test
IPB

Здравейте ( Вход | Регистрация )

> За истинското аз
gorcho
коментар 09/04/2021, 11:13
Копирай адреса: #121

Advanced Member
Група: Редовни потребители
Съобщения: 512
Регистриран: 16/09/2019
Потребител # 544

Откъс от Муламадхямакакарика на Нагарджуна

Шастрата Муламадхямакакарика е дело на бодхисатвата Нагарджуна. Последният се намира на първото бхуми и написва тази шастра, защото още тогава много хора вече са забравили същността на будизма. Той се опира на Самюкта агама, за да сътвори стиховете, от които се състои неговата творба. В тази шастра Нагарджуна коментира и описва средния път, който е природата на татхагатагарбха, истинското аз.

Още от първите строфи той ни кани да наблюдаваме кармичните връзки, които свързват нещата със съществата и самите същества помежду им. Нагарджуна дава следното определение на средния път, на тази природа на истинското аз:

То не познава нито раждането, нито смъртта,
То не е нито постоянно, нито непостоянно,
То не е едно и не е разделено,
То никога не е идвало и никога не си е тръгвало.

В тази първа строфа са изброени осемте отрицания, които характеризират истинското аз. То е вечно, т.е. никога не се е раждало, което следователно означава, че не може да умре. По тази причина можем да кажем, че то е постоянно. В същото време всичко, което истинското аз проявява (мисловното съзнание, тялото, …), се ражда и умира. Всички кармични семена, които са складирани в истинското аз и от които ще се породят тези проявления, когато са налице необходимите условия, са следователно преходни, т.е. непостоянни. Затова можем да кажем, че истинското аз не е нито постоянно, нито непостоянно.

Всичко, което наблюдаваме около нас е било създадено в някакъв момент от истинското аз, татхагатагарбха. Всичко, което съществува, идва от истинското аз и то не е разделено от проявленията си, в смисъл че нищо не идва от друг източник освен от него. Например не можем да кажем, че ръката не е част от тялото ни или с други думи, тя не е различна от тялото ни. От друга страна, тя не е цялото тяло. Ето защо казваме, че ръката и тялото са едно цяло. По същия начин истинското аз не е идентично със своите проявления, но и не е отделено от тях.

Нагарджуна казва по-нататък, че истинското аз „никога не е идвало и никога не си е тръгвало“, за да припомни, че неговата природа е константна и е абсолютна тишина. Татхагатагарбха не идва отникъде и винаги присъства в трите свята (света на желанието, на формата и без форма), като всъщност тези три свята съществуват благодарение на нея. Тя не е привързана към нищо, било то материално или духовно. Ето защо истинското аз „никога не е идвало и никога не си е тръгвало“. То е в тези три свята, но не принадлежи на никой от тях и следователно никога не ги напуска. За разлика от мисловното съзнание, което понякога трябва да бъде пораздвижено (напр. рано сутринта) или дори може да спре да функционира (напр. по време на сън без сънища), истинското аз не търпи такива промени. То не е идея или концепция и следователно не произлиза от мисловното съзнание. Тези осем отрицания са качествата на истинското аз: те го определят всички заедно и отговарят на средния път. Така още в първите си стихове Нагарджуна полага самия фундамент на будизма.

Цялата статия можете да намерите на https://www.vraicoeur.org/bg/%d1%82%d0%b5%d...ba%d0%b0%d1%80/

Това съобщение е било редактирано от gorcho на 09/04/2021, 12:06

--------------------
"Практиката е подобна на див жерав: птицата никога не се задържа в определени граници. Тя може да лети, когато си поиска, и да кацне, където пожелае – тя е толкова свободна. Практиката трябва да е такава, че да можем навсякъде да оставаме спокойни. Ако съзнанието успее да поддържа тази мисловна неподвижност, то влиза в самадхи."

https://www.vraicoeur.org/bg/
Go to the top of the page
ЛС
Quote PostReply to this topic

Start new topic
Отговор
Търсач
коментар 10/04/2021, 10:17
Копирай адреса: #122

Advanced Member
Съобщения: 1 380
Регистриран: 07/06/2017
Потребител # 79

Цитат(gorcho @ 09/04/2021, 11:13) *
... отговарят на средния път. Така още в първите си стихове Нагарджуна полага самия фундамент на будизма.
ММК кара хората да анализират, т.е. ги кара да активират Пингала нади, а Средния път е Сушумна нади.
Фундамента на будизма са Будам, Сангам и Дхармам Шаранам Гхачами.
Разбира се и обещаното идване на Майтрея.

Това съобщение е било редактирано от Търсач на 10/04/2021, 10:21

--------------------
Сахаджа Йога е естествена връзка на индивидуалното съзнание с Всепроникващата енергия. Свържете се.
Матей 5:3 Блажени са прекланящите се на Божия Дъх/Пневма/, защото е тяхно Небесното Царство.
ЛС
gorcho
коментар 10/04/2021, 12:31
Копирай адреса: #123

Advanced Member
Потребител # 544

Цитат(Търсач @ 10/04/2021, 10:17) *
ММК кара хората да анализират, т.е. ги кара да активират Пингала нади, а Средния път е Сушумна нади.
Фундамента на будизма са Будам, Сангам и Дхармам Шаранам Гхачами.
Разбира се и обещаното идване на Майтрея.

Вижте оценявам усилията Ви, но всъщност будизмът няма общо със сахаджа, както и сахаджа няма общо с будизма. Не се опитваме да си отваряме каналите и други такива, тъй като и да успеете да отворите нещо в този живот, няма гаранция, че ще го отворите и в следващия, а и не виждам какъв е смисълът от това.

По-скоро е добре човек да приеме убежище в Буда, Дхарма и Сангха и да се концентрира върху спазването на предписанията: да не убива, да не краде, да не лъже, да не прелюбодейства и да не приема алкохол и наркотици, както и в допълнение да не яде месо. Не е зле също да се старае да помага на другите, да е щедър, а и например да рецитира редовно името на буда. Няма никакъв смисъл да се занимава с енергийни канали освен ако не е с някаква лечебна цел, но там нещата са много деликатни.

--------------------
"Практиката е подобна на див жерав: птицата никога не се задържа в определени граници. Тя може да лети, когато си поиска, и да кацне, където пожелае – тя е толкова свободна. Практиката трябва да е такава, че да можем навсякъде да оставаме спокойни. Ако съзнанието успее да поддържа тази мисловна неподвижност, то влиза в самадхи."

ЛС
Търсач
коментар 10/04/2021, 18:24
Копирай адреса: #124

Advanced Member
Потребител # 79

Цитат(gorcho @ 10/04/2021, 12:31) *
... както и сахаджа няма общо с будизма.
Вие запознат ли сте със Сахаджа йога? Как разбрахте, че няма връзка със Сидхарта Гаутама?

--------------------
Сахаджа Йога е естествена връзка на индивидуалното съзнание с Всепроникващата енергия. Свържете се.
Матей 5:3 Блажени са прекланящите се на Божия Дъх/Пневма/, защото е тяхно Небесното Царство.
ЛС
gorcho
коментар 10/04/2021, 20:08
Копирай адреса: #125

Advanced Member
Потребител # 544

Цитат(Търсач @ 10/04/2021, 18:24) *
Вие запознат ли сте със Сахаджа йога? Как разбрахте, че няма връзка със Сидхарта Гаутама?

