Помощ - Търсене - Потребители - Събития
Пълна версия: Кой ще пробуди Атман в нас?
Форум АБВ > Религии > Източни религии
Страници: 1, 2, 3, 4
Търсач
Цитат(Търсач @ 03/06/2019, 20:40) *
Кой ще овладее ума? Това е омагьосан кръг.
Цитат(shining_stаr @ 04/06/2019, 13:30) *
Какво говориш, Търси!! ? Ти не си умът. Ако смяташ че си умът, е друг въпрос.
Лека полека стигаме до основния въпрос. Кой ще пробуди Атман в нас?
Шрито ни казва, че чрез четене на писанията и осмисляне. Да ама в този процес участва Ахамкара, а Ахамкара ограничава светлината на Атман в нас.
Търсач
Един жокер.
Вратата на безусилието-корена на Будизма
Шрито
Правилно отбелязва Шайни, че „ти” (т.е. човекът, пуруша) не си умът. Тогава как би могъл да „пробудиш Атман в теб”, като ти самият си Атман. Освен това Атман никога не спи, че да го будиш. Различните състояния - действията, хранене, спане, умиране - се преживяват от ахамкара. Затова не за събуждане се говори в Писанията, а за различаване, разграничаване, познание на Атман. Различаваш вечното, неизменното от изменчивото, преходното, невечното.
Търсач
Цитат(Шрито @ 04/06/2019, 18:07) *
Тогава как би могъл да „пробудиш Атман в теб”, като ти самият си Атман.
Шри Шанкара за пробуждане говори.
Писанията могат и да се знаят наизуст, може да се принасят жертви на светите духове,може да се извършват ритуали и да се почитат божества, но докато човек не се пробуди за разбирането на своята тъждественост с Атман, той никога не може да намери освобождение - дори и след много стотици епохи. - Вивека Чудамани

shining_stаr
Цитат(Шрито @ 04/06/2019, 18:07) *
Правилно отбелязва Шайни, че „ти” (т.е. човекът, пуруша) не си умът. Тогава как би могъл да „пробудиш Атман в теб”, като ти самият си Атман. Освен това Атман никога не спи, че да го будиш. Различните състояния - действията, хранене, спане, умиране - се преживяват от ахамкара. Затова не за събуждане се говори в Писанията, а за различаване, разграничаване, познание на Атман. Различаваш вечното, неизменното от изменчивото, преходното, невечното.

Точно така, различаване. Прекъсваш отъждествяването с егото - ахамкара.
И, нали: като знаеш какво не си, тогава се появява това което си.
Търсач
Цитат(shining_stаr @ 04/06/2019, 20:07) *
Точно така, различаване.
Кой е този, който различава? Атман?
shining_stаr
Цитат(Търсач @ 04/06/2019, 20:28) *
Кой е този, който различава? Атман?

Има ли значение как го наричаш, ако искаш и така го наричай. Ти като наблюдаваш ума, като си наблюдаваш мисленето или емоцията, кой е този който наблюдава? Само да не ми кажеш че е същият ум.

Мano buddhi ahamkara, chittani naham,
Na cha shrotra jihve, na cha grana netre.
Na cha vyoma bhumim, na tedjo na vayu
Chidananda Rupa,
Shivoham!
Shivoham!

https://www.youtube.com/watch?v=2QmwfJRVkYk

Шрито
Да, различава субектът на тялото посредством интелекта (буддхи).
Шрито
Явно Шанкара говори за заспалия, неразличаващ ум (или разум).

Цитат
но докато човек не се пробуди за
shining_stаr
Цитат(Търсач @ 04/06/2019, 19:53) *
Шри Шанкара за пробуждане говори.
Писанията могат и да се знаят наизуст, може да се принасят жертви на светите духове,може да се извършват ритуали и да се почитат божества, но докато човек не се пробуди за разбирането на своята тъждественост с Атман, той никога не може да намери освобождение - дори и след много стотици епохи. - Вивека Чудамани

