Помощ - Търсене - Потребители - Събития
Пълна версия: "Хиляди безработни, които не желаят да работят"......
Форум АБВ > Общи > Обща дискусия
Страници: 1, 2, 3
Mukaveev
"Хиляди безработни, които не желаят да работят"....

To верно , че криза се избива със спане и яко харчене ..... та да и е гадно и на кризата , но това нищо да не правиш и това не го разбирам.
ХОди проси, събирай велпапе , открадни нещо, нещо.......но да правиш - НИЩО...... това е деструктивно, лишено от всякакъв Фън Шуй.

А и като си безработен и не работиш ....... от къде взимаш , динеро, кешовица , пиньонзи . шумки , кожи , евраци, леваци, долараци.......пари за такива черни ежедневни дни ???? Ем безработен , ем не иска да работи.....е га ти и комуниста.
Питето
Споко, сега нЕкой политик ще се сети да въведе "данък безработене" и готово. Така де, тези хиляди ще точат социалните системи из европейско пък няма да се отчитат у нашенско, я по-полека, тук така не става. wink.gif
Persian
Цитат(Mukaveev @ 03/09/2018, 21:16) *
Ем безработен , ем не иска да работи.....

Така е, и така говорят много хора, без да се замислят защо е така.
На първо място поставят заплатите, което е нормално, но освен това има много по-основателни причини да не се работи в България, както и да се живее тук.

Някога имах една приятелка.
Тя казваше - Защо трябва да блъскам по 16 часа за 10 кинта и накрая онзи да иска свирка да му правя та да си заработя заплатата, като мога да ги дера на минута по стотачка.
Беше много права. Та в някои отношения нещата са си останали като през 90те.

Но да преминем към очевидното, което не се забелязва от хората:
Гаврата и експлоатацията на човешкият труд.

Влизаш в Mtel, Telenor,vivacom.
Гледаш хубави мацки, разговаряте, вършите работа, ставаш и излизаш.
Знаем, че Мтел са най-големите измамници, но те и другите ти набутват услуги, които не желаеш.
Виваком са най-добрите, но да погледнем при кои по-хубаво се работи.
Демек, кой се грижи по-добре за служителите си, а това са Mtel, а тези, които са с най-лошо отношение са vivacom.
В Мтел всички си имат столчета, а във виваком стоят по цял ден на крак, без да имат право да седнат, отгоре на това тези, които им се водят отговорници или знам ли ги какви, се държат като все едно са им господари.
Абсолютно лошо отношение към колегите си. Просто ония отгоре така са ги надъхали.

Във Фантастико, също бачкат прави.

По кафенетата, вероятно повечето по кварталните, бачка само една.
Дава ти кво искаш, после ходи по масите да прибира, мие подове, тоалетни, пак ти подава кво искаш и така.
Едно момиче за всичко и накрая я изпорежат с парите, че не си била свършила работата.
В такива заведения освен тази, трябва да има и хигиенистка, или тя да е такава, а другата да продава.

Като започнеш бачкане някъде на някаква длъжност, веднага ти набутват поне още най-малко три длъжности.
Непрекъснато се стремят да те унижават и да ти показват какво нищожество си.

Всякакви утайки станали фирмаджии и се правят на велики, да не говорим и за прости началници, които ти се правят на генерални директори.

Загледай се и в градският транспорт.
Дали ще видиш пет човека на възраст 40-49.
Всичко е над 50 и на доизживяване.
Онуфри
Цитат(Persian @ 03/09/2018, 22:23) *
Така е, и така говорят много хора, без да се замислят защо е така.
….

Голяма тий каша в главата, но иначе пишеш с апломб!

animatedwink.gif
biggeorge
Прав си, че работодателите са експлоататори.
И много от работещите са на възраст над 55 години.
Което означава, че на системите им предстои разпад.
След 10 години ще се получи една огромна дупка в трудовия пазар, която няма да има кой да я запуши. sad.gif
biggeorge
Не е вярно, че на безработните не им се работи.
Работодателите имат нереални изисквания.
Един човек трябва да върши работата на петима, а получава заплатата на половин човек.
Никой не е толкова луд, че да се хване на този номер. angry.gif
wal
Цитат
Един човек трябва да върши работата на петима, а получава заплатата на половин човек.

Говориш за 90 - те години на миналия век.Тогава беше горе - долу така.Сега никой ,никъде не търси общаци или хора ,които да работят за петима,търсят се специалисти.Въпросните хиляди безработни , за които пише Мукавеев не умеят да правят нищо и поради това нямат кой знае какъв избор.
Lestr
Даваш примери само за нискоквалифицирани професии.