Не, разбира се, т.е. не повече от просто чуване за Сахаджа. А разбрах от Вас, когато заговорихте за надите, т.е. енергийните канали, и тяхното активиране.

Вие каква връзка виждате?

--------------------

ЛС
Търсач
коментар 11/04/2021, 08:12
Копирай адреса: #126

Advanced Member
Потребител # 79

Цитат(gorcho @ 10/04/2021, 20:08) *
Вие каква връзка виждате?
Буда откри, че когато хората четат прекалено много и се опитват да разберат Бог чрез ритуализма, тогава развиват своето его.Той видял как всички ужасни религии да появяват в името на Бог.
Буда е този, който е отговорен за нашето его. В светлината на Буда можете да видим нашето его много ясно, а Той е убиецът на вашето его, Той е този, който довършва вашето его.
Буда каза три неща, които са много важни.
Той каза: Будхам Шаранам Гачами– “Аз се отдавам на Просветления.” Което означава какво? Аз се отдавам на този, който е просветлен.
Знаеш ли каква е била основната практика на учениците на Буда?
После Той каза: “Дхаммам Шаранам Гачами”, което означава: “Отдавам се на религията, която е истинската религия, която е равновесието.”
И накрая идва "Сангхам Шаранам Гачами". Отдавам са на Колективното.
Знаеш ли кое е Колективното?

--------------------
ЛС
gorcho
коментар 11/04/2021, 21:42
Копирай адреса: #127

Advanced Member
Потребител # 544

Цитат(Търсач @ 11/04/2021, 08:12) *
Буда откри, че когато хората четат прекалено много и се опитват да разберат Бог чрез ритуализма, тогава развиват своето его.Той видял как всички ужасни религии да появяват в името на Бог.
Буда е този, който е отговорен за нашето его. В светлината на Буда можете да видим нашето его много ясно, а Той е убиецът на вашето его, Той е този, който довършва вашето его.
Буда каза три неща, които са много важни.
Той каза: Будхам Шаранам Гачами– “Аз се отдавам на Просветления.” Което означава какво? Аз се отдавам на този, който е просветлен.
Знаеш ли каква е била основната практика на учениците на Буда?
После Той каза: “Дхаммам Шаранам Гачами”, което означава: “Отдавам се на религията, която е истинската религия, която е равновесието.”
И накрая идва "Сангхам Шаранам Гачами". Отдавам са на Колективното.
Знаеш ли кое е Колективното?

Вижте, това не го казва Буда, това го казваме ние - това е начинът да се вземе убежище и се формулира по следния начин:

"Вземам убежище в Буда Шакямуни, вземам убежище в неговата дхарма (учение) и вземам убежище в сангха (общността на монасите, т.е. практикуващите)".

След тази церемония човек става будист.

Ще ми е интересно каква смятате, че е била основната практика на учениците на Буда,
и определено не знам какво Вие разбирате под "колективно".

--------------------

ЛС
Търсач
коментар 12/04/2021, 12:15
Копирай адреса: #128

Advanced Member
Потребител # 79

Цитат(gorcho @ 11/04/2021, 21:42) *
Ще ми е интересно каква смятате, че е била основната практика на учениците на Буда,
и определено не знам какво Вие разбирате под "колективно".
Ето това е Колективното.
На последната схема е показано най-ясно.
Буда е в лявото полукълбо.

--------------------
ЛС
gorcho
коментар 12/04/2021, 12:59
Копирай адреса: #129

Advanced Member
Потребител # 544

Цитат(Търсач @ 12/04/2021, 12:15) *
Ето това е Колективното.
На последната схема е показано най-ясно.
Буда е в лявото полукълбо.

Тоест колективното е едно човешко тяло с енергийни канали и чакри? Ми добре, но няма общо с будизма и по-конкретно с взимането на убежище в сангхата, т.е. в общността на монасите или практикуващите.

--------------------

ЛС
Търсач
коментар 12/04/2021, 15:55
Копирай адреса: #130

Advanced Member
Потребител # 79

Цитат(gorcho @ 12/04/2021, 12:59) *
Тоест колективното е едно човешко тяло с енергийни канали и чакри? Ми добре, но няма общо с будизма и по-конкретно с взимането на убежище в сангхата, т.е. в общността на монасите или практикуващите.
Колективното/Санга са просветлените махатми, които са едно Цяло.
Санга не са хора мислещи се за будисти.
Шунята е състоянието, в което си част от това Цяло.
То е първата стъпка към просветлението.

--------------------
ЛС
gorcho
коментар 12/04/2021, 18:44
Копирай адреса: #131

Advanced Member
Потребител # 544

Цитат(Търсач @ 12/04/2021, 15:55) *
Колективното/Санга са просветлените махатми, които са едно Цяло.
Санга не са хора мислещи се за будисти.
Шунята е състоянието, в което си част от това Цяло.
То е първата стъпка към просветлението.

Страхувам се, че тук трябва да прибягна до Вашия израз, а именно: откъде ги измисляте тези неща?
В сутрите съвсем ясно пише какво е сангха и това са точно всички монаси и ученици на Буда и в по-общ смисъл всички практикуващи будизма.

Шунята (на кит. 空性 - давам го, защото сякаш е по-ясно) означава, че природата на истинското аз е празна и съответно феномените са нетрайни.

Вие откъде получавате тази информация, която споделяте тук, защото всичко изглежда доста объркано?

--------------------

ЛС
Търсач
коментар 12/04/2021, 19:27
Копирай адреса: #132

Advanced Member
Потребител # 79

Цитат(gorcho @ 12/04/2021, 18:44) *
Вие откъде получавате тази информация, която споделяте тук, защото всичко изглежда доста объркано?
Нали искахте да знаете каква връзка има между Сахаджа Йога и Сидхарта Гаутама.
Връзката е следната:
Шри Буда е част от Великия Колектив/Санга, който управлява тази Вселена.
Той е част от Цялото, както цветето от дървото.
Вие откъсвате цветето и почитате мъртво цвете.

--------------------
ЛС
gorcho
коментар 12/04/2021, 22:12
Копирай адреса: #133

Advanced Member
Потребител # 544

Цитат(Търсач @ 12/04/2021, 19:27) *
Нали искахте да знаете каква връзка има между Сахаджа Йога и Сидхарта Гаутама.
Връзката е следната:
Шри Буда е част от Великия Колектив/Санга, който управлява тази Вселена.
Той е част от Цялото, както цветето от дървото.
Вие откъсвате цветето и почитате мъртво цвете.

Като оставим настрана, че всъщност това е земята на Буда, т.е. той не е част от никакъв колектив, все пак каква е връзката със Сахаджа Йога? Определено не става ясно от написаното от Вас.

--------------------

ЛС
Търсач
коментар 13/04/2021, 12:27
Копирай адреса: #134

Advanced Member
Потребител # 79

Цитат(gorcho @ 12/04/2021, 22:12) *
... все пак каква е връзката със Сахаджа Йога?
Връзката, e че чрез Сахаджа Йога постигате описаните състояния шунята самадхи, анимита самадхи, апранихита самдхи.
Сахаджа йога обяснява къде се намира Шри Буда във Вселенската Йерархия.