Как би могъл да пробудиш Атман като ти си самият Атман? - правилно.
Стига се до осъзнаването че Азът съм Аз, а не "аз съм атма" или Брахма, или който и да е.
Защото кой е Атма и кой си ти?
Търсач
За това е темата. Кой ще ни пробуди? Самите ние ли? Ние ли пожелахме да станем хора?
Търсач
Цитат(shining_stаr @ 05/06/2019, 10:41) *
Как би могъл да пробудиш Атман като ти си самият Атман? - правилно.
Стига се до осъзнаването че Азът съм Аз, а не "аз съм атма" или Брахма, или който и да е.
Защото кой е Атма и кой си ти?
Това е кога стигнеш. А преди да стигнеш, кой ще премахне облаците.
Слънчевите лъчи привличат влагата и тя образува стената от облаци, която скрива слънцето. Така изглежда ,като че ли има само облаци. Също така „аз"-ът, който е породен от Атман, скрива истинската природа на Атман, така че изглежда, като че ли има само „аз". През бурен ден слънцето се поглъща напъл-но от плътните облаци. Тези облаци пък се подхващат от остри,мразовити по- риви на вятъра.Така ужасната сила на раджас напада заблудения човек с вся- какви видове страдания,когато Атман е скрит в тъмните облаци на тамас.
shining_stаr
Цитат(Търсач @ 06/06/2019, 22:19) *
Слънчевите лъчи привличат влагата и тя образува стената от облаци, която скрива слънцето. Така изглежда ,като че ли има само облаци. Също така „аз"-ът, който е породен от Атман, скрива истинската природа на Атман, така че изглежда, като че ли има само „аз". През бурен ден слънцето се поглъща напъл-но от плътните облаци. Тези облаци пък се подхващат от остри,мразовити по- риви на вятъра.Така ужасната сила на раджас напада заблудения човек с вся- какви видове страдания,когато Атман е скрит в тъмните облаци на тамас.

Нали ти писах, Търси, като знаеш кой не си, все повече започва да изгрява това което си.
Нищо като ги има облаците, важното е да не се отъждествяваш с тях.
Практика на осъзнаване под някаква форма.

това е процес, не става от днес за утре в един миг.
Ти нали заявяваш че си просветлен, как тогава питаш за облаците.
Шрито
И двамата с теб сме „стигнали”. А Търсача иска да обясним за тези, които още не са.

Цитат(Търсач @ 06/06/2019, 22:19) *

Но кой ти помни как е било в началото. И какви трудности сме срещали... Толкова отдавна беше! 292.gif
Шрито
Ние. Всеки сам го пожелава.
shining_stаr
Цитат(Шрито @ 06/06/2019, 23:09) *
И двамата с теб сме „стигнали”. А Търсача иска да обясним за тези, които още не са.

Но кой ти помни как е било в началото. И какви трудности сме срещали... Толкова отдавна беше! 292.gif

sun.gif

Когато разпознаеш илюзията като илюзия, тя изчезва.

Веднъж един от учениците на Моцарт отишъл при него с молба да го научи как се пише симфония.
Моцарт му казал:
- Започни първо с нещо по- просто, като например канцонети. После премини на по - сложно като валс или мазурка, и след това евентуално може да пробваш за симфония.
Човекът казал:
- Аз съм на 32 години, от 10 години уча музика и още не мога да пиша симфония, а вие сте написали
на 8-годишна възраст.
Моцарт отговорил:
- Вярно е, но аз никога не съм питал как.

Поздрав: https://www.youtube.com/watch?v=OV3anmkg12o&t=118s
Шрито
Супер история и супер мантра. Благодаря! grin.gif

Цитат(shining_stаr @ 07/06/2019, 00:05) *
Когато разпознаеш илюзията като илюзия, тя изчезва.

Да. Във всеки един момент си наясно с какво си имаш работа. smile.gif
shining_stаr
Цитат(Шрито @ 07/06/2019, 16:02) *
Супер история и супер мантра. Благодаря! grin.gif

Да. Във всеки един момент си наясно с какво си имаш работа. smile.gif

worshippy.gif
Търсач
Цитат(shining_stаr @ 07/06/2019, 00:05) *
Веднъж един от учениците на Моцарт..
Моцарт е роден реализиран/свързан. Сократ също е бил неграмотен но пък е инкарнация. Нямал е нужда от книги.
Търсач
Цитат(Шрито @ 05/06/2019, 08:13) *
"Изпразни себе си от всичко. Остави ума ти да стане тих.” -Лао Дзе – Тао Те Чинг, стих 16
Шрито
Аз също ползвам книгите само за цитати, които да разяснявам на аудиторията ми.
Solly
Цитат(Търсач @ 07/06/2019, 21:53) *
Моцарт е роден реализиран/свързан. Сократ също е бил неграмотен но пък е инкарнация. Нямал е нужда от книги.

Какво значи, че Сократ е бил инкарнация?
Търсач
Цитат(Solly @ 08/06/2019, 07:15) *
Какво значи, че Сократ е бил инкарнация?
Сократ е инкарнация на принципа на учителя-Ади Гуру.
Solly
Цитат(Търсач @ 08/06/2019, 08:14) *
Сократ е инкарнация на принципа на учителя-Ади Гуру.

