Помощ - Търсене - Потребители - Събития
Пълна версия: Малката русалка ......... черна.
Форум АБВ > Общи > Обща дискусия
Mukaveev
Една новина от артистичните среди тези дни предизвика полемика: филмовата компания "Дисни" покани чернокожата певица Холи Бейли за изпълнителка на главната роля в екранизацията на "Малката русалка" по Ханс Кристиан Андерсен. Привържениците на "етническото разнообразие" (diversity) в киното приветстваха решението на "Дисни", а в същото време се чуха и гласове как това "потъмняване" на Ариел е подмяна на Андерсеновата творба.

В действителност това режисьорско хрумване отдавна не е прецедент. Тенденцията бели исторически и художествени персонажи да се играят от черни актьори става все по-устойчива. Ето няколко примера, като списъкът изобщо не претендира да е пълен:

.....във филма "Кралицата на Шотландия" (2018) се появяват негри аристократи и азиатски придворни дами при положение, че действието се развива в Англия от 16. век;
един от тъмнокожите актьори в същия филм (Ейдриън Лестър) играе ролята на Хамлет на лондонска сцена;
.....през март 2015 г. лондонският Royal Exchange Theatre постави пиесата "Ана Каренина" с чернокожа актриса в главната роля;
....мюзикълът "Хамилтън", представящ историята на формирането на Съединените американски щати, показва Томас Джеферсън като негър;
.....британската актриса от нигерийски произход Софи Оконедо играе ролята на кралица Маргарет Анжуйска, съпругата на крал Хенри VI, в "The Hollow Crown" (2016);
.....тъмнокожата Нома Думезвени играе ролята на Хърмаяни Грейнджър в "Хари Потър и прокълнатото дете".

Отдавна мина времето, когато черният Орфей в "Язон и аргонавтите" беше сензация. Дори "Изкуплението Шоушенк" влиза в горния списък (Ред, който във филма се играе от Морган Фрийман, в разказа е ирландец), но тогава това някак си мина незабелязано (може би и заради невероятната игра на Фрийман)........,, Димитър Петров ,,

Аз съм гледал филм само с черни имаше един бял - корумпиран полицай ...... и те го убиха , щото е корумпиран , надявам се. Изобщо започвам да се замислям Юри Гагарин дали и той не е черен , Орбан и той може би е черен и сутрин се гримира.....изобщо това преиначаване на историята ..... до какво води ?
За чии чеп андерсеновата русалка трябва да е черна ..... или Анна Каренина ?
По тоя начин черните трябва да ми станат симпатични ли ?
Ми те и циганите са малцинство , ако продължим с тази политическа коректност Хан Аспарух.....може да е от племето на влашките цигани и утре мургав кардараш да изиграе ролята на вожда - хан , а Айшето да бъде Пагане....
И Дисни и световното кино въвеждат една невиждана мангасарщина.......която ме дразни до не май къде. Ако времето е създало слон с хобот искам да гледам слон с хобот....... и съм гледал тоя филм с аргонафтите където Орфей е черен...... просто нямам думи.
А кажете какво е това ? Тия плачат да бъдат потрошени от ревизии и актове..... evil2.gif
Alexfield
Художествена измислица, баце! Не че одобрявам.
По-кофти ми се струва, когато в учебниците по история пише неща като: "Тодор Живков полагал грижи за народа".
Mukaveev
Живков е циганин....... писал съм и преди на тая тема.
И неговите последователи цигани ...... пишат подобни простотии.....
biggeorge
Политическата коректност навлиза в изкуството, което е доста дразнещо и много нелепо. dry.gif
Както искаха да махнат думата "негър" от книги писани през 19 и 20 век.
А тези книги носят духа на времето, в което са писани и дават някаква представа в какви времена са живели хората преди 50-100-200 години.
Премахвайки думата "негър" тези псевдоцензури всъщност подготвят почвата за една още по-страшна сегрегация, расизъм и ксенофобия.
Ако бъдещите поколения не знаят какво се е случило в миналото и каква дискриминация е имало е много вероятно същото да се случи отново по нов начин в бъдеще.
Също така това, че главния герой в един филм ще бъде негър или циганин, не прави останалите негри и цигани по-малко дискриминирани и по-равни с останалите хора.
По същият начин това, че една жена е заела висок пост и получава заплата равна на мъжете заемащи същата позиция не прави останалите жени по-малко дискриминирани и ниско заплатени. huh.gif
Тарабас
Интересно се получава, когато гяури се дразният лекинко, когато на едно черно копеле му се дадат нормални човешки права и възможности. Единият си мисли, щото е седял малко повече на сянка, че е по-малко роб отколкото другия. И го гледа отгоре.