--------------------
ЛС
gorcho
коментар 13/04/2021, 13:52
Копирай адреса: #135

Advanced Member
Потребител # 544

Цитат(Търсач @ 13/04/2021, 12:27) *
Връзката, e че чрез Сахаджа Йога постигате описаните състояния шунята самадхи, анимита самадхи, апранихита самдхи.
Сахаджа йога обяснява къде се намира Шри Буда във Вселенската Йерархия.

Не мисля - тези неща не са свързани с отваряне на енергийни канали. Това е практиката на теравада, която води до влизане в нирвана.
Смятам, че сахаджа няма нищо общо с влизането в нирвана, да не говорим, че Буда е над всичко и той е основата на всичко. Няма нужда да се опитвате да го включвате в някаква вселенска йерархия, която сте си измислили.

--------------------

ЛС
Търсач
коментар 13/04/2021, 16:27
Копирай адреса: #136

Advanced Member
Потребител # 79

Цитат(gorcho @ 13/04/2021, 13:52) *
...а не говорим, че Буда е над всичко и той е основата на всичко.
Това самия Буда ли го е казвал? Може ли цитат?

--------------------
ЛС
gorcho
коментар 14/04/2021, 16:33
Копирай адреса: #137

Advanced Member
Потребител # 544

Цитат(Търсач @ 13/04/2021, 16:27) *
Това самия Буда ли го е казвал? Може ли цитат?

" Ānanda, you should realize that the Tathāgata’s perfectly enlightened wisdom is unfathomable, capable of leading innumerable beingsto liberation, and that his penetrating insight cannot be obstructed. With justone meal, he is able to live for a hundred thousand koṭis of kalpas, or an incal-culable and immeasurable length of time, or beyond. Even after that lapse oftime, his senses will still be radiant with joy and show no signs of deteriora-tion; his appearance will not change and his august countenance will lookjust the same. The reason for this is that the Tathāgata’s meditation and wis-dom are perfect and boundless and he has attained unrestricted power overall dharmas." - https://www.bdk.or.jp/document/dgtl-dl/dBET...Sutras_2003.pdf

Примерно този, но във всяка сутра така или иначе се говори за върховенството на Буда и никога, ама никога, не се споменава за някаква вселенска йерархия, от която той уж бил част.

--------------------

ЛС
Търсач
коментар 14/04/2021, 19:30
Копирай адреса: #138

Advanced Member
Потребител # 79

Цитат(gorcho @ 14/04/2021, 16:33) *
Примерно този, ...
В цитирания от вас текст никъде не видях да се казва, че Буда е над всичко и той е основата на всичко.

--------------------
ЛС
gorcho
коментар 14/04/2021, 22:41
Копирай адреса: #139

Advanced Member
Потребител # 544

Цитат(Търсач @ 14/04/2021, 19:30) *
В цитирания от вас текст никъде не видях да се казва, че Буда е над всичко и той е основата на всичко.

Подчертавам, че това го казва лично Буда, понеже настоявахте за това, и ето: "The reason for this is that the Tathāgata’s meditation and wisdom are perfect and boundless and he has attained unrestricted power over all dharmas." - over all dharmas, т.е. върху всичко. Може би не сте добре запознат с будистката терминология, което е напълно разбираемо, тъй като не сте будист.

--------------------

ЛС
Търсач
коментар 17/04/2021, 10:19
Копирай адреса: #140

Advanced Member
Потребител # 79

Цитат(gorcho @ 14/04/2021, 22:41) *
Подчертавам, че това го казва лично Буда, понеже настоявахте за това, и ето: "The reason for this is that the Tathāgata’s meditation and wisdom are perfect and boundless and he has attained unrestricted power over all dharmas." - over all dharmas, т.е. върху всичко. Може би не сте добре запознат с будистката терминология, което е напълно разбираемо, тъй като не сте будист.
От цитирания от вас текст не ставя че това го казва лично Буда. Това някой друг го е казал за него.

--------------------
ЛС
gorcho
коментар 17/04/2021, 12:08
Копирай адреса: #141

Advanced Member
Потребител # 544

Цитат(Търсач @ 17/04/2021, 10:19) *
От цитирания от вас текст не ставя че това го казва лично Буда. Това някой друг го е казал за него.

Започва да става малко досадно - можехте и сам да отворите линка и да си проверите, но ето копирам специално заради Вас:

"The Buddha said, “Well said, Ānanda. I am very pleased with your question. You have shown profound wisdom and subtle insight in asking me this wise question out of compassion for sentient beings. As the Tathāgata, I regard beings of the three worlds with boundless great compassion. The reason for my appearance in the world is to reveal teachings of the Way and save multitudes of beings by endowing them with true benefits. Even in countless millions of kalpas it is difficult to come upon and meet a tathāgata. It is as difficult as seeing an uḍumbara flower, which blooms very rarely. Your question is of great benefit and will enlighten all heavenly and human beings. Ānanda, you should realize that the Tathāgata’s perfectly The Three Pure Land Sutras enlightened wisdom is unfathomable, capable of leading innumerable beingsto liberation, and that his penetrating insight cannot be obstructed. With just one meal, he is able to live for a hundred thousand koṭis of kalpas, or an incalculable and immeasurable length of time, or beyond. Even after that lapse of time, his senses will still be radiant with joy and show no signs of deterioration; his appearance will not change and his august countenance will look just the same. The reason for this is that the Tathāgata’s meditation and wisdom are perfect and boundless and he has attained unrestricted power overall dharmas. Ānanda, listen carefully. I shall now expound the Dharma.”

--------------------

ЛС
Търсач
коментар 17/04/2021, 17:32
Копирай адреса: #142

Advanced Member
Потребител # 79

Цитат(gorcho @ 17/04/2021, 12:08) *
Започва да става малко досадно - можехте и сам да отворите линка и да си проверите, но ето копирам специално заради Вас:
Досадно, че ми давате да чета линкове, а не може със свои думи да защитите тезата си.

--------------------
ЛС
gorcho
коментар 17/04/2021, 17:51
Копирай адреса: #143

Advanced Member
Потребител # 544

Цитат(Търсач @ 17/04/2021, 17:32) *
Досадно, че ми давате да чета линкове, а не може със свои думи да защитите тезата си.

Е, не знам, питахте ме дали Буда сам е казал за себе си, че е върховно същество, и аз Ви дадох цитат, след което пожелахте да използвам свои думи. Според мен имате противоречиви изисквания.

--------------------

ЛС
Търсач
коментар 17/04/2021, 17:58
Копирай адреса: #144

Advanced Member
Потребител # 79

Цитат(gorcho @ 17/04/2021, 17:51) *
Е, не знам, питахте ме дали Буда сам е казал за себе си, че е върховно същество,...
Ако това имате предвид, трябва да кажете какво разбирате под Дхарма.
...he has attained unrestricted power overall dharmas.

--------------------
ЛС
gorcho
коментар 17/04/2021, 18:03
Копирай адреса: #145

Advanced Member
Потребител # 544

Цитат(Търсач @ 17/04/2021, 17:58) *
Ако това имате предвид, трябва да кажете какво разбирате под Дхарма.
...he has attained unrestricted power overall dharmas.

Имате право - дхарми са всички феномени и изобщо всичко, т.е. over all dharmas означава върху всичко.
Не ми казахте обаче защо беше толкова важно да се намери цитат от Буда, в който той сам казва, че е върховно същество и обратното, защо няма нито една будистка сутра (и тук не се изхвърлям), в която да се говори за вселенска йерархия, на която Буда в някаква степен е подчинен?