Там където работех / Елаците мед/, въобще не е такова положението. В Аурубис, Челопеч майнинг, Асарел медет също.

Не може да пестиш време и пари за учене и да искаш добро заплащане.
Радио Ереван
Цитат(Питето @ 03/09/2018, 21:39) *
Споко, сега нЕкой политик ще се сети да въведе "данък безработене" и готово. Така де, тези хиляди ще точат социалните системи из европейско пък няма да се отчитат у нашенско, я по-полека, тук така не става. wink.gif

Сетили са се отдавна, но не смеят да го приложат.
Примерно да избират между 50 лева данък на месец или обществено полезен труд всеки ден по четири часа. animatedwink.gif
Mukaveev
Цитат(wal @ 04/09/2018, 21:27) *
Говориш за 90 - те години на миналия век.Тогава беше горе - долу така.Сега никой ,никъде не търси общаци или хора ,които да работят за петима,търсят се специалисти.Въпросните хиляди безработни , за които пише Мукавеев не умеят да правят нищо и поради това нямат кой знае какъв избор.

Може и да не умеят, но и не щат....... да работят.....
Alexfield
Глупав и мързелив все пак е по-добре от глупав и работлив...

Попитали Ръдърфорд, какъв помощник иска. Той отговорил: Умен и работлив, но такива са малко. Умен и мързелив също става. И такъв ли не се намери, дайте глупав и мързелив, само глупав и работлив да не бъде!
krem-karamel
Цитат(Mukaveev @ 05/09/2018, 19:58) *
Може и да не умеят, но и не щат....... да работят.....

Защото има кой да ги издържа.

Като гледам съвременната младеж и все повече си мисля, че поговорката "Крушата не пада по-далеч от дървото", вече се е превърнала в "Крушата не ще да пада от дървото". - ФБ-мъдрост.
Mukaveev
Цитат(Alexfield @ 05/09/2018, 20:43) *
Глупав и мързелив все пак е по-добре от глупав и работлив...

Попитали Ръдърфорд, какъв помощник иска. Той отговорил: Умен и работлив, но такива са малко. Умен и мързелив също става. И такъв ли не се намери, дайте глупав и мързелив, само глупав и работлив да не бъде!

Всъщност статията трябва да замисли, като е безработен и не бачка ......как си плаща генерирания през месеца разход ?
Persian
Цитат(wal @ 04/09/2018, 21:27) *

Струва ти се, че говори за 90те, но много от нещата си вървят като тогава и няма разлика.
Да, сега никой не търси общаци, но търси специалисти, които да бачкат квото им кажат и нищо общо със специалността.
Няма да разказвам, че ще се хванеш за главата.
Говоря не само за хора завършили даскало със специалност, а и за разни инженери и такива с магистърска степен, както и с натрупан стаж.

Като оставим това, стигаме и до работното време насам-натам:
Сутрин от 06:00 до 19:00 - Продавачница на банички и подобни
Сутрин от 08:00 до 22:30 - Кафене
Вечер от 17:00 до 07:00 - Охранители

Освен това, още кво ли не и нищо като как трябва да е.

Та тия безработни, които не им се работи, има за какво, а и има кой да им дава, ако няма, ще хванат усвет.
А и да не забравяме, че много от на тия, където им дават, им пращат от чужбина
Persian
Цитат(Онуфри @ 04/09/2018, 20:02) *

Тя кашата в главата е за кво ли не, ама и това влиза smile.gif
Питето
Като те чета (и Жорето също), придобивам усещането че всеки чорбаджия у България е от милионер нагоре. Ми то, пълни от ниски заплати, пълни от почти денонощно работно време, един работник му работи като за петима (щото нали съчетавал четири-пет длъжности) и други подобни, та сигурно при такава далавера няма начин да са по-надолу от милионер. Е, може нЕкой дето е станал чорбаджия наскоро още да не е натрупал първия милион, ама тези са малко, пък и времето е пред тях. Или пропускам нещо важно, щото нещо не усещам наплив на чорбаджии, дори почнаха да плачат, че чорбаджиите-чужденци вече не идвали, та май, нЕкой нещо е пропуснал у сметката.
Persian
Цитат(Питето @ 06/09/2018, 14:28) *
Като те чета (и Жорето също), придобивам усещането че всеки чорбаджия у България е от милионер нагоре. Ми то, пълни от ниски заплати, пълни от почти денонощно работно време, един работник му работи като за петима (щото нали съчетавал четири-пет длъжности) и други подобни, та сигурно при такава далавера няма начин да са по-надолу от милионер. Е, може нЕкой дето е станал чорбаджия наскоро още да не е натрупал първия милион, ама тези са малко, пък и времето е пред тях. Или пропускам нещо важно, щото нещо не усещам наплив на чорбаджии, дори почнаха да плачат, че чорбаджиите-чужденци вече не идвали, та май, нЕкой нещо е пропуснал у сметката.