Една друга тема излезе тези дни, за манталитета и за това, кога едни хора щели да се оправят. Въпросът който изкача е, трябава ли тези хора изобщо да се оправят?
Alexfield
Ама я си представи, ако Левски се окаже циганин... или гей... Край с православните ценности svirkam si.gif
Mukaveev
Цитат(Alexfield @ 12/07/2019, 19:43) *
Ама я си представи, ако Левски се окаже циганин... или гей... Край с православните ценности svirkam si.gif

Значи каквото и да се окаже , ако се окаже........ това е положението . Истината е такава. По - грозното нещо е преиначаване на историята.
Mukaveev
Цитат(Тарабас @ 12/07/2019, 10:15) *
Интересно се получава, когато гяури се дразният лекинко, когато на едно черно копеле му се дадат нормални човешки права и възможности. Единият си мисли, щото е седял малко повече на сянка, че е по-малко роб отколкото другия. И го гледа отгоре.

Една друга тема излезе тези дни, за манталитета и за това, кога едни хора щели да се оправят. Въпросът който изкача е, трябава ли тези хора изобщо да се оправят?

Сега .......какво се напъна да кажеш ?
Това което мен ме дразни , е черен Одисей.
Одисей в гръцката митология е цар на остров Итака. Той е син на Лаерт и Антиклея, съпруг на Пенелопа и баща на Телемах. Одисей е един от главните герои на Омировата „Одисея“, в която се описват странстванията и приключенията му. Той заема немалка част и от „Илиадата“. Която на времето се изучаваше...

Убит е от своя син от Кирка (или от Калипсо) Телегон, който след убийството се оженил за Пенелопа........и т.н.т.

Глинена табличка с най-древният откъс от "Одисея" е открита при разкопки. Намерена в близост до разрушения Храм на Зевс в древния град Олимпия, табличката е датирана от времето на древния Рим.
Върху нея са гравирани 13 стиха от поемата, описваща приключенията на Одисей след падането на Троя.
Епосът вероятно е създаден от Омир в края на VIII век пр.н.е........ и никъде няма помен от това , че Одисей е черен и малката русалка не е черна и Андерсен не е черен.
За чии чеп трябва да са черни ???

Нямам нищо против Рей Чарлс, Анета , Арета Франклин, Морган Фрийман и цялата черна част от света ...... но не може на бялото да кажеш черно.
За това е тая тема да си видим кой какво има в главата. А колкото за манталитета...... нали дойде един цар с царски манталитет, какво се оказа....... лъжлива , крадлива мишка. Толкова с манталитета.
Чипа да се сменя..... защото пък чуждия чип е уникален...
Thursday Next
Цитат
изобщо това преиначаване на историята ..... до какво води ?
За чии чеп андерсеновата русалка трябва да е черна ..... или Анна Каренина ?

Муки, имам към теб един конкретен въпрос: ти правиш ли разлика между история и художествена измислица? Щото "Малката русалка" и "Анна Каренина" са второто. И още нещо - открай време Отело са го играли бели актьори с намазани с грим физиономии. Да ти е хрумвало да се възмущаваш от това? И ако не, защо не?