--------------------

ЛС
Търсач
коментар 17/04/2021, 18:24
Копирай адреса: #146

Advanced Member
Потребител # 79

Цитат(gorcho @ 17/04/2021, 18:03) *
Имате право - дхарми са всички феномени и изобщо всичко, т.е. over all dharmas означава върху всичко.
В будизма Дхарма най-често означава съвкупността от ученията на Буда. Така че основното значение на Дхарма е учение, закон, висша истина, представена най-напред в учението на Сидхарта Гаутама

--------------------
ЛС
gorcho
коментар 17/04/2021, 19:04
Копирай адреса: #147

Advanced Member
Потребител # 544

Цитат(Търсач @ 17/04/2021, 18:24) *
В будизма Дхарма най-често означава съвкупността от ученията на Буда. Така че основното значение на Дхарма е учение, закон, висша истина, представена най-напред в учението на Сидхарта Гаутама

Да, и това означава, но не и в случая, не случайно е в множествено число.

Вижте, малко имам проблем с Вашите тези: от една страна, Буда е част от някаква вселенска йерархия, от друга страна, той очевидно не знае за това, иначе се щеше да го спомене. Не говорел за бог, затова не ставало дума за йерархия и т.н., и т.н. В будизма нямало съответствие с "Брахман като недеференциран, безкачествен, трансцендентен абсолют, от който възниква първата васана.", но пък имало сходство с Адвайта-Веданта и т.н.

Как да Ви кажа - за будистите всички тези идеи за всемогъщ бог или за общ недеференциран, безкачествен, трансцендентен абсолют са ереси, погрешни схващания на индуистките школи и редица просветлени учители са ги правели на пух и прах. Ще спомена само учителят Сюендзан и прочутия дебат в Индия, в който участва и където нито един еретик не успява да пробута тези идеи.

Не мисля, че е много коректно някой индуистки гуру като Вашия да се опитва да пришие Буда към някаква си негова йерархия и да се опитва да интегрира будизма във Вашата школа - това може да мине само там, където хората нямат наистина никакви познания и затова вярват на всичко, което им се каже. Малко е тъжно, не мислите ли?

Няма как всичко да се основава на чувстване, изживяване и т.н. Все пак трябва и да се размишлява по малко, за да не изпаднем в някоя голяма заблуда.

--------------------

ЛС
Търсач
коментар 18/04/2021, 16:13
Копирай адреса: #148

Advanced Member
Потребител # 79

Цитат(gorcho @ 17/04/2021, 19:04) *
..Буда е част от някаква вселенска йерархия, ...
Ето как тук Буда говори за божествата/Devas/.
То май те се оказаха доста.
Dhammacakkapavattana Sutta
"So long, bhikkhus, as my knowledge and vision of these four noble truths as they really are in their three phases and twelve aspects was not thoroughly purified in this way [*], I did not claim to have awakened to the unsurpassed perfect enlightenment in this world with its devas, Mara, and Brahma, in this generation with its recluses and brahmins, its devas and humans. But when my knowledge and vision of these four noble truths as they really are in their three phases and twelve aspects was thoroughly purified in this way, then I claimed to have awakened to the unsurpassed perfect enlightenment in this world with its devas, Mara, and Brahma, in this generation with its recluses and brahmins, its devas and humans. The knowledge and the vision arose in me: 'Unshakeable is the liberation of my mind. This is my last birth. Now there is no more re-becoming."

This is what the Blessed One said. Being pleased, the bhikkhus of the group of five delighted in the Blessed One's statement. And while this discourse was being spoken, there arose in the Venerable Kondanna the dust-free, stainless vision of the Dhamma: "Whatever is subject to origination is all subject to cessation."

And when the Wheel of the Dhamma had been set in motion by the Blessed One, the earth devas raised a cry: "At Baranasi, in the Deer Park at Isipatana, this unsurpassed Wheel of the Dhamma has been set in motion by the Blessed One, which cannot be stopped by any recluse or brahmin or deva or Mara or Brahma or by anyone in the world." Having heard the cry of the earth devas, the devas of the realm of the Four Great Kings raised a cry: "At Baranasi ... this unsurpassed Wheel of the Dhamma has been set in motion by the Blessed One, which cannot be stopped ... by anyone in the world." Having heard the cry of the devas of the realm of the Four Great Kings, the Tavatimsa devas ... the Yama devas ... the Tusita devas ... the Nimmanarati devas ... the Paranimmitavasavatti devas ... the devas of Brahma's company raised a cry: "At Baranasi, in the Deer Park at Isipatana, this unsurpassed Wheel of the Dhamma has been set in motion by the Blessed One, which cannot be stopped by any recluse or brahmin or deva or Mara or Brahma or by anyone in the world."

Thus at that moment, at that instant, at that second, the cry spread as far as the Brahma-world, and this ten thousandfold world-system shook, quaked, and trembled, and an immeasurable glorious radiance appeared in the world surpassing the divine majesty of the devas.

--------------------
ЛС
gorcho
коментар 18/04/2021, 20:15
Копирай адреса: #149

Advanced Member
Потребител # 544

Цитат(Търсач @ 18/04/2021, 16:13) *
Ето как тук Буда говори за божествата/Devas/.
То май те се оказаха доста.
Dhammacakkapavattana Sutta
"So long, bhikkhus, as my knowledge and vision of these four noble truths as they really are in their three phases and twelve aspects was not thoroughly purified in this way [*], I did not claim to have awakened to the unsurpassed perfect enlightenment in this world with its devas, Mara, and Brahma, in this generation with its recluses and brahmins, its devas and humans. But when my knowledge and vision of these four noble truths as they really are in their three phases and twelve aspects was thoroughly purified in this way, then I claimed to have awakened to the unsurpassed perfect enlightenment in this world with its devas, Mara, and Brahma, in this generation with its recluses and brahmins, its devas and humans. The knowledge and the vision arose in me: 'Unshakeable is the liberation of my mind. This is my last birth. Now there is no more re-becoming."

This is what the Blessed One said. Being pleased, the bhikkhus of the group of five delighted in the Blessed One's statement. And while this discourse was being spoken, there arose in the Venerable Kondanna the dust-free, stainless vision of the Dhamma: "Whatever is subject to origination is all subject to cessation."

And when the Wheel of the Dhamma had been set in motion by the Blessed One, the earth devas raised a cry: "At Baranasi, in the Deer Park at Isipatana, this unsurpassed Wheel of the Dhamma has been set in motion by the Blessed One, which cannot be stopped by any recluse or brahmin or deva or Mara or Brahma or by anyone in the world." Having heard the cry of the earth devas, the devas of the realm of the Four Great Kings raised a cry: "At Baranasi ... this unsurpassed Wheel of the Dhamma has been set in motion by the Blessed One, which cannot be stopped ... by anyone in the world." Having heard the cry of the devas of the realm of the Four Great Kings, the Tavatimsa devas ... the Yama devas ... the Tusita devas ... the Nimmanarati devas ... the Paranimmitavasavatti devas ... the devas of Brahma's company raised a cry: "At Baranasi, in the Deer Park at Isipatana, this unsurpassed Wheel of the Dhamma has been set in motion by the Blessed One, which cannot be stopped by any recluse or brahmin or deva or Mara or Brahma or by anyone in the world."

