро не съм се задълбочавал в темата и карам по спомени. Дори прилагаха нЕкакви номера с правата върху марката, та да стопират движението на стоки извън дистрибуторите, ама ми е бирено, и не ми се рови.

Добре. Като ти стане кафейно утре сутрин, ще се радвам да ми обясниш кой точно е мрънкал срещу паралелния внос. Както и кой е прилагал номерата с правата върху марката, за да няма движение извън дистрибуторите. Разкажи ми, пък аз ще ти разкажа за гумените ботуши и шкембето.
Thursday Next
Ами да вземем нещо, което го има и на двата сайта, например Ариел гел за пране, 20 пранета (около литър). На българския сайт е 7,99 само защото е на някаква промоция - оня ден я нямаше. Обичайната му цена, както се вижда, е 11.99.

https://www.ebag.bg/categories/gel-za-prane/397

На сайта на ДМ за Германия същият Ариел гел за 20 пранета е 4,55 евро:

https://www.dm.de/haushalt/waschen/waschmit...p;hiddenFacets=

Thursday Next
Цитат(Радио Ереван @ 07/09/2018, 16:04) *
Данък не се удържа, защото заплата е ниска. Ако е 20 евро ще се удържа и то много. Само че какво общо има тук заплатата?

Перси говореше за минималната часова ставка, и аз точно това му показвам. Ти нещо друго ли разбра?
Радио Ереван
Цитат(Thursday Next @ 07/09/2018, 23:03) *
Ами да вземем нещо, което го има и на двата сайта, например Ариел гел за пране, 20 пранета (около литър). На българския сайт е 7,99 само защото е на някаква промоция - оня ден я нямаше. Обичайната му цена, както се вижда, е 11.99.

https://www.ebag.bg/categories/gel-za-prane/397

На сайта на ДМ за Германия същият Ариел гел за 20 пранета е 4,55 евро:

https://www.dm.de/haushalt/waschen/waschmit...p;hiddenFacets=

Всички знаем, че реалната цена е тази на промоцията. По-високата цена е клиентът да си мисли, че купува евтино. Търговски трик. wink.gif Все пак предпочитам качествен за девет лева.
Ако стоката се произвежда в Германия е нормално да е най-евтина там.
Радио Ереван
Цитат(Thursday Next @ 07/09/2018, 23:05) *
Перси говореше за минималната часова ставка, и аз точно това му показвам. Ти нещо друго ли разбра?

Не, но пишеш за ДОД. При нас е най-нисък, но няма необлагаем минимум.
Thursday Next
Цитат(Радио Ереван @ 07/09/2018, 22:36) *
Не, но пишеш за ДОД. При нас е най-нисък, но няма необлагаем минимум.

Оффффф .... кажи ми нещо, дето не знам.

Пиша само какво се удържа от тази обявена за 8,80 минимална почасова ставка и какво остава като реално постъпление в джоба, сравнено с цената на кутия цигари. Забележката, че върху нея не се удържа данък, е съвсем a propos.
Thursday Next
Цитат(Радио Ереван @ 07/09/2018, 22:18) *
Ако стоката се произвежда в Германия е нормално да е най-евтина там.

Така ли? Я сравни надниците на един немец и на един българин в производството и ще си говорим пак.
Питето
...Но едно мога да ти кажа по повод на "само българите": само на българин може да му хрумне да си изчислява почасовата ставка в цигари.

По-кофти е, щото 20 цигари по 2-3 минути на цигара и ей ти ги в небитието парите от още един час работа. Сега, дали ще си го таксуваш като почивка или ще го откраднеш от работното време, вече опира до морала, ама тези цигари си искат време за изпушване, а времето е пари. Дядо ми казал на един от родата: "Като те гледам как пушиш, все едно гледам как навиваш левчета (от онези с паметника на Шипка) и ги изгаряш."
Persian
само на българин може да му хрумне да си изчислява почасовата ставка в цигари.

Не smile.gif
Само аз изчислвам в кутия цигари, за по-лесно.
Повечето изчисляват колко ще спестят или еди колко си пари, колко алкохол са. smile.gif

Аз гледам така нещата:
Ти казваш за чисто 7,32 и цигри 6,32
Остава едно левче.
Това ми беше мисълта, че при ставка 1,90 или 2,40 или 2,80 не може да изкара на час и за кутия цигари.
Трябва много часове работа само за това.
А ако погледнем разширено, то въобще не си заслужава ходенето на работа, защото ще си на загуба.