Усещането ти е правилно, но има два вида чорбаджии.
Едните са алчни, а другите по-алчни. За едните работят по-малко хора, а за другите много хора.
Само за един работодател съм чул добра дума и това е Цветан Василев.
Няколко години подред най-добър банкер. Няколко години най-добра банка и изведнъж кво стана smile.gif
Вероятно същото ще стане със задължителният пенсионен фонд когато му дойде времето.

Ако се чудиш дали наистина всички са от милионер нагоре, започни от тези фирми, които най-малко плащат - Охранителните
Виж кои са им шефове или баш шефове в сянка.
Да не говорим и за държавните предприятия, както и други големи, които все работят и все нямало кинти. Били на загуба, никаква поддръжка, никакви материали.
Значи, нещо работи с години без да се влага нищо, а само да се печели, а после било на загуба.
Години наред една и съща песен и то навсякъде. Където и да почнеш работа от различни началници чуваш абсолютно едно и също.
Научили са си урока по ноти и все едно слушаш стихотворението - Аз съм българче.
Така, че някои не са само милионери. Те са мулти милионери.
Дори и такива, които не би трябвало.

Всичко идва от неспазване на законите.
Управляващи, работодатели и синдикати са ръка за ръка и мачкат народа както им е кеф, но този народ, който мачкат е на доизживяване, а тези за които говорим няма да им работят и да им сърбат попарата.

wal
Цитат
Няма да разказвам, че ще се хванеш за главата.

Разкажи,разкажи ,че ми стана интересно.
Никак не ми е малък стажът и не съм спирал да работя.Сменил съм и няколко завода.Дори и в най-дивашките години, никой не си позволяваше да накара елтехници,шлосери ,стругари ,фрезисти да бачкат нещо друго.Не че няма да може стругарят да работи като фрезист или фрезистът като шлосер ,но на никого не е минавало през ума такова нещо.
За работното време ,да налага се понякога да се остава след работа ,но за това се е плащал т. нар. извънреден труд или се дават компенсации.И това е било винаги ,на всички места ,на които съм работил.
Persian
Цитат(wal @ 06/09/2018, 17:57) *

Някога беше така. Всеки си знаеше работата и не пречеше да се отвие някой болт, който трябваше да се развие от механо шлосерите, но сега положението е смешно и трагично.

2009г. напуснах Кремиковци и отидох по обява за работа в Софийска вода.
Имало свободно място за Ел. шлосер
Посреща ме някаква мацка, като тия дет си ги слагам на оная работа и тръгна да ми провежда интервю.
Ужас братче smile.gif
Както и да е. Прати ме където трябвало човек.
Отивам и започнаха да ми обясняват.
Трябва ни човек да върши:
Ел. шлосер
КИП и А
Механо шлосер
Заварчик
Един човек за четири професии.
Направо му казах - От заварки не разбирам, а с другите две може и да се оправя, а може и да не се оправя smile.gif

Не ме назначиха като Ел. но ме назначиха складов работник.
Бачках пет месеца и се разкарах. Не можех да стигна и 400лв.

"Омонит". Според тях шефът на "Софийска вода" Кевин Старлинг взима месечна заплата от 68 000 лв., а годишното му възнаграждение е 816 000 лв. Финансовият директор взимал 52 800 лв., а останалите 7 чужденци в управата на дружеството - между 24 800 и 35 200 лв. на месец. Тогава от "Софийска вода" опровергаха информацията, но не казаха какви са възнагражденията на ръководството на фирмата. Казаха само, че заплатите са в рамките на нормалните ставки за такива мениджърски постове.

Започнах в Софийска Кабелна Компания, сега се нарича TV NET
Там всеки ти вика. От една страна абонатите, от друга началника.
Бачкаш кво ли не. Вдигаш тротоарни плочи, после ги праиш като нови.
Турат ти някакви измислени глоби, които по КТ са забранени.
Върхът беше, когато ме глобиха 100 кинта, че съм вдигнал служебният телефон.
А по-големият връх беше, когато началника след месец каза, че ако не се вдигне телефона, следва глоба.
Тогава го попитах колко е глобата за не вдигане, щото за вдигане е 100 кинта.
След време над десет човека ни съкратиха.

Бях една година на борсата.
Не мога да си намеря бачкане. Всякакви измислени фирми.