Thus at that moment, at that instant, at that second, the cry spread as far as the Brahma-world, and this ten thousandfold world-system shook, quaked, and trembled, and an immeasurable glorious radiance appeared in the world surpassing the divine majesty of the devas.

Да, т.е. Буда наистина е най-върховен във всички светове и стои над всички богове, което и се опитах да Ви обясня. Да разбирам ли, че се съгласихте с мен и затова давате този цитат?

--------------------

ЛС
Търсач
коментар 19/04/2021, 16:59
Копирай адреса: #150

Advanced Member
Потребител # 79

Цитат(gorcho @ 18/04/2021, 21:15) *
Да, т.е. Буда наистина е най-върховен във всички светове и стои над всички богове, което и се опитах да Ви обясня. Да разбирам ли, че се съгласихте с мен и затова давате този цитат?
Къде пише "стои над всички богове".
Моля дайте цитат.

--------------------
ЛС
gorcho
коментар 19/04/2021, 18:16
Копирай адреса: #151

Advanced Member
Потребител # 544

Цитат(Търсач @ 19/04/2021, 16:59) *
Къде пише "стои над всички богове".
Моля дайте цитат.

Цитата Вие го дадохте, но нека го повторя:

"And when the Wheel of the Dhamma had been set in motion by the Blessed One, the earth devas raised a cry: "At Baranasi, in the Deer Park at Isipatana, this unsurpassed Wheel of the Dhamma has been set in motion by the Blessed One, which cannot be stopped by any recluse or brahmin or deva or Mara or Brahma or by anyone in the world." - значи никой не може да спре колелото на Дхарма на Буда, това ако не означава, че е по-велик от всички, не знам какво би трябвало да означава

"Thus at that moment, at that instant, at that second, the cry spread as far as the Brahma-world, and this ten thousandfold world-system shook, quaked, and trembled, and an immeasurable glorious radiance appeared in the world surpassing the divine majesty of the devas."

По-ясно от това не може да се каже, аз затова се учудих, че избрахте точно този цитат, но явно сте съгласен с мен, че Буда превъзхожда всички без изключение.

--------------------

ЛС
Търсач
коментар 19/04/2021, 18:25
Копирай адреса: #152

Advanced Member
Потребител # 79

Цитат(gorcho @ 19/04/2021, 19:16) *
..., че Буда превъзхожда всички без изключение.
Ако това ви прави щастлив, аз не мога да ви преча.
Буда не ви обещава да ви даде просветление.

--------------------
ЛС
gorcho
коментар 19/04/2021, 18:29
Копирай адреса: #153

Advanced Member
Потребител # 544

Цитат(Търсач @ 19/04/2021, 18:25) *
Ако това ви прави щастлив, аз не мога да ви преча.
Буда не ви обещава да ви даде просветление.

Не става дума за щастлив или нещастен, става дума, че така пише в будистките сутри. Във Вашите текстове може да пише друго - няма проблем.

Буда, а и никой друг, не може да ни даде просветление, но той ни е посочил пътя, по който да стигнем дотам.

--------------------

ЛС
Търсач
коментар 19/04/2021, 19:13
Копирай адреса: #154

Advanced Member
Потребител # 79

Цитат(gorcho @ 19/04/2021, 19:29) *
Буда, а и никой друг, не може да ни даде просветление,...
Дава този, който е източника на Енергията.
Кой в будизма е източника на Енергията? Сега да не ме питате, коя енергия.

--------------------
ЛС
gorcho
коментар 19/04/2021, 19:58
Копирай адреса: #155

Advanced Member
Потребител # 544

Цитат(Търсач @ 19/04/2021, 19:13) *
Дава този, който е източника на Енергията.
Кой в будизма е източника на Енергията? Сега да не ме питате, коя енергия.

Не, няма такова нещо в будизма - никой не дава просветлението, то си е винаги с нас впрочем, но това е една друга тема.
Защо непрекъснато се опитвате да изопачавате нещата? Би било по-интересно да кажете как стоят нещата в Сахаджа, а не да се опитвате да приписвате на будизма неща, които нямат нищо общо с него.

--------------------

ЛС
Търсач
коментар 20/04/2021, 20:18
Копирай адреса: #156

Advanced Member
Потребител # 79

Цитат(gorcho @ 19/04/2021, 20:58) *
Би било по-интересно да кажете как стоят нещата в Сахаджа, а не да се опитвате да приписвате на будизма неща, които нямат нищо общо с него.
Сахаджа Йога означава Спонтанна Връзка/Йога. Учителя позволява издигане на Кундалини и тя събужда Духа в сър ата. Този Дух вие чакате да се срещнете с него, но няма как да го събудите без Кундалини.
Как според теб е станало просветлението на Буда без Кундалини?

--------------------
ЛС
gorcho
коментар 20/04/2021, 20:42
Копирай адреса: #157

Advanced Member
Потребител # 544

Цитат(Търсач @ 20/04/2021, 20:18) *
Сахаджа Йога означава Спонтанна Връзка/Йога. Учителя позволява издигане на Кундалини и тя събужда Духа в сър ата. Този Дух вие чакате да се срещнете с него, но няма как да го събудите без Кундалини.
Как според теб е станало просветлението на Буда без Кундалини?

Не, не чакам да се срещам с никакъв дух, честно. Това за учителя, който издигал кундалинито, не е зле - един вид няма нужда от нищо всъщност, за да го вдигнем това кундалини, освен от благословията на учителя. Вие сериозно ли вярвате в това?

Любопитно, че Буда е бил сам под дървото на бодхи, кой ли му е вдигнал кундалинито?

Извинете, че донякъде се заяждам, но намирам за уморително непрекъснато да клеветите Буда и да го набутвате в собствените си схеми.

Нека Ви повторя, че просветлението няма нищо общо с никакви енергии, кундалинита, и тяхното вдигане или сваляне.

--------------------

ЛС
Търсач
коментар 20/04/2021, 21:02
Копирай адреса: #158

Advanced Member
Потребител # 79

Цитат(gorcho @ 20/04/2021, 21:42) *
Нека Ви повторя, че просветлението няма нищо общо с никакви енергии, кундалинита, и тяхното вдигане или сваляне.
Защо смятате, че вие сте прав, а аз греша.
Занимавам се с това от 31 години и съм споделял и наблюдавал резултата върху хиляди хора на 4 континента.

Това съобщение е било редактирано от Търсач на 20/04/2021, 21:03

--------------------
ЛС
gorcho
коментар 20/04/2021, 21:34
Копирай адреса: #159

Advanced Member
Потребител # 544

Цитат(Търсач @ 20/04/2021, 21:02) *
Защо смятате, че вие сте прав, а аз греша.
Занимавам се с това от 31 години и съм споделял и наблюдавал резултата върху хиляди хора на 4 континента.

Да, вече се похвалихте за тези 31 години, но нали разбирате ние с Вас сме на безброй прераждания и кой знае кой от нас с какво е занимавал и колко време.
Въпросът е първо да се разбере какво е просветлението и после да се върви към него. Не се и съмнявам, че сте наблюдавали нещо, но защо го наричате просветление? На какво се основавате?

--------------------

ЛС
Търсач
коментар 20/04/2021, 23:07
Копирай адреса: #160

Advanced Member
Потребител # 79

Цитат(gorcho @ 20/04/2021, 22:34) *
Въпросът е първо да се разбере какво е просветлението и после да се върви към него.
Кой ви заблуди, че може да разберете какво е просветление преди да сте го постигнали. Буда не е писал такива неща?
Дайте цитат.
Това не е теория.
Цар гуру Его отново ви заблуждава и ви води развежда нагоре надолу.
Май ще чакате още 10000 години за присветление.