Не виждам Исус къде е?
Защо го няма в тази десятка?

http://www.omkara.ru/guru/
Търсач
Цитат(Шрито @ 05/06/2019, 08:13) *
Ето пък как Айнщайн вижда просветлението.
Налице е изключително мощна сила, за която досега науката не е намерила официално обяснение. Тази сила включва и управлява всички други, тя стои зад всяко явление, което е във Вселената и все още не е идентифицирана от нас.Тази универсална сила е любовта.

Но едва когато се научим да даваме и получаваме тази универсална енергия, скъпа Лизерл, ние ще потвърдим, че любовта побеждава всичко и че само тя е в състояние да се извиси над всичко, тъй като е квинтесенцията на живота.
Писмото на Айнщайн до дъщеря му за универсалната сила на любовта
Значи първо получаваме, а после даваме.

Solly
Цитат(Търсач @ 08/06/2019, 08:38) *
Значи първо получаваме, а после даваме.

Това не е ли много егоистично? Значи, за да получиш - първо трябва да дадеш?
Или такива са вселенските закони?
shining_stаr
Цитат(Търсач @ 07/06/2019, 21:53) *

Не са само те, Шри Рамакришна също е бил неграмотен и никога не е чел писания.
И когато един човек, който впоследствие му става ученик, отива за пръв път да се срещне с него, преди да влезе попитал една жена от храма:
- Той чете ли книги?
Тя казала:
- О, господине, на него всичките книги са му на устата.
shining_stаr
Цитат(Solly @ 08/06/2019, 08:28) *
Не виждам Исус къде е?

http://www.omkara.ru/guru/

Исус е на върха на пирамидата sun.gif sun.gif sun.gif sun.gif sun.gif
shining_stаr
Цитат(Шрито @ 07/06/2019, 23:32) *
Аз също ползвам книгите само за цитати, които да разяснявам на аудиторията ми.

Но това с аудиторията е стар модел. Може да не си съгласен, но модела "всички слушат един" си отживява времето. Нали виждаш какво става, всеки изнася беседи и лекции, по интернет и тн. ... ... ... застава пред една
зала с хора или прави клипове , аудиторията слуша, казва "да, чудесно, прекрасно" и после всеки си отива вкъщи и си остава същия.

И отново: Na mrityor, na shanka, na me jati bhedaha,
pita naivame naiva mata na janma.
Na bandur, na mitram, gurur naiva shishya, Чидананда Рупа, Шивохам! Шивохам!

-------
Аз не умирам, никога не съм се раждал,
нямам баща нито майка,
нито врагове, нито приятели, роднини, учител или ученици heart.gif heart.gif heart.gif heart.gif heart.gif

https://www.youtube.com/watch?v=FTJyjxLwtcU...QagU0wE6gqpIR5-
Търсач
Цитат(shining_stаr @ 08/06/2019, 17:19) *
Не са само те, Шри Рамакришна също е бил неграмотен и никога не е чел писания.
Не ми дава той да е инкарнация.
Търсач
Цитат(Solly @ 08/06/2019, 08:28) *
Не виждам Исус къде е?
Исус е Божия Син. Той обитава Аджна чакра на Вирата.
shining_stаr
Цитат(Търсач @ 08/06/2019, 21:18) *

Какво означава "инкарнация на принципа на учителя Ади Гуру"?
Solly
Цитат(Търсач @ 08/06/2019, 21:20) *
Исус е Божия Син. Той обитава Аджна чакра на Вирата.

Значи Божият син е /в/ Третото око.
shining_stаr
Цитат(Solly @ 08/06/2019, 17:14) *

Първо егото трябва да сдадеш, щото егото насищане няма. laugh.gif biggrin.gif biggrin.gif laugh.gif
все иска и все няма, щото е просяк в мизерия.

Получаваш за да дадеш, иначе как ще дадеш като нямаш.
shining_stаr
Цитат(shining_stаr @ 08/06/2019, 21:28) *

И какво, прероденият еди кой си. Аватар на този, аватар на онзи. И какво надолу по веригата?
тва е загубена работа, Търсач. Учителят е един във всеки от нас.
Solly

Ами да, егоистично е да даряваш любов срещу любов!

Алтруизъм е да даряваш без да си получил и без да очакваш нищо!

Но хората са егоистични същества, и всичко правят от гледна точка на Егото! svirkam si.gif

Ако Егото има изгода - вярват, ако няма - бягат! wavetowel2.gif Тя, цялата им вяра, се крепи на егоизма. Защото вярват, че ще се случи обещаното - дали Спасение, дали Вечен Живот, дали опрощаване на греховете...Ако не им се предлагаха всички тези съблазни, никой нямаше да вярва! animatedwink.gif
Solly
Цитат(Търсач @ 08/06/2019, 21:18) *

А кой определя кой е инкарнация, и кой не?
shining_stаr
Цитат(Solly @ 09/06/2019, 07:28) *
Ами да, егоистично е да даряваш любов срещу любов!