Намерих една фирма по обява.
Голяма фирма и то първа категория труд.
Мотаха ме някой месец и накрая ме взеха. Така ме взеха, че по-добре да не бях почвал.
Ел. техник на обект извън София, но вместо това ме пратиха на сонда в София.
Бачках четири дни и си тръгнах.
На тръгване се заговорих с един млад човек. Той ми вика - Ами, опитахме се да те научим да работиш.
Питам го - Ти къв се водиш
Той - Аз съм Зам. Началник
Викам му - Добре сте се опитали, ама ако сте минали оттам, откъдето аз съм минал, да не сте вече между живите.

Накрая викам - Ще ставам охрана. Пенсионерска работа.
Отивам в някаква фирма и питам.
Няма проблем ми викат. Оправяй документи и идвай.
Заплата 290лв. но с нощните 310лв.
Тогава минималната беше 320 или 340 не помня.

Намерих си друга фирма. По-добра и по-добър обект и само нощни смени. Е, беше малко опасен да не хвърли някой някоя бомба или да не го подпалят, но тва не плаши душите наши smile.gif
До тук добре, ама осигуровки на минималната, което не е добре, както и това, че не зачитат някои закони.
Поработих три години и половина и се махнах.

Сега бачкам за по-добри осигуровки, но точно за тая работа не ми се говори.
Е точно тия професии, които си споменал плюс други ги карат да вършат неща, които нямат нищо общо с това, което трябва да вършат.
Гаврата е голяма и който е почвал много не е изкарал. Почти всичките са на по 30г. стаж и няма къде да мърдат.
Фирмата не е частна. Това е което мога да кажа засега
Радио Ереван
Цитат(Mukaveev @ 05/09/2018, 23:41) *
Всъщност статията трябва да замисли, като е безработен и не бачка ......как си плаща генерирания през месеца разход ?

Не е трудно да се сетиш, че някой го издържа. Може да са родителите му или други близки и роднини, може да е общината или държавата, може да са случайни минувачи, ако се занимава с просия (макар че системната просия е наказуема), може да са контейнерите за боклук...
Знаеш ли, че Бюрото по труда организира курсове за придобиване на проф. квалификация и плаща за всеки учебен ден по осем кинта? Много хора от това се издържат с месеци.
Питето
При тези изобилни условия, ти що не станеш чорбаджия? Е, може и по-мАнечък, с пет-шестима робоработници и пак да къртиш хилядарки? Питам, щото като те чета излиза че в България има само три вида хора: чорбаджии-милионери, мазохисти дето им работят и тук-там некой свестен, дето е захлебва някак (на социалки от "бяла държава" както е в статията) и си стои дОма. Така звучи, ама аз виждам друго.
Persian
Цитат(Питето @ 07/09/2018, 18:34) *

Защото аз съм свободен човек и обичам да работя.
Парите са последното нещо, което ме вълнува.
Те ми трябват, колкото да се оправям.
Не мога да експлоатирам хората за мое благо, дори напротив.
Ако имах много пари, пак щях да съм без тях, защото щях да ги раздам на жени и деца, но на нормални.

Добре ме четеш, защото за това говоря.
За други, друг път. smile.gif Но те са за друга тема

А ти като виждаш друго, можеше да споделиш.
Няма да караме по милиционерски като си вадим думите с ченгел.
Mukaveev
Цитат(Питето @ 07/09/2018, 18:34) *
При тези изобилни условия, ти що не станеш чорбаджия? Е, може и по-мАнечък, с пет-шестима робоработници и пак да къртиш хилядарки? Питам, щото като те чета излиза че в България има само три вида хора: чорбаджии-милионери, мазохисти дето им работят и тук-там некой свестен, дето е захлебва някак (на социалки от "бяла държава" както е в статията) и си стои дОма. Така звучи, ама аз виждам друго.

Не си много коректен.......
Питето
Какво виждам, виждам, че който му се работи си намира работа със свястна заплата, че дори отказва работа. И свястна заплата наистина е свястна, щото една стига за семейство. И не, не някаква специфична професия, ами нещо дето всеки прилично умен го може. Ма не работели, ми ако щът да работят, като не пакостят да правят каквото си искат. Виж, на мен в повече ми идва социалността в момента, щото неработещите предимно на социалност лежат. Къде на "социалки" къде на "инвалидни" кинти, къде нЕкой точи някаква социална цица. Ей това ми е в повече, а тези от темата, като огладнеят ще намерят какво да работят, щото в България работа има, че и свястна се намира, ама нещо хората дефицит взеха да стават. Аз това виждам, а чорбаджиите изедници — и за това акъл и дупе се иска, щото иначе всички щяха да са чорбаджии, пък то не е така.
Mukaveev
Това за 8 те кинта не го знаех..... но въпреки всичко екзотично се живее е така от ...... въздух.
agrippa
Цитат(biggeorge @ 04/09/2018, 11:38) *
Прав си, че работодателите са експлоататори.
И много от работещите са на възраст над 55 години.
Което означава, че на системите им предстои разпад.
След 10 години ще се получи една огромна дупка в трудовия пазар, която няма да има кой да я запуши. sad.gif