--------------------
ЛС
gorcho
коментар 21/04/2021, 10:51
Копирай адреса: #161

Advanced Member
Потребител # 544

Цитат(Търсач @ 20/04/2021, 23:07) *
Кой ви заблуди, че може да разберете какво е просветление преди да сте го постигнали. Буда не е писал такива неща?
Дайте цитат.
Това не е теория.
Цар гуру Его отново ви заблуждава и ви води развежда нагоре надолу.
Май ще чакате още 10000 години за присветление.

Доста го споменавате това его. Защо смятате, че при Вас егото не се проявява?

--------------------

ЛС
Търсач
коментар 21/04/2021, 11:03
Копирай адреса: #162

Advanced Member
Потребител # 79

Цитат(gorcho @ 21/04/2021, 11:51) *
Доста го споменавате това его. Защо смятате, че при Вас егото не се проявява?
Когато сте просветлен може да се усети какво е Его , Суперего и т.н. Егото изчезва, когато капката стане океана.

--------------------
ЛС
gorcho
коментар 21/04/2021, 15:36
Копирай адреса: #163

Advanced Member
Потребител # 544

Цитат(Търсач @ 21/04/2021, 11:03) *
Когато сте просветлен може да се усети какво е Его , Суперего и т.н. Егото изчезва, когато капката стане океана.

Мисля, че Вие не разбирате какво е его, затова говорите за усещания. Проблемът с тези усещания, че те са крайно непостоянни - в един момент усещате едно, в друг момент - друго. Затова и се казва, че в тях няма аз и съответно не са от някакъв специален интерес за будистите. Просто гледаме да не се привързваме към тях.

--------------------

ЛС
Търсач
коментар 21/04/2021, 16:13
Копирай адреса: #164

Advanced Member
Потребител # 79

Цитат(gorcho @ 21/04/2021, 16:36) *
Мисля, че Вие не разбирате какво е его, ..
Моля обяснете ми какво е Его.

--------------------
ЛС
gorcho
коментар 21/04/2021, 18:29
Копирай адреса: #165

Advanced Member
Потребител # 544

Цитат(Търсач @ 21/04/2021, 16:13) *
Моля обяснете ми какво е Его.

Ето, ако не Ви мързи, прочетете:

"Седмата виджнана, корен на мисловното съзнание. Манас е съзнанието, което се привързва към всичко и вярва, че всичко е реално, т.е. постоянно. Онова, което наричаме „его“, е един от аспектите на манас. Манас е истинската причина за прераждането. То представлява съвкупността от всички кармични плодове, проявени в този момент (и съответно изключва всички кармични плодове, които вече са изчезнали или още не са проявени). Манас не е вечен, тъй като един архат е способен да го унищожи, което означава край на неговото прераждане. В такъв случай се казва, че архатът е влязъл в нирвана без остатък. Последователите на Махаяна обаче се стремят да почистят своя манас, докато последният се слее с истинското аз и по този начин станат буди."

Източник: https://www.vraicoeur.org/bg/%d1%82%d0%b5%d...b8%83%e8%ad%98/

--------------------

ЛС
Solly
коментар 21/04/2021, 20:30
Копирай адреса: #166

thought-provoking
Съобщения: 4 662
Регистриран: 03/06/2017
От: The Sun
Потребител # 57

Благодаря за споделянето на сайта.
В него са описани много интересни истории, с много полезни поуки.

--------------------
Когато осъзнаеш, че това, което правиш на другите, го правиш на самия себе си, ще си разбрал голямата Истина.
ЛС
gorcho
коментар 21/04/2021, 22:56
Копирай адреса: #167

Advanced Member
Потребител # 544

Цитат(Solly @ 21/04/2021, 20:30) *
Благодаря за споделянето на сайта.
В него са описани много интересни истории, с много полезни поуки.

Това е мило. Благодаря!

--------------------

ЛС
Solly
коментар 22/04/2021, 06:10
Копирай адреса: #168

thought-provoking
Потребител # 57

Цитат(gorcho @ 21/04/2021, 23:56) *
Това е мило. Благодаря!

Не само историите разказани в сайта, но всички статии там, както и всичко в учението на Буда, може да бъде много полезно за хората, ако се опитат да ги приложат доколкото могат на практика в живота си.

--------------------
Когато осъзнаеш, че това, което правиш на другите, го правиш на самия себе си, ще си разбрал голямата Истина.
ЛС
gorcho
коментар 22/04/2021, 10:18
Копирай адреса: #169

Advanced Member
Потребител # 544

Цитат(Solly @ 22/04/2021, 06:10) *
Не само историите разказани в сайта, но всички статии там, както и всичко в учението на Буда, може да бъде много полезно за хората, ако се опитат да ги приложат доколкото могат на практика в живота си.

Да, аз лично много харесвам учението на Буда и наистина е много важно да се опитаме да го приложим на практика.

--------------------

ЛС
Solly
коментар 22/04/2021, 16:26
Копирай адреса: #170

thought-provoking
Потребител # 57

Цитат(gorcho @ 22/04/2021, 11:18) *
Да, аз лично много харесвам учението на Буда и наистина е много важно да се опитаме да го приложим на практика.

Най-важното в неговото учение, че ни учи на мир, смирение, етика, ненасилие.