Алтруизъм е да даряваш без да си получил и без да очакваш нищо!

Но хората са егоистични същества, и всичко правят от гледна точка на Егото! svirkam si.gif

Ако Егото има изгода - вярват, ако няма - бягат! wavetowel2.gif Тя, цялата им вяра, се крепи на егоизма. Защото вярват, че ще се случи обещаното - дали Спасение, дали Вечен Живот, дали опрощаване на греховете...Ако не им се предлагаха всички тези съблазни, никой нямаше да вярва! animatedwink.gif

you`re the man.gif

Право в десетката, съвършено си права.
Това не е пазар, не са търговски взаимоотношения "на ти пари, дай ми кило домати".
Даваш всичко заради нищо, а и какво можеш да дадеш като нищо тук не е твое.

Първо получаваш капитала на Баща си, който ти се полага и си си поискал, за да се отделиш от Него.
После съсипваш всичко което си получил, разпиляваш капитала, и ако... се сетиш да се върнеш,
твоят Отец ще те приеме. Ще се зарадва че се е върнал изгубеният му син, ще устрои празненство.
Ще заколи за него угоеното теле.
Тогава и само тогава можеш да даваш любовта, която си получил.
За целия клуб: https://www.youtube.com/watch?v=FKo2COhRua0
Solly
Цитат(shining_stаr @ 09/06/2019, 08:26) *
you`re the man.gif

Право в десетката, съвършено си права.
Това не е пазар, не са търговски взаимоотношения "на ти пари, дай ми кило домати".
Даваш всичко заради нищо, а и какво можеш да дадеш като нищо тук не е твое.

Първо получаваш капитала на Баща си, който ти се полага и си си поискал, за да се отделиш от Него.
После съсипваш всичко което си получил, разпиляваш капитала, и ако... се сетиш да се върнеш,
твоят Отец ще те приеме. Ще се зарадва че се е върнал изгубеният му син, ще устрои празненство.
Ще заколи за него угоеното теле.
Тогава и само тогава можеш да даваш любовта, която си получил.

Само това с телето не разбрах?! cool.gif
shining_stаr
Цитат(Solly @ 09/06/2019, 08:33) *
Само това с телето не разбрах?! cool.gif

мани го тва с телето, това е образно казано. Такива са били тогава времената.
Търсач
Цитат(Solly @ 08/06/2019, 17:14) *
Отдаваме Егото. То пречи да усетим Божествената любов. А хората с Егото се опитват да се просветлят. Е няма да стане.
Търсач
Цитат(Solly @ 09/06/2019, 08:05) *
А кой определя кой е инкарнация, и кой не?
Когато си свързан с Божественото знаеш, питаш и ти отговарят. Абсолютната Истина.
Solly
Цитат(Търсач @ 09/06/2019, 09:38) *
Когато си свързан с Божественото знаеш, питаш и ти отговарят. Абсолютната Истина.

Ти кого питаш?

Както виждаме даваш готови отговори, дадени ти от други хора.

Но си прав, че ако човек е свързан с Божественото, То ще му шепне отговорите чрез сърцето!
Търсач
Цитат(shining_stаr @ 09/06/2019, 02:04) *
И какво, прероденият еди кой си. Аватар на този, аватар на онзи. И какво надолу по веригата?
тва е загубена работа, Търсач. Учителят е един във всеки от нас.
Това го казва Егото ти, което не иска да признава истинските авторитети.
Търсач
Цитат(shining_stаr @ 08/06/2019, 21:28) *
В Божествената система има Принципа на Учителя. Те слизат за да водят хората по пътя на Дхарма.

Шрито
Цитат(Solly @ 09/06/2019, 09:43) *
Но си прав, че ако човек е свързан с Божественото, То ще му шепне отговорите чрез сърцето!

Изобщо не си компетентна да коментираш тази материя! Затова засега се въздържай, моля. wink.gif
Шрито
Познаването на Писанията. Ултимативният критерий. Един прост гуру не може да бъде Божи пратеник!
Шрито
Може би Търсача има предвид плътската любов.
Шрито
grin.gif

И най-вече - няма го уважението и преклонението пред Писанията. На мода е суетата и тарикатската мъдрост.
Solly
Цитат(Шрито @ 09/06/2019, 09:46) *
Изобщо не си компетентна да коментираш тази материя! Затова засега се въздържай, моля. wink.gif

аха щото не съвпада с твоите заучени "мъдрости" ли! w00tbrows.gif
Това е леката версия на нашия форум. За да видите пълната версия, моля натиснете тук.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.