Абсолютно! Щото теди на 25 винаги им си струва, че тая работа (дето ся я бачкат усърдно 55+ годишните) не е съвсем за тях, под достойнството им е, не е достатъчно платена, не е интересна, не е куул, че те трябва и могат да си намерят по-добра. И доста често си е така. И затова могат и предпочитат да лежат на дивана, смучат макарона и цъкат с клатишите по цял ден или нощ.
А дупката няма да ви погълне, споко. Идват роботите.
agrippa
Цитат(Mukaveev @ 05/09/2018, 14:41) *

Явно все пак им избора да не работи и да си покрива някак разходите. Роднини, социални помощи, везаконни доходи.
agrippa
Цитат(krem-karamel @ 05/09/2018, 13:26) *
Защото има кой да ги издържа.
Като гледам съвременната младеж и все повече си мисля, че поговорката "Крушата не пада по-далеч от дървото", вече се е превърнала в "Крушата не ще да пада от дървото". - ФБ-мъдрост.
Именно. Колко от вас са дръзнали да станат "лоши" и да спрат да издържат презрелите си "круши", а?
Питето
Така изглежда на пръв поглед, обаче като се вгледаш и виждаш че има още два, по-големи и по-сериозни фактора за да е така — новите технологии (примерно що да карам като тате с брадвата, като има някой с верижен трион) и изнасянето на работни места към по-евтините държави (преди години към Япония, после към "азиатските тигри", днес е Китай, утре ще е нЕкоя африканска държава, абе все ще има места дето данъците и заплатите са малки, а законността е на прилично ниво).
Роботите също няма да запълнят дупката по пазарно-икономически причини, въпреки че технически и производствено ще имат необходимите възможности и ресурси.
Norman
Цитат(biggeorge @ 04/09/2018, 20:43) *

Ами, аз не бих правил чак такива обобщения. Щото имам наблюдения точно на обратния полюс.

Накратко - баджанакът ми се опитва да подкара едно крайпътно заведение за бързо хранене, от верига, която дава този бизнес на франчайз. Заплати - 920 лева, с платени осигуровки върху пълната сума. Работни смени - по 6 часа, тъй като работата е "на крак". Задължения на служителите - да се пече скарата, да се оформят сандвичите, да се продават, да се приема стока, да се поддържа чистота в района на заведението. (Само не ми казвайте, че за тези пет дейности трябва да се назначат петима отделни служители, или да са общо 20 души за обекта!). Постоянен трудов договор.

Изисквания - да се спазва лична хигиена, да се почиства поне три пъти на смяна (по един път на всеки два часа), да се правят навреме заявки за месни заготовки, хляб и напитки (правят се онлайн) и скарата да се пече по точно определен начин, дефиниран ясно в инструкции от държащите франчайза. А, да - работата в обекта може да се следи както от "шефа" (т.е., в случая - баджанака), така и от държащите франчайза, по камери, за които служителите са уведомени и са се подписали, че са съгласни да работят в такива условия.

Дотук, за пет месеца:
- един служител освободен поради упорито неспазване на правилото за личната хигиена (което е просто миене на ръце, след изпичане на определен брой порции)
- един служител напуснал по собствено желание, тъй като... "той бил работил като помощник готвач 8 години и кебапчета не се печали така"
- един служител напуснал, защото изхвърлянето на празните опаковки от заготовките не му било работа ( това задължение е изрично посочено в списъка със задължения, а самият контейнер за отпадъци е точно на 12 метра от изхода на обекта, като става дума за 15-20 картонени щайги на ден)
- двама служители са освободени поради упорито претупване на работата. По-просто казано - недоизпичане на скарата. Последния направо коментира - "Като ги искате добре изпечени, печете си ги сами!"

НИТО един не се оплака от заплатата, работното време, условия на работното място, осигуровките, графика за почивки, колегите, с които работи в една и съща смяна.
ВСИЧКИ напуснали смятат, че работата е сложна, трудна и натоварваща. w00tbrows.gif
ВСИЧКИ напуснали по-късно са заявили, че "на борсата е по-добре" (обектът е на територията на малко градче и кой какво казва се разчува бързо).

