Помощ - Търсене - Потребители - Събития
Пълна версия: Принцип на огледалото.
Форум АБВ > Религии > Източни религии
Страници: 1, 2
Riki
Днес бил международен ден на Доброто! Слушах по радиото мъдри мисли на източни философи за живота,доброто,за какво ли не.Те имат сякаш отговор за всичко 292.gif
Как са достигнали до тези изводи,преживели ли са ги?Най -вече ми е интересно,дали ги прилагат.Дали са достигнали вътрешен баланс и мир.То пък и аз какво се намерих да питам...

Защото е лесно да се каже:

"Преди да съдите другите,обърнете внимание на себе си".

"Наранения човек,наранява другите".

"Когато помагаме на другите,помагаме на себе си".

"Вярата в добрите качества на хората ги кара да проявят добрите си качества".

"Когато някой има проблем с всички,главният проблем обикновено се оказва у него"...(колко са източни...незнам)

Хубаво звучат,но как се прилагат?

Аз за себе си откривам два,които мога да изпълня:

"Никога не използвайте чук,за да убиете комар на челото на събеседника си" - използвам навита хартия..

"Всеки човек ,когото срещаме,е потенциално способен да ни научи на нещо" - Да!Намирам си по нещо ценно у всеки и си го запазвам.

и т.н.

Вие можете ли да "балансирате по острието"?
Шрито
Гредата в окото от християнството е същият този „принцип на огледалото”.
Ти си го написала -съденето. Именно това е, което Исус е мразел най-много. Съдене, или фарисейщина.

Цитат

Не могат, ако мразиш ближния си. Когато не се търси истината, ученията стават безинтересни и почват личните нападки. Всеки навирва гредата си и почва да млати с нея събеседника си. Всички го правим, дори и аз, който съм надарен с букет от божествени качества. Човещинка. 292.gif
Riki
Търсиш истината, но знаеш колкото хора, толкова истини. (това май е твоя мисъл).
Нормално е да си имаме гледна точка. Неприятни са ми да ти кажа... когато допуснем нападките. То пък и те нормално се пораждат...по-скоро е някаква вътрешна.. ярост, която ескалира.. Разрушава. Нашата тъмна страна.. А казват силен е, който я овладее.
Йога помага ли?
То пък ще е скучно..

Благодаря за отделеното време. По-скоро, че сподели от божествената си мъдрост.

Шрито
Не би трябвало да е скучно без нападките. Но може би форумите вече умират. Оттам и скуката. Затишие пред буря...
Riki
О,без тях!Не е нужно да стигама до там.Аз ,както винаги ,не си завърших мисълта(извинявай)!

Не само във форума,Вероятно последно време така се случи да попадам на негативни,студени,агресивни ,мрънкащи,недоволни личности.

Може просто да са имали "лош ден',пък аз да ги приемам така.....та се замислих "на глас'...защо и може ли да се промени нещо..

New
Не могат да се прилагат умишлено, ако не ти идва отвътре. Затова не се и напъвам. Някои ги правя с лекота, а други дори не се и опитвам.
Шрито
Може. Генерална промяна е нужна обаче. Премахване на дявола.
Riki
Да!"Ако не ти идват от вътре",ще е насила ,няма да е от сърце.Ще е отбиване на номер.Да!Тогава по-добре е човек да не се напъва.

Но има някой ,нищо не могат с лекота.Опитват,но в един момент ,заспалият вулкан отново се активира,избухва и изпепелява всичко.Като плевелите и житото на Атос.Въпреки,че ,ако е така,то защо ще е "жертвата на кръста" (по Шри)?!?!

misli.gif

Поздрав:
Шрито
Жертвата на кръста помага на житото да се "напъне". Щото който вреди на ближния си, заминава с Луци.
Riki
А шанс за плевелите?
Шрито
Не знам. Теоретично, който спазва двете заповеди, ще бъде спасен. Жертвата трябва да ни убеди, че това е важна истина, която не бива да подценяваме.
shining_stаr
Цитат(Шрито @ 18/02/2018, 12:35) *
Не знам. Теоретично, който спазва двете заповеди, ще бъде спасен. Жертвата трябва да ни убеди, че това е важна истина, която не бива да подценяваме.

