Помощ - Търсене - Потребители - Събития
Пълна версия: Филми по действителен случай
Форум АБВ > Изкуство > Кино
Страници: 1, 2
Persian
A Brand New Life - Нов живот (2009)
A martfui rem - Мартфюйското чудовище (2016)
A Street Cat Named Bob - Уличният котарак Боб (2016)
Anna Karenina
Appropriate Adult - Детски психолог (2011)

Beyond the Blackboard - Отвъд черната дъска (2011)
Birkebeinerne - Последният Крал (2016)

Children 2011
Colonia - Колонията (2015)
Crippled Avengers - Сакатите отмъстители (1978)

Death Clique - Смъртоносна клика (2014)
Deepwater Horizon - Море в пламъци (2016)
Der kommer en dag - Денят ще дойде (2016)

Eadweard - Едуард Мейбридж (2015)
Gangster Squad - Гангстерски отдел (2013)
Lion (2016)

McVicar - Маквикар (1980)
Megan Is Missing - Меган изчезна (2011)
Memoirs of a Geisha - Мемоарите на една гейша (2005)
Michiel de Ruyter - Мийхил де Рьойтер (2015)

Queen of the Desert - Кралицата на пустинята (2015)

The Client List Клиентски списък (2010)
The Good Lie - Добрата лъжа (2014)
The Mothman Prophecies - Послания от мрака (2002)
The Scandalous Lady W - Скандалната лейди У (2015)

Welcome Home - Добре дошъл у дома (2015)

Питето
Тези добре, ама кога ще напишеш сценарий по твоите преживявания, та да те боднем и теб в списъка.
Norman
Това, някакъв тест ли е? Или скрита камера?!? w00tbrows.gif
Thursday Next
"Теорията на всичко"
"Игра на кодове"
"Ерин Брокович"

Колекция ли си правиш?

Persian
Цитат(Thursday Next @ 27/01/2018, 10:33) *

Може да се каже smile.gif
Имам доста филми smile.gif
Persian
Цитат(Norman @ 27/01/2018, 09:05) *

Понякога човек се сеща за някой филм, но не може да се сети за заглавието му, та затова smile.gif
Persian
Цитат(Питето @ 27/01/2018, 08:57) *

Всеки човек може да напише книга за себе си, но каквото и да напише, винаги умира с тайните си smile.gif
Дори да не напише, от хилядите филми като извади по малко, и неговият живот е готов.

Доста неща са ми се заличили от паметта, но ако си ги припомня, може да напиша една книжка, която вероятно ще е озаглавена - Бял свят smile.gif
Определено на доста ще се хареса и със сигурност ще кажат - Това що за хора са smile.gif
Но все пак книгата ще е разделена на различни периоди от живота smile.gif
Тарантула
127 часа
Вълкът от Уолстрийт
Титаник

Ще се сетя още.
Norman
Цитат(Тарантула @ 27/01/2018, 13:19) *

Eто го и един доста пълен списък (на английски) - ЦЪК
Lucky
Hachiko monogatari - 1987 / Haciko A Dog`s Story - 2009
Hawking - 2004
The Great Debaters - 2007
The Social Network - 2010
Argo - 2012
Catch me if You can - 2012
Lo imposibile 2012

Последният не ме хвана . Много .

Това е на прима виста whistling.gif
New
Сега гледам сериала Mindhunter (Ловец на мозъци), направен по книгата на ФБР агент, един от първите, занимаващ се с криминална психология.
evanka
Цитат(New @ 28/01/2018, 15:28) *
Сега гледам сериала Mindhunter (Ловец на мозъци), направен по книгата на ФБР агент, един от първите, занимаващ се с криминална психология.

И аз съм на него. Много добър сериал, наистина.
По едно време обаче се запитах дали това са истински случаи, защото някои са направо нереални.
New

Предполагам, че са реални, но може да са подсилени, за по-голям драматизъм. Макар, че реалността понякога може да е далеч по-драматична от фантазиите. Та, знам ли, но така или иначе наистина е интересен, както казваш.
Lucky
Bonnie and Clyde - 1967
The Day of the Jackal - 1973
Serpico - 1973
In Love and War - 1996
Find me Guilty - 2006
Salyut - 2017
The Age of Pioneers - 2017
Dunkirk - 2017

И ми предстои да гледам
Костя - 2016
- руският Хачико

wal
Недосегаемите не беше ли по действителен случай?!?!
Lucky
Цитат(wal @ 04/02/2018, 18:59) *
Недосегаемите не беше ли по действителен случай?!?!