ДОПЪЛНЕНО: Щях да пропусна най-важното - напусналите и освободените са на възраст 22-35 години. В момента обектът се движи успешно (чук-чук на дърво!) трета седмица от 4 жени по над 50.
Питето
Ми щото лелките вече изкукали, а младежите са с образование. (цък за да видите с какво) bg.gif
Mukaveev
Винаги ме развеселяваш....... chef.gif
Alexfield
Всъщност изводът е, че това явление не е нищо ново под слънцето. Търтеи винаги е имало и ще има.
Persian
Цитат(Norman @ 10/09/2018, 11:39) *
Ами, аз не бих правил чак такива обобщения. Щото имам наблюдения точно на обратния полюс.

Заплати - 920 лева, с платени осигуровки върху пълната сума.
Работни смени - по 6 часа, тъй като работата е "на крак".
Задължения на служителите - да се пече скарата, да се оформят сандвичите, да се продават, да се приема стока, да се поддържа чистота в района на заведението. (Само не ми казвайте, че за тези пет дейности трябва да се назначат петима отделни служители, или да са общо 20 души за обекта!). Постоянен трудов договор.

Изисквания - да се спазва лична хигиена, да се почиства поне три пъти на смяна (по един път на всеки два часа), да се правят навреме заявки за месни заготовки, хляб и напитки (правят се онлайн) и скарата да се пече по точно определен начин,
В момента обектът се движи успешно (чук-чук на дърво!) трета седмица от 4 жени по над 50.

Това не са наблюдения на обратният полюс, а наполовина за това, което говорим.
Само не ми казвай, че за тая работа е нужен само един работник smile.gif Щото и това съм го виждал и не смятам, че е правилно.
Няма как да си едновременно на няколко места, особено да миеш кенефа, а в същото време да печеш кюфтета, а и да ги продаваш.
Да миеш и чистиш, а и стока да приемаш.

След като работят на 6 часа, значи нямат 8 часови осигуровки.
По КТ те не отговарят за работа с намален работен ден, което означава, че са на загуба, особено ако осигуровките са им на 4 часа.
При 920лв. чисто, брутото трябва да им е над 1300лв. и върху 1300лв. да са осигурени.

Това, че трябва да си поддържат работното място е нормално, но това не е строителен обект, затова си трябва хигиенист или хигиенистка.
Norman
Защо се самонавиваш и изкривяваш думи, които съм написал явно и разбрано?

Persian: Това не са наблюдения на обратният полюс, а наполовина за това, което говорим.

>>> Т.е., ти си на мнение, че работата е трудна, сложна и натоварваща?? w00tbrows.gif Пак да повторя - НИКОЙ от освободените не се е оплакал от работното време и заплащането. Оплакват се, че от тях се искат невъзможни неща, като да обръщат кебапчетата на определен брой минути, да не държат на скарата повече от определен брой заготовки и др.под. Между другото, за да научат всичко това, всички служители са минали тридневен курс при носителя на франчайза, платен от джоба на баджанака (към 600 лева на човек).

Persian: Само не ми казвай, че за тая работа е нужен само един работник smile.gif Щото и това съм го виждал и не смятам, че е правилно.НямаДа миеш и чистиш, а и стока да приемаш.

>>> Споменах за "колегите от смените", нали? Смените са от по двама души. В особено натоварени дни - по трима. Приемането на стоката става с електронен фиш и бар-код четец. Разтоварването и зареждането на фризера и хладилника се прави от шофьора на разноса и помощника му - както на месните заготовки, така и на напитките.

Persian: След като работят на 6 часа, значи нямат 8 часови осигуровки. По КТ те не отговарят за работа с намален работен ден, което означава, че са на загуба, особено ако осигуровките са им на 4 часа.

>>> Написах ясно - плащат им се пълни осигуровки. Като не вярваш - предизвикай проверка, ще ти дам телефона на баджанака и ще се увериш лично...

Persian: При 920лв. чисто, брутото трябва да им е над 1300лв. и върху 1300лв. да са осигурени.

>>> Да, точно така е.

Persian: Това, че трябва да си поддържат работното място е нормално, но това не е строителен обект, затова си трябва хигиенист или хигиенистка.

>>> Хигиенист, за обект 18 кв.м.?!?
Persian
Цитат(Norman @ 11/09/2018, 20:09) *

Това е добре, дори не е добре а отлично, но колко са такива като този човек.

gepi.gif
Питето
1 на 9 са като него. По-интересното е, дето другите 9 са 5 към 4, там е проблема.
Norman
Всъшност, се отклонихме от основната тема - "безработни, които не желаят да работят".