Театърът, а впоследствие и киното, са илюзия. Красиво разказана измислица. Ако отиваш там, решен да се оставиш да бъдеш красиво излъган, какво значение има цветът на разказвача на измислицата?

Mukaveev
Цитат(Thursday Next @ 13/07/2019, 14:18) *
Муки, имам към теб един конкретен въпрос: ти правиш ли разлика между история и художествена измислица? Щото "Малката русалка" и "Анна Каренина" са второто. И още нещо - открай време Отело са го играли бели актьори с намазани с грим физиономии. Да ти е хрумвало да се възмущаваш от това? И ако не, защо не?

Театърът, а впоследствие и киното, са илюзия. Красиво разказана измислица. Ако отиваш там, решен да се оставиш да бъдеш красиво излъган, какво значение има цветът на разказвача на измислицата?

Утре тая русалка ще е виетнамка , а Каренина ..... ескимос. И то само е защото художествена измислица.
Съгласен съм с теб...... но тогава фактологията отива на майната си. После се замислям ....на кой му дреме .... на никой.
Да ти кажа честно филма Троя съм го гледал 5-6 пъти, Брад Пит играе уникално ( поне според мен )

....... но същия тоя Пит .... не става за грък. русоляв, бял с един такъв не гръцки нос и със сини очи.....не - ста- ва. Това не е Ахил.......после логичния въпрос - на кой му пука . Гърците протестираха след филма , че тая работа с тоя филм не отговаря на фактологията..... но кой ги чу ?
Ами оная боза - 300..... тоя Ксеркс..... на какво го бяха направили ? Тогава иранците протестираха за това извращение, но и това отмина....

Къде е истинския Ксеркс , къде е тоя не доклатен , хуманоген с екзотична сексуална ориентация.....пълни глупости.

Нали гледаш филм, история..... нещо което ти показва кое как е било, възпитателно , образователно..... що за глупости са това ?
Ако направят филм за Шака Зулу с Долф Лундгрен в главната роля, това не е дивотия достойна за ,, Оскар ,, ?
Каква е тая Малка Русалка..... Андерсен ли се напушил, или аз съм се превърнал в корава консерва.....
Хубаво е човек да е ......както и да е ...
Питето
Щом Майкъл Джексън побеля, що малката русалка да не потъмнее? Ма знам ли, който е виждал русалки на живо да сподели какъв им е цвета. Аз залагам, че отдолу са бели, а отгоре тъмнеят, ма не щото да са полит-коректни, ми щото еволюцията в моретата налага такава схема. Е, има и вариант да са като октоподите — да си сменят цвета както си искат...
Thursday Next
Цитат
Утре тая русалка ще е виетнамка , а Каренина ..... ескимос. И то само е защото художествена измислица.
Съгласен съм с теб...... но тогава фактологията отива на майната си.

Да, и виетнамка, и ескимос, и папуас, ако трябва. И какво от това? Ти искаш да кажеш, че например в Гренландия нямат право да играят театър, защото вземат ескимоски актьори за Хамлет, Макбет и Отело ли? Трябва да си внасят европейски/африкански? Или че в операта в Найроби не могат да поставят "Мадам Бътерфлай"? Аремолависа!

Няма фактология. Има художествено послание, игра с емоциите на публиката. А за да може публиката да преживее катарзис, дет вика Аристотел, трябва да може да се почувства близка с героите на сцената и екрана.
Thursday Next
Цитат
Ма знам ли, който е виждал русалки на живо да сподели какъв им е цвета.

Като стана дума за фактология ... a4dff7b7.gif
Mukaveev
-
Цитат(Thursday Next @ 15/07/2019, 14:21) *
Да, и виетнамка, и ескимос, и папуас, ако трябва. И какво от това? Ти искаш да кажеш, че например в Гренландия нямат право да играят театър, защото вземат ескимоски актьори за Хамлет, Макбет и Отело ли? Трябва да си внасят европейски/африкански? Или че в операта в Найроби не могат да поставят "Мадам Бътерфлай"? Аремолависа!