Само че любовта не е теоретична и тия двете не могат да се спазват теоретично.
shining_stаr
Цитат(Riki @ 17/02/2018, 10:46) *
Днес бил международен ден на Доброто! Слушах по радиото мъдри мисли на източни философи за живота,доброто,за какво ли не.Те имат сякаш отговор за всичко 292.gif
Как са достигнали до тези изводи,преживели ли са ги?Най -вече ми е интересно,дали ги прилагат.Дали са достигнали вътрешен баланс и мир.То пък и аз какво се намерих да питам...

Защото е лесно да се каже:

"Преди да съдите другите,обърнете внимание на себе си".

"Наранения човек,наранява другите".

"Когато помагаме на другите,помагаме на себе си".

"Когато някой има проблем с всички,главният проблем обикновено се оказва у него"...(колко са източни...незнам)

Аз за себе си откривам два,които мога да изпълня:

"Никога не използвайте чук,за да убиете комар на челото на събеседника си" - използвам навита хартия..

"Всеки човек ,когото срещаме,е потенциално способен да ни научи на нещо" - Да!Намирам си по нещо ценно у всеки и си го запазвам.

и т.н.

Вие можете ли да "балансирате по острието"?

Осъзнаване. Това е за мене думата, пътят, истината и живота.
Не спазване на правила, заповеди, условия, изисквания и дисциплина, било самоналожена или наложена от други. Между тебе /мене/ и Бога ако не е безусловно, нищо не ни спасява.
Шрито
Не съм казал, че трябва да се спазват теоретично. Много обичаш да ми слагаш думи в устата. Докато аз това не го правя, никога. Ако имаш такъв спомен, кажи. Аз да съм ти слагал думи в устата.
Riki
Осъзнаване!
Съгласна съм!Да!

Но някой могат,пък други- не!Или не искат?!Сякаш...едите имат заложба ли да го кажа(това жито на Атос,ми влезе в главата)...
Riki
Цитат(Шрито @ 19/02/2018, 13:03) *
Не съм казал, че трябва да се спазват теоретично. Много обичаш да ми слагаш думи в устата. Докато аз това не го правя, никога. Ако имаш такъв спомен, кажи. Аз да съм ти слагал думи в устата.

Ах,много сте ми сладки ,двамата!! cheers1.gif

Написа - теоретично!И е така.Нали да се вмени нещо за грях(да кажа,примерно),първо трябва да се дефинира,формулира за да се знае точно как и кое е нарушено. Иначе на какво основание ще се определя дали има нарушение..

Да,но ...едно е да кажеш -обичам те("двете главни") ,защото така трябва,а пък дали е така наистина или само отбиваме номер...нали,"да ти идва от вътре"(по Ню),от сърцето трябва...мисля.....М?Обаче!Сякаш нещо трябва да изкара тая греда..

леле,как се омотах.Дали ме разбрахте?
wallbash.gif
New
Цитат(Riki @ 19/02/2018, 14:27) *
Но някой могат,пък други- не!Или не искат?!Сякаш...едите имат заложба ли да го кажа(това жито на Атос,ми влезе в главата)...

Ми да де, осъзнаване - нали за това говори Шайни. Всеки е в различна степен осъзнат, но всички са се запътили в правилната посока, защото друга и без това няма.
Атос вярва в предопределеността, в деца на Бога, и в деца на дявола. И така благовестието се отнася единствено за децата на Бога, а децата на дявола - "кучета ги яли". Тази теория е в противоречие с основни библейски постулати.
Riki
Аха!

Благодаря!Че нещо се залутах и не мога да изплувам.

Липсват ми вашите знания.Реших да видя нещо,което до сега отбягвах.То не било толкова просто..или още не съм достигнала..да го проумея..
New
Мисля, че проумяваш чудесно.
Riki
Ако това е така,е защото имам добри учители.(да не ти казвам до къде съм в прочита на СВ.Писания.Но Бог знае,че полагам усилия-сериозно!Признах си и ми е по-леко grin.gif ).

Бай Ганьо
За да има добро, ТРЯБВА да има зло.
Така, че необходимоста от злите е да се определят добрите.
Такава е тяхната роля.
Не бива да бъдат съдени.
Иначе добрите ще се избиете ени други в доказване на кой е по-добър. laugh.gif
Riki
Цитат(Бай Ганьо @ 19/02/2018, 15:08) *
Такава е тяхната роля.
Не бива да бъдат съдени.
Иначе добрите ще се избиете ени други в доказване на кой е по-добър. laugh.gif

Само с последното изречение не съм съгласна.

Добрите не се избиват!(Иначе ще проявят и тъмната си страна,която дреме в едно ъгълче на сърцето,временно подтисната.)
Добрите се мерят....