Да, напълно съм съгласен, че сериозен процент от работодателите се опитват (и успяват!) да прекарат служителите си.
Обаче виждам и редица случаи на хора, които искат да успеят в бизнеса, като максимално се придържат към правилата и на които им е писнало от мързеливци и некадърници с големи очаквания. Т.е., работодатели, които търсят да назначат някой, ако не с опит, поне с желание да се научи да работи. Но такива хора се оказа, че са много, ама МНОГО кът и основният им аргумент е - "За това което искат от мен (да се научиш да работиш по определени правила/изисквания), тази заплата е много ниска. Ако знаете, какви пари дават за такава работа в ХХХХХ (името на държавата си попълнете сами)". Контрааргументът, че това е заплата на доказал се служител с 15-20 години стаж, се игнорират напълно.

С такъв аргумент мой племенник, завършил ТУ-Варна като машиностроителен инженер, отказа работа като чертожник (1700лв, плаващо работно време, обучение за работа със софтуер, специфичен за профила на фирмата). Аргумент - "Аз съм инженер, а на инженерите заплатите са 2500 и нагоре!!! И какво толкова да му уча - тая програма се ползва само при тях, ако напусна, само загуба на време!" Като резултат - отиде да продава гофрети на плажа, като наистина си докарваше към 2000 лева..., работейки заедно с приятелката си (тя само му помагаше и НЕ беше на отделна заплата!) и преди седмица някакси разбра ( w00tbrows.gif ), че работата била сезонна и ще чака минимум до април догодина да започне пак. navikvane.gif

Т.е., това не е точно мързел, в смисъл на "няма да работя, ама искам да ям", но е вид мързел, при който, основно младежите, напълно пренебрегват факта, че няма да са вечно младежи и допълнителните усилия за повишаване на квалификацията, или дори само трупане на опит по специалността, са от съществено значение.
vanbg
Тончо Жечев,,,,,,,,, Няма нищо по-противоестествено от принципа за равенството, с който един лицемер като Русо подлъга човечеството. Погледнете природата и всичко в нейния царствен порядък и ще разберете колко противно на естественото е да смятаме, че равенството е щастливото бъдеще на света. Никак не е случайно, че най-несправедливите, най-ужасните, непоносимите за човека общества дойдоха в името на равенството, под флага на егалитаризма. (Съвършено друг и напълно справедлив е необходимият принцип на свободното общество, за равенството на всеки пред закона!)

В края на краищата ние ще си останем незряло, болно, неустроено общество до момента, в който изстрадаме докрай аристократичния принцип, за който английското общество започна да узрява още в края на XVIII век – никой не е привилегирован, всички са привилегировани! Завиждам на Дизраели, че пръв е произнесъл мисълта, която чувствам, усещам с цялото си същество като права – „Революциите на континента са борба против привилегиите, а в Англия те са борба за привилегии”! Ето това е, което отличава здравословното английско общество от континенталните и предопределя до голяма степен решаващата роля, която консервативната мисъл и действия имат в системата на английския живот.

Забележете – всички идеи и действия, насочени към въвеждане на равенство в обществото, достигат най-много до разпределението и преразпределението на натрупаните до тогава богатства. Свърши ли се тая работа, настъпва неизбежен провал. Защото с идеите и действията, насочени към установяването на равенството, нито може да се съхрани събраното, нито – още по-малко – то да се умножи и увеличи. Изобщо тук имаме работа с една човешка утопия, която продължава да се използва от безбожни демагози, които се множат прогресивно на земята от осемнадесети век до днес...

http://glasove.com/categories/na-nov-glas/...a-konservatizym
Радио Ереван
Цитат(Mukaveev @ 08/09/2018, 20:32) *
Това за 8 те кинта не го знаех..... но въпреки всичко екзотично се живее е така от ...... въздух.

Колко му трябва на човек, ако е здрав и има покрив над главата? Може да се изхранва от контейнерите, да живее без ток и не си плаща водата, а ако социалните му дадат някой лев, още по-добре. Ще може да се напие и купи тютюн за цигари...
Радио Ереван
Цитат(Norman @ 12/09/2018, 11:35) *
Всъшност, се отклонихме от основната тема - "безработни, които не желаят да работят".

Да, напълно съм съгласен, че сериозен процент от работодателите се опитват (и успяват!) да прекарат служителите си.
Обаче виждам и редица случаи на хора, които искат да успеят в бизнеса, като максимално се придържат към правилата и на които им е писнало от мързеливци и некадърници с големи очаквания. Т.е., работодатели, които търсят да назначат някой, ако не с опит, поне с желание да се научи да работи. Но такива хора се оказа, че са много, ама МНОГО кът и основният им аргумент е - "За това което искат от мен (да се научиш да работиш по определени правила/изисквания), тази заплата е много ниска. Ако знаете, какви пари дават за такава работа в ХХХХХ (името на държавата си попълнете сами)". Контрааргументът, че това е заплата на доказал се служител с 15-20 години стаж, се игнорират напълно.