Елиът Нес / Кевин Костнър , Шон Конъри ,Робърт ДеНиро ...
Точно !
Lucky
Сещам се за още филми по действителни случаи , които съм гледала -

Death hunt - 1981
Nothing but the Truth - 2008
Captain Phillips - 2013
Sully - 2016
The Founder - 2016
Rebel in the Rye - 2017
wal
За някой български филм сещаш ли се?!Не по роман,повест или разказ,такива има много.По действителен случай.
Lestr
Цитат(wal @ 11/02/2018, 16:35) *
За някой български филм сещаш ли се?!Не по роман,повест или разказ,такива има много.По действителен случай.

Капитан Петко войвода.
Питето
Казват, че сценария на филма "Фалшификатора от Черния кос" е писан по действителен случай (недоразвитото момче художник/ гравьор на фалшиви пари), ама не съм го проверявал дали е слух или истина.
rocco_george
„Лавина“-български филм,заснет по сценарий,писан по романа на Блага Димитрова „Лавина“,а пък романът е писан по действителен случай-лавината през ноември 1965 година,в която загиват група алпинисти.А между тези алпинисти е бил и първи братовчед на майка ми(бил е най-младият в групата и в деня,в който загива е навършил 21 години,малко след уволнение от казармата-алпийски части,подготвяли са се за катерене на един от осемхилядниците в Азия).
Lucky
Цитат(rocco_george @ 11/02/2018, 23:34) *
„Лавина“-български филм,заснет по сценарий,писан по романа на Блага Димитрова „Лавина“,а пък романът е писан по действителен случай-лавината през ноември 1965 година,в която загиват група алпинисти.А между тези алпинисти е бил и първи братовчед на майка ми(бил е най-младият в групата и в деня,в който загива е навършил 21 години,малко след уволнение от казармата-алпийски части,подготвяли са се за катерене на един от осемхилядниците в Азия).

За Бранко ли става дума , Рокси ?
Говорила съм със спасители от ПКСС за случая . Коментарът им беше : " Цялата алпийска общественост беше възмутена от начина на представяне на бедствието ! "
Аз харесвам поезията и прозата на Блага Димитрова , но може би не всичко е било добре проучено от нея . Не пренебрегвам и факта , че групата не е била добре подготвена , всичко е станало много набързо . Снегът е бил фирн - неподходящ за катерене , я те са катерили въпреки това . Имали са да покриват норми за осемхилядника . Времето не е било достатъчно .
Просто лошо стечение на обстоятелствата ...

Имам слабост към темата алпинисти-катерачи grin.gif , ако знаеш още нещо , пиши ми на лични .
Lucky
За българските имам блокаж , но виж за кои други се сетих . Поствам само филми , които съм гледала -

The Theory of Everything - 2014
Foxcatcher - 2014 ( тук май имаме българска връзка )
Kidnapping Freddy Heineken - 2015
The 33 - 2015
Legend - 2015
Max - 2015
Dark Reflection - 2015
Patriot`s Day - 2016
Hidden Figures - 2016
The Finest Hours - 2016
American made - 2017
Stronger - 2017
I , Tonya - 2017

Доколкото си спомням One Flew over the Cuckoo`s Nest (1975) също е по действителен случай .

ПП Българските ще мисля за домашно grin.gif
Norman
Цитат(Lucky @ 12/02/2018, 11:06) *
Доколкото си спомням One Flew over the Cuckoo`s Nest (1975) също е по действителен случай .

"Полет над кукувичето гнездо" е по романа на Кен Киси. Не по действителен случай.

От българските се сещам за
- "Осмият" - по мемоарите на ген. Стою Неделчев - Чочоолу.
- "Цар и генерал"
- "Свобода или смърт"
- "Откраднатият влак"
- "Баща ми, бояджията" (мюзикъл по автобиографичната новела на Васил Цонев)

Lucky
Цитат(Norman @ 12/02/2018, 13:22) *
"Полет над кукувичето гнездо" е по романа на Кен Киси. Не по действителен случай.