Така си мисля поне....... animatedwink.gif
shining_stаr
Цитат(Шрито @ 19/02/2018, 13:03) *

Ами спомни си, Шрито. Припомни си всичките ни предишни разговори, то разговор е меко казано...
в които ти казвах да спреш да ми слагаш думи в устата и да ми приписваш собствените си мисли.
Не беше един - два пъти, правеше го и го правиш постоянно.

За двете главни: имах предвид казано е да обичам, но не обичам. И тогава кво прайме?
Не е както си представяш нещата теоретично, а това е много много дълъг процес на развитие.
Solly
Цитат(Riki @ 19/02/2018, 15:14) *

Добрите не се избиват!(Иначе ще проявят и тъмната си страна,която дреме в едно ъгълче на сърцето,временно подтисната.)
Добрите се мерят....

Доброто е много относително и субективно понятие.

Хората които воюват против някакъв враг, също мислят и вярват, че вършат добро за каузата, за идеите, за родината си.
New
Цитат(Бай Ганьо @ 19/02/2018, 16:08) *

Както и обратното
Шрито
Нищо не казваш, само си чувстваш. А Бог вече ще прецени дали да те оплеви или прибере в хамбара.
Шрито
„Теоретично” = според Писанията.
Като не обичаш, виждаме „кво прайме” - ядеш ми краката. Значи аз може теб да те обичам, а ти мен не можеш...
И после като заговоря за моя Отец, пак ми се караш. Но това е положението - Негово е окончателното решение, кой обича и кой не.
NVJ
Разликата между хората не е голяма, даже и ако е голяма.
Ако някой е по-умен и знае 100 пъти повече, това пак си е малко, сравнено с целия свят.

Ако някой е добър, а друг лош, пък се случи така, че лошият направи нещо добро,
а добрият сгреши и направи лошо ?
Ако някой е много лош човек, пък е твой единствен близък роднина ?

Всеки човек, докато е жив, има шанс.
Обикновено не деля хората на добри, лоши, умни, глупави и т.н.
shining_stаr
Цитат(Riki @ 19/02/2018, 15:14) *

Добрите се мерят....

Добрите са отвъд дуалност laugh.gif biggrin.gif laugh.gif laugh.gif. Не се бият, не се мерят и състезават, защото всеки един от тях знае, че не е по-долу, нито по-горе от някой друг.
и се разбират, щото са на един Дух.
Riki
Вярно,бе!
Не помислих..
Riki
Така ,де!Не се делят,ако се осъзнаят,както Шайни и Ню ни обясниха!

Нали?
shining_stаr
Цитат(Riki @ 20/02/2018, 14:29) *
Вярно,бе!
Не помислих..

heart.gif за гробовете - разбира се, че аз и ти нямаме нужда от доказателства и няма да тръгнем да
разравяме гроба. Вярваме на Учителя, че щом го казва, значи е така. Но ако те разяжда червеят на съмнението,
колкото и каквито и доказателства да изровиш, няма да са ти от полза. Без доверие не можеш да се движиш по духовния път, крачица напред не може да се направи...Поздрав:
https://www.youtube.com/watch?v=5pIaNejkTWs
Шрито
Тъй. А осъзнат е човекът, който мисли като нас. Другите - бой по тиквата. С гредата, естествено.
shining_stаr
Цитат(Шрито @ 20/02/2018, 21:03) *
Тъй. А осъзнат е човекът, който мисли като нас. Другите - бой по тиквата. С гредата, естествено.

Който каквото мисли, си е за него.
Осъзнат е човека, който е познал себе си, или Бог в себе си.
Шрито
Цитат(shining_stаr @ 20/02/2018, 21:15) *
Осъзнат е човека, който е познал себе си, или Бог в себе си.

Тоест човекът с напомпано его?
Riki
Цитат(Шрито @ 20/02/2018, 21:40) *
Тоест човекът с напомпано его?

Е, "напомпано его"!
Да разбереш себе си за теб е напомпано его?!

От боя по тиквата е!Писах по-горе,ако се налага - с навита на руло хартия.Гредата в окото,ако я извадиш,едва ли ще я ползваш за "бой по тиквата",защото ще си осъзнат,кротък и добър.

И аз гледам да не деля хората.Дажe точно на теб писх - мислех,че не мога да прощавам,но съжалих "магарета",които са ми навредили...
Прощавам ,ако се покае...Всеки допуска грешки.Аз колко много пъти съм се пържила в тигана от глупостите ми...Но вярвам ,че у всеки има добро и може да го събуди и прояви...