Няма фактология. Има художествено послание, игра с емоциите на публиката. А за да може публиката да преживее катарзис, дет вика Аристотел, трябва да може да се почувства близка с героите на сцената и екрана.

Ще почувства........... дедовия.
Lilia
Цитат(biggeorge @ 11/07/2019, 22:31) *
Политическата коректност навлиза в изкуството, което е доста дразнещо и много нелепо. dry.gif

Някои наричат това худ. интерпретация.

И тъй като в изкуството действат други патентни права едно произведение моге да не го познаеш в огледалото, дори името му да е същото.

Фактология има в брендовете и който я наруши, плаща глоба - напр. да излезе със същото име, но с друг цвят, като оня италянец, дето имитирал една известна марка.

А червената коса от кой е измислена?
Norman
Айде-е-е!!! Тя стана една...

Новината от днес сутринта - следващият Джеймс Бонд (a.k.a. 007) ще бъде жена. Чернокожа жена! prashchai grigorii.gif
Thursday Next
Цитат(Mukaveev @ 15/07/2019, 20:01) *
-
Ще почувства........... дедовия.

Това включване беше доста под твоето ниво. Приемам, че са ти свършили аргументите, иначе нямам обяснение за него.
Ask
Цитат(Alexfield @ 11/07/2019, 21:04) *
Художествена измислица, баце! Не че одобрявам.
По-кофти ми се струва, когато в учебниците по история пише неща като: "Тодор Живков полагал грижи за народа".

Ами да. Това е точно в контекста от напътствията на проф.Андрей Пантев, който беше казал, че този период в учебниците трябва да се представя като романтичен период в новата история на България. Изобщо на комунягите, разбирай БСП, никака не им се ще
по никакъв начин да се споменава където и да било за зверствата и насилието им върху българския народ. Малееееей, ако пък им споменеш само "горяни" или "горянско движение" ела да видиш как подскачат до тавана.
Питето
Ми поносимо, щото агенти всякакви, може, ама чакай да опрем до Клеопатра... с брада и/или мустаци... шегувам се, по онова време в Египет тези неща май не са били върха на модата.
Norman
Цитат(Thursday Next @ 15/07/2019, 14:21) *

Правиш разлика между театрална постановка и филм, надявам се? В театъра се работи с екип от актьори и там, поначало, няма кой знае какви възможности за избор. И, естествено, в театъра в Рейкявик, ще има чичо Ваньо и чичо Том с дръпнати очи, или с двуметров ръст и руси коси.

Обаче при филмите, особено в Холивуд, проблемът с кастинга липсва. И ако за дадена роля в екранизацията на роман, например, според писателя главният герой е WASP, а избраният актьор е чернокож евреин - мюсюлманин, причините са две - политика и политкоректност.

Прост въпрос - смяташ ли, че е възможно обратното - да се направи ФИЛМ за вече споменатия чичо Том, в който ролята на нещастния роб от Юга да бъде поверена, да речем, на брилянтния драматичен актьор Кристофър Уолц?

Да припомня ли (вече) стария виц - "Расизмът продължава да се шири в Холивуд! Уил Смит, Дензъл Уошингтън и Морган Фриймън все така получават само роли на афроамериканци!" Или, вече не е виц?
Питето
Цитат(Norman @ 16/07/2019, 21:37) *
...Обаче при филмите, особено в Холивуд, проблемът с кастинга липсва. И ако за дадена роля в екранизацията на роман, например, според писателя главният герой е WASP, а избраният актьор е чернокож евреин - мюсюлманин, причините са две - политика и политкоректност. ...