С такъв аргумент мой племенник, завършил ТУ-Варна като машиностроителен инженер, отказа работа като чертожник (1700лв, плаващо работно време, обучение за работа със софтуер, специфичен за профила на фирмата). Аргумент - "Аз съм инженер, а на инженерите заплатите са 2500 и нагоре!!! И какво толкова да му уча - тая програма се ползва само при тях, ако напусна, само загуба на време!" Като резултат - отиде да продава гофрети на плажа, като наистина си докарваше към 2000 лева..., работейки заедно с приятелката си (тя само му помагаше и НЕ беше на отделна заплата!) и преди седмица някакси разбра ( w00tbrows.gif ), че работата била сезонна и ще чака минимум до април догодина да започне пак. navikvane.gif

Т.е., това не е точно мързел, в смисъл на "няма да работя, ама искам да ям", но е вид мързел, при който, основно младежите, напълно пренебрегват факта, че няма да са вечно младежи и допълнителните усилия за повишаване на квалификацията, или дори само трупане на опит по специалността, са от съществено значение.

Как така преди седмица разбрал, че е сезонна? Нима е очаквал да работи и през зимата? Приятелката му като му помага, няма как да не получи нещо от тези 2000 лева и тогава къде е Киро на кирия?
Според мен племеникът ти много обича да яде гофрети и да гледа морето. Това е причината. a4dff7b7.gif
Thursday Next
Цитат
Как така преди седмица разбрал, че е сезонна?

Ти наистина ли не разбра иронията на Норман?
Радио Ереван
Цитат(Thursday Next @ 13/09/2018, 15:53) *
Ти наистина ли не разбра иронията на Норман?

Разбрах я, но съм се нагледал на какви ли не простотии...
Solly
Цитат(biggeorge @ 04/09/2018, 20:43) *

Да, но пък за сметка на това, отиват в чужбина и работят двойно повече часове, без почивен ден, и там не мрънкат без значение че условията на труд тук, са в пъти по-добри от там.
Но като се върнат в България пак почват по старому. Може би това е народопсихология.
И Бай Ганювският ген, не може току-така да еволюира.
Alexfield
Когато си тръгнат отвратените, остават отвратителните.
В случая: Работливите се изнасят от България, за да могат да получават някакво що-годе адекватно заплащане. В резултат на това процентът на мързеливите и негодни безработни в страната се увеличава.
Горския
Цитат(Solly @ 15/09/2018, 07:00) *
условията на труд тук, са в пъти по-добри от там.

clap2.gif laugh.gif bg.gif
Thursday Next
Цитат
Но като се върнат в България пак почват по старому. Може би това е народопсихология.
И Бай Ганювският ген, не може току-така да еволюира.

Айде малко да помислим: ако беше ген, те щяха и извън България да се държат така, защото проявлението на гена не зависи от географското местоположение. Щом не го правят, значи очеизвадно нещата зависят от средата, в която са поставени.
Solly
Цитат(Thursday Next @ 15/09/2018, 14:06) *
Айде малко да помислим: ако беше ген, те щяха и извън България да се държат така, защото проявлението на гена не зависи от географското местоположение. Щом не го правят, значи очеизвадно нещата зависят от средата, в която са поставени.

Не, гените са си същите, но просто когато са навън задействат целият си потенциал, стискат зъби и не мрънкат.
Но като се върнат тук, отново си карат така както си знаят.
Трябва да минат поколения, докато се промени манталитетът и стилът на работа.
Solly
Цитат(Горския @ 15/09/2018, 12:29) *
clap2.gif laugh.gif bg.gif

Казах го в смисъл, че тези които отиват да работят навън, масово работят треторазрядна работа, която местните там никога не биха работили. Става въпрос поне за 90% от случаите.
Не говоря за тези които имат добро образование и шанс и са си намерили хубава работа в офиси и други учреждения, защото в сравнение с тези които отиват да вършат черната работа, те са много малко.
New
Цитат(Alexfield @ 15/09/2018, 11:28) *
Когато си тръгнат отвратените, остават отвратителните.

Ха-ха, това е много хитра мисъл.
Не, че съм съгласна с нея, понеже е прекалено обобщаваща и поради това невярна, но е интересна.
Това е леката версия на нашия форум. За да видите пълната версия, моля натиснете тук.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.