Няма да ти обяснявам по 100 пъти. animatedwink.gif
Мисли си ,каквото искаш prashchai grigorii.gif

p.p.размислих! Ти не си длъжен да ми помниш всичките щуротии,за това ще ти обясня,ако има нещо неясно.
NVJ
Ами защо не попитахте кой какво счита за "добро" или "зло" ?
Защото са възможни изненади.
На един друг форум разказваха на шега, как в някакво затънтено място
пристигнали учени и задали въпрос на един туземец:
- Какво е добро и какво е зло ?
Той помислил и отговорил:
- Ако съседът открадне моята крава - това е зло;
Ако аз открадна неговата - това е добро.
New
Цитат(Riki @ 21/02/2018, 11:13) *
Прощавам ,ако се покае...

Ако се покае е лесно да простиш, но ако не се покае, а дори му е през оная работа?
shining_stаr
Цитат(NVJ @ 21/02/2018, 13:27) *
Ами защо не попитахте кой какво счита за "добро" или "зло" ?
Защото са възможни изненади.
На един друг форум разказваха на шега, как в някакво затънтено място
пристигнали учени и задали въпрос на един туземец:
- Какво е добро и какво е зло ?
Той помислил и отговорил:
- Ако съседът открадне моята крава - това е зло;
Ако аз открадна неговата - това е добро.

еми то затова и са туземци. laugh.gif Иначе доброто за един е добро за всички, и злото за един е зло за всички.
New
Цитат(shining_stаr @ 21/02/2018, 15:16) *
еми то затова и са туземци. laugh.gif Иначе доброто за един е добро за всички, и злото за един е зло за всички.

Не и в нашия свят, Шайни, в който всеки е на различно ниво на съзнание и поради това няма едно с едно добро и зло. И причината за това са привързаностите - привързаност към вещи, към хора, към живота, като цяло.
shining_stаr
Цитат(New @ 21/02/2018, 14:34) *
Не и в нашия свят, Шайни, в който всеки е на различно ниво на съзнание и поради това няма едно с едно добро и зло. И причината за това са привързаностите - привързаност към вещи, към хора, към живота, като цяло.

biggrin.gif Така е, всеки е на различно ниво, но пак всичко е свързано, както Павел говори за частите и цялото:
ако една част страда, страда целия човек. Ако те боли черния дроб, ти не си черния си дроб, но ти си този, който страда. И обратното - ако ти си добре, и аз съм добре. Ако не си добре, как мога аз да съм добре и обратно.

а пък че са дуални категории и трябва да излезем над това, тука спор няма.
Persian
Цитат(Riki @ 17/02/2018, 10:46) *

С много от написаните и не написаните съм съгласен, но не и с тези двете.

Независимо от качествата на хората, ти проявяваш своите качества, без да те интересуват останалите.
Можеш да си с хора, кпито са абсолютни търтеи, но ти не си.
Съответно правиш и вършиш това, което трябва.

Когато човек има проблем със всички, не означава, че проблема е в него.
Психиатър с психиатрично болни.
Къде е проблема. smile.gif

И още нещо. Споменавал съм го преди.
Когато баба ми ме учеше как правилно се изговарят думите, аз я питах, защо така да е правилно, при положение, че цяло село говори иначе.
И не е само това.
През живота си съм спорил с голям брой хора, които са на едно мнение, аз на друго и съм прав, а не те.

100 общи работници по-добре ли мислят от един строителен инженер.

Та къде е проблема.
В този, който знае, или в другите, които си мислят, че знаят.
Riki
Цитат(Persian @ 21/02/2018, 16:49) *
С много от написаните и не написаните съм съгласен, но не и с тези двете.

Независимо от качествата на хората, ти проявяваш своите качества, без да те интересуват останалите.
Можеш да си с хора, кпито са абсолютни търтеи, но ти не си.
Съответно правиш и вършиш това, което трябва.

Когато човек има проблем със всички, не означава, че проблема е в него.
Психиатър с психиатрично болни.
Къде е проблема. smile.gif

И още нещо. Споменавал съм го преди.
Когато баба ми ме учеше как правилно се изговарят думите, аз я питах, защо така да е правилно, при положение, че цяло село говори иначе.
И не е само това.
През живота си съм спорил с голям брой хора, които са на едно мнение, аз на друго и съм прав, а не те.