Причините може да са повече, като в основата им стоят парите. Примерно едно такова "странно решение" води до коментиране, което си е реклама, безплатна реклама, а и би вкарало зрителите в салоните от любопитство: едните да видят дали се е получило, а другите как не се е получило, ама билетите и пуканките са си с пари...
Друга причина е, че когато очакваш да изкараш пари разказвайки история, която вече е разказвана много десетки пъти по съвсем различни и интересни начини... ми налага ти се да измислиш крайно интересен начин, ако не в самата история, то поне в разказването (филмирането) И.
Още една причина може да бъде насочването към определена група от обществото (таргета на филма), а именно тези дето не са бели...
Друга причина е, че приказката си остава приказка, въпреки че разказвача променя вида на героите.
Абе света е толкова шарен и голям, че трудно би се вписал лесно в една-две причини.
Mukaveev
Не говорим за операта в Найроби...... това е Холивуд , има от пиле мляко. Това от което имаха недостиг е кастинга за умрели. Трудно се намирало човек който да не шава и да не мига и да гледа в една точка. Това дресьори на стоножки, човек - жираф, имитатори на какаду , говорещи с членестоноги...... с лопата да ги ринеш...... и толкова не можаха да намерят бял Орфей и русалки и........ искам да видя кой ще изберат за ролята на някой гном....
Mukaveev
Цитат(Norman @ 16/07/2019, 09:02) *
Айде-е-е!!! Тя стана една...

Новината от днес сутринта - следващият Джеймс Бонд (a.k.a. 007) ще бъде жена. Чернокожа жена! prashchai grigorii.gif

Чакаме черен Шерлок Холмс

......ми да сложат , ще го гледам и него...
Norman
Цитат(Mukaveev @ 18/07/2019, 20:06) *
Чакаме черен Шерлок Холмс......ми да сложат , ще го гледам и него...

Засега има само комикс в шест части, но филмите по комикси тепърва набират бройка и скорост, та най-вероятно "най-доброто (?!?) предстои"

wal
И "Архипелаг Гулаг" на Солженицин.
Няма лошо и него ще гледаме.
Norman
Цитат(wal @ 20/07/2019, 18:22) *
И "Архипелаг Гулаг" на Солженицин.Няма лошо и него ще гледаме.
Тук поне може да има разумно обяснение - все пак има около 5000 кавказци-негри, живеещи в град Адзюбжа и околните села, май още от времето на Петър 1-ви.

Ей такива едни негри-джигити!
Mukaveev
Цитат(Norman @ 20/07/2019, 19:41) *
Ей такива едни негри-джигити!

Уникална история........дори на идея си нямах....
D-rA
Аз пък ще чакам с интерес Брат Пит да изиграе в сериал президента Обама sunbathing.gif
Thursday Next
Цитат(Norman @ 16/07/2019, 20:37) *
Прост въпрос - смяташ ли, че е възможно обратното - да се направи ФИЛМ за вече споменатия чичо Том, в който ролята на нещастния роб от Юга да бъде поверена, да речем, на брилянтния драматичен актьор Кристофър Уолц?

Нещо такова ли?

Ако имаш проблеми с разпознаването на овапцания с вакса - Лорънс Оливие е. Очевидно е възможно. Други въпроси?
Norman
Цитат(Thursday Next @ 21/07/2019, 16:14) *
Нещо такова ли? Ако имаш проблеми с разпознаването на овапцания с вакса - Лорънс Оливие е. Очевидно е възможно. Други въпроси?

Което само подкрепя казаното от мен - мавърът е "мавър", според Шекспир, с произтичащ от това цвят на кожата и Лорънс Оливие, логично не се появява в оригиналната си разцветка.

Ако сега варосат и изрусят момиченцето, което ще изиграе Малката Русалка - ОК, ама надали...