Persian
Цитат(Питето @ 08/09/2018, 23:43) *

Няма значение кой как ще си опука парите. Те са за това.
Лошото е мисълта на дядо ти, както и на много хора с тази мисъл.
Парите над всичко и стотинката на две, но всеки си е с неговото виждане.

Като цяло, време за цигара не ти е нужно, освен на жриците на любовта.
Цигарата седи в устата и човек си работи.
На някои им изгаря в пепелника, но важното е да дими.
При мен изгаряше в устата, защото ако трябваше да седя и да пуша, означава да не пуша, защото нямах такова време, както и много други колеги.
Придобих и навика от едно време цигарата да ми е все в устата, когато бачкам, защото благодарение на тия цигари, много народ се спасявахме в газоопасните участъци в които бачкахме.

Сега ше кажеш, че в газоопасен участък не се пуши.
Няма такива работи. Там без цигара не влизам.
Говоря за такъв участък, който има вероятност от пробив на газ и допустимост за работа в рамките на някаква граница за газ.

Thursday Next
Надписал си 30 стинки, ама айде. animatedwink.gif Въпросът е, че да си със 70 стотинки напред, когато кило хляб ти е пет лева, изобщо не може да се брои за предимство. Хората, освен че пушат, и ядат.
Persian
Цитат(Thursday Next @ 10/09/2018, 12:11) *

Така е, затова и не говоря разширено, а само пример.

Разбираш ме
Радио Ереван
Цитат(Thursday Next @ 08/09/2018, 11:27) *
Така ли? Я сравни надниците на един немец и на един българин в производството и ще си говорим пак.

Това какво общо има? Произвежда се в Германия и няма разходи за транспорт. Може би имаш предвид заплатите на продавачите (служителите) в магазините, които оскъпяват повече стоките от тези на българските продавачи? Само че там оборотът е огромен.
Радио Ереван
Цитат(Питето @ 06/09/2018, 16:44) *
Абе-е-е знае ли човек. Във Варна (и другаде) има магазинчета, които внасят праха за пране от "бели държави" и се оказва, че има разлика. Дори само грамажа на капсулите да погледнеш и веднага забелязваш една разлика от 10%, която подсказва че дори да няма други разлики в състава, то със сигурност ще перат 10% повече. Та що нЕкой търговец-верига да не се намести в тази пазарна ниша и да си внася определени стоки въпреки и напреки ЕС-директивите. Все пак живеем при магията... такова магията живее при нас.

https://www.vesti.bg/sviat/evropa/evropa-pr...hranite-6086439
Thursday Next
Хехе, много ме кефи манипулативното заглавие. "Европа призна" ... Сякаш преди е крила. А виж, надолу казват, че по сигнали такива проучвания и сравнения се правят от 2011 г. насам. И че това е идея на фирмите, не на ЕП. Но драгият читател, който се информира само от заглавията, се изпълва с чувство за прецаканост. Йебемтижурналистиката, дето вика един приятел.
Alexfield
Ясно. Германците се перат (и къпят) всеки ден, докато българите - веднъж седмично. От там и разликата в цените на Ариела...
Thursday Next
Ти наистина ли ме питаш какво общо има заплащането на труда с цената на крайния продукт? Сериозно???

И още нещо: сериозно ли мислиш, че разходите за производството на един тон перилен препарат (суровини, надници на служители, амортизация на машини по целия производствен процес) са по-малки от разходите за транспорт на същия този тон?
Горския
Цитат(Thursday Next @ 15/09/2018, 11:24) *
Ти наистина ли ме питаш какво общо има заплащането на труда с цената на крайния продукт? Сериозно???

Какво се чудиш Комшийке, някои все още бъркат Икономика с ... Политикономия sad.gif
New
Не, нещата са още по-трагични. Българите, които са размножават активно в страната изобщо не се перат. w00tbrows.gif
Радио Ереван
Цитат(Thursday Next @ 15/09/2018, 12:24) *

И още нещо: сериозно ли мислиш, че разходите за производството на един тон перилен препарат (суровини, надници на служители, амортизация на машини по целия производствен процес) са по-малки от разходите за транспорт на същия този тон?

Нещо не се разбрахме. Ако е произведено в Германия и се изнася за България, какво има да дискутираме?

Не, не мисля. Много по-големи са.
Това е леката версия на нашия форум. За да видите пълната версия, моля натиснете тук.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.