100 общи работници по-добре ли мислят от един строителен инженер.

Та къде е проблема.
В този, който знае, или в другите, които си мислят, че знаят.

Психиатърът има проблем с психичноболните ли?
Перси,ние щяхме вече да сме без психиатри....
Той учи и се подготвя за работа с такива хора...
Избрал си го е и знае какво го очаква и как да подходи.
Перси!!
Persian
Цитат(Riki @ 21/02/2018, 17:10) *

Искам да кажа, че не са на едно мнение.
Инженера също е учил за разлика от ония, където въртят лопатите.

В смисъл, не винаги мнозинството е право, а проблема настъпва тогава, когато има разногласие.
Riki
Добре!Но това са високоспециализирани отношения.
На психиатъра му е ясно,че ще са на различно мнение (не е зад).Тук имаме причина- ясно обособена.Психичноотклонение!Представи си,ако психиатъра се съгласи с болния?!Перси,знаеш ли ,какви психопати има!Моля те!Ами и ако полицията или охраната на затворите решат да са на едно мнение с престъпниците?!

Да!Проблемът е в мен.Трябваше да съм по-конкретна!Извинете ме,за неточното излагане на мислите ,които ме вълнуваха в тази тема.(копирах ги от нета и мислех,че ще е ясно,какво се има в предвид)

Благодаря, Перси! (ще си взема бележка)
Persian
Цитат(Riki @ 21/02/2018, 17:29) *

Гледаме на нещата от различен ъгъл.
Вероятно ти имаш едно в предвид, а аз другото, което го споменах.

При очевидни неща, всички могат да бъдат на едно мнение, независимо дали са затворници, охрана, доктори и пациенти, но могат и да не бъдат.

Да кажем, че ти си Психиатър или Охрана най-тежкият сектор на затвора.
Възниква пожар и всички се юрват и искат да излязат, да се спасят.
Ти виждаш, че има пожар и си на тяхното мнение, че го има, но не си на тяхното мнение, че трябва да ги пуснеш.
Ако не ги пуснеш, изгарят
Ако ги пуснеш, изгарят всички до които се докопат.

Решението зависи само от теб.
Какво ще предприемеш
Шрито
Ако разбираш себе си, няма да си фарисей и все в чуждото канче да гледаш.
Riki
Да!И аз това ти казвам,че мислим за различни неща.

Но,нищо!
Аз обръщам огромно внимание на профилактиката.
Не мисля,че в един затвор няма да бъде помислено за евентуален пожар.Навсякъде,забележи, има знак за авариен изход.Има инструктаж.Не си ли се разписвал в "книга за инструктаж и фирмено обучение"?

И ситуацията ти ,Перси , е .......леко наивна.Разбира се не отричам и пожари,НО!!

Та!Ако аз съм охрана на затвор,в моята смяна не бих допуснала такава дилема.(не дай си Боже)
Ако искаш да пробвам да ти докажа.
Да влезем за няколко месеца...ти кажи колко...да видим biggrin.gif animatedwink.gif

Поздрав:

https://www.youtube.com/watch?v=NiQ3i5MwWrg
New

Абе, свързано - свързано, ама това никак не се осъзнава от хората. "Всяка коза за нейния крак", както се казва.
Егоизмът е голям. Сатана е силен.
Шрито
Цитат(shining_stаr @ 21/02/2018, 14:16) *
Иначе доброто за един е добро за всички, и злото за един е зло за всички.

Така е, естествено. А този, който върши добрини, е обичан от Бога. Но това и децата го знаят. smile.gif

Арджуна каза:
БГ VІ.37: О, Кршна! Каква е съдбата на отклонилия се йогин, чийто ум е изпълнен с вяра, но който не постига правилното съзерцание в Йога?
БГ VІ.38: О, силноръки! След като се е отклонил и от двете (карма и Йога), нима той, объркан и неустановен в пътя на Брахман не загива като разпокъсан облак?
БГ VІ.39: О, Кришна! Ти трябва да разпръснеш това мое съмнение изцяло! Никой освен Тебе не би могъл да разпръсне това съмнение.

Шри Бхагаван каза:
БГ VІ.40: О, Партха! Той не загива нито в този, нито в следващия свят, тъй като, сине, нищо лошо не може да сполети онзи, който прави добрини.
Това е леката версия на нашия форум. За да видите пълната версия, моля натиснете тук.
Invision Power Board © 2001-2018 Invision Power Services, Inc.