Да , знам че е по романа , но някъде четох , че е реалната история на Макмърфи .
Приемам корекцията grin.gif

Към българските ще добавя Авантаж , по документалната книга на Петко Здравков "Един прокурор разказва " .
wal
Цитат
Към българските ще добавя Авантаж , по документалната книга на Петко Здравков "Един прокурор разказва " .

Верно!!Пък и Руси Чанев е един от любимите ми български артисти.
Norman
Цитат(Lucky @ 12/02/2018, 15:30) *
Да , знам че е по романа , но някъде четох , че е реалната история на Макмърфи .

Да, има такива спекулации, доколкото Кен Киси е работил две години в психиатрична клиника и сам признава, че използва много от видяното там в книгата си, но конкретно Макмърфи, сестра Ратчет и историята като цяло са измислени. Обаче риболовът не е! w00tbrows.gif (..., но не мисля, че един епизод прави целия филм "по действителен случай").

Между другото, откъм любопитните факти за филма - риболовът е заснет на истинска рибарска лодка в открито море и всички актьори, освен Джак Никълсън получили тежки пристъпи на морска болест. Толкова тежки, че Дани деВито получил и съвсем реална страхова невроза (!) и и до ден днешен дори само като стъпи на борда на лодка в пристанище получава пристъпи на гадене... neprichom.gif
Lucky
Благодаря за споделянето , Норм .
Обичам такива допълнителни информации - те оживяват основното . Придават му вкус и аромат grin.gif
Norman
Към българските ще добавя...

Сетих се за още eдин - "Пантуди" - за касоразбивач №1 на България от 20-те години на миналия век - Димитър Левков-Пантуди
Lucky
Пантуди - с Влади Карамфилов ли беше ?
Persian
Цитат(Norman @ 13/02/2018, 16:28) *
Сетих се за още eдин

Има един, който мисля, че е по действителен, но не съм на 100%
По дирите на безследно изчезналите.
rocco_george
Да,в романа и филма героят е Бранко,а в действителност името му е Вуто Цветков.
Наистина нито времето,нито снегът са били подходящи за катерене и е имало доста остри реплики помежду им,но пък и времето за подготовка е било малко,та са се решили на този риск.В случая непремерен.
rocco_george
Това е по-скоро документален филм с артистични възстановки на някои от ситуациите и е по действителната история на България,т.н. кафяв терор след преврата на професор Александър Цанков през 1923 година.В този филм освен всичко друго има и кадри от откриването на труповете на убитите без съд и присъда инакомислещи интелигенти в царството,съдебното дело срещу част от преките и непреки убийци.В упоменатият от мен период са били убити царският военен цензор Йосиф Хербст,имал „неблагоразумието“ да публикува в „Зора“ гневен протест срещу убийството на българския депутат Петко Димитров Петков(син на Димитър Петков,кмет на София, и брат на Никола Димитров Петков) посред бял ден на метри от полицейски служители.Това убийство е станало под прозорците на семейство Йосиф Хербст и Виола Петкова Каравелова на ъгъла на Московска и Раковски(поне днес така се казват улиците).Хербст една късна вечер бива „повикан и придружен“ в близкото полицейско управление за справка и повече не се прибрал.Неговата съпруга бива излъгана,че е пуснат още същата нощ,но той така и не се прибрал,а Виола Каравелова от притеснение и мъка постепенно изгубва разсъдъка си и впоследствие прави няколко неуспешни опита за самоубийство.Умира в пълно неведение за съдбата на мъжа си.Виола Каравелова е дъщеря на Петко Каравелов(министър-председател на България) и Екатерина Каравелова и е сестра на Лора Каравелова.
Пак в този филм се разказва и за „безследното“ изчезване на поета,писателя,преводача,публициста и общественика Георги(Гео) Милев Касабов.По същия начин в късна вечер е „повикан и придружен“ до близкото полицейско управление за справка.Бива удушен и изгорен в пещ,останките му са разпознати по стъкленото око и малка порцеланова кукличка,която неговата дъщеричка Леда му е пъхнала в ръката преди да излезе от дома си за последен път.
Това са само от двата случая,разказани във филма „По дирята на безследно изчезналите“.
Norman
Цитат(Lucky @ 13/02/2018, 17:22) *
Пантуди - с Влади Карамфилов ли беше ?