--------------------
ЛС

Отговори в темата
- gorcho   За истинското аз   09/04/2021, 11:13
- - Търсач   Цитат(gorcho @ 09/04/2021, 11:13) защото още тогава...   09/04/2021, 16:34
- - Търсач   Цитат(gorcho @ 09/04/2021, 11:13) ... отговарят на ср...   10/04/2021, 10:17
|- - gorcho   Цитат(Търсач @ 10/04/2021, 10:17) ММК кара хорат...   10/04/2021, 12:31
|- - Solly   Цитат(gorcho @ 10/04/2021, 12:31) По-скоро е добре ч...   10/04/2021, 15:12
|- - Търсач   Цитат(gorcho @ 10/04/2021, 12:31) ... както и сахаджа...   10/04/2021, 18:24
|- - gorcho   Цитат(Търсач @ 10/04/2021, 18:24) Вие запознат л...   10/04/2021, 20:08
|- - Търсач   Цитат(gorcho @ 10/04/2021, 20:08) Вие каква връзка ...   11/04/2021, 08:12
|- - gorcho   Цитат(Търсач @ 11/04/2021, 08:12) Буда откри, че ...   11/04/2021, 21:42
|- - Търсач   Цитат(gorcho @ 11/04/2021, 21:42) След тази церемон...   12/04/2021, 10:41
||- - gorcho   Цитат(Търсач @ 12/04/2021, 10:41) А ако обуча ед...   12/04/2021, 11:45
|- - Търсач   Цитат(gorcho @ 11/04/2021, 21:42) Ще ми е интересно ...   12/04/2021, 12:15
||- - gorcho   Цитат(Търсач @ 12/04/2021, 12:15) Ето това е Кол...   12/04/2021, 12:59
||- - Търсач   Цитат(gorcho @ 12/04/2021, 12:59) Тоест колективно...   12/04/2021, 15:55
||- - gorcho   Цитат(Търсач @ 12/04/2021, 15:55) Колективното/...   12/04/2021, 18:44
||- - Търсач   Цитат(gorcho @ 12/04/2021, 18:44) Вие откъде получа...   12/04/2021, 19:27
||- - gorcho   Цитат(Търсач @ 12/04/2021, 19:27) Нали искахте д...   12/04/2021, 22:12
||- - Търсач   Цитат(gorcho @ 12/04/2021, 22:12) ... все пак каква е ...   13/04/2021, 12:27
||- - gorcho   Цитат(Търсач @ 13/04/2021, 12:27) Връзката, e че ...   13/04/2021, 13:52
||- - Търсач   Цитат(gorcho @ 13/04/2021, 13:52) ...а не говорим, че ...   13/04/2021, 16:27
||- - gorcho   Цитат(Търсач @ 13/04/2021, 16:27) Това самия Буд...   14/04/2021, 16:33
||- - Търсач   Цитат(gorcho @ 14/04/2021, 16:33) Примерно този, ...В...   14/04/2021, 19:30
||- - gorcho   Цитат(Търсач @ 14/04/2021, 19:30) В цитирания от...   14/04/2021, 22:41
||- - Solly   Цитат(gorcho @ 14/04/2021, 22:41) Подчертавам, че т...   15/04/2021, 06:09
||- - Търсач   Цитат(gorcho @ 14/04/2021, 22:41) Подчертавам, че т...   17/04/2021, 10:19
||- - gorcho   Цитат(Търсач @ 17/04/2021, 10:19) От цитирания о...   17/04/2021, 12:08
||- - Търсач   Цитат(gorcho @ 17/04/2021, 12:08) Започва да става ...   17/04/2021, 17:32
||- - gorcho   Цитат(Търсач @ 17/04/2021, 17:32) Досадно, че ми ...   17/04/2021, 17:51
||- - Търсач   Цитат(gorcho @ 17/04/2021, 17:51) Е, не знам, питахт...   17/04/2021, 17:58
||- - gorcho   Цитат(Търсач @ 17/04/2021, 17:58) Ако това имате...   17/04/2021, 18:03
||- - Търсач   Цитат(gorcho @ 17/04/2021, 18:03) Не ми казахте оба...   17/04/2021, 18:14
||- - Търсач   Цитат(gorcho @ 17/04/2021, 18:03) ...да се говори за ...   17/04/2021, 18:17
||- - Търсач   Цитат(gorcho @ 17/04/2021, 18:03) Имате право - дхар...   17/04/2021, 18:24
||- - gorcho   Цитат(Търсач @ 17/04/2021, 18:24) В будизма Дха...   17/04/2021, 19:04
||- - Търсач   Цитат(gorcho @ 17/04/2021, 19:04) Вижте, малко имам ...   17/04/2021, 19:27
|||- - Solly   Цитат(Търсач @ 17/04/2021, 19:27) По това време, ...   17/04/2021, 20:01
|||- - Търсач   Цитат(Solly @ 17/04/2021, 20:01) Търсач, няма ли да ...   18/04/2021, 08:24
||- - Търсач   Цитат(gorcho @ 17/04/2021, 19:04) Не мисля, че е мно...   18/04/2021, 08:21
||- - Търсач   Цитат(gorcho @ 17/04/2021, 19:04) Не мисля, че е мно...   18/04/2021, 08:28
||- - Търсач   Цитат(gorcho @ 17/04/2021, 19:04) ..Буда е част от ня...   18/04/2021, 16:13
||- - Solly   Будистите не приемат съществуването на еди...   18/04/2021, 17:20
||- - gorcho   Цитат(Търсач @ 18/04/2021, 16:13) Ето как тук Бу...   18/04/2021, 20:15
||- - Търсач   Цитат(gorcho @ 18/04/2021, 21:15) Да, т.е. Буда наист...   19/04/2021, 16:59
||- - gorcho   Цитат(Търсач @ 19/04/2021, 16:59) Къде пише "с...   19/04/2021, 18:16
||- - Търсач   Цитат(gorcho @ 19/04/2021, 19:16) ..., че Буда превъз...   19/04/2021, 18:25
||- - gorcho   Цитат(Търсач @ 19/04/2021, 18:25) Ако това ви пр...   19/04/2021, 18:29
||- - Търсач   Цитат(gorcho @ 19/04/2021, 19:29) Буда, а и никой др...   19/04/2021, 19:13
||- - Solly   Цитат(Търсач @ 19/04/2021, 19:13) Дава този, кой...   19/04/2021, 19:15
|||- - Търсач   Цитат(Solly @ 19/04/2021, 20:15) ... ако твоето съзн...   19/04/2021, 19:30
||- - gorcho   Цитат(Търсач @ 19/04/2021, 19:13) Дава този, кой...   19/04/2021, 19:58
||- - Търсач   Цитат(gorcho @ 19/04/2021, 20:58) Би било по-интере...   20/04/2021, 20:18
||- - gorcho   Цитат(Търсач @ 20/04/2021, 20:18) Сахаджа Йога о...   20/04/2021, 20:42
||- - Търсач   Цитат(gorcho @ 20/04/2021, 21:42) Любопитно, че Буд...   20/04/2021, 20:57
||- - Търсач   Цитат(gorcho @ 20/04/2021, 21:42) Нека Ви повторя, ч...   20/04/2021, 21:02
||- - gorcho   Цитат(Търсач @ 20/04/2021, 21:02) Защо смятате, ...   20/04/2021, 21:34
||- - Търсач   Цитат(gorcho @ 20/04/2021, 22:34) Въпросът е първо ...   20/04/2021, 23:07
||- - gorcho   Цитат(Търсач @ 20/04/2021, 23:07) Кой ви заблуди...   21/04/2021, 10:51
||- - Търсач   Цитат(gorcho @ 21/04/2021, 11:51) Доста го споменав...   21/04/2021, 11:03
||- - gorcho   Цитат(Търсач @ 21/04/2021, 11:03) Когато сте про...   21/04/2021, 15:36
||- - Търсач   Цитат(gorcho @ 21/04/2021, 16:36) Мисля, че Вие не р...   21/04/2021, 16:13
||- - gorcho   Цитат(Търсач @ 21/04/2021, 16:13) Моля обяснете ...   21/04/2021, 18:29
||- - Solly   Благодаря за споделянето на сайта. В него са...   21/04/2021, 20:30
|||- - gorcho   Цитат(Solly @ 21/04/2021, 20:30) Благодаря за спод...   21/04/2021, 22:56