BTW: Blackface вече не се използва в киноинустрията и дори в театъра - от началото на века, почернянето на лицето на бели актьори се счита еднозначно за проява на расизъм w00tbrows.gif
Thursday Next
Цитат
Ако сега варосат и изрусят момиченцето, което ще изиграе Малката Русалка - ОК

w00tbrows.gif w00tbrows.gif Стига бе, ти сериозно ли? Вярно животът в любезното отечество не прощава. laughing.gif

Между другото, никъде не пише, че малката русалка е руса.
Norman
Цитат(Thursday Next @ 22/07/2019, 09:21) *
Между другото, никъде не пише, че малката русалка е руса.

Е, това е така - някак си по инерция, след като Андерсен пише "...кожата й бе чиста, нежна и прозрачна като розов листец, очите й — сини като дълбокото море", реших,че това е стандартен комплект за блондинка wavetowel2.gif
Alexfield
Между дугото: Според мен Мистик е много реалистично описание, как общо взето би изглеждала една русалка animatedwink.gif
agrippa
Цитат(D-rA @ 20/07/2019, 12:41) *
Аз пък ще чакам с интерес Брат Пит да изиграе в сериал президента Обама sunbathing.gif
Да, белите трябва да отвърнат на удара. Без грим, гордо, както са си луничаво-русоляво-позрачнокожи...
agrippa
Цитат(biggeorge @ 11/07/2019, 13:31) *
....
Също така това, че главния герой в един филм ще бъде негър или циганин, не прави останалите негри и цигани по-малко дискриминирани и по-равни с останалите хора.
По същият начин това, че една жена е заела висок пост и получава заплата равна на мъжете заемащи същата позиция не прави останалите жени по-малко дискриминирани и ниско заплатени. huh.gif
Прави, прави, щото ако тъмнокожите станат висок процент във всички продукции, те отмъкват по-голямо парче от баницата с хонорарите, независимо какъв е сюжета и историческата действителност. И цялата работа е явно в парите – да се намери повече и по-платена работа за цветнокожата съобщност или малцинство (още ли е малцинство, не знам). Щото ако продуцента и режисьора са черни, то и каста може да е 100% такъв.
А за по-малките доходи на жените, това е заради факта, че те търсят по-лесни и по-нископлатени работи и се съгласяват на по-малко пари, а не че са дискриминирани. Поради редица естествени причини, като по-малка физическа сила, грижа за децата и дома и тнт.
Скоро четох и една статия с изказвания от Окасио-Кортес, депутатка от района на Ню Йорк, как като се реализирал "Грийн Ню Дийл", щяло да има много повече и по-платена работа (от сегашната им) за нейните избиратели, които са предимно цветнокожи или скорощни емигранти. Така че, цялата работа е явно в преразпределението на парите. За всяка една политика бих казал. А белите хора сами отстъпват позиции, замаяни или притиснати от върлуващата политическа коректност.
Mukaveev
Цитат(D-rA @ 20/07/2019, 21:41) *

Обама е македонец......баба му Доста Обамовска е от Битоля , Брад Пит има първи братовчеди в Скопие и Куманово....... що да не го изиграе.? По роднинска линия ще си стиснат ръцете....
Mukaveev
Цитат(Питето @ 13/07/2019, 21:54) *
Щом Майкъл Джексън побеля, ......

Спа в една каца с белина ...... маса време. Това е някакъв ментален трагизъм....
Питето
Може нЕкоя русалка пък да е минала през нефтен разлив и ...ей ти естествена причина за промяната в приказката. Така де, Андерсен е нямал идея за кофти случки с танкери.
Mukaveev
Цитат(Питето @ 03/08/2019, 07:56) *
Може нЕкоя русалка пък да е минала през нефтен разлив и ...ей ти естествена причина за промяната в приказката. Така де, Андерсен е нямал идея за кофти случки с танкери.

Черна , зелена каквато има на склад да слагат една .......
Питето
С такова мислене накрая ще ти пробутат косатка с руса перука...
Това е леката версия на нашия форум. За да видите пълната версия, моля натиснете тук.
Invision Power Board © 2001-2020 Invision Power Services, Inc.