Да. Спомням си едно интервю с Влади отпреди около 10 години, в които казваше, че "...Пантудката е любимата ми роля..."

Ето и линк към една статия за Пантуди, с кадър/постер от филма.
Norman
Към българските ще добавя...
Вече започнах и едно по-целенасочено търсене. Ето резултатите от днешния "лов":
- "Наковалня или чук" (за процеса срещу Г. Димитров)
- "Мъжки времена" - по разказа на Николай Хайтов, но в интервю пък Хайтов споделя, че разказът е по истинска случка, разказана му от професионален "крадец на булки"
- "Изпит" - същият случай като горния филм (историята е действителна, освен епизодът, в който на хваналия се на бас ходжа му бръснат брадата wavetowel2.gif - той е добавен от Хайтов)
Norman
Хайде и още един - "Мера според мера", особено първата част, където действието се върти около "аферата Мис Стоун".
Cayen
"Вчера" по действителни случки от живота в немска гимназия Ловеч макар че уж са от живота в английска гимназия Пловдив.
Тарантула
Сетих се за "Терминалът" и за този с Уил Смит и синчето му (не знам българското заглавие).
"Време разделно" от нашите..?
Norman
Цитат(Тарантула @ 15/02/2018, 00:00) *
"Време разделно" от нашите..?

"Време разделно" е по романа на Атнон Дончев, който твърди, че предаването на събитията е исторически точно, но пък доста историци са на точно противоположното мнение, а именно - че описаното в романа е "митология".
wal
Милош Форман си отиде.Бог да го прости.
Lucky
Мир на праха му

След Hair heart.gif ето друг знаков филм -

Само тия да беше направил ...
Lucky
Допълнение -

Raging Bull - 1980
Touch of Truth - 1994
Hotel Rwanda - 2004
Marshall - 2017
wal
Любимият ми негов филм остава "Амадеус":
Persian
Shootout at Wadala - Престрелка в Уадала - 2013

Мечтата на Манохар е да се дипломира, за да си намери добра работа и да започне животът си на чисто.
Денят, в който отива да види резултатът от последния си изпит е обвинен в убийство от инспектор Амболкар, което не е извършил.
След лъжесвиделството на инспектора, съдът осъжда Манохар и доведения му брат Бхаграв на доживотен затвор.
На 19-ти юни 1970 г., влизайки в затвора Манохар осъзнава, че всичко, за което е мечтал е изгубило смисъл, но за да живее, трябва да се превърне в безмилостен убиец.

agrippa
Даже и по действителни случаи, филмите биват украсени и променяни. Нали се пише сценарий специално.
А инак зрителите биват два вида:
- Първите са реалисти, дето държат всички детайли във филма да са достоверни, иначе филма се обябява за лош;
- Другите искат красиви гледки и картинки, зрелища и сцени, които не са виждали. Викат, аз сурова, скучна и сива действителност около мене си имам колкото щете, че и повече, затова търся да видя някаква приказка, чудесия, фантазия, ако щете, нещо красиво и зрелищно.
rocco_george
Напоследък често гледам по НТВ.ру един докумнетално-художествен филм с Леонид Каневский „Следствие вели“.Това е поредица от нашумели по времето на СССР тежки криминални случаи,които са били дълго обследвани преди да бъдат заловени извършителите и да се стигне до съд и присъда.Много интересно е поднесена цялата информация по случаите,като на места има възстановки от артисти,а на места документални видеозаписи на делата.
New
Florence Foster Jenkins (2016)
Комедийна драма. Актьорската игра на Мерил Стрийп, Хю Гранд и Саймън Хелбърг е както винаги сензационна!
Горския
Цитат(rocco_george @ 01/12/2018, 23:51) *
„Следствие вели“.

Това беше книга, която съм я чел преди повече от 40-45 години prashchai grigorii.gif
Thursday Next
Нали? От един на пръв поглед не особено интересен сюжет направиха прекрасен актьорски филм!
rocco_george
Последният случай беше за един сериен убиец,предшественик на Чикатило.Действието се развива в средата на 80-те години.Някъде в Урал в предимно селски район.
Това е леката версия на нашия форум. За да видите пълната версия, моля натиснете тук.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.