|||- - Solly   Цитат(gorcho @ 21/04/2021, 23:56) Това е мило. Благо...   22/04/2021, 06:10
|||- - gorcho   Цитат(Solly @ 22/04/2021, 06:10) Не само историите ...   22/04/2021, 10:18
|||- - Solly   Цитат(gorcho @ 22/04/2021, 11:18) Да, аз лично много...   22/04/2021, 16:26
||- - Търсач   Цитат(gorcho @ 21/04/2021, 19:29) ...Онова, което нар...   21/04/2021, 21:56
|- - Търсач   Цитат(gorcho @ 11/04/2021, 21:42) "Вземам убежищ...   12/04/2021, 12:16
|- - gorcho   Цитат(Търсач @ 12/04/2021, 12:16) Буда никъде не...   12/04/2021, 13:01
|- - Търсач   Цитат(gorcho @ 12/04/2021, 13:01) Не знам какво раз...   12/04/2021, 15:58
|- - gorcho   Цитат(Търсач @ 12/04/2021, 15:58) Просветление ...   12/04/2021, 18:51
|- - Търсач   Цитат(gorcho @ 12/04/2021, 18:51) ..., но след това уч...   12/04/2021, 19:33
||- - gorcho   Цитат(Търсач @ 12/04/2021, 19:33) Точно проблем...   12/04/2021, 22:09
||- - Търсач   Цитат(gorcho @ 12/04/2021, 22:09) Ми няма такова не...   13/04/2021, 12:16
||- - gorcho   Цитат(Търсач @ 13/04/2021, 12:16) Нали вече го с...   13/04/2021, 13:58
||- - Търсач   Цитат(gorcho @ 13/04/2021, 13:58) А апранихита е тр...   13/04/2021, 16:31
||- - gorcho   Цитат(Търсач @ 13/04/2021, 16:31) Смятате, че чр...   14/04/2021, 16:35
||- - Търсач   Цитат(gorcho @ 14/04/2021, 16:35) Е, може би в Сахад...   17/04/2021, 10:25
||- - gorcho   Цитат(Търсач @ 17/04/2021, 10:25) Да, правилно е ...   17/04/2021, 12:12
||- - Търсач   Цитат(gorcho @ 17/04/2021, 12:12) Имам обаче един в...   17/04/2021, 17:16
|||- - Solly   Цитат(Търсач @ 17/04/2021, 17:16) В Сахаджа Йога...   17/04/2021, 17:31
||||- - Търсач   Цитат(Solly @ 17/04/2021, 17:31) А как ще разбереш ...   17/04/2021, 17:53
|||- - gorcho   Цитат(Търсач @ 17/04/2021, 17:16) В Сахаджа Йога...   17/04/2021, 17:53
|||- - Търсач   Цитат(gorcho @ 17/04/2021, 17:53) Е, страхувам се, ч...   17/04/2021, 18:03
|||- - gorcho   Цитат(Търсач @ 17/04/2021, 18:03) Хората обичат ...   17/04/2021, 18:52
||- - Търсач   Цитат(gorcho @ 17/04/2021, 12:12) ...че в цитата гово...   17/04/2021, 17:21
||- - Solly   Цитат(Търсач @ 17/04/2021, 17:21) Буда не е знае...   17/04/2021, 17:30
|- - Търсач   Цитат(gorcho @ 12/04/2021, 18:51) Познавам достатъ...   12/04/2021, 19:39
|- - gorcho   Цитат(Търсач @ 12/04/2021, 19:39) Как може да ст...   12/04/2021, 22:14
|- - Търсач   Цитат(gorcho @ 12/04/2021, 22:14) Аз лично няма как....   13/04/2021, 12:18
|- - gorcho   Цитат(Търсач @ 13/04/2021, 12:18) При нас силата...   13/04/2021, 14:00
|- - Търсач   Цитат(gorcho @ 13/04/2021, 14:00) ... нямаше да има с...   13/04/2021, 16:29
|- - gorcho   Цитат(Търсач @ 13/04/2021, 16:29) Тези състояни...   14/04/2021, 16:38
|- - Търсач   Цитат(gorcho @ 14/04/2021, 16:38) Това, че сте усети...   14/04/2021, 19:46
|- - gorcho   Цитат(Търсач @ 14/04/2021, 19:46) Явно трябва да...   15/04/2021, 01:23
|- - Търсач   Цитат(gorcho @ 15/04/2021, 01:23) Тя може да бъде на...   17/04/2021, 10:28
|- - gorcho   Цитат(Търсач @ 17/04/2021, 10:28) Не ми давате о...   17/04/2021, 12:17
|- - Търсач   Цитат(gorcho @ 17/04/2021, 12:17) ...се стремят да ср...   17/04/2021, 17:49
|- - gorcho   Цитат(Търсач @ 17/04/2021, 17:49) Татхагатагарб...   17/04/2021, 18:00
|- - Търсач   Цитат(gorcho @ 17/04/2021, 18:00) ...Буда обаче отхв...   17/04/2021, 18:08
|- - Solly   Цитат(gorcho @ 17/04/2021, 18:00) Буда обаче отхвър...   17/04/2021, 18:32
|- - gorcho   Цитат(Solly @ 17/04/2021, 18:32) Как би обяснил сле...   17/04/2021, 19:11
|- - Solly   А би ли пояснил какво е Дхармакая ?   20/04/2021, 07:13
|- - gorcho   Цитат(Solly @ 20/04/2021, 07:13) А би ли пояснил ка...   20/04/2021, 10:22
|- - Solly   Тук е пояснено по друг начин какво е Дхармак...   20/04/2021, 17:10
|- - gorcho   Цитат(Solly @ 20/04/2021, 17:10) ... Да, и какво от т...   20/04/2021, 20:37
- - Solly   Как ще коментираш този израз? от Стр. 44 And the...   18/04/2021, 06:23
- - Търсач   Цитат(Solly @ 18/04/2021, 06:23) Кой в случая е нар...   18/04/2021, 08:23
- - Solly   Цитат(Търсач @ 18/04/2021, 08:23) Атман е отраже...   18/04/2021, 08:52
- - gorcho   Цитат(Solly @ 18/04/2021, 08:52) Будистите отричат...   18/04/2021, 11:49
- - Solly   Цитат(gorcho @ 18/04/2021, 11:49) Да, точно така. Не...   18/04/2021, 12:52
- - gorcho   Цитат(Solly @ 18/04/2021, 12:52) Би ли дал цитат от ...   18/04/2021, 14:46
- - Solly   Цитат(gorcho @ 18/04/2021, 14:46) Творец в смисъл н...   18/04/2021, 16:03
- - Търсач   Цитат(Solly @ 18/04/2021, 16:03) Питам, дали Буда н...   18/04/2021, 18:09
|- - Solly   Цитат(Търсач @ 18/04/2021, 18:09) Тук ясно се ка...   18/04/2021, 18:14
||- - Solly   Терминът Брахма в будизма се отнася до воде...   18/04/2021, 18:24
||- - Solly   Твърди се, че Брахмалока е най-висшият от ра...   18/04/2021, 18:31
|- - gorcho   Цитат(Търсач @ 18/04/2021, 18:09) Тук ясно се ка...   18/04/2021, 20:21
|- - Търсач   Цитат(gorcho @ 18/04/2021, 21:21) Да, ясно се казва, ...   19/04/2021, 17:02
|- - gorcho   Цитат(Търсач @ 19/04/2021, 17:02) Брахма е творе...   19/04/2021, 18:11
|- - Търсач   Цитат(gorcho @ 19/04/2021, 19:11) Това никъде не го ...   20/04/2021, 12:29
|- - gorcho   Цитат(Търсач @ 20/04/2021, 12:29) Тък чета , че в ...   20/04/2021, 20:36
|- - Търсач   Цитат(gorcho @ 20/04/2021, 21:36) Може, по-фалшива с...   21/04/2021, 16:19
- - gorcho   Цитат(Solly @ 18/04/2021, 16:03) Питам, дали Буда н...   18/04/2021, 20:27
- - Solly   Будистката Космология е много по-сложна отк...   19/04/2021, 06:58

Reply to this topicStart new topic

Олекотена версия Сега е: 14/05/2021, 03:30
IP.Board Skin developed by: skinground.com
test